Podsumowanie 2019 i plany na 2020

Podsumowanie 2019 r. – po pierwsze LUDZIE

Pracownicy

Podsumowanie 2019 r. – jednym z najbardziej stresujących elementów tej pracy jest rekrutacja. I to właśnie musiałam zrobić na początku 2019.

Nasza Dorotka ciągle jeszcze przebywała na zwolnieniu i w planach był jej powrót dopiero w kwietniu 2020, a Agnieszkę czekała zmiana zamieszkania, co uniemożliwiło nam dalszą współpracę. Przy poczuciu straty z obu stron zresztą. Nie pozostawało nic innego jak nowy nabór.

Rekrutację przeprowadzamy wspólnie, ale ostatecznie do mnie należy decyzja o zatrudnieniu. Wydawałoby się, że to pracodawca stoi w pozycji wygranej, a potencjalny pracownik w roli petenta. Nic bardziej mylnego. Dla mnie od momentu poznania powinna to być relacja partnerska. Uważam, że nawet małe firmy w których, zarobki nie sięgają sufitu, powinny dbać o drobne bonusy, które czynią pracę po prostu przyjemną. W zamian oczekuję pracy uczciwej, rzetelnej i pełnej życzliwości dla mnie, współpracowników i klientów. Wcale nie kompetencje są dla mnie pierwszym wyróżnikiem a chęć nauczenia się, zaangażowanie i myślenie.

I udało się… Mamy na pokładzie kolejne dwie fantastyczne członkinie załogi manzuko. Jeśli chcecie nas bliżej poznać, zerknijcie na zakładkę O nas.

Podsumowanie 2019 r. – KLIENCI

Klienci zdecydowanie dopisali, nie tylko jeśli chodzi o ilość zamówień, czy ich wartość. Po raz kolejny potwierdzili, że to branża, w której chcę pracować. Nawet jeśli zdarzają się drobne problemy czy nieporozumienia to da się je wyjaśnić lub załatwić na spokojnie i z uśmiechem.

Zrealizowaliśmy całkiem sporo zamówień indywidualnych na produkty, których w sklepie nie ma, wg specyfikacji klientów.

Nasza najmłodsza klientka ma 12 lat (zakupy robi jej tata) i na koraliki wydaje swoje kieszonkowe, a najstarsza ma 78 lat i nie tylko sprawnie radzi sobie z komputerem, ale zawsze nas rozbawi i zarazi energią podczas rozmów telefonicznych.

To, co cieszy nas bardzo to ogromny procent klientów, którzy do nas wracają. To bardzo motywuje, bardzo chcemy by pokładane w nas zaufanie trwało nadal.

Podsumowanie 2019 r. - handmade jako pasja i praca

Podsumowanie 2019 r. – KURIERZY

Postanowiłam wyróżnić tę grupę, ponieważ rok 2019 był zdecydowanie rokiem rewelacyjnej współpracy z kurierami. Wysyłamy tysiące paczek i to naprawdę ważne, by ich odbiór przez firmy kurierskie był sprawny. Mogę śmiało powiedzieć, że zarówno Poczta Polska jak Inpost i DPD mają przesympatycznych, życzliwych i sprawnych kurierów w naszym rejonie; co sprawiło, że współpraca była naprawdę miła.

DOSTAWCY

W tej kwestii nasza polityka nie uległa specjalnie zmianie, pielęgnujemy stałe współprace, nowe fabryki angażujemy jedynie po sprawdzeniu, czy działają zgodnie z naszym wyobrażeniem o produkcji fair trade. Osobiście sprawdzamy w jakich warunkach pracują pracownicy, widzimy, czy fabryki mają rządowe certyfikaty ochrony środowiska; o co w Chinach w tej chwili trudniej niż u nas i wreszcie oceniamy, czy to będzie wymiana handlowa na chłodno czy współpraca pełna życzliwości i zrozumienia po obu stronach. Zdecydowanie wybieramy to drugie.

Po drugie, PROJEKTY

Od jakiegoś czasu doceniam moc planowania (chyba napiszę o tym kolejny post, dla tych, co stawiają na rozwój swojego nawet niewielkiego biznesu) dzięki skrupulatnemu podejściu do tego tematu zrealizowaliśmy nawet więcej, niż zakładaliśmy. I choć ciągle uczę się planować, to efekty pracy z zeszłego roku napawają mnie dumą.

Podsumowanie 2019 r. – POZYCJONOWANIE

Każdy, kto choć trochę ma pojęcia o działaniu wyszukiwarek internetowych wie, że żeby na jakąś stronę wchodzili zainteresowani musi ona wyświetlać się wysoko w wynikach. W pogoni za lepszymi wynikami zatrudniliśmy profesjonalną, jedną z najbardziej znanych firm od pozycjonowania w Polsce. I stała się katastrofa. Pozycje poleciały w dół, niektóre słowa kluczowe zginęły a pojawiło się sporo zupełnie nie potrzebnych.

Kosztowała mnie tak akcja wiele nieprzespanych nocy i nie ukrywajmy sporo pieniędzy. Jak po czymś takim zaufać kolejnym firmom? Jak zdecydować się na kolejny półroczny kontrakt, nie tylko bez gwarancji sukcesu, ale z ryzykiem spadków? Nie mając totalnie o tym pojęcia, wzięłam sprawy w swoje ręce. Początkowo założenie było takie, że dokształcę się na tyle, żeby mnie nikt w konia nie zrobił przy podpisywaniu umowy. Dodatkowo wydawało mi się, że lepiej będzie współpracowało firmie pozycjonującej z kimś, kto ma pojęcie. Od lutego do maja każdą wolną chwilę poświęciłam na zdobywanie wiedzy i wdrażanie jej w praktyce. I okazało się, że to działa 🙂 Satysfakcja ogromna. Nie uważam się za guru SEO, ale mam pojęcie, wiem czego jeszcze muszę się nauczyć i już na pewno nie dam się oszukać.

Piszę to głównie po to, by pokazać, że można, że nawet jeśli temat jest Wam nieznany, to determinacją i pracą da się go skutecznie zgłębić.

BLOG

Już w 2018 roku zakładałam, że regularne publikowanie i rozwijanie bloga powinno być naszym priorytetem. Nie zaplanowane, nie rozpisane na zadania założenie realizowały się kulawo by nie rzec wcale. W 2019 roku już nie popełniłam tego błędu, tematy postów zostały zaplanowane z góry, treści przygotowane z wyprzedzeniem i śmiało mogę powiedzieć, że nasz kalendarz wydawniczy bloga został zrealizowany w 98%; co stanowi super wynik 🙂

Social media manzuko - Podsumowanie 2019 r.

Podsumowanie 2019 r. – FACEBOOK

Facebook jest naszym najważniejszym źródłem komunikacji ze światem, klientami i potencjalnymi klientami.

Stworzyłyśmy kilka cyklicznych akcji mających na celu przewidywalność naszych działań. Super środa to akcja promocyjna uruchamiana w każdą środę na Fb, na kategorie, produkty, przesyłki lub jako kupon z rabatem procentowym. W piątki uruchamiamy Weekendowe Wyzwania, podczas których zapraszamy Was do prezentowania prac w określonych tematach, wybieramy najlepszą naszym zdaniem pracę. Celem tego wyzwania jest oprócz możliwości wygrania vouchera prezentacja Waszych prac i twórczych talentów. Ponieważ brakowało mi takiego mniej formalnego kontaktu w soboty zadajemy pytanie w serii #ManzukoPyta. Pytamy o to co lubicie, co jest dla Was ważne, co Was bawi, a co sprawia przyjemność. Dzięki temu mam wrażenie, że sprzedaż on line jest mniej formalna. W niedzielę w serii Niedziela Chwalenia można prezentować wszystkie rękodzielnicze produkty, projekty, przedsięwzięcia; strony sklepy i blogi mogą tu znaleźć swoich obserwatorów czy klientów.

Podsumowanie 2019 r. – INSTAGRAM

Regularne prowadzenie konta na Instagramie to dla mnie wyzwanie, w natłoku zadań nie bardzo znajduje czas na cykanie fotek i wrzucanie ich do sieci. Nie mniej jednak jakiś postęp został poczyniony i w tym roku z pewnością pokażemy wam więcej produktów, biżuterii i zdjęć „od kuchni”.

Podsumowanie 2019 r. – po trzecie, PRODUKTY

Największa popularnością cieszyły się:

Kaboszony

Pomimo wzrostu ceny (podniesionej przez producenta) nadal królują kaboszony szklane. Jakość, jaką oferujemy od lat, przekonuje do siebie klientów zarówno dużych marek jak i małych butików. Do tego popularność zyskały kaboszony z żywicy zarówno druzy, jak i te z kategorii Art deco.

Kategoria: w kolorze złota

Bez sprzecznie pokochaliście Splendide. Te delikatne blaszki pozłacane i wycinane w delikatne wzory skradły wasze serca. Jeśli do tego doliczyć mnóstwo zawieszek i cały asortyment złotych półfabrykatów to mamy pełen obraz tego kupowaliście.

Sznurki i sznureczki

Dopieściliśmy tę kategorię, zwiększając możliwości wyboru, jednocześnie zadbaliśmy o jakość, co jak widać bardzo przypadło Wam do gustu.

Muszelki

Były hitem lata 2019, bezapelacyjnie. I coś tak czujemy, że spodobały się na tyle, by w nowych odsłonach powrócić i w 2020. Stawiamy, że w towarzystwie pereł i złotych dodatków będą królowały na opalonych szyjach i nadgarstkach.

Stal chirurgiczna

Rozwój tej kategorii był dla mnie priorytetem. Uczulenia to zmora współczesnego świata i choć bardzo dbamy, by w żadnym z naszych produktów nie było niklu, ołowiu ani kadmu to zawsze znajdzie się jakiś mikro związek, który taką czy inną reakcję może wywołać. Stal chirurgiczna jest naszą odpowiedzią i sposobem na uniknięcie problemów przy jednoczesnej radości z noszenia biżuterii.

Chwosty

Wydawałoby się, że chwosty to typowo letni dodatek a jednak cieszy się niesłabnącą popularnością od kilku lat i to przez wszystkie sezony. Mini, czy maksi, gładkie czy puszyste, każdy znajdzie model pasujący do idealnej kompozycji.

Łańcuszki

W ofercie mamy ponad 270 modeli i wiele z nich zyskało uznanie naszych klientów.  Łańcuszki kulkowe, łańcuszki bardzo delikatne i te w kolorze złota to prawdziwe hity minionego roku.

Pierwszą dziesiątkę najlepszych kategorii zamykają:

Moim zawodowo- osobistym marzeniem, było biuro z prawdziwego zdarzenia z wygodnym , regulowanym biurkiem i ergonomicznym fotelem. Przenosiny biura miały też umożliwić postawienie dodatkowych 15 regałów na nowe produkty. Ku mojej ogromnej radości udało się zrealizować ten projekt.

Czy wszytko się udało?

Oczywiście, że… nie. 🙂

Nie udało się nam wdrożyć mnóstwa drobnych zmian i kilku dużych aktualizacji i wtyczek na platformie sklepu. I choć czasem mam ochotę zrobić to co z SEO, czyli nauczyć się programowania, to szybko wypuszczam parę przypominając sobie, że doba ma tylko 24h. Cała lista zmian, wdrożeń, aktualizacji wisi już nad głową naszego informatyka i mamy nadzieję, że go motywuje.

Nie udało mi się:

  • kolejny raz wygospodarować czasu na urlop.
  •  zrealizować zasady pracy tylko 6 dni w tygodniu.
  •  doprowadzić do momentu w którym, wszystkie zakupione towary byłyby wrzucone na sklep, a nie czekały jak wyrzut sumienia, aż znajdę na nie czas.
  •  przeprowadzić generalnych jesiennych porządków na magazynie (z braku czasu) a na wiosnę nie będzie łatwo 🙂

Reasumując, było kilka takich „nie udało mi się”, ale najważniejsze to wyciągnąć wnioski 🙂 -> termin urlopu zaklepany 🙂

Plany na 2020

Jakie jest nasze główne założenie na  rok 2020 – utrzymać poziom 🙂 i wszystkie wypracowane standardy przy jednoczesnym dokładaniu nowych wyzwań, produktów i realizacji nowych projektów.

W czwartym kwartale 2019 roku zrealizowaliśmy dwa projekty promocyjne, które mamy nadzieję Was oczarują. Gotowe produkty właśnie ładują się na statek, a my nie możemy się doczekać ich dostawy.

Z niecierpliwości oczekujemy powrotu Dorotki, która po długiej nieobecności powróci na pokład w kwietniu i mamy nadzieję , że kolejna rekrutacja nie będzie jeszcze potrzebna.

W dalszym ciągu będziemy promować Wasze biznesy rękodzielnicze w Przeglądzie Rękodzielniczym (o tym, jak się zgłosić więcej TUTAJ), mamy nadzieje na rozpoczęcie owocnej współpracy w zakresie tutoriali.

Przygotowujemy kilka projektów niespodzianek, więc nie mogę jeszcze uchylić rąbka tajemnicy, ale będzie o tym wkrótce.

Statek w porcie ładuje się i już wiemy, że 2500 kg ( tak tak, to 2 i pół tony) kolorowej radości wypłynie wkrótce w naszym kierunku. Kolejny wyjazd do fabryk planujemy na przełom lutego i marca (obiecuję spamować w relacjach); więc już wiemy, że pierwsza połowa roku minie nam bardzo intensywnie.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz