Makrama w biżuterii – nieograniczone możliwości splotów

Bransoletki makramowe z koralikami

Makrama to stara technika zaplatania sznurków, która po raz kolejny przeżywa swój renesans. Wyjątkowo wdzięczna i równocześnie prosta, będzie doskonała na początek przygody z rękodziełem. Zapraszamy do lektury materiału, w którym zdradzamy tajniki makramy.

Co to jest makrama?

Makrama to znana już w starożytności technika tworzenia ozdób polegająca na wiązaniu sznurków. Do wykonania splotów nie wykorzystuje się żadnych narzędzi (igieł, szydełka czy drutów), a korzysta się wyłącznie z pracy dłoni. Do krajów europejskich makrama trafiła z Babilonii i Asyrii. Popularność zyskała w latach 70., kiedy popularne stały się makramowe ozdoby, kwietniki, dywaniki, plecaki czy torby. Dziś technikę wykorzystuje się również do tworzenia bransoletek makram, naszyjników, kolczyków i innych elementów biżuteryjnych. Makrama nie wymaga specjalnych narzędzi, a wyłącznie sprawnych palców i kreatywności. To czyni z makramy technikę łatwo dostępną i tanią, idealną dla początkujących rękodzielników.

Makrama na ścianę

Makrama – jak zacząć?

By móc zacząć pracę z techniką w biżuterii, musimy nauczyć się podstawowych splotów. Specjaliści od makramy wspominają, że wystarczy nauczyć się trzech podstawowych wiązań, by móc wyczarować piękne makramowe ozdoby. Najważniejsze są węzły mocujące (do estetycznego rozpoczynania i kończenia pracy, a także dołączenia kółek montażowych czy krawatek jubilerskich), płaskie (inaczej nazywane tkackimi) oraz żebrowe. Instrukcje obrazkowe i filmiki, jak wykonać sploty w makramie znajdziemy w książkach, internecie lub na organizowanych w różnych miastach kursach techniki.

Makrama dla początkujących

Podstawową makramy, zarówno do bransoletek, jak i większych form, jest odpowiedni sznurek. Wybór najlepszego może być na początku nieco kłopotliwy. Sznurek do makramy powinien być pleciony lub skręcany, dzięki czemu będzie się idealnie rozwarstwiał, tworząc charakterystyczne dla makramy frędzle. Ta cecha jest nieco mniej istotna w przypadku bransoletek makramowych. Najważniejsze, by sznurek do makramy nie był elastyczny, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na ostateczny wygląd pracy. W bransoletkach makramach najczęściej wykorzystuje się sznurki jubilerskie, dostępne w rozbudowanej gamie kolorystycznej. Możemy wybierać również z różnych ich grubości, które wpływają na ostateczny wygląd pracy.

Makrama bransoletka – czego potrzebujemy do jej wykonania?

Do wykonania bransoletki makramy w wersji podstawowej potrzebujemy wyłącznie już wspomnianego sznurka jubilerskiego. Jednak do makramowej biżuterii możemy wykorzystywać również kamienie naturalne, szklane koraliki (np. koraliki Fire Polish). W zależności od tego, w jakim stylu chcemy stworzyć biżuterię z makramy, w sznurki możemy wpleść także koraliki drewniane z żywicą czy porcelanowe kulki.

Nie możemy zapominać o odpowiednim zakończeniu bransoletek z makramy. Do wiązania możemy wykorzystać odpowiednie sploty bądź też zdecydować się na odpowiednio dobrane zapięcia jubilerskie (mniej lub bardziej ozdobne, magnetyczne, przekładane czy skręcane).

Jednak z makramy możemy stworzyć nie tylko bransoletki, a również niepowtarzalne kolczyki, wisiorki, naszyjniki, broszki czy ozdoby do włosów. Do każdego typu biżuterii makramowej będziemy potrzebować odpowiednich zapięć, np. bigli, sztyftów czy klipsów, końcówki i łapaczki czy łączniki jubilerskie.

Bransoletka makramowa - makrama

Sploty makramowe z koralikami, czyli jak urozmaicić prostą technikę

Podobnie jak w przypadku innych technik biżuteryjnych, także i makrama daje nam nieograniczone możliwości twórcze. Korzystając ze swoich zasobów kreatywności, możemy wyczarować bransoletki makramowe i inne ozdoby w wielu różnych, nawet mocno nietypowych stylach.

Do biżuterii makramowej możemy dobrać wysokiej jakości półfabrykaty ze stali chirurgicznej, dzięki czemu nosić będą ją także osoby z alergiami i uczuleniami. By urozmaicić prostą technikę makramy w bransoletkach, warto wpleść w ozdoby chociażby zawieszki do biżuterii metalowe czy kryształkowe w okuciu. Podążając za trendami, do bransoletki makramy można również dodać muszelki Kauri, które idealnie skomponują się ze stylem wakacyjnym czy boho.

Makrama jest techniką, która daje wiele możliwości wplatania w sznurki różnego rodzaju zawieszkek, z materiałów naturalnych jak drewno, żywica, muszle, kamienie naturalne, jak i z tworzyw sztucznych. Nie ma również przeszkód, żeby do bransoletek makramowych (także kolczyków czy naszyjników) użyć pomponów czy filcowych koralików.

Możliwości jest nieograniczenie wiele. Zachęcamy do łączenia ze sobą różnych technik, wplatania w sznurki makramowe wszystkiego, co nam się podoba. Inwencja twórcza nie powinna być ograniczana przez żadne ramy!

Makrama - bransoletki makramowe z koralikami i łącznikami

Poznaj tajniki tworzenia biżuterii handmade!

Przeczytaj inne nasze materiały:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz