Znaczenie pierścionków na palcach

Znaczenie pierścionków na palcach

Znaczenie pierścionków na palcach w dużej mierze jest symboliczne i dziś mało istotne. Jednak czy na pewno? Często spojrzenie na czyjeś dłonie pozwala nam zebrać informacje na temat stanu cywilnego danej osoby, rodzaju wykonywanej przez nią pracy, a nawet zdrowia. Założenia dotyczące symboliki pierścionków czerpią z historii, wierzeń kulturowych i tradycji. Zakładając pierścionki, zazwyczaj zastanawiamy się, czy ładnie komponują się z resztą wyglądu. Dziś jednak skupimy się na tym, co mogą oznaczać.

Znaczenie pierścionków na palcach – lewy mały palec

Pierścionki na małych palcach informować mogą o statusie cywilnym lub o działalności przestępczej. Niegdyś dwa pierścienie umieszczone na lewym, małym palcu informowały, że mężczyzna jest żonaty. Dolny pierścień stanowiła obrączka, nad którą umieszczano sygnet. Zwyczaj ten był popularny w XIX wieku, jednakże wypadł z łask w drugiej połowie XX wieku. Niektórzy historycy sugerują, że właśnie w ten sposób Franklin D. Roosevelt informował świat o małżeństwie.

Pierścienie na obu małych palcach mogą kojarzyć się z powiązaniami mafijnymi. Obraz ten został spopularyzowany przez dramaty takie jak Soprano. Jednakże bez obaw, nikt nie posądzi Cię o działanie w przestępczości zorganizowanej z powodu biżuterii, jaką nosisz.

Wśród mężczyzn na całym świecie istnieje tradycja rezerwowania lewego małego palca na sygnet. Stają się one oczywiście coraz mniej popularne. Jednakże praktyka noszenia sygnetu na małym palcu sięga setek lat. Pierścień ma symbolizować rodzinę i jej status. Bardzo często sygnety mają wygrawerowane herby rodzinne i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

 

Znaczenie pierścionków na palcach palec serdeczny lewej ręki

Znaczenie pierścionków na palcach – lewy palec serdeczny

W wielu kulturach lewe palce serdeczne zarezerwowane są dla wszelkie obietnice i przyrzeczenia. W większości krajów zachodnich na lewym serdecznym palcu nosi się obrączkę ślubną. Zwyczaj ten prawdopodobnie pochodzi ze starożytnego rzymskiego przekonania, że w tym palcu znajduje się żyła biegnąca bezpośrednio do serca.

Na lewym palcu serdecznym nosi się też pierścionki zaręczynowe. Tradycja ta również sięga aż do starożytnego Rzymu. Po ślubie panna młoda może pozostawić pierścionek zaręczynowy na tym palcu i nosić go razem z obrączką albo wybrać inny palec dla pierścionka zaręczynowego.

Palec ten zarezerwowany jest dla wszelkich obietnic. Młodzi ludzie noszą na nim pierścienie czystości, które symbolizują obietnice wstrzemięźliwości seksualnej aż do ślubu. Tak samo jest to odpowiedni palec na pierścionki symbolizujące inne romantyczne obietnice. Częstym zwyczajem jest noszenie na nich pierścionka podczas długiej rozłąki z ukochanym. Nie są to zaręczyny, lecz obietnica czekania na powtórne spotkanie.

Znaczenie pierścionków na palcach – lewy palec środkowy

Palce środkowe mają same w sobie najwyraźniejsze znaczenie symboliczne. Co ciekawe, nie ma tu żadnych tradycji i popularnych wierzeń dotyczących pierścionków. Dlatego też środkowy palec lewej ręki to idealny palec na pierścionki, które mają być pozbawione wszelkiej symboliki.

W niektórych kulturach można zaobserwować mężczyzn noszących pierścienie na środkowym palcu. Symbolizują one rozwagę i porządek. Ponieważ środkowy palec jest największym i najwulgarniejszym palcem, niektórzy uważają, że noszenie na nim biżuterii reprezentuje męskość. 

Znaczenie pierścionków

Znaczenie pierścionków na palcach – lewy palec wskazujący

Palec wskazujący lewej dłoni pozornie nie ma ustalonej symboliki. Jednakże każdy pierścionek założony na ten palec będzie bardzo widoczny i z pewnością zostanie zauważony. To doskonałe miejsce na wszelkie pierścionki o znaczeniu sentymentalnym lub po prostu na ulubioną biżuterię, którą chcesz się pochwalić.

Niegdyś noszenie pierścieni na palcach wskazujących, było zarezerwowane dla najwyższych grup społecznych. To drugi palec po małym, na którym mężczyźni noszą sygnety. Często znajdują się tam sygnety przypominające o uczelni lub o braterskiej więzi między przyjaciółmi.

Znaczenie pierścionków na palcach – lewy i prawy kciuk

Biżuteria na kciuku może świadczyć o każdej ważnej części twojego życia. Pierścionki noszone na kciukach są też niezwykle modne i dodają pewności siebie. W niektórych kulturach noszenie dużych pierścieni na kciukach symbolizuje wysoki status społeczny i ekonomiczny. Niewygodne pierścionki ograniczają mobilność rąk, a noszenie ich odnosi się do braku wykonywania pracy. Jednakże noszenie pierścieni na kciukach w takim celu jest coraz mniej popularne.

Znaczenie pierścionków na palcach – prawy palec wskazujący

W niektórych kulturach na prawym palcu wskazującym noszone są pierścienie symbolizujące małżeństwo. Jest to odpowiednie miejsce na obrączkę podczas tradycyjnych żydowskich ceremonii. Po ceremonii panna młoda może pozostawić obrączkę na palcu wskazującym lub przenieść ją na lewy palec serdeczny. Jednakże nie obawiaj się, jeżeli na twoim prawym palcu wskazującym masz pierścionek inny niż klasyczna złota obrączka, nikt nie pomyśli o twoim statusie cywilnym.

Znaczenie pierścionków na palcach – prawy palec środkowy

Prawy palec środkowy również nie ma tradycyjnej symboliki. Dlatego też noszone na nim pierścionki będą jedynie pięknym dodatkiem na twojej dłoni, w których nikt nie doszuka się drugiego dna. Pamiętaj jednak, że sama możesz nadać im znaczenie, które Ci odpowiada albo pokierować się mistycznymi założeniami chiromancji.

Znaczenie pierścionków na palcach

Znaczenie pierścionków na palcach – prawy palec serdeczny

W Niemczech, Rosji, Indiach i kilku innych krajach prawy palec serdeczny zarezerwowany jest na obrączki ślubne i pierścionki zaręczynowe. Niekiedy pierścionek zaręczynowy noszony jest na lewym palcu serdecznym i przekładany na prawy w dniu zaślubin. 

Znaczenie pierścionków na palcach – prawy mały palec

Znaczenie pierścionków na prawym małym palcu jest tożsame ze znaczeniem ozdób na lewym małym palcu. Jednak oprócz tego pierścionki na małych palcach mogą wskazywać na status zawodowy. W kilku dziedzinach w tym w inżynierii i ekologii mały pierścień jest symbolem ukończenia studiów. Profesjonalne pierścionki zazwyczaj wykonuje się ze stali lub srebra i nosi na dłoni dominującej, co dla około 90% ludzkości oznacza prawą dłoń.

Symbolika palców w chiromancji

Symbolika palców w chiromancji

Chiromancja to inaczej wróżenie z dłoni. Praktyka niegdyś nazywana nauką ma na celu odczytanie przyszłości danej osoby, określenie jej charakteru i dalszych losów. Jeżeli interesuje Cię mistycyzm, to z pewnością zainteresują Cię te właściwości przypisywane palcom.

Kciuk

Kciuk podobno reprezentuje pewność siebie i siłę woli. Co ciekawe, to jedyny palec, który nie został nazwany na cześć greckiego boga. Mistycy sugerują wybieranie pierścionków na kciuk z karneolem, granatem lub rubinem.  

Palec wskazujący

Ta część dłoni nazwana została na cześć Jowisza i podobnie jak kciuk kojarzona jest z pewnością siebie. Jednakże palce wskazujące reprezentują też przywództwo, ambicję i duchowość. Według mistyków najbardziej odpowiednie na ten palec są ametysty, niebieskie topazy i lapis lazuli. 

Środkowy palec

Środkowy palec, który okrzyknięto mianem Saturna, kojarzony jest z równowagą, sprawiedliwością, prawem i odpowiedzialnością. Co ciekawe, do tego pakietu cech należy również poszukiwanie własnej duszy. Na środkowym palcu podobno najlepiej nosić kojące kamienie takie jak kwarc różowy, koral i akwamaryn.

Palec serdeczny

Z palcem serdecznym skojarzono Apolla. Jego symbolika odpowiada kreatywności, zamiłowaniu do piękna i romansom. Na palcu serdecznym powinno nosić się kamienie księżycowe, jadeit, ametysty, szafir lub turkus. 

Mały palec

Małym palcem podobno rządzi Merkury. Utożsamia się go z inteligencją, zdolnościami komunikacji i perswazji, a także wysoko rozwiniętą intuicję. Na małych palcach najlepiej nosić pierścionki z cytrynami, bursztynami i kamieniami księżycowymi. 

Spodobał Ci się artykuł? Zobacz co jeszcze mamy do zaoferowania: 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons