Śluby na Świecie — najciekawsze kreacje i tradycje

Śluby na świecie - kreacje i tradycje

Jako dziecko myślałam, że wszystkie śluby na naszej planecie wyglądają mniej więcej tak samo. Z czasem jednak zrozumiałam, że zwyczaje, moda i koncepcja piękna jest kompletnie różna w zależności od miejsca. Zafascynowana różnorodnością tradycji postanowiłam je przybliżyć w dzisiejszym poście. Wszak od dawna wiadomo, że podróże kształcą, a artystów dodatkowo inspirują. 

Dlaczego nosimy białe suknie ślubne?

Według Very Wang biała suknia nie jest jedynie sukienką, ale też ucieleśnieniem marzeń. Wydaje się, że tradycja noszenia białej sukni miała dwa początki. Pierwszy z nich miał miejsce w starożytnym Rzymie ponad dwa tysiąclecia temu. Wówczas do ślubu kobiety szły w białych tunikach, które miały symbolizować czystość fizyczną i duchową. Biel była kolorem bogini Westy, dziewicy, patronki ciepła i ogniska domowego. 

Po upadku Imperium Rzymskiego białe suknie ślubne zostały zapomniane na całe stulecia. W Średniowieczu i aż do XIX wieku kolor sukni nie miał znaczenia. Panny młode nosiły po prostu najlepsze suknie, jakie posiadały lub na jakie było je stać. Dopiero niezwykła monarchini na nowo wzbudziła szał na białe suknie ślubne. 

Do swojego ślubu z księciem Albertem królowa Wiktoria postanowiła pójść w białej sukni. Była młoda, piękna i jej stylizacja pojawiła się w gazetach na całym świecie. Nic więc dziwnego, że wszędzie zapanowała moda na białe kreacje ślubne. Biel była nie tylko pięknym kolorem, ale też symbolem bogactwa. Tylko zamożne panny młode stać było na białe jedwabne suknie. Często nie była to czysta biel, lecz kolory kości słoniowej czy bitej śmietany. 

Dopiero po II Wojnie Światowej śnieżnobiałe suknie stały się popularne wśród europejskich panien młodych. Wojna zmusiła wiele narodów do ograniczenia konsumpcji. Materiały takie jak jedwab czy nylon były niedostępne lub reglamentowane. Nylon wykorzystywany był do produkcji spadochronów. Co ciekawe, niektórzy żołnierze zachowywali spadochrony, które uratowały im życie, aby ich ukochane mogły je przerobić na białą suknię ślubną. 

Dzisiaj lubimy myśleć, że białe suknie to katolicki symbol czystości panny młodej. W rzeczywistości jednak tradycja ta miała takie znaczenie w pogańskim świecie. Obecnie białe suknie są popularne ze względu na określenie statusu materialnego, jak i doskonałą reklamę, jaką białe suknie mają, w co drugiej komedii romantycznej. Ciekawe czy wraz z rosnącą indywidualizacją zachodni świat powróci do kolorowych sukni ślubnych.

Śluby na Świecie - tradycje ślubne w Indiach

Śluby na Świecie — Indie 

W kulturze indyjskiej panna młoda bardzo często sięga po czerwoną lub różową suknię ślubną. Suknie są zazwyczaj bardzo bogato zdobione, nierzadko złotymi nićmi. Kolory te symbolizują płodność, duchowość i dobrobyt.  Niekiedy na czole panny młodej można zauważyć odrobinę czerwonego proszku na szczęście. 

Dłonie i stopy wychodzącej za mąż hinduski ozdabiają misterne wzory stworzone za pomocą henny. Ta tradycja zdobienia ciała sięga ponad pięć tysięcy lat wstecz! Najczęściej powstają wzory florystyczne, które uzupełniają liczne esy floresy. Zamiast wieczoru panieńskiego, jaki mamy w Polsce, indyjskie dziewczyny spotykają się kilka dni przed ślubem, aby wspólnie przyozdobić się henną. Podobno im ciemniejszy kolor pojawi się na skórze panny młodej, tym silniejsze będzie jej małżeństwo.

Kolejną ciekawą tradycją jest Mangalsutra. Pan młody zawiązuje wokół szyi swojej ukochanej dość niezwykły naszyjnik. Na czarny lub żółty sznurek nawlekane są czarne, czerwone i białe koraliki. Jest to symbol zmiany.

Para w tradycyjnych weselnych ubraniach chińskich

Śluby na świecie — Chiny

Jeżeli będziesz wybierać się na tradycyjne chińskie wesele, dobrze przemyśl wybór swojej kreacji. Nie wypada pojawić się w czerwieni, gdyż właśnie w tym kolorze wystąpi panna młoda. Co więcej, ciemne odcienie niebieskiego, czerń i szarości także są przeciwwskazane, ponieważ symbolizują śmierć, pecha i niezadowolenie z małżeństwa. Jako gość najlepiej wybrać się w fioletach, różach i pastelowych kolorach.

Czerwona suknia panny młodej ma nie tylko przynosić szczęście, ale też odstraszać złe duchy. Zazwyczaj kreacje zawierają w sobie elementy złota. Te dwie barwy utożsamiane są z miłością, dobrobytem, szczęściem, płodnością, lojalnością, a także z honorem i oczywiście bogactwem. 

Co ciekawe, panna młoda często zostanie obdarowana złotym naszyjnikiem ze świnią. Zwierzęta te symbolizują płodność. Zazwyczaj panna młoda ubiera naszyjnik natychmiast.

Śluby na Świecie — Korea

Koreańskie śluby są dość barwnymi ceremoniami. W tradycyjnej wersji panny młode noszą suknię zwaną hanbok wykonaną z jedwabiu. W kulturze koreańskiej kolory, które ma na sobie para młoda są niczym yin i yang. Panna młoda nosi czerwień, a pan młody niebieski, kolory te tak jak we fladze Korei, reprezentują balans i komplementarną naturę przyszłych małżonków. Zaślubiny następują zazwyczaj o zmierzchu, ta pora dnia także ma symbolizować równowagę między światłem i ciemnością. 

Co ciekawe, matka panny młodej zazwyczaj nosi ciepłe tony takie jak fiolety, róże, pomarańcze, podczas gdy matka pana młodego zazwyczaj występuje w chłodnych szarościach, a także odcieniach niebieskiego i zieleni.  

PRzepiękne kolorowe szaty ślubne z ghany

Śluby na Świecie — Ghana

Wystarczy szybki rzut oka na tradycyjne stroje ślubne w Ghanie, aby mieć pewność, że to radosne święto. Bardzo często państwo młodzi noszą pasujące do siebie ubrania. Tradycyjnie wykonane są one z kente, czyli ręcznie wyplatanej tkaniny, która najczęściej ma żywe kolory i ciekawe, geometryczne wzory. Każdy wzór może mieć swoją unikatową symbolikę, ponadto każda rodzina ma swój unikatowy wzór, który często wykorzystywany jest podczas tworzenia ślubnych szat. Co więcej, głowa panny młodej przyozdobiona zostanie dodatkiem, który przypomina koronę. Popularne dodatki wykonane są ze złota i kolorowych koralików. 

Tradycyjne ślubne szaty Mongolskie

Śluby na Świecie — Mongolia

Mongolska para młoda nosi tradycyjne szaty zwane Deel. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów deel, niektóre noszone są na co dzień, a inne przeznaczone są na specjalne okazje. Jak się domyślasz, ślubne deel to najbardziej kolorowe i zdobione spośród wszystkich. W zależności od regionu i plemienia mongolskiego krój jak i wykończenie deel może się różnić.

Ubrania te wykonane są z bawełny i jedwabiu, a tkaniny te są zazwyczaj bogato zdobione. Odzież męska jest zazwyczaj ciemniejsza od damskiej. Odświętne stroje mogą mieć różne kolory, najczęściej jest to mieszanka czerwieni, kobaltowego niebieskiego, zieleni i różu. Wydaje się, że dobór kolorystyczny odzieży w Mongolii jest wyłącznie kwestią gustu, bez ukrytej symboliki.

Śluby na Świecie — region Gora

Gora to kraina kulturowa leżąca w obrębie Kosowa, Albanii i Macedonii Północnej. Zamieszkuje ją muzułmańska grupa Słowian i mają oni jedne z najbardziej niezwykłych tradycji ślubnych w Europie. Skóra panien młodych malowana jest na biało. Na policzkach i brodzie znajdują się trzy złote okręgi. Mają one reprezentować trzy okresy życia złączone złotymi ścieżkami. Dodatkowo widoczne są liczne czerwone i niebieskie plamki. Czerwień symbolizuje płodność, a niebieski kolor oznaczać ma szczęśliwą i zdrową rodzinę. Co więcej, taki makijaż ma odpędzać pecha od panny młodej, nie tylko w dniu zaślubin, ale i w dalszym życiu. Reszta stroju nierzadko jest biało-niebieska, z licznymi motywami kwiatowymi.

Podobne zwyczaje można spotkać wśród bułgarskich Muzułmanów. Twarz panny młodej także pomalowana jest na biało. Następnie do jej skóry przyklejane są liczne cekiny, brokat, a nawet sztuczne kwiaty. Głowę panny młodej zakrywa czerwony welon, a jej cały strój jest bogato zdobiony i kolorowy.

Zadowolona z lektury? Sprawdź, co sądzisz o kolejnych wpisach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz