DIY dla niemowlaka — prezent dla malucha

DIY dla najmnłodszych, jak zrobić prezent dla niemowlaka

DIY dla niemowlaka jest coraz modniejsze w ostatnich latach. Świeżo upieczeni rodzice często starają się jak najwięcej zrobić sami, widzimy wyraźny powrót do zachwytu pracą rzemieślniczą. Nie tylko rodzice maluszków szukają pomysłów na własnoręcznie wykonane prezenty. Wiele z nas obdarowuje bliskie nam bobasy prezentami DIY, są one bardziej osobiste i często stanowią doskonałe pamiątki.

DIY dla niemowlaka — Suchy termofor

Poduszeczki z pestkami wiśni to jedno z naszych jarmarkowych odkryć. Według relacji kilku zaprzyjaźnionych mam są po prostu świetne. Taki termofor działa na ciepło, jak i na zimno, a także pomaga nie tylko maluszkom, ale też ich mamom. Na ciepło termofor pomaga w kolkach, zaparciach, wzdęciach, bólach menstruacyjnych, zmęczeniu mięśni, a także w bólu stawów i kręgosłupa. Na zimo termofor będzie użyteczny w łagodzeniu objawów lekkich stłuczeń, oparzeń i ukąszeń przez owady. Dodatkowo zimny wiśniowy woreczek może ulżyć mamom w bólach poporodowych, bólu piersi, migrenie i opuchliznach.

Termofor z pestek wiśni jest prosty w wykonaniu. Możesz uszyć dwie małe poszewki albo wykorzystać już istniejące małe poszewki na poduszki, albo poszewki dla lalek. Wystarczy wypełnić wnętrze woreczka umytymi i kompletnie suchymi pestkami wiśni. Gotowy woreczek wkładamy do drugiego. Dzięki temu z łatwością będziesz prać zewnętrzną warstwę. Woreczek z pestkami możesz prać ręcznie przy użyciu naturalnego mydła, pamiętaj potem o dokładnym wysuszeniu woreczka i przechowywaniu go w suchym miejscu.

Używanie suchego termofora jest bardzo proste. Jeśli chcesz użyć go na ciepło, możesz wrzucić go do mikrofali (600W na 1-2 minuty) lub zostawić na 20 minut w piekarniku rozgrzanym do około 100 stopni. Po nagrzaniu temperatura utrzymywana jest dość długi czas, a termofor ma delikatny, przyjemny zapach. Aby użyć termoforu na zimno, należy włożyć do zamrażarki na pół godziny.

DIY dla niemowlaka — Drewniany gryzak

Gryzaki z surowego drewna bukowego są świetne dla niemowląt, szczególnie po 3 miesiącu życia. Nie klejone i niekolorowane drewno to doskonały naturalny i nietoksyczny materiał. Bukowe bazy do gryzaków znajdziesz w masie kształtów od jeży, przez kaktusy aż do dinozaurów. Wszystkie brzegi gryzaków zawsze są nienagannie polerowane, by zadbać o bezpieczeństwo maluszków.

Do gryzaka możesz dołączyć drewniane koraliki na bawełnianym sznurku lub kawałek kolorowej, bawełnianej tkaniny. Taki gryzak to nie tylko koi swędzące i bolące dziąsła, ale też wspomaga ćwiczenie dotyku. Przed pierwszym użyciem warto umyć gryzak i zaimpregnować go naturalnym olejem roślinnym.

Tkaninę można wyprać w pralce, a gryzak czyścić wilgotną szmatką, albo szczoteczką. Po każdym czyszczeniu trzeba odłożyć gryzaczek do wyschnięcia.  Co więcej, przed każdym użyciem powinnaś sprawdzić, czy struktura gryzaka jest wciąż nieskazitelna. Po pojawieniu się uszkodzeń w drewnie należy zabrać maluchowi gryzak dla jego bezpieczeństwa.

Klips do smoczka ręcznie robiony

DIY dla niemowlaka — Brelok do smoczka

Z drewna bukowego produkowane są również klipsy do smoczków. Wywiercone w nich dziurki umożliwiają doczepienie sznurków lub kawałków materiału, którymi przymocujesz smoczek. Drewniane klipsy do smoczka na naszym sklepie pokryte są cienką warstwą bezpiecznego dla dzieci lakieru wodnego na bazie naturalnych żywic, bez toluenu.

Brelok do smoczka możesz przyozdobić kolorowymi wstążkami, koralikami drewnianymi, koralikami z literkami, z których ułożysz imię dziecka, kolorową tkaniną lub wyplecioną przez siebie wstążką. Klipsy te nie tylko zapobiegają wyrzuceniu smoczka na ziemię, ale także jego zagubieniu. Co więcej, taki breloczek sprawia, że łatwiej znaleźć smoczek. Dobrym sposobem jest przypięcie smoczka w wózku lub zaczepienie o łóżeczko, dzięki czemu będzie łatwo dostępny, gdy będziesz go potrzebować.

DIY dla niemowlaka — Makrama na ścianę 

Makrama na ścianę to świetna dekoracja do pokoju dziecięcego. Może być wykonana ze sznurków naturalnych, które możesz zabarwić naturalnymi barwnikami albo barwnikami spożywczymi, aby były bezpieczne dla malucha. Makrama to nie tylko dekoracja, ale i atrakcja dla małych oczu i rączek. Powieszona w zasięgu ręki dziecka będzie interaktywnym dodatkiem w pokoju malucha. Co więcej, wykonanie makramy nie wymaga posiadania narzędzi czy wielu rzeczy do jej stworzenia, a tutoriali makramowych jest w internecie mnóstwo. Jeżeli więc interesuje Cię wyplatanie jest to idealny pomysł dla Ciebie.

