ABC technik biżuteryjnych – haft koralikowy

Jeż broszka wykonana techniką haftu koralikowego

Haft koralikowy to technika tworzenia biżuterii łącząca w sobie dwa elementy: haft, czyli wyszywanie jakiejś powierzchni oraz drobne koraliki szklane. Od kilku lat popularność haftu koralikowego systematycznie rośnie. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o tym, jak wygląda ta technika oraz jakich materiałów potrzebujemy do rozpoczęcia pracy z nią.

Haft koralikowy potrzebne materiały

Czym jest haft koralikowy?

Historia tej techniki sięga czasów starożytnych, ponieważ już wtedy odzież była zdobiona drobnymi kamieniami i wyszywanymi, zdobnymi elementami. Z połączenia klasycznego haftu i pięknych ozdób w postaci małych kamyków powstał właśnie haft koralikowy. Polega on na wyszywaniu na materiale (specjalnej kanwie, filcu czy dowolnej tkaninie) mniejszych lub większych wzorów przy pomocy koralików (a nie nici czy muliny jak w wersji tradycyjnej). W pasmanteriach spotkać można gotowe obrazy nadrukowane na kanwie do wyszywania koralikami. Pracuje się z nimi wtedy analogicznie jak podczas haftu krzyżykowego.

Haft koralikowy – podstawowe ściegi

Metoda wyszywania koralikami posiada wiele zróżnicowanych ściegów. Jednak podstawowymi są ścieg wsteczny i cegiełkowy. Z ich pomocą można zarówno wyhaftować płaskie wzory, jak i umocować kaboszony. Oczywiście istnieją również bardziej złożone schematy, którymi można wykonywać zarówno małe kolczyki, jak i wzorzyste bransoletki czy też broszki i naszyjniki. Forma może być płaska lub przestrzenna.

Materiały podstawowe do haftu koralikowego

Haft koralikowy nie jest techniką, która wymagałaby wielu drogich narzędzi. By zacząć wyszywać będziemy potrzebować:

  • Sztywnego filcu (zbędny w formach przestrzennych),
  • Nici – w zależności od naszych upodobań mogą być monofilowe lub nylonowe. Jeśli decydujemy się na ostatnie, ich kolor powinniśmy dopasować do barwy używanych koralików,
  • Igła – odpowiednio cienka, by przeszła przez nawet najdrobniejsze koraliki, może być krótka lub długa (według upodobań),
  • Koraliki szklane, drobne i najlepiej idealnie równe. W tym celu powinniśmy unikać koralików nieprzeznaczonych do haftu koralikowego, ponieważ ich nierówna wielkość może popsuć ostateczny efekt. Warto sięgnąć po koraliki Toho, Fire Polish czy inne,
  • Kamienie naturalne w formie kulek lub kaboszonów,
  • Ostre i małe nożyczki,
  • Klej jubilerski,
  • Skóra lub inna tkanina do podszycia gotowej pracy

Jak wygląda haft koralikowy?

Jak wybrać koraliki do haftu koralikowego?

Możliwości wykorzystania koralików w tym typie haftu są praktycznie nieograniczone. Przydać się mogą koraliki każdego typu. Podstawą haftu koralikowego są równe, małe koraliki szklane lub plastikowe. Warto, by były takiego samego kształtu i wielkości, gdyż będą wtedy w gotowej pracy wyglądać najbardziej estetycznie. Nie jest to jednak obowiązkowa cecha, zwłaszcza jeśli preferujemy styl boho. W hafcie koralikowym możemy wykorzystywać również kryształki Fire Polish, Sea Glass, kulki ze szkła weneckiego czy ze szkła lampwork. Nie ogranicza nas jednak kształt kulki. W hafcie koralikowym w łatwy sposób można wpleść koraliki we wszystkich kształtach. Ograniczeniem może być jedynie wielkość, ponieważ w większości przypadków wykorzystywać będziemy drobne koraliki do kilku milimetrów wielkości.

Wspaniałe w tej technice jest również to, że można do jej tworzenia wykorzystywać różne materiały – kamienie naturalne, drewniane, akrylowe, z korala, filcu. W pracach takich jak kolczyki, wisiorki, naszyjniki w hafcie koralikowym sięga się również po perły, muszle

Jak wykorzystać haft koralikowy?

Haft koralikowy jest bardzo wdzięczną i uniwersalną techniką tworzenia biżuterii. W prosty sposób można go łączyć z wieloma innymi metodami rękodzielniczymi. Elementy haftu koralikowego są chętnie wykorzystywane w hafcie sutaszowym – np. do oplecenia kaboszonu ozdobnym murem z koralików. Można go łączyć z wieloma rodzajami dodatków jak pompony, chwosty, ozdobne zawieszki – charmsy. Jest także idealnym uzupełnieniem prac z wykorzystaniem wstążek jedwabnych Shibori czy też innych tkanin.

Haft koralikowy jest wyjątkowy – da się z niego wykonywać prace płaskie jak również 3D. Można z niego tworzyć jednobarwne konstrukcje, jak i wielobarwne wzory: kwiatowe, geometryczne, roślinne. Koraliki są wdzięcznym materiałem, z którego da się wyszywać każdy wręcz wzór, nawet dużych, skomplikowanych obrazów.

Chcesz poznać tajniki tworzenia biżuterii?

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz