Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Kwarc

Kwarc

Jest najpopularniejszym minerałem skorupy ziemskiej. Znajdziemy go w najzwyklejszym piasku i żwirze, ale jego odmianą są również piękne ametysty, cytryny, agaty, opale czy jaspisy. Jedna z legend głosi, że nazwa kwarcu, a raczej jego odmiany- kryształu górskiego wzięła się od greckiego słowa “krystallos” oznaczającego lód. Uważano, że kwarc to stworzony przez bóstwa lód.

Minerał ten wykorzystywany jest w niezwykle wielu dziedzinach; od produkcji elektroniki, przez detergenty i sprzęt naukowy do złotnictwa. Jego wysoka twardość (7 w skali Mohsa) sprawia, że minerał ten idealnie nadaje się do obróbki jubilerskiej.

Kwarc w historii

Już w XII wieku p.n.e. Fenicjanie wykorzystywali kwarc różowy jako amulet, który miał sprzyjać płodności, chronić od złego, a wrogów zamieniać w przyjaciół. Starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie również wierzyli w moc różowego kwarcu. Oprócz talizmanów używali go do odtruwania organizmu z toksyn, oraz jako antytoksynę. W Egipcie oprócz ezoterycznej ochrony różowym kwarcem, wykorzystywano kryształy górskie, które działając jak soczewki, pomagały rozniecać ognień zogniskowanymi promieniami słonecznymi.

Kwarc od zarania dziejów znajdował swe zastosowanie w wytwarzaniu ozdób, rzeźb, waz, obiektów kultu religijnego czy do wyrobu biżuterii. Jego globalne występowanie i bogactwo odmian, od wieków przyciągało rzemieślników różnych dziedzin.

Kwarc- kamień o wielu twarzach

Kwarc może być kryształem bezbarwnym lub kolorowym. Jego najbardziej popularne odmiany to przezroczysty kryształ górski i ametyst, jak i również kwarc różowy i kwarc dymny. Kwarc różowy podobno przyciąga dobrą energię, a zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej uważają, że wspiera układ odpornościowy i krwionośny. Uniwersalną właściwością kwarcu zdaje się łagodzenie stresu i poprawa koncentracji tych, którzy go noszą.

Wytrzymałość i twardość kwarcu sprawia, że jest on idealnym materiałem dla jubilerów i rzemieślników. Nie da się go zarysować stalą, więc tworzy nie tylko niezwykle piękną, lecz i trwałą biżuterię. Bogactwo kolorów, które oferuje ten minerał, pozwala na tworzenie niemal nieskończonej ilości projektów biżuteryjnych.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.117.9 #