Karuzela nad łózeczko Montessori diy

DIY dla niemowlaka — Mobil inspirowany metodą Montessori

Dzieci dostrzegają pełnię barw dopiero po drugim miesiącu życia. Jednakże my często wybieramy piękne, kolorowe i urocze mobile, które są zbyt zaawansowane dla noworodka. Mobile, nazywane karuzelami nad łóżeczko to lekkie konstrukcje poruszane ruchem powietrza. Te zgodne z wizją Montessori mają rozwijać zdolności wzrokowego poznawania świata. Zakłada się, że wraz z rozwojem dziecka mobil powinien być do niego dostosowany.

Najpierw wśród przywieszek mobilu powinny znaleźć się proste, czarno-białe, geometryczne kształty i bezbarwna kula. Ćwiczą one koncentrację wzroku malucha, a odbijane w kuli światło zachwyca każdego bobasa. Od 5 tygodnia życia możesz wprowadzić kolorowe, trójwymiarowe kształty, na przykład niebieskie, czerwone i żółte ośmiościany. Później dekoracje mogą mieć ten sam kształt i być w różnych odcieniach tego samego koloru. Na koniec przechodzi się do kształtów przypominających postaci, by w końcu osiąść na mobilach ze zwierzątkami.

Taka rotacja to świetny pomysł na kilka różnych prezentów dla młodych rodziców albo duży zestaw. To też ciekawe zajęcie ze starszymi dziećmi, które zaangażuje rodzeństwo w opiekę nad maluchem. Daje to również możliwość wykorzystania różnych technik plastycznych jednocześnie dbając o rozwój nowego członka rodziny.

Do zrobienia takiej zabawki wykorzystać możesz nie tylko drewniane koraliki, nadadzą się też pompony, koraliki z filcu czy ręcznie uszyte filcowe ozdoby.

DIY dla niemowlaka — szmatka sensoryczna

Szmatki sensoryczne to jedne z bardziej popularnych prezentów dla niemowląt. Łączą one rozwój dziecka z zabawą, służą jako gryzaczki, zachęcają dziecko do aktywności i rozwijają ich wyobraźnię od pierwszych dni. Szczęśliwe posiadaczki maszyn do szycia wykonają taką szmatkę ekspresowo, lecz bez obaw, możesz ją wykonać tradycyjną igłą i nicią.

Potrzebne będą Ci różne tasiemki i wstążki, igła i nici, dwa kawałki miękkiego materiału (polar minky nada się idealnie), a także kawałek celofanu czy folii NRC. Z materiału wytnij dwa identyczne kawałki w pożądanym kształcie szmatki, a następnie nieco mniejszy kawałek folii. Następnie przygotuj wstążki o długości kilku centymetrów. Kawałki tkaniny połóż do siebie ich zewnętrzną stroną, a między nimi ułóż złożone tasiemki i zacznij zszywać wszystko razem, pomijając jeden róg. Po zszyciu wszystkiego wywiń szmatkę na drugą stronę. Jeżeli zdecydowałaś się użyć folii, to jest to dobry moment, na umieszczenie jej w środku szmatki. Zostało ci już tylko zszycie ostatniego rogu i szmatka sensoryczna jest gotowa!

Książka sensoryczna dla dziecka

DIY dla niemowlaka — Książeczka z teksturami

Maluchy codziennie odkrywają mnóstwo nowych rzeczy. Od urodzenia uczą się widzieć, rozpoznawać kolory, smaki, zapachy i tekstury. Dotyk jest jednym z ważnych sposobów odkrywania świata przez niemowlęta. Stworzenie książeczki z teksturami jest szalenie proste. Potrzebować będziesz nieco tektury lub grubego papieru, dziurkacza, kleju (najlepiej na gorąco) i różnych tekstur.

Mogą to być różne tkaniny (polecam ubrania z second handu) takie jak wełna, materiał z frędzlami, czy zwykła bawełna wyszywana cekinami. Dodatkowo możesz poszukać próbników tkanin tapicerskich czy zepsutej skórzanej torebki. Sprawdzą się również kolorowe wstążki, sznurki, guziki czy filcowe koraliki. Aby stworzyć książeczkę, zacznij od złożenia tektury w kształt książki i stworzenia z niej stron książeczki. Następnie zrób dziurki w stronach i dobrze zwiąż je sznurkiem. Na każdej stronie przyklej inną strukturę. Sznurki, guziki czy koraliki możesz ułożyć w ciekawe dla bobasa kształty, a wstążki przyklej tak by wystawały z książeczki.

Pewnie kusi Cię, by użyć w książeczce wszystkich kolorów tęczy. Pamiętaj jednak, że noworodki i niemowlęta nie widzą kolorów zbyt dobrze. Zgodnie z metodą Montessori warto użyć bardzo kontrastujących kolorów takich jak biel, czerń i czerwień. Może wydać się to sprzeczne z intuicją, jednakże prawdopodobnie będą one ciekawsze dla oka twojego malucha niż pastelowa paleta barw.

Zaciekawiła Cię nasza lektura? Zobacz czy kolejny post też trafi w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz