Labradoryt – kamień o wielu twarzach

Labradoryt – kamień o wielu twarzach

Labradoryty to kamienie półszlachetne będące jednymi z najchętniej wykorzystywanych w rękodziele. Cechują je właściwości, które powodują, że wykonana z nich biżuteria jest relatywnie łatwa do wykonania, a zarazem piękna i ponadczasowa. Zapraszamy do lektury artykułu poświęconego jednemu z najbardziej niezwykłych kamieni jubilerskich.

Co to jest labradoryt?

Labradoryt (zwany też labradorem) to kamień jubilerski będący mieszanką albitu i anorytu. Jest barwy ciemnoszarej z metalicznym odcieniem nadającym mu niezwykłego wyglądu. W zależności od okazu odcień ten przybiera kolory od granatu, poprzez zielenie, żółcie, aż po pomarańczowy. Dodatkowego uroku nadają mu liczne wytrącenia innych minerałów jak hematyt czy magnetyt. To powoduje, że wykonana z niego biżuteria ma niezwykły wygląd. Szary kamień pod wpływem światła “rozpala się” wewnętrznym ogniem. Inną cechą, za którą kochają go rękodzielnicy, jest dobra łupliwość i twardość osiągająca 6,5 w skali Mohsa. Dzięki temu jego obróbka nie stanowi dużego wyzwania. Warto jednak korzystać z gotowych, zrobionych z labradorytu elementów do wyrobu biżuterii dostępnych w licznych sklepach internetowych.

Labradoryt kamień

Właściwości i moce labradorytu

Labradoryt to niezwykły kamień, który posiada właściwości oddziaływania na innowacyjność i kreatywność. Jest to więc idealny kamień zarówno dla artystów, jak i osób, które poszukują pomysłu na swoje życie zawodowe oraz osobiste. Jeśli jesteśmy na etapie szukania własnej drogi, to powinniśmy sięgać właśnie po labradoryty. Podążając za medycyną niekonwencjonalną, można przyjąć, że labradoryt wpływa pozytywnie na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, naszej pamięci czy układu kostnego. Wielu uważa, że kamień może łagodzić bóle kostne, stawowe, kręgosłupa czy głowy. Podobno może spowalniać procesy starzenia i pobudzać metabolizm. Jeśli więc potrzebujemy oczyścić organizm z toksyn i uruchomić kreatywność, labradoryt będzie do tego najlepszy.

Jaką biżuterię wykonamy z labradorytu?

Kamień daje nam bardzo duże możliwości twórcze. Z kulek labradorytu możemy wykonać zarówno prostą biżuterię (np. bransoletkę składającą się z nawleczonych na gumkę czy sznurek kamyków) lub też skomplikowane dzieła jak kolczyki czy naszyjniki wykonane w technice sutasz, połączone z wieloma innymi elementami. Wykonanie bransoletki na gumce nie sprawi żadnego problemu osobom, które pragną stworzyć swe pierwsze dzieło handmade. Jeśli dodamy do niej oprócz labradorytu jeszcze chwosty, zawieszki czy kryształki w okuciu, zyskamy elegancką i ponadczasową ozdobę nadgarstka.

Labradoryty – kamienie stworzone do haftu sutasz

Artyści zajmujący się tworzeniem dzieł tą właśnie techniką, z pewnością docenią wykonane z labradorytu kaboszony. Są to kamienie, które z jednej strony są płaskie, co umożliwia ich obszycie. Po połączeniu ze sznurkami i/lub koralikami (które też mogą być wykonane z labradorytu) możemy stworzyć zarówno kolczyki, jak i zawieszki czy bransoletki. Wykorzystanie do ich zrobienia elementów wykonanych z labradorytu sprawi, że nasze prace będą wyglądać zjawiskowo. Do sutaszu możemy również wykorzystywać kulki, szczególnie jeśli chcemy uszyć drobniejsze kolczyki. Labradoryty są popularnym kamieniem wykorzystywanym w sutaszu ze względu na bogactwo kolorów, z którymi można go łączyć. Niezwykle opalizujący “ogień” daje kamieniowi dodatkowy urok i doskonale prezentuje się w pracach wykonanych w tej technice.

Labradoryt w innych technikach jubilerskich

Kamień doskonale komponuje się praktycznie z każdym metalem: srebrem, złotem, miedzią, stalą szlachetną, dlatego można go wykorzystywać zarówno w tradycyjnych technikach jubilerskich, jak i tych bardziej nowoczesnych. Chętnie sięgają po niego zwolennicy wire wrappingu, oprawiania w srebro i złoto. Labradoryt dobrze wygląda zarówno samodzielnie, w surowej formie, jak i w towarzystwie innych kamieni, półfabrykatów czy dodatków. Przez wielu labradoryt uważany jest za najbardziej niezwykły, tajemniczy i najpiękniejszy kamień.

Kilka tajemnic labradorytu

Pierwszą tajemnicą labradorytu, o którym nie wszyscy wiedzą jest konieczność “doładowywania” kamienia. By pięknie lśnił i pokazywał swój ogień, należy trzymać go w pobliżu promieni słonecznych. Do czyszczenia wystarczy woda, a uważać musimy na duże zmiany temperatur, które mogłyby doprowadzić do jego ukruszenia. Według legendy Eskimosów – w skałach labradorytu mieściła się Zorza Polarna. Do jej uwolnienia przyczyniła się włócznia wojowniczego Eskimosa. Niecała jednak została uwolniona, stąd też niezwykłe światło w labradorycie.

Odkryj nowe techniki rękodzielnicze i najnowsze trendy

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons