Jesienne DIY dla dzieci i dorosłych
Jesienne DIY służy w naszym domu do przejścia z aktywności na dworze, do tych domowych. Zaczynamy oswajać się z ciepłymi swetrami, ciepłą herbatą zamiast lemoniady i chłodnymi popołudniami. Staramy łączyć się kreatywne projekty w domu z korzystaniem z ostatnich przed zimą ciepłych dni. Jeżeli nie planujesz nauczyć się robić na drutach w najbliższą jesień, przedstawiam Ci kilka pomysłów na DIY dla Ciebie i twoich dzieci.
Jesienne DIY — Album, zakładka czy laurka z suszonymi roślinami
Jesień nie kojarzy się nam z obfitością kwiatów, jednakże łąki o tej porze roku oferują wiele pięknego kwiecia. Znaleźć można chabry, maki, lawendę, gerbery czy rumianek. Wystarczy je ususzyć w grubej książce, aby mieć piękny materiał do laurek, zakładek czy do stworzenia albumu zielarskiego. Możesz przykleić je do papieru za pomocą taśmy klejącej lub kleju. To świetna okazja do nie tylko do stworzenia pięknych rzeczy, ale też do nauczenia swoich dzieci odrobiny botaniki. Jeśli dziecko będzie zainteresowane możecie nawet zacząć tworzyć swój zielnik, który uzupełniać można latami.
Jesienne DIY — Woreczki na suszoną lawendę
Suszona lawenda to coś, co w naszym domu uwielbiamy. Woreczki łatwo stworzyć z kawałka szmatki, starej koszuli, czy serwetki. Przydadzą się też sznurki lub wstążki, a także ususzona lawenda. Możesz wykorzystać kwiatki z własnych zbiorów albo wybrać się do sklepu zielarskiego. Następnie wytnij prostokąty z tkaniny, na środku wysyp lawendę i zwiąż tkaninę wstążką, tworząc lawendową sakiewkę.
Woreczki z lawendą nie tylko pięknie pachną, ale też odstraszają mole. W naszym domu umieszczamy je w szufladach z bielizną, a także na półkach z odzieżą i pościelą. Jeśli chcesz zawiesić woreczek na rurce razem z wieszakami, wystarczy, że zawiążesz go dłuższą tasiemką, która posłuży do zamocowania w szafie. Jeżeli wolisz, żeby woreczki miały ładniejszy kształt możesz takie łatwo uszyć ręcznie lub wykorzystać np. woreczki z organzy.
Jesienne DIY — Miseczka z kolorowych liści
Zebrane liście mogą służyć za ciekawą dekorację w twoim domu. Do stworzenia miski z liści będziesz potrzebowała balona, kleju w płynie lub mod podge, pędzla albo gąbki i oczywiście liści. Następnie nadmuchaj balon do pożądanej wielkości i posmaruj go grubą warstwą kleju. Kolejnym krokiem jest umieszczenie liści na balonie i przykrycie ich warstwą kleju. Potem pozostaje zostawić oklejony balon do wyschnięcia liści, a następnie przebicie go. I gotowe! Stworzyłaś właśnie miskę z liści, która może zdobić Twój dom aż do zimy.
Jesienne DIY — Wydzieranka z liści
Jesienne liście zachwycają co roku piękną paletą barw. Na spacerach często zbieramy je w bukiety, lecz nie zawsze wiemy co z nimi zrobić później. Mogą one posłużyć jako naturalny surowiec do tworzenia dzieł sztuki. Zebrane liście włóż w papier do pieczenia i ułóż między stronami dużej książki, jeśli chcesz mieć je proste. Jeśli chcesz uzyskać poskręcane liście susz je bez książki. Nie muszą one wyschnąć w 100%, jednakże świeżo zebrane będzie znacznie ciężej przykleić do kartki.
Kolejnym krokiem jest narysowanie lub namalowanie wzoru na kartce i sięgnięcie po klej w płynie. Pozostało już wyciąć albo wydrzeć kawałki liści i przyklejać je do posmarowanej klejem kartki. W ten sposób możesz stworzyć unikatowy jesienny krajobraz, ciekawe rude włosy na portrecie lub inne piękne dzieło bawiąc się przy tym ze swoim maluchem.
Jesienne DIY — Biżuteria z malowanych koralików
Potrzebne będą Ci przede wszystkim koraliki z surowego drewna, farby, a także sznurek lub gumka oraz małe pędzle (polecam zestaw do dekoracji paznokci). Koraliki możesz pomalować w dowolne wzory sama lub ze swoimi dziećmi i pozostaw je do wyschnięcia. Następnie nawlecz je na gumkę, rzemień lub sznurek. To prosty sposób na stworzenie unikatowej biżuterii idealnej do jesiennych i zimowych swetrów.
Jeżeli koraliki nie do końca trafiają w twój gust, możesz też sięgnąć po drewniane kaboszony, które wkleisz w metalową bazę klejem. Gotowy malunek dobrze jest zabezpieczyć lakierem do drewna. Trwały obraz stworzysz też za pomocą hybrydowych lakierów do paznokci.
Jesienne DIY — Ciastolina
Ciastolina to jedna z ulubionych zabawek wielu dzieci. Niestety nie jest tania, szybko się kończy, a większość dzieci szybko miesza wszystkie kolory, w efekcie uzyskując wielki kawał brązowej ciastoliny. Tańszym rozwiązaniem jest zrobienie jej samemu w domu. Domowa ciastolina jest łatwa do wykonania, pozwala na stworzenie dowolnej palety barw i stopniowe dodawanie kolorowych kawałków. Polecam zrobić jej dużą, bezbarwną partię i stopniowo kolorować jej fragmenty wedle potrzeb, w ten sposób zapobiegniemy ich przedwczesnemu zmieszaniu.
Do wykonania domowej ciastoliny potrzeba będzie Ci duża miska, dwie szklanki zwykłej mąki, szklanka soli, a także dwie łyżki proszku do pieczenia i oleju roślinnego i półtorej szklanki gorącej wody. Przydadzą się również barwniki spożywcze w pożądanych przez was kolorach. Najpierw do miski wsyp suche składki, następnie dodaj wodę i olej i dokładnie wymieszaj na gładką masę. Gotowa ciastolina nie powinna kleić się do rąk i jest elastyczna. Wystarczy podzielić masę na części i każdą z osobna zafarbować odpowiednim barwnikiem i gotowe!
Jeżeli brakuje Ci barwników spożywczych, możesz sięgnąć po naturalne składniki. Różową masę stworzysz, dodając sok z buraka, czarną po dodaniu węgla aktywnego, a żółtą po zmieszaniu z kurkumą. Poszukiwanie naturalnych barwników w domu i poza nim może być kolejnym etapem jesiennej zabawy. Do mieszania masy z kolorami możesz ubrać rękawiczki, aby twoje dłonie nie były w kolorze tęczy. Jeżeli życzysz sobie, aby ciastolina była pachnąca, możesz dodać do niej olejków eterycznych np. mandarynkowego lub cytrynowego. Jeśli twoje dziecko jest jeszcze małe unikaj zapachów, które mogą kusić malca do posmakowania masy, chyba, że użyjesz aromatu spożywczego.
Jesienne DIY – Pędzle z roślinnego włosia
Spacerując albo sprzątając ogródek, możesz natknąć się na wiele surowców do tej zabawy. Wszelkie igiełki, opadnięte liście, przycięte żywopłoty i krzewy nadadzą się do stworzenia unikalnych jesiennych pędzli. Oprócz roślinnego włosia przydadzą się także patyczki, które posłużą za rękojeści pędzelków. Zebrane materiały na włosie zwiń razem na grubość wybranych patyczków. Kolejnym krokiem będzie ich przymocowanie. Sprawdzi się tu najlepiej klej na gorąco, będzie to najszybsze i najtrwalsze rozwiązanie. Możesz też użyć sznurka naturalnego, tak jak jest to pokazane na zdjęciu. Gotowe pędzelki wystarczy zamoczyć w farbie i stworzyć niepowtarzalne obrazy.
Całkiem celowo nie znalazłaś na tej liście pieczątek z ziemniaków, ludzików z kasztanów i naszyjnika z jarzębiny. Wiemy, że są to popularne zabawy DIY i wydaje nam się, że nie ma sensu pisać o oczywistych pomysłach. Mamy nadzieję, że udało nam się rozbudzić twoją kreatywność na zbliżające się miesiące.
Zostaw komentarz