Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Amazonit

Amazonit kamień - koraliki do biżuterii

Amazonit — właściwości, wykorzystanie, pielęgnacja

Amazonit to jeden z popularniejszych kamieni, który znajdziesz w naszym sklepie z koralikami. Wykonane z amazonitu półfabrykaty znajdziesz w licznych odcieniach zieleni i niebieskiego z domieszką innych kolorów takich jak szarości, czy beże. Liczymy, że pokochasz te koraliki z kamieni naturalnych i stworzysz z nich niepowtarzalne dzieła.


Historia amazonitu

Historia wykorzystania tego minerału w biżuterii ma kilkanaście tysięcy lat! Jego nazwa mylnie daje wrażenie, że amazonit pochodzi z dorzecza Amazonki. W rzeczywistości nigdy go tam nie znaleziono. Istnieją jednak opowieści o legendarnych Amazonkach, które używały właśnie tych kamieni do ozdabiania swoich tarcz, a także uzdrawiania.

Jednakże amazonity ceniono nie tylko w opowieściach. Pierwsze wykorzystanie amazonitu sięgają do pierwszych śladów zapisywanej historii ludzkości. Starożytni Sumerowie wykorzystywali amazonit do tworzenia pieczęci. Jednakże kamienie te cieszyły się największą popularnością wśród starożytnych Egipcjan.

Egipscy rzemieślnicy tworzyli z amazonitu nie tylko biżuterię i ozdoby, ale także rzeźbili w nich ważne teksty. To właśnie w dość sporym kamieniu amazonitu wyrzeźbiono jeden z rozdziałów słynnej Księgi Umarłych. Ponadto ten zielono-niebieski kamień znaleziono w licznych przedmiotach wśród słynnych skarbów Tutanchamona.


Fizykochemiczne właściwości amazonitu

Co ciekawe, przez dziesiątki lat źródło barwy amazonitu było dla nas tajemnicą. Dopiero w drugiej połowie XX wieku naukowcy odkryli, że niebieskozielona barwa tych kamieni jest efektem występowania ołowiu i wody w strukturze skały. Jednakże w kolejnych badaniach dowiedziono obecności innych pierwiastków takich jak żelazo, tal i rubid. Prawdopodobnie niezwykła barwa koralików z amazonitu jest sumą kilku czynników.

Ciekawą właściwością amazonitu jest półprzejrzystość. Jest to zjawisko, które obserwujemy także np. w koralikach z akwamarynu czy morganitu. Twardość amazonitu określana jest na 6-6,5 w skali Mohsa. Oznacza to, że kamień ten świetnie nadaje się do tworzenia trwałej biżuterii.


Koraliki z amazonitu w biżuterii

Koraliki z amazonitu doskonale prezentują się w licznych kompozycjach biżuteryjnych. Na naszej stronie znajdziesz wykonane z niego koraliki zarówno w wersji gładkiej, jak i fasetowanej. Co więcej, poza klasycznymi kulkami, amazonit oferujemy w formie wałków i nieregularnych kamyczków. Wszystkie te koraliki pasują zarówno do akcesoriów w kolorze srebra, jak i złota. Możesz połączyć je z innymi surowcami naturalnymi takimi jak koraliki z agatu, lawy wulkanicznej czy drewna. Warto pamiętać, że amazonit jest kamieniem idealnym do tworzenia zarówno akcesoriów męskich, jak i kobiecych.


Amazonit — pielęgnacja kamienia

Chociaż twardość amazonitu jest zadowalająca, kamień ten jest dość wrażliwy na kilka czynników. Unikaj wystawiania swoich koralików z amazonitu na działanie wysokich temperatur, a także chemii gospodarczej, substancji kwaśnych czy amoniaku. Jako że jedną z właściwości amazonitu jest jego brak odporności na ciepło, nigdy nie czyść wykonanej z niego biżuterii w myjkach parowych czy ultradźwiękowych. Poza tym pielęgnuj amazonity jak inne kamienie do biżuterii:

  • czyść je miękką szmatką, a jeśli zabrudzenia są cięższe, użyj letniej wody i delikatnego mydła
  • po oczyszczeniu kamieni zawsze osusz je dobrze przed odłożeniem
  • przechowuj je w osobnych woreczkach, pudełeczkach lub przegródkach 


Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.148.0 #