Koral – klasyczny i ponadczasowy

Koral, klasyczny i ponadczasowy materiał jubilerski

Koral to nic innego jak szkielet węglanowy morskich organizmów – koralowców. Jest popularny wśród rękodzielników i ceniony za swój piękny, intensywnie czerwony kolor. Zapraszamy do lektury, w którym pokażemy, jakie są właściwości korali i jak możemy je wykorzystywać w biżuterii.

Czym jest koral?

Korale to skałotwórcze zwierzęta morskie, mieszkające w koloniach na dnie mórz tropikalnych i subtropikalnych. Rafy oraz ławice koralowców mają zazwyczaj około 40 cm wysokości, a pojedyncze gałązki dochodzą do 6 cm grubości. To właśnie ze szkieletów tych stworzonek morskich powstają polipy, które stosuje się w jubilerstwie. Korale najczęściej występują w okolicach Australii, Oceanii, wzdłuż wybrzeży Japonii, na Karaibach, Wyspach Bahama czy Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Najczęściej spotykanymi są korale czerwone, ale naturalnie występują również białe, różowe oraz czarne.

Koral do biżuterii koraliki

Ciekawostki o koralach, o których nie wiedziałeś

Przed obróbką koral jest matowy, a dopiero po wypolerowaniu zyskuje charakterystyczny dla siebie szklisty połysk. Intensywny czerwony kolor korala może z czasem stać się jaśniejszy. Jest jednak na to prosty sposób, wystarczy koral zanurzyć w wodzie utlenionej, która przywróci mu pierwotną barwę. Nosząc biżuterię z korala, powinniśmy uważać na to, by nie miał on kontaktu z bardzo wysoką temperaturą, gorącą wodą czy kwasami. Mogłyby one nieodwracalnie zniszczyć „kamień”. Włosi wyróżniają 9 rodzajów korali, biorąc pod uwagę jego kolorystykę. Są to: korale białe, białe z różowymi plamami, dwa rodzaje różowych, czerwone, krwistoczerwone, ciemnoczerwone i w kolorze granatów. Najważniejszym miejscem handlu i obrabiania korali z całego świata są okolice Neapolu – Torre del Greco. Najbardziej cenione są korale algierskie oraz japońskie, które są zdecydowanie większe i grubsze niż te włoskie. Ciekawostką są również korale Akori charakteryzujące się nietypową barwą, czerwoną z fioletowym i niebieskim odcieniem. Występują brzegów Afryki i wysp Samoa oraz są wysoko oceniane w świecie jubilerskim.

Jakie są właściwości koralu?

Przez wieki koral używany był nie tylko do wytwarzania biżuterii, ale również do tworzenia amuletów. Według wielu wierzeń traktowany był bowiem jako skuteczny środek przeciwko złym mocom, miał również właściwości pokonywania uroków. Ludzie chętnie go nosili, wierząc, że odpędza pecha, a przyciąga szczęście. Wisiory z korala zawieszono na szyi ciężarnym kobietom oraz nowo narodzonym dzieciom. Miał on zadanie ochronić je przed demonami i zapewnić im zdrowie.

Wiele kobiet wybierało biżuterię z korala, ponieważ miał on wzmacniać namiętność kochanków, a także atrakcyjność i powodzenie w kwestii znajdywania nowych towarzyszy.

W początkach współczesnej medycyny koral był chętnie stosowanym lekarstwem. Miał leczyć nie tylko ciało, ale również duszę. Przypisywano mu działanie kojące, uspokajające i pobudzające twórcze myślenie. Koral wzmacniał pamięć, dodawał energii i wyciszał tiki. Chętnie korzystały z niego kobiety do walki z niepłodnością, obfitymi i bolesnymi miesiączkami. Wspaniałe właściwości korala nie miały końca. Stosowany był również w leczeniu:

  • przeziębienia, bólu gardła,
  • krwotoków,
  • chorób nerek, tarczycy i serca,
  • wzmacnianiu kości i niedoborów wapnia,
  • wylewów, udaru mózgu,
  • hemoroidów, miażdżycy i żylaków.

Koral w biżuterii

Koral w biżuterii – jak możemy go wykorzystać?

Koral jest bardzo wdzięcznym materiałem do tworzenia biżuterii handmade. W internetowym sklepach z półfabrykatami do wyrobu biżuterii znajdziemy koral w wielu różnych postaciach. Możemy sięgnąć po kaboszony z korala, koraliki o różnej średnicy, jak również tak zwaną sieczkę z korala (niewielkie, różnej wielkości koraliki w kształcie patyczków). Znajdziemy także zawieszki do bransoletek z korala. Dzięki tak dużej różnorodności form kamień zastosujemy w wielu technikach jubilerskich.

Z korala możemy wykonać popularne obecnie bransoletki na gumce, które są ładną ozdobą nadgarstka pasującą do każdej stylizacji. W zależności od tego, jakie dobierzemy do niej dodatki (chwosty, charmsy, zawieszki w okuciu), uzyskamy bransoletkę codzienną lub elegancką.

Koralowce są również chętnie wybierane przez osoby specjalizujące się w hafcie sutasz, wire wrappingu czy beadingu. Dobrze komponują się zarówno ze srebrnymi, jak i złotymi dodatkami i półfabrykatami. Dzięki temu dają duże możliwości wykorzystania ich w rękodziele. Zachęcamy do eksperymentowania i wykorzystywania koralowca w swoich projektach.

Tajniki biżuterii handmade – poznaj je z Manzuko

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz