Kamienie szlachetne, wprowadzenie w świat najcenniejszych klejnotów

Kamienie szlachetne i półszlachetne wykorzystywane są w jubilerstwie od tysięcy lat. Kiedyś zarezerwowane dla najbogatszych, dziś dostępne w niemal każdej galerii handlowej. Zakorzenione w wielu kulturach i wierzeniach, kojarzone z mistycyzmem, ezoteryką, czy właściwościami leczniczymi. Ozdobne minerały towarzyszą ludzkości od stuleci i nie zapowiada się na to, by ich rola miała zmaleć. Uważamy, że warto wiedzieć o nich więcej, więc postanowiłyśmy opowiedzieć o nich co nieco. Około 100 lat temu została stworzona lista kamieni szlachetnych  i to ona będzie niejako przewodzić tej serii. 

KAMIEŃ SZLACHETNY, PÓŁSZLACHETNY CZY OZDOBNY — JAK PRAWIDŁOWO NAZYWAĆ KAMIENIE.

Kamienie szlachetne to najbardziej wartościowe minerały, które są niezwykle rzadko spotykane. Charakteryzują się jednorodną strukturą, nienaganną czystością i przejrzystością. Najczęściej mają niezwykłe kolory, silny połysk i są bardzo trwałe. Cechuje je również twardość powyżej 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że minerały te nie dają się zarysować stalą narzędziową, rysują powierzchnie szklane, a naruszają ich powierzchnię jedynie minerały o wyższej twardości. Do kamieni szlachetnych zaliczymy diamenty, szmaragdy, rubiny, topazy, akwamaryny i wiele innych. Co może zdziwić, do kamieni szlachetnych zaliczane są też substancje pochodzenia organicznego, takie jak perły i koral.

Kamienie półszlachetne to tak naprawdę sztuczny twór. Określa się w ten sposób kamienie, które mają mniejszą trwałość czy twardość od kamieni szlachetnych. Nie ma zupełnie sztywnego podziału, a czasem kamień szlachetny gorszej jakości będzie klasyfikowany jako kamień półszlachetny. Natomiast kamieniem ozdobnym najczęściej nazywamy kamień o niższej szlachetności, ale też będzie to stwierdzenie adekwatne do każdego kamienia wykorzystywanego w zdobnictwie. Nazwiemy w ten sposób jaspisy, agaty, onyksy, jadeity, a nawet marmur.

Co ciekawe kamienie szlachetne i ich nazwy są ściśle regulowane międzynarodowo. Przykładowo nie wolno używać skrótów, tej samej nazwy na kamienie naturalne i syntetyczne, czy nazw firm. Kamienie o chemicznie zmienionej barwie muszą mieć dopisek „barwiony”. Tej regule nie podlegają onyksy, agaty, sardonity i karneole. Każdy sklep powinien uważnie nazywać swoje kamienie szlachetne, by uniknąć nieporozumień i nie wprowadzać klienta w błąd.

Kamienie szlachetne w Polsce próbowano wydobywać już w XIII wieku, jednakże bez większego powodzenia. Na terenie naszego kraju można znaleźć złoto, wiele odmian chalcedonu, czy szmaragdy. Te ostatnie nie nadają się niestety do celów jubilerskich. Z powodzeniem można szukać tu kamieni ozdobnych takich jak jaspisy, agaty czy kryształy górskie. Są to jednak kamienie niezwykle trudne w obróbce jubilerskiej.

Kamienie szlachetne

KAMIENIE SZLACHETNE W HISTORII: GODNE JEDYNIE BOGÓW I WŁADCÓW CZY NARZĘDZIA SZATANA?

Pierwsze ślady biżuterii datuje się na tysiące lat wstecz. Wraz z rozwojem technik wykorzystujących coraz bardziej skomplikowane narzędzia i nowe materiały, powstawała bardziej misterna biżuteria. Początkowe ozdoby z kości i drewna zastąpiono metalowymi i kamiennymi, a im bardziej nasyconą barwę miał minerał, tym chętniej był on wykorzystywany w zdobnictwie. Jednak co najdziwniejsze, piękne klejnoty w zamierzchłych czasach nie pełniły jedynie funkcji dekoracyjnej, bardzo często były to amulety zapewniające pomyślność lub odstraszające złe moce.

W antycznych Chinach najpopularniejszy kamień szlachetny stanowił nefryt. W 1122 r. p.n.e. stworzono nawet specjalny Urząd Nefrytowy mający zbierać najlepsze okazy nefrytowe, a także zatrudniać najzdolniejszych zdobników. Ten zielonkawy kamień szlachetny wykorzystywany był do produkcji broni, biżuterii, rzeźb i amuletów. Wierzono, że może uchronić przed złymi mocami, a nawet zapobiec rozkładowi zwłok po śmierci!

W starożytnym Egipcie niezwykle popularny był lapis lazuli, który często proszkowano by uzyskać niebieski pigment. Jednak najważniejsze użycie tego kamienia to ozdoba złotych masek grobowców władców, takich jak ta na sarkofagu Tutanchamona. Dodatkowo kolor nocnego nieba sprawił, że kamień ten symbolizował życie i nazywany został kamieniem bogów. Niektórzy przypisywali mu nawet boskie właściwości. Co ciekawe najstarsza kopalnia lapisów powstała co najmniej 9 tysięcy lat temu na terenie dzisiejszego Afganistanu i jest czynna do dziś. W tamtych czasach cenione były również turkusy, które również najczęściej używane były do produkcji talizmanów.

W średniowiecznej Europie szmaragdy uważano za narzędzie demonów. Kamienie te podobno strzegły tajemnice piekła i były używane przez czarnoksiężników. Co ciekawe fioletowy ametyst kojarzył się Chrześcijanom z krwią Jezusa i uznali ten minerał za niezwykle szlachetny. Oznaczało to, że najwyżsi dostojnicy kościoła przyozdabiani byli ametystami. Interesujące jest to, że w tym samym czasie w Indiach wierzenia na temat szmaragdów były skrajnie odmienne, uważano, że odstraszają kobry. Co zabawne, według mieszkańców półwyspu indyjskiego, jeżeli kobra ujrzałaby szmaragd, jej oczy wypadłyby z orbit.

Kamienie szlachetne granat

BŁYSZCZĄCA TĘCZA — CZYLI KOLORY KAMIENI SZLACHETNYCH

BIAŁY LUB PRZEZROCZYSTY PRZYJACIEL KOBIETY

Diamenty, bo o nich mowa, to minerały, które obecnie uważane są za najdroższe klejnoty (mimo tego, że najcenniejszy jest nefryt). Obiektem szczególnego pożądania stały się w ostatnich 200 latach, gdy ogłoszono, że są wieczne. W wielu kulturach to kamień idealny do pierścionka zaręczynowego symbolizuje bowiem cnotę i czystość. Inne białe kamienie szlachetne to opal, czy biały szafir, a także perły. Wszystkie mają wzmacniać harmonię duszy i ciała. Perły jednak mają zupełnie przeciwną do diamentów symbolikę zaręczynową, podarowane w pierścionku podczas oświadczyn przynosić mogą pecha przyszłej pannie młodej, oraz prowadzić do niepomyślności małżeństwa.

SŁONECZNE KAMIENIE — SYMBOLE POGODY DUCHA

Żółte kamienie szlachetne to między innymi cytryn, a także żółte topazy i szafiry. Podobno żółć jest ulubionym kolorem ludzi o wysokim intelekcie. Kamienie w tym kolorze oznaczają pewność siebie, mądrość, szczęście i radość. Pogodna barwa kamieni ma wpływać pozytywnie na umiejętność podejmowania decyzji, czy zdolności oratorskie osoby, która je nosi.

KLEJNOTY MIŁOŚCI

Czerwień to kolor bezapelacyjnie kojarzący się z miłością i pasją. Kamienie tej barwy przyciągają wzrok swoją intensywnością i szlachetnością. Rubiny, granaty i turmaliny to symbole żywiołowości, odwagi, miłości i erotyzmu. W Indiach tradycyjnie panna młoda ubiera się czerwone sari, co ma przynieść jej szczęście na nowej drodze życia. W Chinach zaś kolor ten oznaczać ma radość i dobrobyt.

SZLACHECKIE KAMIENIE SZLACHETNE

Przekonania średniowiecznych Chrześcijan doprowadziły do korelowania fioletu z władzą i prestiżem. Dodatkowo kolor ten jest asocjowany z mistycyzmem, magią i duchowym rozwojem, gdyż fioletowe kamienie oczyszczają umysł i wnoszą w życie balans. Osoby szukające relaksu, duchowego spełnienia i medytujące powinny zaopatrzyć się w jeden z fioletowych kamieni szlachetnych, na przykład ametyst czy turmalin.

ULUBIEŃCY EGIPCJAN I LUDZI WSPÓŁCZESNYCH

Kolor niebieski to ulubiony kolor większości ludzi, a niebieski kamień szlachetny był najpopularniejszym minerałem ozdobnym w starożytnym Egipcie. Barwa ta kojarzy się  zarówno z bezkresem nieboskłonu, jak i głębią oceanów. Nic dziwnego, że niebieskie kamienie szlachetne symbolizują spokój i prawdę, oznaczać mają również młodość. Noszenie szafirów, topazów, tanzanitów i turkusów zapewniać będzie spokój, bezpieczeństwo i wzmocnioną intuicję.

ZIELONE KAMIENIE NADZIEI I WITALNOŚCI

Zielony kamień szlachetny kojarzy się z naturą, i harmonią, albo zielonym kolorem dolarówek. OD dawna symbolizują siły witalne, nadzieję i płodność. Taki kamień zapewniać ma kontrolę emocji, rozwój zdolności umysłowych oraz wzmocnić kreatywność. Do zielonych kamieni należą szmaragdy, peridoty i szafiry.

MAŁA CZARNA WŚRÓD KAMIENI

Czerń budzi mieszane uczucia, jednym kojarzy się z klasyczną elegancją, inni zaś mają złe skojarzenia z czarną magią czy z żałobą. Czarny kamień szlachetny to prawdziwa rzadkość. Dodaje on charakteru i doskonale pasuje do formalnych stylizacji. Do czarnych klejnotów szlachetnych zaliczymy diamenty i perły w tym kolorze. Dodawać mają tajemniczości, przygotowywać na nieznane i ułatwiać pokonywanie trudności.

Dowiedz się więcej o rękodzielnictwie z manzuko:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz