Harry Winston — poznaj Króla Diamentów

Harry Winston projektant biżuterii diamentowej

Harry Winston był słynnym jubilerem i założycielem znanej marki, a także kolekcjonerem kamieni szlachetnych. Jego biżuterię nosiły największe gwiazdy Hollywood na przestrzeni kilku dekad. Do dzisiaj kolekcje marki Harry Winston odznaczają się wykorzystaniem najwyższej klasy diamentów i innych klejnotów. Dziś poznasz historię tego niezwykłego jubilera i markę, którą stworzył. 

Harry Winston – jego życie i firma

Harry Winston był urodzonym w 1896 roku amerykańskim jubilerem, który założył kultową markę Harry Winston Inc. Jego rodzice byli żydowskimi imigrantami z Ukrainy. Dorastający Harry dorabiał w firmie jubilerskiej, którą założył jego ojciec. Zdecydowanie należał do przedsiębiorczych młodzieńców. Mając dwanaście lat, Harry rozpoznał w lombardzie dwukaratowy szmaragd i kupił go za ćwierć centa. Dwa dni później dostał za niego 800 dolarów. 

Arabella Huntington w diademie i sznurach pereł

Początki kariery

W 1920 roku Harry otworzył własną działalność. Początkowo zyskał sławę jako kolekcjoner i handlarz szlachetnymi kamieniami. W 1926 roku wykupił niezwykłą kolekcję biżuterii Arabelli Huntington, o wartości 1,2 miliona dolarów. Przestarzałe wzory w zbiorze postanowił przeprojektować, czym udowodnił swoją wartość jako jubiler. Harry niekiedy żartował, że dzięki niemu niektóre dodatki pani Huntington nosi kilkadziesiąt klientek, gdyż każda perła z naszyjnika znalazła się w innej biżuterii. 

Dwanaście lat później miał już znakomitą reputację i rozpoczął produkować i sprzedawać biżuterię w sklepie Harry Winston Inc. W 1933 roku wziął ślub z Edną, jej styl i poczucie estetyki widać było między innymi w plakatach reklamowych marki. Dwa lata po ślubie w ręce Winstona wpada niesamowity diament Jonkera. Kamień o wadze 726 karatów wywołał sensację na całym świecie. Co zabawne, Harry wysłał go do Nowego Jorku listem poleconym za niecałego dolara. Po wielu miesiącach żmudnej pracy kamień został całkowicie obrobiony. Harry wyciął z niego dwanaście kamieni, z których największy o wadze 125,35 kc. 

Klejnoty, które powstały z diamentu jonker

Król Diamentów

W kolejnych latach rozwijały się nie tylko umiejętności i firma Winstona, ale także jego kolekcja diamentów. Harry Winston miał całe mnóstwo niezwykłych kamieni. W 1952 roku ogłoszono, że Harry Winston posiada drugą co do wielkości kolekcję historycznych klejnotów na świecie. Oczywiście największy tego typu zbiór należy do brytyjskiej rodziny królewskiej.

Wyróżnić można kilkadziesiąt okazów, z których część została podarowana Smithsonian Museum. Winston przez pewien czas organizował podróżującą wystawę swoich niezwykłych klejnotów, a niektóre z nich kilka razy sprzedawał i kupował ponownie. Jubiler posiadał klejnoty, które należały do takich postaci jak Ludwik XIV, małżonki Napoleona, Księżna Windsoru, czy słynna Anastazja, córka cara Mikołaja II i Rockefellerów.

Harry Winston niektóre z niezwykłych klejnotów w jego kolekcji

Genialny marketingowiec

Harry rozpoczął bardzo popularną dziś praktykę ubierania gwiazd na wyjątkowe okazje. Jako pierwszy zaproponował aktorce Jennifer Jones wystąpienie w jego biżuterii na gali oscarowej w 1943 roku. Gwiazda została nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki, a następnie ją zdobyła. Jej sukces zapewnił rozgłos nie tylko jej, ale też projektantom, których dzieła miała na sobie tego dnia. 

Marylin Monroe w w filmie Mężczyźni wolą blondynki w diamentach Winstona

Co więcej, biżuteria marki Winstona niezwykle często pojawia się w filmach i serialach. Pierwsze były dodatki w Osławionej Alfreda Hitchcocka, następnie Marylin Monroe wystąpiła w diamentach od Harry’ego w kultowej komedii Mężczyźni wolą blondynki. Wśród współczesnych produkcji wykorzystujących dodatki od Harry Winston Inc. wymienić możemy Jak stracić chłopaka w 10 dni, adaptację Kopciuszka z Whoopi Goldberg, a także Plotkarę czy popularny w Ameryce program The Bachelorette

Wszystko to sprawiło, że biżuterię marki Winstona uwielbiają wszystkie gwiazdy. Mimo że nam, zwykłym śmiertelnikom, dodatki tej marki wydają się rzadkością, to w świecie gwiazd i milionerów diamenty Winstona do dziś cieszą się wielką popularnością. Zasługą tego zjawiska jest nie tylko doskonałe podejście marketingowe, ale też nienaganna jakość kamieni i produkowanej z nich biżuterii.

Aktualnie dostępne naszyjniki diameantowe w ofercie Harry Winston Inc.

Co dalej z firmą?

Harry był aktywny zawodowo do swojej śmierci w 1978 roku. Kiedy zmarł, przekazał swoje jubilerskie imperium dwóm synom, którzy przez ponad dziesięć lat toczyli bój o kontrolę nad firmą. Ostatecznie jeden z braci w partnerstwie z zewnętrzną firmą wykupił brakującą mu połowę marki za niecałe 55 milionów dolarów. Ronald Winston rządził w firmie ojca przez kolejne 13 lat. W 2013 roku Harry Winston Inc. zostało sprzedane Swatch Group, czyli słynnej szwajcarskiej firmie produkującej zegarki. 

W 2015 roku firma zarządzała niemal 40 salonami i licznymi oddziałami detalicznymi w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Klienci wciąż mogą liczyć na ekskluzywny styl obsługi. Na stronie marki możesz umówić się na spotkanie, a także poprosić o pomoc w sprawie zakupionego towaru lub zamówić katalog produktów w wybranym przez siebie języku. 

W aktualnej ofercie firmy wciąż królują diamenty oprawione w platynę, choć oczywiście można znaleźć biżuterię złotą zdobioną kolorowymi klejnotami. Co ciekawe, na stronie internetowej nie da się sprawdzić cen produktów. Marka wychodzi z założenia, ze żadne dzieło nie jest identycznie i każdy przedmiot wyceniany jest indywidualnie. Bezsprzecznie takie dodatki są poza moim zasięgiem, jednakże dzięki doskonałej jakości zdjęć na stronie mogłam nacieszyć oczy tą inteligentnie i pięknie zaprojektowaną biżuterią.

Najznakomitsze projekty Winstona

Evalyn McLean

Winston darzył podziwem piękne kobiety noszące wspaniałe klejnoty. Większość swojego życia spędził w towarzystwie znakomitych gwiazd osobiście lub poprzez zaprojektowaną biżuterię. Jednym z jego najbardziej ekstrawaganckich projektów była współpraca z Evalyn McLean. Ta słynna bizneswoman miała niemal taką samą obsesję na punkcie niezwykłych kamieni jak Harry. W swojej kolekcji posiada dwa niesamowite klejnoty, jednym z nich był ponad czterdziestopięcio karatowy błękitny Hope Diamond, a drugim Gwiazda Wschodu, czyli kamień o niemal 95 karatach. Oba kamienie oprawił Winston. Pierwszy umieścił w naszyjniku, a drugi w pięknej tiarze. Prawdopodobnie był bardzo zadowolony z efektów swojej pracy, gdyż po śmierci Evalyn, Harry wykupił jej całą kolekcję składającą się z 73 części.

Taylor Burton

O niesamowitej kolekcji dodatków Elizabeth Taylor mogłaś przeczytać na naszym blogu już dłuższy czas temu. Jeden z jej pięknych naszyjników ozdobiony był diamentem wyciętym przez Harry’ego Winstona. Niemal siedemdziesięciokaratowy brylant w szlifie gruszkowym został podarowany aktorce przez jej męża, Richarda Burtona. Klejnot zwisał z pięknego naszyjnika wysadzanego diamentami, a aktorka wyglądała w nim zniewalająco.

Madonna w biżuterii Harry Winston na gali Oscarów 1991

Madonna

Królowa popu także nosiła ekskluzywną biżuterię Winstona. Na rozdaniu Oscarów w 1991 roku Madonna pojawiła się w stylizacji, która mocno przypominała Marylin Monroe. Obcisła, biała sukienka od Boba Mackie, białe rękawiczki sięgające łokci, które uzupełniało białe futro, krótkie platynowe loki i czerwona szminka zdobiąca szeroki uśmiech piosenkarki. Stylizację dopełniała biżuteria od Harrego Winstona, której wartość szacowano na zawrotne 20 milionów dolarów! Na jej szyi pięknie błyszczał naszyjnik wysadzany diamentami, a z uszu zwisały spore brylantowe kolczyki. 

Helen Mirren

Ta niesamowita aktorka została nominowana do nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na rozdaniu Złotych Globów w 2017 roku. Czarną suknię uzupełniła przepiękną biżuterią od bohatera dzisiejszego artykułu. Szyję Helen zdobił diamentowy naszyjnik Secret Cluster, który składa się z 530 diamentów o łącznej masie nieco ponad 80 karatów, które oprawiono w platynę. Co ciekawe, naszyjnik można nosić na aż siedem różnych sposobów! Do tego wybrała bransoletkę z tej samej kolekcji, a także diamentowe kolczyki. Osobiście jestem fanką biżuterii z kolorowymi kamieniami, jednakże ten zestaw naprawdę mnie zachwycił. 

Jessica Alba

Na rozdaniu Złotych Globów 2013 Jessica Alba pojawiła się w pięknej sukni Oscara de la Renty, która stanowiła świetną bazę do wyeksponowania niesamowitego naszyjnika. Ekstrawagancki, diamentowy naszyjnik Ms. Winston by Harry Winston miał wartość 5,8 miliona dolarów! Naszyjnik zbudowany został z 407 diamentów oprawionych w platynę. Dodatkowo aktorka ubrała diamentowe kolczyki i pierścionek zaprojektowane przez tego samego jubilera. 

Spodobał Ci się ten wpis? Zobacz, co jeszcze znajdziesz na naszym blogu!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz