Kolory w marketingu — jak je wykorzystać

Marketing kolorów jak wykorzystać barwy w biznesie

Kolory w marketingu mogą pełnić ogromną ilość funkcji. Barwy, poprzez skojarzenia, mają moc wywoływania emocji, a także potrafią przywołać konkretne wspomnienia. Przemyślane wykorzystanie koloru w barwach firmy, czy na ścianach biura mogą pomóc nam w osiągnięciu celów biznesowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie znaczenia koloru są takie same na całym świecie. Zawsze dobrze wziąć pod uwagę znaczenie barw w różnych kulturach, religiach i środowiskach. Dzisiaj postaram się przedstawić Ci dość uniwersalne, poparte badaniami naukowymi rozważania na temat znaczenia kolorów w marketingu, w nadziei, że przydadzą Ci się w rozwoju Twojego biznesu.

Kolory w marketingu — dlaczego są ważne?

Badania wskazują, że ludzie dokonują podświadomej oceny produktu w ciągu niecałych 90 sekund, a większość z nas dokonuje tego osądu głównie na podstawie koloru. Najpierw dostrzegamy barwę, następnie logo marki, a na samym końcu nadruk na produkcie. Ponad 80% konsumentów uważa, że charakterystyczny kolor zwiększa rozpoznawalność marki, co więcej taka sama liczba podaje barwę jako powód zakupu konkretnych produktów. Co więcej, według badań kolorowe reklamy będą przeczytane przez 42% więcej odbiorców, niż taka sama treść w napisana w czerni i bieli.

Istotne jest użycie nie tylko konkretnej barwy, ale także jej odcienia. Badania wskazują, że ciepłe barwy przyciągają klientów i zachęcają do zakupów pod wpływem impulsu. Chłodne barwy doskonale sprawdzają się w środowisku, w którym ważne jest rozważne podejmowanie decyzji. Dodatkowo ciepłe barwy takie jak czerwień i żółć mogą skłonić konsumentów do szybszego podejmowania decyzji, jak zapewne się domyślasz, kolory najsłynniejszej sieci fast food nie zostały wybrane przypadkowo.

Okazuje się, że istotny jest nie tylko sam dobór kolorów. Dla klientów liczy się także dostępność wyboru. Wiele wielkich firm przekonało się, że zwiększenie oferty kolorystycznej znacząco przekłada się na wzrost sprzedaży. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to tylko sektorów związanych z modą. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku producentów sprzętów AGD, samochodów, czy technologii. Doskonałym przykładem jest historia iPoda shuffle. Początkowo produkt ten był dostępny jedynie w srebrnym wariancie, jednakże po kilku miesiącach wypuszczono kolejne iPody w nowych kolorach, a ich sprzedaż znacznie wzrosła. Ostatecznie zespół marketingowy Apple’a reklamował je jako gadżety, które możesz dopasować do każdej stylizacji.

Kolor na logo dla rękodzieła

Biały

Biały to kolor, o którym często nie myślimy podczas wybierania palety kolorów marki. Wykorzystują go najbardziej znane marki jak Starbucks, YouTube, Facebook, LEGO czy Netflix. Biel pozwala na rozjaśnienie projektu, a także na klarowne napisy bez konieczności użycia czerni.

Żółty

Żółty to bezsprzecznie bardzo radosny i optymistyczny kolor. Jest na tyle jaskrawy, że widać go z daleka, jednakże nie jest tak intensywny, by przytłaczać. Jako ciepła barwa, żółć zachęca do wejścia do przestrzeni, świetnie sprawdza się w przyciąganiu impulsywnych klientów. Dodatkowo kolor ten może wzbudzić w kliencie poczucie optymizmu. Przykładami marek wykorzystujących żółty jest McDonald’s, National Geographic, Nikon i Ikea.

Pomarańczowy

Pomarańczowy to kolor, który ludzkie oko rejestruje najlepiej. Nie bez przyczyny “czarne skrzynki” czy pachołki przy robotach drogowych są pomarańczowe. Kolor ten kojarzy się z ciepłem, ale i ekscytacją. Zachęca klientów do zdecydowanych działań i świetnie sprawdza się w przyciąganiu impulsywnych klientów, choć nie tylko. Według niektórych ekspertów pomarańcz jest idealną barwą dla sklepów, które promują swoją wartość. Barwę tę zobaczysz w logo Fanty, Mozilli Firefox, Hermesa, Amazona, a także Herley-Davidsona.

Czerwony

Czerwień jest prawdopodobnie najtrudniejszym kolorem w marketingu. Przyciąga uwagę, jednak w wielu miejscach na świecie kojarzy się z agresją. Zachęca do szybkiego podejmowania decyzji, co nie zawsze przekłada się na zakup. Co ciekawe, czerwień wzmaga apetyt, dlatego też wykorzystuje ją wiele sieci restauracji i producentów żywności. Czerwony często wykorzystywany jest podczas wyprzedaży, aby przyciągnąć oko klienta i zachęcić go do decyzji o szybkim zakupie. Kolor ten możesz kojarzyć z logo Coca-coli, H&M, Pinteresta, The Rolling Stones i Nintendo.

Niebieski

Według psychologii barw, niebieski to jeden z najlepszych kolorów na logo. Kojarzy się z zaufaniem, niezawodnością i bezpieczeństwem. Nic dziwnego, że wykorzystuje go Twitter, Facebook, Dell, Ford, a także policja. To najczęściej wybierany przez mężczyzn kolor kojarzący się ze spokojem i statecznością. Często wykorzystywany jest jako kolor w biurach, zwiększa produktywność, nie zakłóca przestrzeni, a nawet zmniejsza apetyt.

Fioletowy

Fiolet był historycznie najdroższym pigmentem, nic dziwnego, że daje poczucie szlachetności. Barwę tę kojarzy się z kreatywnością, mądrością, a także oryginalnością. Co więcej, to najrzadziej wykorzystywany w polityce kolor, dlatego jest dość bezpiecznym wyborem dla logo międzynarodowej marki. Dodatkowo mało jest globalnie popularnych marek z fioletowym logo. Fiolet to silny kolor, który mimo wszystko ma kojące właściwości. Nierzadko wykorzystywany jest w reklamach produktów odmładzających, kojarzonych z pięknem. Znasz go z logo Yahoo, Milki, Clairs czy Play.

Zielony

Zielony to kojący kolor, który naszym oczom jest najłatwiej przetworzyć, dlatego też wykorzystywany jest w noktowizorach. Kojarzymy go ze świeżością, zdrowiem, naturą i oczywiście pieniędzmi. Użycie tej barwy daje klientowi poczucie, że inwestuje w coś, co przyczyni się do jego zdrowia lub dobrobytu. Co więcej, coraz częściej zieleń ma symbolizować ekologiczne podejście. Nic dziwnego, że występuje w logo gigantów takich jak Bp, Starbucks, Spotify i Android.

Szary

Szary to praktyczny i ponadczasowy kolor, który nierzadko kojarzymy go z nowoczesnością i technologią. Co więcej, to jeden z najbardziej uniwersalnych płciowo kolorów. Użycie go może być nieco skomplikowane, gdyż za dużo szarości może dać poczucie nudy, a nawet depresji. Jednakże wykorzystanie szarości jako koloru dopełniającego może okazać się genialnym posunięciem. Logo, w których króluje szarość to między innymi logo Apple, Wikipedii i wielu marek samochodowych jak Honda, Mercedes i Audi.

Czarny

Czarny to kolor luksusu, biznesu, ale też dramatyzmu i smutku. Odpowiednio wykorzystany czarny da poczucie elegancji i wyrafinowania, jednakże zbyt dużo czerni przytłoczy konsumenta. Czerń w logo najlepiej występuje bez dodatkowych barw, w prostym designie. Doskonałe przykłady to Chanel, Gucci, Vans, Nike, The New York Times czy Calvin Klein. Pamiętaj jednak, że czarne logo nie będzie rzucało się w oczy i może zniknąć w tłumie barwnych projektów.

jak wykorzystać kolory w biznesie rękodzielniczym

Kolory w marketingu a płeć

Według badań z 1990 roku dorosłe kobiety mają ulubiony kolor znacznie częściej niż mężczyźni. Dodatkowo panie potrafią rozróżnić i wymienić nazwy znacznie większej ilości barw w porównaniu do panów. Według badań kobiety znacznie częściej preferują jasne, delikatne barwy niż mężczyźni. Co ciekawe, wśród ciemnych i mocnych kolorów nie widać tak wyraźnej dysproporcji. Oczywiście takie wyniki z pewnością kształtowane są w dużej mierze przez czynniki kulturowe, dlatego nie jest to uniwersalna prawda.

Jednakże dopasowanie oferowanych kolorów do ogólnej preferencji konsumentów jest ważną strategią marketingową, dlatego też warto brać pod uwagę takie badania. Oferta kolorystyczna ma znaczenie nie tylko w branżach typowo związanych z kolorem, ale z każdą firmą oferującą produkty. Przykładowo auta częściej wybierane są przez mężczyzn, co więcej, szybkie sportowe auta zdecydowanie bardziej przyciągają panów. Dlatego też najczęściej widzimy je w mocnych lub ciemnych kolorach jak czerwień czy czerń. Z drugiej strony kuchenne sprzęty AGD znacznie częściej wybierane są przez kobiety, dlatego poza klasycznymi kolorami srebra, czerni i bieli spotykamy je w kremowych, pastelowych odcieniach znacznie częściej niż w matowej czerni.

Nie zatrać się w możliwościach

Niezliczona ilość kolorów, bogactwo ich znaczeń i możliwości wykorzystania mogą niekiedy przyprawić o zawrót głowy. Chęć wykorzystania każdego działania każdej barwy może początkowo przytłoczyć, jednakże pamiętaj, że natłok kolorów spowoduje bałagan i efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Zanim wybierzesz kolory swojej marki, wypisz sobie najważniejsze wartości w Twojej firmie i jakie emocje chcesz wzbudzać w klientach. Następnie wybierz kilka kolorów, które korespondują z Twoimi założeniami. Postaraj się stworzyć paletę dobrze zgranych barw, które wykorzystasz nie tylko w logo firmy, ale jako szatę graficzną strony internetowej, barwy opakowań Twoich produktów i wszelkich dodatków, jakie mogą powstać.

Wybrane przez Ciebie kolory staną się ważną częścią czynników identyfikujących Twoją markę. Dlatego też niekorzystnie byłoby je zmieniać. Sprawia to, że z pozoru trywialna decyzja okazuje się ważnym krokiem w projektowaniu firmy i tworzeniu marki.

Jak wybrać kolory dla firmy

O pierwszym kroku, czyli wybraniu podstawowych wartości marki przeczytałaś w poprzednim akapicie. Istnieją trzy główne podejścia, które są polecane w wyborze barw marki. Pierwszym z nich jest monochromatyczny wygląd, w którym wybierasz jeden kolor, który najlepiej pasuje do produktu, który oferujesz. Następnie tworzysz paletę z różnych wariantów i odcieni tego samego koloru. Stworzy to czysty, minimalistyczny i elegancki zestaw barw.

Jeżeli jeden kolor to dla Ciebie za mało i szukasz bardziej wyrazistej opcji, sięgnij po kolory komplementarne. Wybierz dwie barwy leżące po przeciwnych stronach koła koloru. W ten sposób stworzysz kontrastujący, lecz przyjemny dla oka duet barw. Ta strategia jest dość często wykorzystywana podczas druku ulotek, logo czy opakowań. Możesz poszerzyć swoją paletę o dodatkowe odcienie wybranych przez Ciebie kolorów.

W ostatniej propozycji wybierasz trzy kolory. Wybranie barw, które na kole kolorów umieszczone są w tej samej odległości, pomoże ci uzyskać harmonijny wygląd. Takie podejście najczęściej wykorzystywane jest podczas projektowania stron internetowych. Najczęściej jednym z trzech kolorów jest dość uniwersalna i spokojna barwa, której odcienie wykorzystywane są do rozszerzenia palety.

Spodobała Ci się lektura tego wpisu? Nie przerywaj jej!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz