Biżuteria z serialu The Crown

Emma Corrin grająca Dianę w perłowych kolczykach - biżuteria z serialu the Crown

Biżuteria z serialu The Crown to jedna z najlepiej dopieszczonych kolekcji dodatków we współczesnych serialach. Michele Clapton to projektantka kostiumowa, która jest odpowiedzialna za wszelkie klejnoty, które widzimy w tym już kultowym serialu. Co ciekawe, ta sama osoba stworzyła piękną biżuterię, którą mogliśmy podziwiać w serialu Gra o Tron. I choć gust postaci z The Crown był bardziej powściągliwy niż Matki smoków, to biżuteria oparta na rzeczywistych brytyjskich klejnotach nadal zachwyciła wielu, a kunszt jej wykonania dodał serialowi autentyczności.

Biżuteria z serialu The Crown — przygotowanie do projektowania

Michele Clapton wiele godzin studiowała materiały archiwalne, aby wiernie odwzorować nawet najdrobniejsze szczegóły z kluczowych momentów. Jedną z głównych chwil była koronacja Elżbiety II w 1953 roku, w której nie nosiła jednej, lecz trzy korony wysadzane klejnotami. Początkowo projektantka uważała wierne odwzorowywanie historii za bardzo restrykcyjne. Jednakże później dostrzegła okazję. Uznała, że może sprawiać, by publiczne chwile były jak najwierniejsze, a w prywatnych momentach ekranowej Elżbiety dała sobie twórczą swobodę.

Ilość pracy, analizy i troski, jaka była potrzebna, do stworzenia biżuterii w The Crown jest oszałamiająca. Michele zauważa, które klejnoty kto podarował Królowej, a także zwraca uwagę, czy Elżbieta nadal je nosi. Projektantka przykłada też ogromną uwagę do dodatków Wallis Simpson i księżnej Diany i wszystkich postaci w serialu. Zachwycona jestem nie tylko kunsztem wykonania biżuterii, ale też podejściem do tematu i zaangażowaniem Clapton.

Biżuteria z serialu The Crown — Kolczyki z pereł księżnej Diany

Diana bardzo często była fotografowana z perłami w uszach. Zarówno w prawdziwym życiu, jak i w serialu księżna często wybierała perły w kształcie kropli. Diana otrzymała te eleganckie kolczyki z perłami w prezencie ślubnym od jubilera Collingwooda. Księżna bardzo często łączyła je z tiarą Lovers knot. W serialu widzimy kilka replik kultowych strojów Diany z dodatkiem perłowych kolczyków. Obecnie należą prawdopodobnie do aktualnej ulubienicy tłumów — księżnej Kate, którą kilkukrotnie zauważono noszącą perłowo-diamentowe kolczyki.

Biżuteria z serialu The Crown — Szafiry Królowej

W serialu było widać wyraźne przejęcie królowej Elżbiety, gdy miała poznać piękną i kochaną Jackie Kennedy. Ubrana w niebieską suknię i dopasowane kolorystycznie szafirowe dodatki królowa przyjęła pierwszą parę USA. Zestaw składał się z szafirowej broszki, naszyjnika, kolczyków i bransoletki. Nie do końca mam pewność, czy zestaw był dokładną repliką tego, co Elżbieta miała na sobie na spotkaniu z Kennedym. Jednakże dodatki widziane w serialu bezsprzecznie były inspirowane jednym z ulubionych szafirowych parure królowej.

Parure to zestaw klejnotów, które przeznaczone są do noszenia razem. Szafirowy komplet był prezentem ślubnym od ojca Elżbiety, króla Jerzego VI. Część tej biżuterii uległa modyfikacjom na przestrzeni lat. Królowa kazała skrócić naszyjnik od ojca i dodać do niego wisior. Jest więc bardzo prawdopodobne, że naszyjnik widoczny w serialu był wzorowany na oryginalnym wyglądzie kompletu. Szafiry w tym komplecie otoczone zostały diamentami, które świetnie komponują się z chłodnym odcieniem metalu, w którym zostały osadzone.

Replika tiary Lovers Knot w serialu The Crown
Zdjęcie: Instagram @thecrownnetflix

Biżuteria z serialu The Crown — Tiara Lovers Knot

W 1913 roku królowa Maria zleciła królewskim jubilerom Garrard & Co stworzenie diademu na podstawie projektu tiare Lovers Knot, która niegdyś należała do jej babci Augusty Hesji-Kassel. Tiara ta składa się z 19 łuków i 38 pereł w kształcie kropli wody. Połowa pereł zwisa z tiary, a połowa ustawiona jest do góry w oryginalnym projekcie. Jednakże Maria zdecydowała zdemontować perły wznoszące się ku górze i stworzyła z nich naszyjnik.

Elżbieta II otrzymała ten diadem w 1953 roku po śmierci królowej Marii. Nosiła go w latach pięćdziesiątych, a później przekazała tiarę Dianie w prezencie ślubnym. Księżna bardzo często nosiła tiarę, dlatego też głównie kojarzymy ją z jej osobą. Co ciekawe, mimo częstego noszenia ozdoby, narzekała na jej ciężar, który powodował bóle głowy.

Dokładną replikę tej tiary Claire Foy grająca Elżbietę w The Crown nosiła w zestawie z diamentowym kwiatowym naszyjnikiem i szeroką, wieczorową bransoletą. Podczas gdy tiara jest dokładną repliką, pozostałe dodatki serialowej Elżbiety nie są historycznie adekwatne, lecz wciąż zachwycające.

Biżuteria z serialu The Crown — Szmaragdy z Ghany

Wizyta Królowej w Ghanie była bardzo emocjonującym odcinkiem. Chociaż scena przyjęcia królowej w kraju była daleka od rzeczywistości, to fokstrot na balu naprawdę się wydarzył. Szmaragdowe kolczyki i naszyjnik królowa uzupełniła tiarą Władimira. Diadem ten jest jednym z najbardziej kultowych na świecie. Diamentowa ozdoba głowy ma możliwość noszenia w otwartej, ale też i zamkniętej formie. 

Tiara Vladimira przeżyła ucieczkę swojej właścicielki z Rosji do Włoch, a później do Francji. Później jej córka odziedziczyła wszystkie klejnoty i została grecką księżniczką. Na początku XX wieku królowa brytyjska Maria kupiła część klejnotów rosyjskiej księżnej. Wśród nich znalazła się uszkodzona tiara Władimira, którą Maria nakazała natychmiast naprawić. Kilka lat później dostosowała tiarę tak, by można było ją nosić z perłami lub szmaragdami. W zestawieniu z zielonymi kamieniami idealnie pasowała do Delhi Durbar Parure, co widać na balu w Ghanie. 

Biżuteria z serialu The Crown — Perły w uszach Thatcher

Margaret Thatcher była silną, kontrowersyjną kobietą w historii. Jej guzikowe kolczyki z pereł były zdecydowaną podstawą dodatków pani premier. Praktyczne, eleganckie i pasujące do mocnej, formalnej garderoby tej polityk. Widzimy je regularnie przez cały czwarty sezon The Crown. W prawdziwym życiu takie dodatki widzimy dość często w uszach poważnych kobiet. Nosiła je Królowa Kate Middleton, księżna Diana, Michelle Obama, Rhianna, Kamala Harris i mnóstwo innych kobiet biznesu. Są niezwykle uniwersalne i pasują do państwowych kolacji, pracy w biurze i imprez na czerwonym dywanie, dlatego też uważam je za jedno z najbardziej bazowych akcesoriów.

Korona króla Edwarda - biżuteria w serialu The Crown

Biżuteria z serialu The Crown — Korona św. Edwarda

Najważniejszym akcesorium z całego serialu jest oczywiście KORONA. To główne insygnium Klejnotów Koronnych zjednoczonego Królestwa jest od XII wieku używane podczas koronacji monarchów brytyjskich. Edward Wyznawca nosił swoją koronę podczas najważniejszych świąt kościelnych. Po jego śmierci i kanonizacji króla uznano ją za relikwię i wykorzystywano jedynie podczas koronacji. Podczas angielskiej wojny domowej uznano ja za symbol obrzydliwych rządów królów i sprzedano, a także prawdopodobnie zniszczono.

Po restauracji monarchii w XVII wieku królewski złotnik wykonał nową koronę świętego Edwarda, wzorując się na średniowiecznym oryginale, nieco zmieniając wygląd jej zwieńczenia. Obecnie przechowywana jest w Tower of London razem z innymi insygniami. Replika wykonana na potrzeby serialu jest niezwykle piękna. Wierna oryginałowi kopia wykonana została z diamentów, szafirów, szmaragdów i rubinów, które oprawiono w czyste złoto.

Biżuterii w The Crown jest mnóstwo. Zachwycić możemy się też sznurami pereł na szyi Elżbiety, pierścionkiem zaręczynowym Małgorzaty, naszyjnikiem Królowej Wiktorii i wieloma dodatkami Diany. Jeżeli skusisz się na obejrzenie serialu, zwróć uwagę na doskonałość pracy kostiumografów i złotników, gdyż wykonali oni niezwykłą robotę. Kto wie, może stroje i dodatki zainspirują twoją najnowszą kolekcję.

Nie kończ lektury! Zobacz czy kolejny artykuł też Ci się spodoba

Możesz również polubić

Dodaj komentarz