Kolory roku 2021 według Pantone ⛅

Kolory roku 2021 według Pantone

Kolory roku 2021 zostały starannie wyselekcjonowane spośród wszelkich barw dostępnych ludzkiemu oku. Każdy z nich miał dla kolorystycznych specjalistów znaczenie i właśnie dlatego został flagową barwą zbliżającego się roku. Roku, w którym wiele z nas pokłada nadzieję na lepszą sytuację całego świata. Przyjrzyjmy się więc barwom, które mają inspirować i wyznaczać trendy w zbliżających się miesiącach, a także instytucji, która je wybrała. 

Czym jest Pantone?

Pantone LLC to amerykańskie przedsiębiorstwo znane ze skali kolorów, którą opracowało. Stworzyli oni katalog barw, który wykorzystywany jest na całym świecie. Każdy kolor ma nadany numer i oznaczenie, które informuje o specjalnych właściwościach jak metaliczność, połysk czy fluorescencja. Podstawowa skala opisuje 1761 kolorów, które utworzone zostały poprzez zmieszanie 18 barw bazowych. Kolory Pantone wykorzystywane są w drukarniach, programach obróbki graficznej i wielu dziedzinach sztuki. 

Kolor roku Pantone od ponad 20 lat wpływa na rozwój produktów, wybory zamówień w wielu branżach: w tym w modzie, architekturze wnętrz, wzornictwie przemysłowym, czy opakowaniach konsumenckich dnia codziennego. Kolory roku 2021 zostały wybrane w procesie analizy trendów i inspiracji czerpanych ze wszystkich zakątków świata. Natchnienie może obejmować wszystko od najnowszych filmów, piosenek, kolekcji mody, wystaw dzieł sztuki, po warunki socjoekonomiczne i polityczne na świecie. Co więcej, na wybór koloru roku ma wpływ nowa technologia, wydarzenia sportowe, czy naturalne kataklizmy. Krótko mówiąc: specjaliści Pantone rozważają sytuacje, kulturę i nastroje naszej planety, by dobrać kolory roku, które nas natchną w kolejnych miesiącach.

Ostateczna szarość

Kolory roku 2021 – Ostateczna szarość i Rozświetlająca żółć

Kolory wybrane na najbliższy rok mają być kolorowym małżeństwem przekazującym moc i nadzieję, które trwale podnosi na duchu. Są to dwa niezależne kolory, które współpracując ze sobą, podkreślają różne elementy. Dzięki temu najlepiej oddają nastrój Pantone na rok 2021. Ostateczna szarość to kolor, który jest praktyczny, solidny i surowy, jednakże z nutą ciepła. W połączeniu ze świetlistą żółcią tworzy optymistyczną i radosną kombinację. Takie zestawienie kolorystyczne ma przekazać poczucie zadumy i powagi, jednocześnie obiecując coś słonecznego. Myślę, że śmiało możemy założyć, że taki wybór kolorów miał nieść nadzieję, że słońce wyjdzie zza chmur i nasz świat powróci na normalniejsze tory.

Rozświetlający żółty

Ostateczna szarość to kolor roku, który jest statyczny, zachęca do opanowania uczuć i stabilności. Odpowiadając kolorom murów, czy gór inspiruje do wytrwania i zniesienia próby czasu. Jednocześnie optymistyczna rozświetlająca żółć podkreśla wrodzoną potrzebę bycia zauważoną, rozpoznawalną i wysłuchaną. To kolor budzący radość, a także pobudzający nas do kreatywnego myślenia.

Osobiście jestem wielką fanką wybranych w tym roku kolorów. Podoba mi się przesłanie, które stoi za podjętą przez Pantone decyzją. Co więcej, kolory roku 2021 to kolory mojego studenckiego pokoju, które sama wybrałam i które uwielbiam. Uważam, że doskonale prezentują się we wnętrzach, odpowiednio dobranych stylizacjach, a nawet w biżuterii. Choć niewątpliwie wiele z was może uważać to za niekonwencjonalne połączenie kolorystyczne.

Kolory roku 2021 – jak je wykorzystać 

Żółty to kolor, który absolutnie uwielbiam. Mam ogromny żółty golf, kilka swetrów i koszulek, które w moim mniemaniu doskonale komponują się z czernią, szarością czy granatem. Ubierając choćby żółte dodatki, wprowadzamy element radości do naszej stylizacji. Kolory roku 2021 doskonale ze sobą współgrają. Stonowana szarość stanowi doskonałe tło dla dodającej życia żółci. Pamiętaj, że choć jaskrawa żółć może być nieco onieśmielającą barwą – w połączeniu z szarym kolorem stanowi doskonały duet. Nie bój się eksperymentować i odkrywać nowe, ulubione połączenia kolorystyczne.

Co więcej, kolory te wyglądają świetnie nie tylko w ubraniach, czy biżuterii, ale i we wnętrzach. Miękkie żółte tkaniny doskonale komponują się na tle szarych ścian, czy modnych w ostatnich latach, betonowych powierzchni. Szarość jest doskonałym kolorem bazowym dla każdego wnętrza. Wybierając podstawowe przedmioty, czy kolory ścian w odcieniach szarości, zapewniamy sobie elastyczność w wyglądzie wnętrza. Wystarczy dodać do niego żółty koc, wazon, czy lampę, aby je ożywić i zmienić nastrój. Jeżeli kiedykolwiek znudzą Ci się żółte kolory w domu, z łatwością wymienisz je na elementy w innym kolorze, które z pewnością będą świetnie korespondować z szarością.

Przygotowałyśmy dla Ciebie tablicę na Pinterest’cie, w której znajdziesz wiele inspiracji na żółto szare połączenia kolorów. Przypięłyśmy na niej pomysły na aranżację wnętrz, projekty biżuterii i stylizacje, które z pewnością natchną Cię do wykorzystania kolorów roku 2021.

Palety barw na fashion week 2021

Oprócz orzekania o najmodniejszych kolorach na kolejny rok Pantone również publikuje palety barw na londyński i nowojorski fashion week wiosna/lato 2021. Postanowiłam przedstawić wam również te zestawienia kolorystyczne. Prawdopodobne bowiem jest, że właśnie te połączenia barw będą dominowały w modzie w przyszłych miesiącach.

London Fashion Week kolory Pantone

Londyn 

Kolory na fashion week w Londynie to niemal ucieczka w świat radosnych, żywych barw. Kolekcja barw to 10 wyróżniających się kolorów, a także 5 podstawowych klasyków, do których wszystko pasuje. Mimo niepewnych, burzliwych i dla wielu ciężkich czasów, najnowsze kolekcje mody ukazują potrzebę zanurzenia się w świecie szczęśliwych kolorów, które odzwierciedlają nadzieję i optymizm. Według Pantone łącząc lekkość z funkcjonalnością i elastycznością najnowsze projekty w modzie mają wnieść wiele przyjemności w nasze życia. 

London Fashion Week kolory Pantone podstawowe

W kolorach podstawowych znajdziemy oczywiście ostateczną szarość, a obok niej ziemistą zieleń, niemal czarny granat, złamaną biel i kolor karmelowy. Z łatwością zestawimy je z radosnymi dziesięcioma kolorami, które mają królować na londyńskich wybiegach mody. Radosne barwy rozpoczynają się od przezroczystego, jasnego różu, który doskonale współgra z lawendowym i jasnym turkusowym, które również znajdują się w zestawieniu. Zostając przy niebieskich barwach mamy błękit nieba w najpiękniejszy dzień i wesołe indygo. Pozostała piątka to nieco zgaszona, lecz jasna zieleń o ciepłym odcieniu pomarańczowa ochra i złoto pomarańczowy kolor nagietków. Na końcu występuje oczywiście rozświetlająca żółć i głęboka, energetyczna czerwień. 

New York Fashion Week kolory Pantone

Nowy Jork

Nowojorska paleta na wiosnę i lato najbliższego roku ma nieco odmienny charakter. Barwy mają przede wszystkim inspirować i pobudzać do działania. Wybrane kolory są wszechstronne i pasują do każdej pory roku. Elastyczność barw stwarza możliwości wyboru ubrań, które wykorzystamy przez cały rok. Co więcej, kolory pozostają oryginalne i dość optymistyczne. Jednakże zamiast radości, wzbudzają ciekawość, intrygują. Jest to zestawienie dość nietuzinkowych kolorów, które z pewnością zrobią furorę na amerykańskich wybiegach.

New York Fashion Week kolory Pantone podstawowe

W barwach podstawowych w oczy rzuca się niemal grafitowa czerń i szarość roku 2021. W bazowym zestawieniu znalazł się gładki, kremowy kolor, beż o kolorze piasku pustyni i zieleń wierzb, która niemal wpada w brąz. Uzupełnia je 10 niezwykłych barw, wśród których oczywiście znalazła się królująca w 2021 rozświetlająca żółć. W jej towarzystwie znalazł się pomarańcz w barwie aksamitek, rdzawy brąz i spalony koral. Co więcej, na wybiegach Nowego Jorku znajdziemy zgaszony, pastelowy niebieski, radosny i głęboki błękit, mentolową, a także miętową zieleń. Do ostatnich barw zaliczymy inspirujący, ametystowy fiolet i pyszny sorbet malinowy.

Zainspiruj się innymi postami manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz