Symbole celtyckie i ich znaczenie w biżuterii

Biżuteria i symbole związane z kulturą celtów

Symbole celtyckie pojawiają się dość często w biżuterii. Niekiedy mylone są z symbolami używanymi przez Wikingów, innym razem nawet nie zauważamy ich kulturalnego pochodzenia. Idealnym przykładem może być biżuteria z koniczynką, która obecnie jest popularna na całym świecie i nie kojarzymy jej z celtyckimi korzeniami. W tym poście dowiesz się, jak szeroki zasięg miała kultura celtycka w okresie swojej świetności, a także poznasz najpopularniejsze symbole celtyckie wraz z ich znaczeniem.

Kim byli Celtowie

Celtowie to nazwa ludów zamieszkujących obszar Europy i Anatolii. Ich identyfikacja opiera się na używanym języku celtyckim, a także licznych podobieństwach kulturowych. Historycznie do ludów należeli Brytyjczycy, Bojowie, Celtyberowie, Galowie, Galacjanie i inni. Pierwsze użycie nazwy Celtowie pochodzi z VI wieku p.n.e., z literatury greckiej. W okresie swojej świetności Celtowie zamieszkiwali Wyspy Brytyjskie, znaczącą większość Europy zachodniej i środkowej, a także kilka obszarów na Bliskim Wschodzie.

Społeczność celtycka przypuszczalnie ceniła kobiety nieco bardziej niż cywilizacja Greków czy Rzymian. Możliwe, że niektóre kobiety walczyły razem z mężczyznami i pełniły istotne społecznie funkcje. Wśród Celtów wcześnie rozwinął się także handel niewolnikami, których pozyskiwali podczas podbojów i w ramach sądzenia zbrodniarzy. Społeczeństwa celtyckie były podzielone na klasę intelektualną obejmującą poetów, prawników i druidów, oprócz nich oczywiście istnieli wojownicy i arystokracje oraz klasa niższa.

Biżuteria celtycka rzeźbione pierścienie

Celtowie wytwarzali oszałamiające produkty z metalu, w tym lustra, pudełka, broń i oczywiście piękną, misterną i pełną szczegółów biżuterię. Zarówno w starożytności, jak i w średniowieczu próbowano z Celtów zrobić nieokrzesanych, pozbawionych kultury barbarzyńców. Jednakże są to poglądy, które mylnie przedstawiają prawdę historyczną. Możliwe, że odmienne zachowania społeczne, czy też zaciętość i hardość wojów celtyckich poniekąd mogą odpowiadać opisom kojarzonym z barbarzyńcami, jednakże nie odbiera to celtom ich wysokiego zaawansowania w dziedzinach kultury i sztuki.

Celtowie współcześni

Obecnie narodami najbardziej kojarzonymi z tożsamością celtycką są: Brytania, Irlandia, Szkocja, Walia, Wyspa Man i Kornwalia. Razem tworzą Ligę Celtycką i Kongres Celtycki, a ich przynależność opiera się głównie na aktualnym wykorzystywaniu języka celtyckiego na ich obszarze. Celebracja ich starożytnej kultury to kultywowanie dawnych zwyczajów, w tym tańca, muzyki, a także tworzenie biżuterii i odzieży zawierającej celtyckie wzornictwo czy starożytne pismo ogamiczne. Co więcej, w ostatnich dekadach nastąpiło odrodzenie zaciekawienie celtycką mitologią i nierzadko na jej podstawie tworzone są dzieła fantastyczne.

Zawieszki do bransoletek koniczynki wzory inspirowane kulturą celtycką

Symbole celtyckie — koniczyna

Shamrock, czyli koniczyna jest zdecydowanie irlandzkim symbolem, który współcześnie często wymieniany jest jako motyw celtycki. Według legend święty Patryk zerwał koniczynę podczas przemówienia, aby zademonstrować Trójcę Świętą. Uważa się, że zmutowane, czterolistne koniczyny przynoszą szczęście.

Niegdyś koniczyna była ważnym symbolem druidów. Podobno głosili oni, że listki w kształcie serc reprezentują ważną w celtyckim świecie triadę. Co więcej, uważano, że roślina ta ma magiczne moce, ponieważ jej listki stają pionowo, gdy zbliża się burza, co stanowiło swego rodzaju sygnał ostrzegawczy dla dawnych ludów.

Srebrny pierścień Claddagh symbole celtyckie

Symbole celtyckie — pierścień Claddagh

Claddagh to tradycyjny irlandzki pierścień reprezentujący trzy najważniejsze wartości. Serce oczywiście odpowiada miłości, korona oznacza lojalność, a ręce przyjaźń. Zapewne domyślasz się, że taki pierścień daje się wyjątkowym osobom na znak miłości i przyjaźni. Nierzadko motyw ten wykorzystywany jest w celtyckich obrączkach ślubnych. Warto wspomnieć, że według tradycji nigdy nie powinniśmy kupować takiego pierścienia dla samych siebie.

Symole celtyckie w biżuterii - węzeł Dara

Symbole celtyckie — węzeł Dara

Węzeł Dara przypomina mi nieco znane z Chin pieczęcie. Jednakże ten ornamentalny symbol ma przedstawiać korzenie drzew. Jego nazwa pochodzi od irlandzkiego słowa Doire, które oznacza dąb. Linie w tym motywie niezależnie od jego wariacji zdają się nie mieć ani początku, ani końca. Węzeł Dara od stuleci symbolizuje solidarność, siłę i wytrwałość celtów, podobnie jak dąb, który reprezentuje źródło wewnętrznej siły.

Ailm Symbol Celtycki w pozłacanym naszyjniku

Symbole celtyckie — Ailm

Podobnie jak węzeł Dara, Ailm jest symbolem siły. Uważa się, że słowo Ailm oznacza srebrną jodłę lub drzewo iglaste. Z pozoru może się to wydawać błahe tłumaczenie, jednakże w tradycji celtyckiej wiecznie zielone drzewa kojarzone są z uzdrowieniem duszy. Według niektórych źródeł Ailm reprezentuje wytrwałość, wewnętrzną moc, a także dobre samopoczucie i dojrzałość.

Symbole Celtyckie krzyż celtycki

Symbole celtyckie — krzyż celtycki

Krzyż celtycki jest obecny w Irlandii od wczesnego średniowiecza i jest jednym z najpopularniejszych symboli tej kultury. Stanowi połączenie krzyża i koła, które reprezentuje cztery strony świata, jak i harmonię czterech żywiołów. Co więcej, dolna część krzyża rozszerza się, co symbolizuje nieustannie rosnące, ludzkie potrzeby. Celtycki krzyż stanowi interesujące połączenie chrześcijańskiego symbolu z pogańskim, albowiem koło schowane za krzyżem może być prostą reprezentacją słońca.

Triskele celtycki symbol trójcy

Symbole celtyckie — Triskele

Triskele, czy też Triskelion to jeden z najstarszych symboli celtyckich, którego historia ciągnie się ponad pięć tysięcy lat wstecz. Triskelion łączy trzy spirale tworzące nici życia- życie, śmierć i odrodzenie. Według innych podań Triskele można interpretować jako przedstawienie Trójcy Świętej; ziemi, morza i nieba, a także przyszłości, teraźniejszości i przeszłości. Triskelion to symbol, który możemy znaleźć w licznych starożytnych artefaktach, które ewidentnie wskazują, że symbol ten wykorzystywali nie tylko Celtowie, ale też Grecy i Rzymianie.

Zawieszka trójkąt celtycki triquetra potrójny węzeł

Symbole celtyckie — węzeł trójcy

Triquetra to inna nazwa tego węzła, który stanowi kolejny symbol, który pokazuje jak ważna była liczba trzy dla celtów. Węzeł Trójcy uważany jest za najstarszy symbol duchowości. W Księdze z Kells pochodzącej z IX wieku pojawia się jako dekoracja, jednakże nie został tam objaśniony, później węzeł ten pojawił się w kościołach norweskich z około XI wieku.

Chrześcijanie uważają, że Triquetra była inwencją mnichów, którzy próbowali nawrócić ówczesnych Celtów. Jest to symbol bez wyraźnego początku ani końca. Znaczenie węzła trójcy może być dokładnie takie samo jak Triskelionu, jednakże symbol ten można też interpretować jako graficzne przedstawienie nieskończonej wiary.

Celtycki symbol - drzewo życia na koralikach z hematytu

Symbole celtyckie — drzewo życia

Drzewo życia to symbol, który przez wieki kojarzony był z celtyckimi druidami. Misternie splecione korzenie i gałęzie drzewa stanowią mocny, przypominający o doskonałości natury znak. Drzewo życia to symbol harmonii i równowagi. Korzenie mocno utrzymują drzewo w ziemi, podczas gdy gałęzie mogą rosnąć aż do niebios. Co ciekawe, obrócenie tego symbolu o 180° niewiele zmieni jego wygląd.

Warto wspomnieć, że dla starożytnych Celtów drzewa były także symbolem duchów ich przodków, które miały zapewniać połączenie między światem żywych a zaświatami. Co więcej, roczny cykl drzewa obejmujący zrzucanie liści na jesień, tworzenie nowych wiosną tylko po to, aby latem wydać owoce i jesienią znów zapaść w sen, kojarzył się z odrodzeniem. Drzewo życia może reprezentować nie tylko harmonię, ale także siłę, mądrość i długowieczność, czyli cechy niezwykle ważne dla Celtów.

Celtycki węzeł macierzyństwa węzeł matek

Symbole celtyckie – węzeł matek

Węzeł matek i macierzyństwa symbolizuje więź matki ze swoim dzieckiem . Co więcej, symbol ten przedstawiać ma nierozerwalną i wieczną więź miłości i życia. Tradycyjnie węzel ten słożony jest z dwóch połączonych serc, które oczywiście nie mają początku ani końca. Kropki dookoła węzła lub w jego wnętrzu oznaczają kolejnych członków rodziny. Wraz z powiększaniem się grona rodzinnego można dodawać kolejne kropki, dzięki czemu wzór stale ewoluuje.

Awen symbol celtycki

Symbole celtyckie — Awen

Awen to symbol, który podobno w XVIII wieku stworzył walijski poeta, jednakże głębsze badania wykazały, że Awen pojawiło się pierwszy raz w literaturze IX wieku. W języku celtyckim Awen oznacza inspirację lub esencję. Uważa się, że reprezentuje harmonię przeciwieństw wszechświata. Trzy promienie mają reprezentować energię męską i kobiecą, a także równowagę, jaka między nimi panuje. Według innych źródelł symbol ten można także interpretować jako trzy filaru przebudzenia: miłość, zrozumienie i zachowanie prawdy, a także jako miłość, mądrość i prawdę. Co ciekawe, ten symbol jest dość popularnym wzorem tatuaży wśród współczesnych miłośników kultury celtyckiej.

Węzeł solomona symbole celtyckie

Symbole celtyckie – węzeł Solomona

Węzeł Solomona to mocny, męski motyw stosowany od czasów starożytnych. Jego nazwa oczywiście pochodzi od biblijnego Króla Solomona. Symbol ten ma oznaczać jedność człowieka i niebiańskich mocy. To jeden z najstarszych celtyckich wzorów, który mógł zostać zainspirowany wzornictwem antycznych Rzymian.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, koniecznie sprawdź, co sądzisz o kolejnych postach!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz