Półfabrykaty do biżuterii – Poradnik dla początkujących

Półfabrykaty do biżuterii – Poradnik dla początkujących

Półfabrykaty do robienia biżuterii to coś, co spędza sen z powiek wielu osobom, które planują zacząć swoją przygodę ze sztuką ręcznie robionej biżuterii. Jak zacząć i jakie półfabrykaty do biżuterii wybrać?

Przewodnik po półfabrykatach, czyli co wybrać na początek

Aby zacząć przygodę z tworzeniem własnej biżuterii niezbędna jest znajomość tego jakie półfabrykaty do robienia biżuterii mogą Ci się przydać. Pierwszym krokiem jest więc ich dokładne poznanie, aby wiedzieć, co kupić i jak stworzyć swój pierwszy biżuteryjny zestaw.

Porada: jeżeli masz problem z wyobrażeniem sobie ile to 13mm x 5mm, weź kartkę w kratkę i narysuj tej wielkości prostokąt czy owal, unikniesz wielu zakupowych pomyłek.

Podstawowe półfabrykaty do biżuterii, czyli zacznij od bazowych elementów

Na początku półfabrykaty do robienia biżuterii mogą nieco przerażać, ale zyskują przy bliższym poznaniu. Najpierw warto zainteresować się bazowymi elementami, czyli np. szpilkami jubilerskimi, które ułatwiają nawlekanie poszczególnych elementów i służą budowaniu kompozycji. Ponadto za ich pomocą możesz podwieszać koraliki na bigle, za pomocą kółek lub bezpośrednio do krawatek.

Szpilki Jubilerskie

 

Tak więc, szpilki jubilerskie to podstawowe półfabrykaty do tworzenia biżuterii indywidualnej. Jeśli chcesz tworzyć własne kolczyki lub zawieszki – nie zrobisz tego bez szpilek jubilerskich i o tym warto pamiętać jeszcze na etapie zakupów. Poznasz je po charakterystycznej końcówce, ponieważ gwoździe są prawie niewidoczne. Jednak szpilki jubilerskie zakończone skromną kulką na samym końcu świetnie współgrają z wieloma koralikami i mogą dać początek wielu wspaniałym projektom biżuteryjnym. Szpilki jubilerskie z oczkiem to również bardzo efektowna ozdoba bazowa każdych kolczyków, dlatego warto się nimi zainteresować. Mogą posłużyć jako podstawowy element kolczyków, bransoletek, naszyjników i zawieszek.

Łapaczki do biżuterii i krawatki, czyli co to takiego?

Łapaczki do biżuterii

Łapaczki do biżuterii to dość popularne półfabrykaty do biżuterii, dlatego nie może ich zabraknąć w Twojej rękodzielniczej kolekcji. Pozwalają efektownie zakończyć robioną biżuterię, a zarazem świetnie uzupełniają się z wieloma innymi zapięciami i biglami. Z reguły posiadają element hamujący zaciskany materiał. Ząbki i wypustki mają za zadanie powstrzymywać rzemienie i sznurki jubilerskie przed wysunięciem. Łapaczki dobieramy w zależności od zaciskanego w nich materiału.

Krawatki jubilerskie/ półfabrykaty do biżuterii

 

Krawatki natomiast ułatwiają tworzenie efektownych zawieszek. Umożliwiają podwieszanie małych elementów biżuteryjnych, które w rezultacie bardzo dobrze prezentują się na bransoletkach, lekkich naszyjnikach. Mogą mieć możliwość montażu do oczka w kamieniu, na klej lub kółka montażowe. Krawatki to również metalowe koraliki – przekładki do bransoletek z oczkiem umożliwiającym montaż zawieszki na kółku.

Tu te typowe krawatki/ przekładki do bransoletek:

 

Krawatki do bransoletek

 

Półfabrykaty do biżuterii: Zapięcia, końcówki do wklejania i zaciski

Zapięcia biżuteryjne na początku przygody z tworzeniem własnych wyrobów mogą być nieco trudne do zapamiętania ze względu na mnogość rodzajów. Jednak po dokładnej analizie dostępnych produktów – łatwiej wybrać te, których potrzebujesz najbardziej do indywidualnego projektu. Nie ulega wątpliwościom fakt, że najbardziej znanym zapięciem w biżuterii są tzn. karabińczyki, czyli uniwersalne zapięcia biżuteryjne z oczkiem i zasłonką. Służą głównie do tworzenia naszyjników i bransoletek z wykorzystaniem drobnych łańcuszków i stylowych rzemieni. Karabińczyki to zapięcia, które są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością możesz dostosować je do swoich projektów. Na początek karabińczyki z pewnością wystarczą. A my planujemy już post poświęcony w całości zapięciom z detalami i zastosowaniami.

Karabińczyki do bransoletek

 

Jakie jeszcze półfabrykaty do biżuterii warto wziąć pod uwagę? Przede wszystkim końcówki do wklejania. Końcówki pozwolą Ci efektownie zakończyć tworzoną biżuterię. Zwykle wykonywane są z antyalergicznego metalu lub akrylu, dzięki czemu biżuteria prezentuje się elegancko i jest bezpieczna dla osób z alergiami. Ciekawym rozwiązaniem, które może ułatwić Ci prace są końcówki wyposażone w mocny magnes neodymowy. Końcówki zaciskowe natomiast służą do dopracowania biżuterii tak, aby poszczególne elementy były trwałe w jednej kompozycji i cieszyły oko przez długi czas.

Mam nadzieję, że na początek wystarczy, szykujemy część drugą i  bardziej szczegółowe omówienie półfabrykatów o szerokim asortymencie.

Jakie jeszcze trudności spotykacie na początkach swojej przygody z tworzeniem biżuterii?

Możesz również polubić

Dodaj komentarz