Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Zoisyt

Zoisyt kamień - koraliki do biżuterii

Zoisyt z rubinem — właściwości, pielęgnacja, wykorzystanie

Rubinowy zoisyt to kolejny minerał, który w ostatnich latach zagościł w naszym sklepie z koralikami. Szybko skradł nie tylko nasze serca, ale też zyskał popularność wśród naszych klientek. Nic dziwnego, zoisyt z pewnością możemy zaliczyć do wyjątkowych koralików z kamieni naturalnych. Jego dwoisty charakter, naturalne wzory w kamieniu i szlachetne barwy czynią z zoisytu kamień idealny do tworzenia pięknych akcesoriów. Zoisyt zdecydowanie wyróżnia się głębią swej barwy się na tle innych zielonych kamieni takich jak amazonit czy oliwin.


Właściwości zoisytu rubinowego

Zoisyt jest powszechnie znany od około dwustu lat. Co ciekawe, niekiedy zoisyt z rubinem może być nazwany anyolitem, co z masajskiego oznacza po prostu zielony kamień. Nazwa ta powstała w drugiej połowie XX wieku, gdy na terytorium Tanzanii sądzono, ze odkryto nowy minerał, który okazał się zoisytem rubinowym.

Zoisyt to kamień zupełnie nieprzejrzysty lub półtransparentny. Rzadko zdarzają się przezroczyste okazy, które oczywiście należą do najbardziej cenionych. Kolory zamknięte w zoisycie to oczywiście szlachetna zieleń i róż, ale także brązy, szarości, a nawet odcienie niebieskiego i fioletu. Zieleń zoisytu odzwierciedla zawartość szmaragdu w kamieniu, podczas gdy róż jest oczywiście jego rubinowym pierwiastkiem. Im większa mozaika barw w kamieniu, tym jest delikatniejszy. Jednakże generalna twardość zoisytu określana jest na 6-7, co jest popularnym wynikiem wśród kamieni wykorzystywanych w biżuterii.


Rubinowy zoisyt — kamień idealny do biżuterii

Zoisyt wygląda niczym kosmiczna mgławica zamknięta w niewielkim, błyszczącym kamieniu. Ze względu na jego unikalność ciężko połączyć go z innymi kamieniami ozdobnymi. Choć zoisyt ma chłodną barwę jak koraliki z akwamarynu czy kamieni księżycowych, ich zestawienie nie wygląda korzystnie. Co więcej, ciężko znaleźć pasujące do zoisytu z rubinem koraliki z agatu — jednego z najbardziej uniwersalnych kamieni. W naszej opinii do zoisytu pasują niektóre barwy spineli, onyks i blackstone.

Jednakże zoisyt, choć niezbyt łączy się z innymi minerałami, świetnie sprawdza się w akcesoriach zarówno złotych, jak tych w kolorze srebra. Ponadto dobrze prezentuje się w otoczeniu półfabrykatów szklanych, a także pereł i masy perłowej, które podkreślają unikatowe barwy kamienia. Doskonale prezentuje się z ciemnym rzemieniem ze skóry, który podkreśla szklisty blask zoisytu. Niezależnie od tego, jakie półfabrykaty wybierzesz w swojej zoisytowej biżuterii, z pewnością będzie ona zachwycająca. 


Jak dbać o zoisyt z rubinem

Niestety występowanie różnych minerałów w obrębie jednego koralika czy kaboszonu może osłabić strukturę kamienia. To właśnie dlatego warto chronić zoisyty przed upadkami i uderzeniami. Niefortunny uraz we wrażliwym punkcie może spowodować pęknięcie rubinowego zoisytu. Z tego samego powodu polecamy chronić zoisytowe akcesoria przed działaniem ekstremalnie skrajnych temperatur, a także środowisk o różnych wilgotnościach. Jeśli to możliwe, unikaj czyszczenia zoisytu na mokro, a także myjek parowych i ultradźwiękowych. Zamiast nich, wykorzystaj miękką szmatkę, aby oczyścić akcesoria z rubinowym zoisytem. Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.148.0 #