Mołdawit — minerał z pogranicza światów

Podświetlone bryły mołdawitu

Mołdawit to fascynujący kryształ, niekiedy nazywany naturalnym szkłem albo kamieniem Świętego Graala. Ich nazwa pochodzi od miejsca, w którym je znaleziono po raz pierwszy. Mimo interesującego wyglądu nie jest zbyt znanym minerałem. Co ciekawe występuje w Europie, w miejscu, w którym 15 milionów lat temu uderzyła asteroida. Mołdawity choć nieznane, tworzą bardzo interesującą biżuterię. Jeżeli ciekawią Cię właściwości mołdawitów lub interesuje biżuteria z nich wykonana, to ten post powinien Ci się spodobać. 

Właściwości fizyczne mołdawitu

Mołdawit to minerał o budowie chemicznej bardzo zbliżonej do szkła. Gdy gorąca asteroida uderzyła w tereny dzisiejszej Europy piasek, który pokrywał tę powierzchnię zamienił się w szkłopodobny minerał. Mołdawity odnajdywane są na terenie dzisiejszych Niemiec, Czech, Austrii i Szwajcarii. Pojedyncze okazy wydobyto także na obszarze Dolnego Śląska. 

Te niezwykłe minerały występują w różnych odcieniach zieleni. Są półprzejrzyste lub kompletnie transparentne, niekiedy zawierają w środku zanieczyszczenia albo bąbelki powietrza. Wtrącenia te na ogół dodają mołdawitom uroku i podkreślają ich kolor. Na uwagę zasługuje także niespotykana powierzchnia mołdawitu, przypominająca odciśniętą trawę lub mech. 

Twardość tego zielonego minerału oceniana jest między 5,5 a 7. Odpowiada to właściwościom wielu kamieni ozdobnych wykorzystywanych w biżuterii. Pozornie może wydawać się, że te dość przeciętne właściwości będą odpowiadać średniej cenie. W rzeczywistości mołdawity są cenne. Wynika to z tego, że większość złoży naturalnego szkła znajduje się głęboko pod powierzchnią ziemi i na ograniczonej powierzchni. Co więcej, wydobywane kawałki mołdawitu są w większości niewielkie i łatwo odpryskują. Oznacza to, że wydobycie i uszlachetnienie mołdawitu wymaga znacznej ostrożności, co wiąże się z wysokimi kosztami. 

Mołdawit w mistycyzmie

Niektórzy wierzą, że mołdawity pojawiły się na Ziemii, aby wynieść ją na wyższy poziom. Dlatego też w mistycyzmie mołdawit wykorzystywany jest do wzmocnienia działania innych kryształów. Co więcej, według niektórych to doskonały kamień do medytacji. W metafizyce mołdawit pozwala na przekroczenie czasu i wykorzystywany jest przez osoby próbujące zgłębić swoją przeszłość. 

Bryła mołdawitu zielony minerał z kosmosu

Jak odróżnić prawdziwy mołdawit od podróbki

Jak pisałam wyżej, mołdawit nie należy do tanich materiałów, co oczywiście oznacza, że próbuje się go podrabiać. Obecnie imitacje tegoż surowca najczęściej powstają ze szkła. Jednakże nie zawsze tak było. Około drugiej połowy XIX wieku wykorzystywano podgatunki czeskiego granatu i słodkowodne perły. Dopiero w XX wieku pojawiło się zielone szkło butelkowe, które miało podrabiać mołdawity. 

Charakterystyczne bąbelki, niewielkie wtrącenia nadają modawitom charakteru i potwierdzają ich autentyczność. Idealny okaz powinien wzbudzić Twoją wątpliwość. Co więcej, charakterystyczna faktura mołdawitu jest niezwykle trudna do podrobienia. Oryginalne minerały mają błyszczący, niemal mokry wygląd. 

Im bardziej przejrzysty i jasny mołdawit, tym droższy. Tańsze okazy mają barwę zbliżoną do wodorostów. Ich powierzchnia jest nieco bardziej zwietrzała, z większą ilością wgłębień. Dodatkowo powierzchnia droższych mołdawitów będzie bardziej błyszcząca i lśniąca. 

Biżuteria z mołdawitem 

Zielone mołdawity doskonale łączą się z każdym kolorem metalu, jednakże najczęściej spotyka się je w srebrnych oprawach. Typowo służą do produkcji naszyjników i kolczyków, gdyż ten rodzaj dodatków najrzadziej ulega uszkodzeniu i zamoczeniu. Co więcej, większe wisiorki pozwalają na lepsze ukazanie naturalnego piękna mołdawitów. Świetnie sprawdzają się w kompozycji z innymi kamieniami szlachetnymi, chociaż moim zdaniem najlepiej sprawdzają się w towarzystwie pereł i bursztynu. Według mnie ze względu na pochodzenie, jak i na wygląd ciekawym pomysłem na biżuterię jest mołdawit wraz z meteorytem. 

Oczywiście naturalne szkło najlepiej sprawdza się w swojej surowej postaci. Najszlachetniejsze odmiany mołdawitu doskonale wyglądają w okuciu, które pozwala na przechodzenie światła przez kamień. Biżuteria z mołdawitem to świetny dodatek dla osób, które lubią sięgać po nietuzinkowe dodatki z ciekawą historią.  

Jak pielęgnować mołdawit

Mołdawit to delikatny surowiec. Istotne jest, aby przechowywać go w odpowiedni sposób. Polecane jest pudełko wyściełane pianką i tkaniną, które zapewni bezpieczeństwo mołdawitowej biżuterii. Co ciekawe, jeżeli umieścisz mołdawit w wodzie na długi czas ulegnie zniszczeniu i ostatecznie się rozpuści. Dlatego też biżuteria z naturalnym szkłem nie nadaje się do pływania. Ponadto materiał ten jest dość podatny na uderzenia i zarysowania. 

Pozostawiony samemu sobie mołdawit nie zmieni swojego wyglądu. Najlepiej jest czyścić go bez użycia wody i innych płynów. Jeśli zabrudzenia są zbyt uporczywe, po umyciu kamienia w letniej wodzie bardzo dokładnie go osusz. 

Zadowolona z lektury? Zobacz, czy kolejne posty będą w Twoim guście!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz