Odlewy z żywicy w biżuterii?

Odlewy z żywicy w biżuterii?

Odlewy z żywicy brzmią dość męsko i topornie. Komuś, kto nie ma o nich pojęcia, zapewne nie kojarzą się z piękną i delikatną biżuterią. Postanowiłam jednak to dzisiaj zmienić i nieco przybliżyć Ci temat biżuterii powstającej z żywicznych odlewów. Dowiesz się, jak powstają, jakie są ich rodzaje i jak niezwykłą biżuterię można w ten sposób stworzyć.

Odlewy z żywicy – jak zrobić 

Czym jest żywica

Żywica epoksydowa to dwuskładnikowy materiał syntetyczny. Tworzywo to powstaje z bezbarwnej żywicy łączonej ze specjalnym utwardzaczem. Przy użyciu odpowiednich proporcji masa zastyga i nadaje się do dalszej obróbki. Wystarczy wylać masę do odpowiedniej formy i odlew z żywicy będzie gotowy po jej zastygnięciu. Często do osiągnięcia oczekiwanego kształtu należy ostrożnie i powoli wylewać żywicę. Optymalny efekt zazwyczaj uzyskuje się przez postępowanie zgodnie z wytycznymi producenta. Pamiętaj, że jeżeli chcesz poddawać żywicę obróbce, warto poczekać kilka dni. Żywica uzyskuje maksymalną twardość po około tygodniu.

Żywica to materiał niezwykle plastyczny, dający dużo swobody twórczej. Jako artystka możesz wybrać kształt, kolor i wykończenie swojej biżuterii. Co więcej, masz ogrom możliwości eksperymentowania z wnętrzem swoich odlewów z żywicy.

Jak stworzyć biżuterię z żywicy

Kluczową rolę podczas wytwarzania jakiejkolwiek biżuterii jest pomysł. Dobrze jest na samym początku stworzyć plan działania, aby usystematyzować swoją pracę. W przypadku biżuterii z żywicy najważniejsza jest forma odlewnicza i żywica dobrej jakości. To jak nasza biżuteria będzie wyglądać, zależy bezpośrednio od użytej żywicy i formy, do której została wylana.

Przygotowując masę, pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia i odpowiednich proporcjach surowców. W celu odpowietrzenia możesz ogrzewać masę w wodzie o temperaturze 35-40 stopni na kwadrans. Po wylaniu masy możesz również wykorzystać opalarkę, aby usunąć powstałe przy powierzchni bańki powietrza.

Naszyjniki z drewna i żywicy

Przykłady biżuterii z odlewów z żywicy

Żywica łączona z drewnem 

Jednym z najpopularniejszych sposobów na tworzenie biżuterii z żywicą jest tworzenie jej z kawałkami drewna. Niektóre projekty wykorzystują odlewy z żywicy i łączą z symetrycznie oszlifowanym kawałkiem drewna. W takie sposób często powstaje geometryczna biżuteria. 

Drugą z metod jest łamanie kawałków drewna i zatapianie ich żywicą w odpowiednich kolorach, a następnie szlifowanie odpowiedniego kształtu biżuterii. W ten sposób wewnątrz wisiorka, zawieszki kolczyka, czy łącznika w bransoletce powstaje niemal magiczny świat. Biżuteria sprawnie wykonana tą techniką może wyglądać, jakby skrywała w środku zimowe góry, mroczny krajobraz lasu, czy niebezpieczne urwisko. Doskonale się prezentuje i jednocześnie rozbudza wyobraźnię. 

Zatopione elementy zegarkowe

Doskonale pamiętam swój pierwszy zachwyt użyciem mechanizmów zegarkowych w biżuterii. Miałam kilkanaście lat i dojrzałam je na jednym ze stoisk na Jarmarku Dominikańskim. Wydawało mi się to niezwykle ciekawe i kreatywne rozwiązanie. Dodatki z użyciem tych miniaturowych blaszek, zębatek i sprężynek modne są i dzisiaj. Kojarzą się nieco steampunkowo, a także dobrze wpasowują się w męskie dodatki takie jak spinki do mankietów. 

Biżuteria z mechanizmami zegarkowymi zatopionymi w żywicy to również świetny dodatek dla kobiet. W mojej opinii doskonale prezentuje się na tle prostych ubrań, na przykład białej koszuli. Co więcej, są to akcesoria, które ponownie wykorzystują stare i zepsute sprzęty, co w mojej głowie daje jej kolejny plus!

Wisiorki z kwiatami w żywicy

Motywy roślinne

Do dziś nie mam pojęcia, jak niektóre artystki to robią, że zalewają żywicą dmuchawiec, który ani na milimetr nie zmienia swojego wyglądu. Zalewanie żywicą biżuterii to znana od wielu lat technika tworzenia delikatnej i efektownej biżuterii. Zatopione w żywicy znajdziemy płatki kwiatów, liście, ziarna kawy, czy mchy. Umieszczone w oprawach albo ramkach do żywicy prezentują się niezwykle elegancko i subtelnie. W moich oczach to jedna z najbardziej delikatnej biżuterii wykorzystującej żywicę!

Ramki do żywicy

Żywica połączona z metalem 

W wykonywaniu odlewów z żywicy można wykorzystywać nie tylko ramki do żywicy, ale także opiłki metali albo ich płatki. Produkowane w ten sposób prace mogą przypominać szkło weneckie. Jednakże z uwagi na inny charakter pracy z żywicą w porównaniu do szkła, efekt biżuterii może być bardziej imponujący. Czas, w jakim zastyga żywica i jej niska temperatura pozwala na wolniejszą pracę i tworzenie trójwymiarowych efektów z wykorzystaniem metali. W zależności od rękodzielnika końcowy produkt może przypominać naturalną formę kamieni i minerałów szlachetnych albo przypominać geometryczną biżuterię z przyszłości. 

Odlewy z żywicy śnieżynki

Brokatowe i kolorowe odlewy z żywicy 

Odlewy z żywicy oczywiście nie muszą być bezbarwne. Często takie są z uwagi na umieszczone w nich elementy. Jednakże kolor żywicy można dowolnie modyfikować. Używa się w tym celu specjalnych pigmentów. Aby uzyskać niespotykany efekt, rzemieślnicy często mieszają bezbarwną żywicę z pyłkami do paznokci, brokatami, a nawet z rozdrobnionymi cieniami do powiek. W ten sposób otrzymuje się niebanalne i zazwyczaj bardzo efektowne wykończenie pracy. 

Kaboszony z żywicy

Odlewy z żywicy w roli kaboszonów

Odlewy z żywicy doskonale zastępują kaboszony w biżuterii z grafikami, czy innymi elementami tradycyjnie umieszczanymi pod szkłem. Co prawda, żywica nie daje tak błyszczącego wykończenia, jak szkło, jednakże wykorzystując ją, artysta ma większą kontrolę nad wypukłością wzoru, czy wykończeniem powierzchni biżuterii. Przecież nie każdemu chodzi o błyszczącą i gładką powierzchnię, którą oferują kaboszony.

Jak obrabiać i dbać o odlewy z żywicy

Obróbka żywicy to pozornie skomplikowana sprawa. Jednakowoż materiał ten jest relatywnie miękki, można go szlifować każdym pilnikiem do paznokci. Żywicę można obrabiać za pomocą tokarek i szlifierek w celu nadania pożądanego kształtu i wykończenia. Dodatkowo odpowiednie wykorzystanie materiałów polerskich pozwoli na uzyskanie wysokiego połysku twojej biżuterii. 

Co więcej, biżuterię z żywicy można dość łatwo nawiercić. Wystarczy frezarka do paznokci z odpowiednim wiertłem, aby z łatwością stworzyć pożądanych rozmiarów otwory. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich rękodzielniczek, które chcą tworzyć biżuterię bez wykorzystania oprawek i opraw. 

Jak dbać o biżuterię z żywicy

Dbanie o biżuterię z żywicy jest banalnie proste. Jest ona odporna na wilgoć i dość dobrze wytrzymuje zmiany temperatury. Żywica jest materiałem opornym na upadki, jednakże należy uważać, aby nie zarysować jej powierzchni. Dlatego też polecam przechowywanie takich dodatków w woreczkach lub pudełeczkach wyłożonych miękkim materiałem. 

Podoba Ci się ten artykuł? Przeczytaj kolejny z manzuko.com

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons