Kwarc – kamień ozdobny o wielu przeznaczeniach

Kwarc – kamień ozdobny o wielu przeznaczeniach

Jest kilka teorii odnośnie pochodzenia nazwy kwarcu. Specjaliści uważają, że może się wywodzić ze starogermańskiego słowa kwarr oznaczającego zgrzyt, była to nazwa, której używali niemieccy górnicy. Może też pochodzić od słowiańskiego słowa kwardy, czyli twardy, lub od greki, w której krystallos oznacza lód. Niezależnie od nazwy, kwarc jest minerałem wykorzystywanym na szeroką skalę nie tylko w przemyśle jubilerskim, ale też w przemyśle optycznym, ceramicznym, medycznym, elektronicznym czy szklarskim. My jednak głównie skupimy się na wartości kwarcu jako materiału ozdobnego.

Kwarc – garść informacji technicznych

Kwarc jest kamieniem ozdobnym, które potocznie nazywamy kamieniami półszlachetnymi. Jest dość twardym minerałem, osiąga 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że nie jest możliwe zarysowanie go elementami metalowymi. Kryształy kwarcu występują w wielu odmianach kolorystycznych, od zupełnie bezbarwnego, przez żółcie, róże purpury i zielenie, aż do czerni. Prawdopodobnie jego najrzadziej spotykaną odmianą jest kwarc niebieski. Zupełnie czysty, przezroczysty kwarc nazywamy w Polsce kryształem górskim, który wygląda jak kawałki lodu.

Ten kamień ozdobny często zawiera w sobie inkluzje gazowe, ciekłe lub stałe. Oznacza to, że w strukturze kryształu czasem zaplącze się coś, co kryształem nie jest. Jeżeli te zanieczyszczenia są w stałym stanie skupienia, mogą powodować zmianę barwy kryształu. Ponadto takie zanieczyszczenia często powodują powstawanie ciekawych zjawisk optycznych takich jak asteryzm (pojawianie się smug światła w kształcie gwiazdy) i iryzacja (tęczowienie). Dodatkowo kwarc to minerał zdolny do opalizowania i awenturyzacji, czyli rozpraszanie światła tak, że wygląda, jakby kryształ iskrzył.

Kwarc jest minerałem o ogromnej pojemności cieplnej. Dzięki temu jest niezwykle rozpowszechniony w wielu gałęziach szeroko rozumianego przemysłu. Właściwość tę możemy wykorzystać do odróżnienia wspaniale oszlifowanego kryształu górskiego i szklanej podróbki. Duża pojemność cieplna oznacza, że kwarc będzie zawsze znacznie zimniejszy w dotyku od szkła. Zaletą tegoż minerału jest niewątpliwie wysoka wytrzymałość. Nie tylko jest to kamień dość twardy jak na kamień półszlachetny. Dodatkowo jest odporny na procesy wietrzenia, które często niszczą inne minerały. Zdarza się, że pośród zniszczonych skał jedynym nienaruszonym elementem są kryształy kwarcu.

Kwarc różowy

Kwarc różowy – kamień miłości

Swoje romantyczne zabarwienie kwarc różowy zawdzięcza domieszkom tytanu i manganu. Można spotkać go zarówno w pastelowych odcieniach różu, jak i tych bardzo jaskrawych i intensywnych, choć są one rzadsze. Zdarza się, że ten różowy kamień półszlachetny zawiera w sobie mleczne pasma, a nawet złote wrostki, przez co kamień jest mniej czysty, jednak może mieć bardziej interesujący wygląd.

Różowy kwarc nazywany jest kamieniem miłości. Odnosić ma się to zarówno do miłości romantycznej, jak i do miłości z samym sobą. Kamień ten zapewniać ma dobre relacje ze samym sobą, dzięki czemu lepiej odnosimy się do wszystkich wokół. Ten różowy kamień ozdobny wytwarzać ma aurę oddziaływającą na altruistyczną naturę, gotowość do dawania i przyjmowania bezwarunkowej miłości. Pomaga pozbyć się zatruwających życie uczuć takich jak zazdrość, strach i poczucie winy.

W medycynie niekonwencjonalnej kwarc różowy wspomagać ma dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym. W związku z tym, że jest kamieniem miłości, sprzyja płodności. Łagodzić ma wewnętrzny niepokój i stres, a ponadto sprzyja koncentracji i zapamiętywaniu.

Historia różowego kwarcu

Pierwsze ślady wykorzystania różowego kwarcu sięgają aż dziesięć tysięcy lat wstecz! Według zapisów archeologicznych pierwsi używali go Asyryjczycy. Później ten różowy minerał stał się popularny wśród Greków i Rzymian, którzy wierzyli, że ma on silne właściwości magiczne. Wykorzystywali z niego talizmany, a nawet eliksiry przeciwdziałające truciznom. Według legend był to jeden z atrybutów Kupidyna, który używał go do wzniecania pożądania i miłości. Różowy kwarc był też kojarzony z Astarte, która w fenickich wierzeniach nazywana była królową gwiazd, boginią płodności, miłości i wojny.

Koraliki z kolorowych kwarców

Kwarc dymny

Ta odmiana kwarcu występuje w całej gamie szarości, przydymionych brązów, a nawet czerni, stąd właśnie pochodzi jego nazwa. Zupełnie czarny, nieprzezroczysty kwarc dymny nazywa się morionem. Jego barwa jest wynikiem naświetlania bezbarwnego kwarcu promieniami gamma. Proces ten odbywa się w warunkach naturalnych, jednak jest możliwe mimikowanie go w laboratoriach, zwykle pod wodą. Dymna barwa nie jest wynikiem samego promieniowania, jest to również kwestia obecności niewielkich ilości glinu, litu, sodu czy tytanu. Po podgrzaniu kwarc dymny ulega odbarwieniu, a przy umiejętnym podgrzaniu możemy uzyskać jasnożółtą barwę cytrynu.

W ezoteryce uważa się, że kwarc dymny to doskonała ozdoba dla osób niezdecydowanych i obawiających się zmian. Minerał zwiększa wiarę w siebie, dzięki czemu łatwiej jest dokonać ryzykownej decyzji, by sięgnąć po swoje marzenia. Dodatkowo ta odmiana kwarcu wspomaga zerwanie z nałogami, a także z toksycznymi osobami. Wzrost poczucia własnej wartości ułatwiać ma przezwyciężanie własnych słabości, lęków i nieśmiałości. Jako bonus, ten szary kamień ozdobny podobno neutralizuje pole elektromagnetyczne wytwarzane przez przedmioty codziennego użytku.

Fascynaci medycyny niekonwencjonalnej mogą używać go jako wsparcie w walce z dolegliwościami jelitowymi, zaburzeniem pracy nerek i nadnerczy oraz z bezpłodnością. Działanie neutralizujące szkodliwy wpływ elektroniki ma łagodzić zawroty głowy, zmęczenie oczu, a nawet migreny. Dzięki wsparciu wiary w siebie przeciwdziałać ma melancholii i wspomagać leczenie zaburzeń depresyjnych.

Historia kwarcu dymnego

Kwarc dymny to kamień popularny w Szkocji. Już pięć tysięcy lat temu Celtowie niezwykle cenili ten minerał. Był to święty kamień starożytnych Druidów, w związku z czym miał ogromne znaczenie kulturowe. Czysty, ziemisty kolor przypominał o niezrównanej potędze bogów i bogiń zrodzonych z Ziemi. Oprócz sakralnego zastosowania te szare kamienie ozdobne wykorzystywano do ozdabiania odzieży góralskiej i broni. Dziś stanowią element tradycyjnych szkockich strojów narodowych.

Co więcej, kwarc dymny był materiałem wykorzystywanym w Rzymie do wykonywania wklęsłych pieczęci dla urzędników i możnych mieszkańców. W Chinach natomiast służył do wyrobu tabakierek. Co ciekawe, Chińczycy wykonywali z cienkich tafli kwarcu dymnego pierwsze okulary przeciwsłoneczne. Według legend używali ich sędziowie podczas przesłuchań świadków, aby ukryć swoją mimikę. W krajach Germańskich na ścianach sypialni umieszczano krzyże z kwarcu dymnego, których zadaniem było przeganianie pecha i złych mocy.

Sznury kryształów kwarcu

Kwarc w zastosowaniu jubilerskim

Tradycja wykorzystania kwarcu w zdobnictwie sięga tysięcy lat wstecz. Niezależnie czy noszono go ze względu na mistyczne przekonania, czy domniemane właściwości prozdrowotne – kwarc to wdzięczny materiał, który pięknie zdobi każdego z nas. Występuje w niezliczonej ilości barw o różnej transparentności, dzięki czemu trudno się nim znudzić. Dodatkowo dość łatwo ulega obróbce, dzięki czemu można go zdobyć w niemal każdym kształcie.

Na rynku kwarc dostępny jest w różnym przedziale cenowym, od tańszych nieprzezroczystych koralików, po wielkie okazy czystego jak łza kryształu górskiego. Tworzą z niego topowe marki biżuteryjne w Polsce, jak i osoby zajmujące się rękodziełem hobbystycznie. Ta różnorodność sprawia, że każdy może znaleźć kwarc odpowiedni do swoich potrzeb. Intensywnie zabarwione koraliki z kwarcu, czy opalizujące kryształy o surowym wyglądzie to tylko część form, jakie może przybierać ten minerał. Dodatkowo twardość kwarcu sprawia, że nie należy obawiać się o łączenie go z innymi materiałami takimi jak metalowe przekładki, czy koraliki z kamieni szlachetnych.

Poznaj więcej świata biżuterii z manzuko:

 

Najmniej artystyczna dusza całej rodziny z zamiłowaniem do nauki wszystkiego, co bardziej lub mniej potrzebne. Chaotyczna, głośna i niezaprzeczalnie gadatliwa. Uwielbia czytać książki, grać w planszówki i rozmawiać z ludźmi, nie pogardzi też okazyjnym „rządzeniem się". Obecnie studiuje medycynę z nadzieją na zostanie neonatologiem. Pasję do gotowania łączy z miłością do dbania o bliskich. W niemal każdej chwili życia ma przy sobie kubek lub butelkę z dowolnym rodzajem herbaty.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons