Jakie bigle do jakich kolczyków — nasz poradnik

Jakie bigle do jakich kolczyków

Jakie bigle do jakich kolczyków? Opanowanie sztuki dobierania pozornie nieistotnych elementów projektu jest jednym z aspektów, które pozwalają wzbić się na wyższy poziom rękodzielnictwa. Rodzaje zapięć, łapaczek, przekładek i bigli to również kluczowe fragmenty twojego designu. Łączą go w całość, decydują o jego praktyczności i wygodzie noszenia. Jeżeli nie masz pewności, czy dobrze dobierasz bigle do swoich projektów, albo nie wiesz ile jest ich rodzajów to zapraszam Cię do lektury. 

Co to są bigle i sztyfty

Wbrew pozorom bigle nie są powszechnie znanym słowem. Pracując na jarmarku, przekonałam się, że część polek nazywa je zawieszkami, haczykami do kolczyków lub sprytnie manewruje tak, by nie musieć nazwać tego elementu biżuterii. Bigle to właśnie zawieszki do kolczyków, czyli elementy pozwalające na zamocowanie kolczyka w dziurce w uchu. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, lecz ich nazwa pozostaje niezmienna.

Sztyfty nazywane często śrubkami lub wkrętkami to kolejny rodzaj mocowania biżuterii w uszach. Używa się ich do tworzenia krótkich kolczyków, często niewystających poza płatek ucha. Kolczyki sztyfty składają się z dwóch elementów. Oprócz bazy konieczne jest użycie metalowego baranka lub silikonowej zatyczki, która zabezpiecza kolczyk przed wypadnięciem.

Klasyczne bigle z kulką i sprężynką w kolorze różowego złota

Jakie bigle do długich kolczyków

Bigle otwarte

Bigle otwarte mieszczą w sobie różne podkategorie tych półfabrykatów. Zaliczymy do nich klasyczne bigle ze sprężynką i kuleczką, a także bigle rybki. Do długich kolczyków zazwyczaj sięgamy po dłuższe bigle. Te otwarte nadają się do lekkich kolczyków na przykład takich z chwostami. Łatwo się z nimi pracuje i tworzy długie, wysmuklające szyję dodatki. Świetnie sprawdzają się do zwiewnych, letnich i delikatnych kolczyków. Jeśli pragniesz stworzyć z otwartych bigli nieco cięższe kolczyki, proponuję użyć silikonowych zatyczek, które zapobiegną wysuwaniu się i zgubieniu kolczyka.

Jakie bigle do jakich kolczyków - bigle rybki do eleganckich kolczyków

Bigle rybki 

Bigle rybki należą do bigli otwartych, co oznacza, że nie mają one zapięcia. Ich nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu. Większość otwartych bigli zawija się w miękkim kształcie odwróconej litery U. Bigle rybki wyglądają podobnie, lecz ich szczyt jest nieco ostrzejszy, przez co bardziej przypominają odwrócone V. Na końcu bigla znajduje się pętelka, do której możesz przymocować dowolną zawieszkę. Niekiedy przód kolczyka jest nieco spłaszczony w przedniej części, co sprawia, że bigiel wygląda jeszcze subtelniej. 

Sprawdzają się w delikatnych kompozycjach, świetnie łączą się z chwostami i zawieszkami. Moimi faworytami są zawieszki i łączniki z serii Splendide. Niezwykle prostym i efektownym sposobem na wykorzystanie bigli rybek jest zawieszenie na nich filigranowego łącznika i długiego chwosta. W dwie minuty możesz stworzyć piękne, wygodne i eleganckie kolczyki.

Bigle koła otwarte do zawieszek lub muszelek.Jakie bigle do jakich kolczyków

Bigle koła otwarte

Bigle w kształcie otwartych kół przypominają wyglądem pękate haczyki. Są niewielkie i idealne do montażu małych elementów. Niezależnie od tego, czy zawiesisz na nich muszelki, chwosty, czy zawieszki: będą wyglądać świetnie. Pamiętaj jednak, że ten rodzaj bigli warto połączyć z silikonowymi zatyczkami. Ich oryginalny kształt sprzyja wypadaniu i gubieniu się. 

Bigle zamknięte

Bigle zamknięte to propozycja dla fanek długich kolczyków i cięższych zawieszek. Te delikatne półfabrykaty są w stanie utrzymać ciężar masywnych kolczyków, a zapięcie gwarantuje Ci, że pozostaną one w twoich uszach. Zapinane, zamknięte bigle mają nieco inny kształt niż otwarte, przez co nie wyglądają na uszach identycznie. Ten rodzaj bigli pasuje też kobietom aktywnym, noszącym apaszki i szaliki oraz generalnie roztargnionym. Jeżeli obawiasz się, że zgubisz swoje kolczyki w zabieganym dniu lub obszernym szalu, postaw na zapinane bigle. Dzięki temu nie będziesz musiała zaprzątać sobie głowy pilnowaniem dodatków.

Jakie bigle do jakich kolczyków. Bigle zamknięte koła

Bigle kółka zamykane

Okrągłe bigle z drutu występują w kilku rodzajach. Możemy podzielić je na pełne, zamknięte kółka i na okrągłe, otwarte bigle. Jedne i drugie dają nam nieco nostalgii ostatnich dekad XX wieku. Odpinane bigle mogą mieć proste zapięcie na pętelkę lub wymagać dodatkowego, krótkiego bigla do zamocowania w uchu. Świetnie komponują się z chwostami, piórami, drobnymi koralikami, a nawet z zawieszkami. Bardzo ciekawie wyglądają zawieszki, które zwisają we wnętrzu koła.

Bazy do kolczyków ze sztyftem i klipsem. Jakie bigle do jakich kolczyków

Bigle do zadań specjalnych

Bigle do zadań specjalnych to bazy do kolczyków ze sztyftem i klipsem. To świetne bigle do długich, ciężkich kolczyków. Podwójne zabezpieczenie zapewnia stabilne i trwałe zamocowanie kolczyka w uchu. To najlepszy rodzaj bigli do kolczyków z sutaszu. Baza nadaje się do wklejania i podklejania z dwóch stron, co dodatkowo sprzyja tej technice. Co więcej, możesz dodać trzecie zabezpieczenie w postaci silikonowej zatyczki. W ten sposób twoje kolczyki z sutaszu będą stabilne, a Ty będziesz mogła cieszyć się ich wyglądem bez obaw o wytrzymałość konstrukcji. Na naszym sklepie znajdziesz dwie wersje kolorystyczne, złotą o kodzie BIGKG2, a także srebrną opisaną kodem BIGAS2.

Bigle na łańcuszku do kolczyków

Przewlekane łańcuszki 

Przewlekane łańcuszki to rodzaj długich kolczyków, który osobiście kocham oglądać. Chociaż sama nie jestem fanką długich kolczyków, to te delikatne bazy do kolczyków uważam za przepiękne. Na łańcuszkach zawiesza się malutkie, lekkie zawieszki i przewleka się je przez ucho. Nie wymagają one zatyczek, są lekkie i niemal niewyczuwalne. Dodają subtelności i kobiecości i doskonale sprawdzają się na każdą okazję. To dobra propozycja dla pań, które nie lubią czuć, że mają coś w uszach, gdyż te kolczyki mimo efektownej długości są niezwykle lekkie. Choć ten rodzaj bigli powstał z myślą o przewlekaniu łańcuszka przez wiele dziurek jednego ucha to równie pięknie prezentuje się gry płatek przekłuty jest jednokrotnie.

Bigle angielskie bigle zapinane do długich kolczyków

Angielskie bigle 

Angielskie bigle, to też rodzaj bazy do długich kolczyków (a nie rodzaj psa, jak myślał kiedyś pewien klient). Są ładne, bezpieczne ze względu na zapięcie, a także wygodne. To świetna propozycja na zimę, gdyż rodzaj zapięcia w tych kolczykach zapewnia zero haczenia ich o szaliki, kominy czy golfy. Niestety inne długie bigle mają taki potencjał. 

Angielskie bigle występują w różnych kształtach od kółek, przez łezki do zamkniętej litery U. Niektóre tworzone są w minimalistycznym stylu, a inne nieco bardziej zdobione. Nadają się do tworzenia kolczyków lekkich i tych o umiarkowanej wadze. Ciężkie projekty powinny się na nich utrzymać, jednakże nie będą wyglądać estetycznie na uchu.

Sztyfty z dziurką lub oczkiem do podwieszenia zawieszki

Jakie bigle do krótkich kolczyków

Sztyfty z oczkiem do podwieszania

To jedna z prostszych baz do krótkich kolczyków. Sztyft jest tak naprawdę gotowym kolczykiem, do którego możesz zawiesić dowolną zawieszkę na oczku. W ostatnim czasie popularne są małe krzyże, muszelki, zawieszki w kształcie kwiatu lotosu, a także kamyczki owinięte drucikiem. Takie kolczyki mogą mieć formę kuleczki, talerzyka, filigranowych wzorów i wiele innych. Nadają się do tworzenia dodatków nie tylko dla kobiet, ale też dla mężczyzn.

Bigle angielskie, klipsy i sztyfty z talerzykiem do przyklejania

Sztyfty i angielskie bigle z talerzykiem

Niewielkie talerzyki pełnią funkcję podstawki, do której można przykleić dowolną dekorację. Sprawdzi się jako baza na niewielkie projekty sutaszowe, a także dla kaboszonów z kamieni, drewna czy żywicy. Na talerzykach dobrze wyglądają też pompony, które rzadko wykorzystywane, tworzą ciekawą biżuterię. Krótkie kolczyki z talerzykami możesz stworzyć na bazach sztyftach, które nie wyjdą poza granice twojego ucha. Druga opcja to angielskie bigle z talerzykiem. Umożliwiają one stworzenie krótkich, wiszących kolczyków, które będą wygodne i świetnie sprawdzą się w każdej porze roku.

Sztyfty na krótkie kolczyki z kaboszonem Bazy angielskie na kaboszon

Sztyfty i angielskie bigle na kaboszon 

Bazy pod kaboszon w kształcie sztyftów to świetna opcja dla wszystkich fanek krótkich kolczyków. Pozwalają na stworzenie unikatowej biżuterii. Możesz użyć nie tylko kaboszonów szklanych, ale też drewnianych, kamiennych czy akrylowych. 

Krótkie kolczyki z kaboszonami możesz osiągnąć na dwa sposoby. Pierwszą z nich są sztyfty, czyli krótkie kolczyki, które nie przekraczają płatka ucha. Niekiedy mają one pętelkę umożliwiającą dodanie niewielkiej zawieszki. Drugi sposób to angielskie kolczyki w formie bazy pod kaboszon. Są one nieco dłuższe, kaboszon zwisa nieco poniżej płatka ucha. Angielskie zapięcie sprawia, że kolczyk bezproblemowo trzyma się w uchu. Jest to dobre rozwiązanie dla fanek krótkich kolczyków, dla których bolec sztyftów jest niewygodny.

Bigle angielskie typu lira

Angielskie zapięcie typu lira jest odmianą klasycznych angielskich bigli. Różni się od pierwowzoru obecnością sztyftu z wgłębieniem, który dopasowuje się do rowka na ruchomej klapce kolczyka. Całe zapięcie znajduje się za płatkiem ucha, dzięki czemu kolczyk wygląda bardzo schludnie. Ten rodzaj zapięcia często wykorzystywany jest w kolczykach dla dziewczynek, ze względu na duże bezpieczeństwo, jakie daje. Co więcej, sprawdza się świetnie w prostych, eleganckich formach. Jest to bardziej ekskluzywna i pewna forma angielskiego bigla. Wystarczy dołożyć dowolną zawieszkę (np. w kształcie słupka), by stworzyć piękne i proste kolczyki.

Bigle kajdanki i zawiasowe

Kolczyki zawiasowe to jedyne kolczyki, jakie noszę. Zamknięte mają jednolity wygląd kółka. Są okrągłe w przekroju i często dość masywne. Ich zaletą jest to, że świetnie wyglądają zarówno samodzielnie, jak i z zawieszkami. Modne jest noszenie ich asymetrycznie, z zawieszką tylko w jednym uchu. Dają potencjał noszenia ich w każdej okazji. Łatwo dopasować je zarówno na eleganckie wyjście, jak i festiwal, pasują do mody ulicznej i wielu subkultur, jeżeli odpowiednio połączysz je z dodatkami.

Bigle kajdanki są podobne, jednakże mniej uniwersalne. W przekroju są spłaszczone, zamknięte nie wyglądają jednolicie i mają oczko. Możemy zaliczyć je do bigli zawiasowych, gdyż zapinają się w ten sam sposób, jednakże wyglądają nieco odmiennie. Nie nadają się zbytnio do noszenia ich samodzielnie. Do oczka przyczepić możesz zawieszkę dowolnej długości. Świetnie wyglądają małe, minimalistyczne zawieszki, ale też piórka czy chwosty.

Spodobał Ci się ten post? Mam nadzieję, że te też przypadną Ci do gustu:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz