Iris Apfel – ikona mody

Iris Apfel – ikona mody

Ekscentryczna ikona mody urodziła się 29 sierpnia 1921 roku w Nowym Jorku, skończyła więc właśnie 98 lat. Zasłynęła ze swojego szalonego stylu. Zapraszamy do lektury artykułu, w których przybliżamy niezwykłą postać Iris Apfel.

Kim jest Iris Apfel?

Iris Apfel jest amerykańską historyk sztuki, która pochodzi z rodziny Żydów. Mieszkająca w Rosji rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie później mieszkała i uczyła się Iris. Kobieta ukończyła historię sztuki na nowojorskim uniwersytecie. Dziadek Iris był krawcem, który nie znosił, kiedy kobieta nosiła rzeczy kupowane w zwykłych sklepach. Był wyczulony na wszelką niedbałość i nierówne szwy w masowo szytych ubraniach. Mama kobiety posiadała natomiast sieć butików. Rodzinna miłość do mody i wyszukanego stylu sprawiła, że Iris od dzieciństwa dba o swój wizerunek i przykładała dużą uwagę do swojego ubioru oraz doboru biżuterii. W roku 1948 wyszła za mąż za Carla Apfela, z którym następnie założyła firmę. Old World Weavers, bo o tej marce mowa, była prowadzona przez Iris aż do roku 1992, kiedy kobieta przeszła na emeryturę. Apfel była projektantką wnętrz dla kolejnych 9 amerykańskich prezydentów, począwszy od Harrego Trumana. Jej wielką miłością jest projektowanie ubrań i biżuterii.

Iris Apfel ikona mody

Zdjęcie: achistore.com

Ciekawostki o Iris Apfel, o których nie mieliśmy pojęcia

Pracując dla Białego Domu, Iris, miała problemy z dotrzymaniem klauzuli poufności. Plotki, które wynosiła poza mury urządzanych wnętrz, spowodowały spore problemy dla kobiety. Równocześnie jednak ta praca otworzyła przed Iris wiele drzwi. Przede wszystkim została wprowadzona na salony, gdzie od samego początku bawiła się konwenansami. Lubiła nietypowy styl, wręcz przerysowany. Na jedno z przyjęć przyszła na przykład ubrana w szatę liturgiczną z XIX wieku. Ludziom, którzy jej nie znali, trudno byłoby uwierzyć, że ktoś może się tak ubrać i takie zestawienia odzieży nosić na co dzień. Najwięcej osób usłyszało o kobiecie w 2005 roku, kiedy to w muzeum sztuki w Nowym Jorku otwarto wystawę poświęconą artystce. Doszło do tego w zasadzie przypadkowo, ponieważ przyjaciel kobiety, mecenas, nie miał materiałów do nowej wystawy i postanowił zrobić ją o Iris. Wydarzenie stało się bardzo popularne, a kobietę okrzyknięto ikoną. Do dziś w Metropolitan Museum of Art nigdy więcej nie poświęcono całej wystawy żyjącej artystce.

Kobieta przeżyła piękna miłość, jej mąż żył ponad sto lat, w tym 67 lat u boku Iris. Cenił ją za jej szaleństwa, nie przeszkadzały mu ogromne kolekcje ubrań i biżuterii. Nie znosi strojów Chanel, uważając, że nie nadają się dla normalnie wyglądających kobiet. Nie wstydzi się za to swojego ciała ze zmarszczkami, a do swoich pokazów często zapraszała starsze kobiety, w tym znana Polkę – Helenę Borowicz.

Mając słabość do ubrań i biżuterii, nie przepadała za torebkami, a już na pewno nie lubiła dużo za nie płacić. Uważała, że nie są tego warte.

Czym jest styl Iris Apfel i co go wyróżnia?

Przez lata artystka zrobiła sobie bardzo charakterystyczny, odważny styl ubierania i dobierania dodatków. Przez świat mody nazywana jest barwnym ptakiem. Jakie są zasady, które kierują jej sposobem ubierania się?

Daj się ponieść kolorom

Przede wszystkim Iris Apfel to synonim multi kolorowych stylizacji. Kobieta uważa, że w swoim ubiorze powinniśmy łączyć intensywne barwy. Dzięki temu ożywiamy swoje looki i kolorujemy swój świat. Przykładem idealnego zestawienia według Iris jest połączenie ze sobą czerwonych rajstop, zielonej spódnicy i żółtej biżuterii. Artystka uwielbia bawić się, zestawiając kontrastowe barwy oraz dobierając do strojów wyrazistą, dużą biżuterię i dodatki.

Łącz style i baw się modą

Styl Iris można nazwać barokowym. Łączy w sobie różnorodność. W jej stylizacjach znajdziemy pewne cechy stylu Boho, sieciówkowego, a nawet haute couture. Dozwolona jest zabawa printami, mieszanie frędzli i panterkowego wzoru, etnicznych motywów i eleganckiej biżuterii.

Zadbaj o wyróżniającą się biżuterię

Ulubioną pamiątką, którą Iris Apfel przywoziła ze swoich podróży była właśnie biżuteria. Musiała być nietuzinkowa, niestandardowa i nieoczywista. Im bardziej zaskakująca, tym lepsza. Kobieta bardzo chętnie nosiła biżuterię afrykańską i przywiezioną z Dalekiego Wschodu. Nie gardziła ozdobami dużymi jak kolorowe bransolety, geometryczne kolczyki czy grube łańcuchy. Chętnie sięgała także po biżuterię przeznaczoną dla zwierząt, np. końskie naszyjniki.

Być jak Iris Apfel

Chcąc naśladować styl Iris Apfel, powinniśmy wybierać duże korale, szerokie łańcuszki, ozdoby z półfabrykatów w różnych kolorach. Nie można bać się kontrastów i nieoczywistych rozwiązań.

Dowiedz się więce o technikach jubilerskich i najmodniejszej biżuterii

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons