Biżuteria AI — jak wykorzystać sztuczną inteligencję w rękodziele

Biżuteria AI — jak wykorzystać sztuczną inteligencję w rękodziele

Nowoczesna biżuteria artystyczna ma wiele twarzy. Obecnie artyści czerpią inspirację dosłownie ze wszystkiego. Niezwykle trudno przewidzieć, jakie akcesoria będą modne w przyszłości, choć oczywiście w naszym sklepie z koralikami robimy, co możemy, aby przygotować się na nadchodzące trendy. Jednakże zdecydowaną nowością jest projektowana przez AI biżuteria. Jeśli więc ciekawi Cię, jak możesz wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim rzemiośle, zapraszam do lektury.

Czym jest sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja jest dziedziną informatyki i inżynierii, której celem jest stworzenie programów zdolnych do wykonywania zadań zwykle wymagających ludzkiego umysłu. Obejmują one uczenie się, rozpoznawanie wzorców, rozumienie naturalnego języka i podejmowanie decyzji. Obecnie sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w medycynie, motoryzacji, finansach, a także szeroko rozumianym przemyśle.

Od niedawna, sztuczna inteligencja stała się szeroko dostępna. Wiemy, że niektórzy uczniowie korzystają z niej do rozwiązywania prac domowych. Wiele z nas próbowało generować obrazki dla zabawy, a liczne firmy korzystają z możliwości AI w strategiach marketingowych. Okazuje się, że AI możemy wykorzystać do stworzenia nowoczesnej biżuterii.

Biżuteria AI — jak wykorzystać sztuczną inteligencję

Zapewne masz jakiś pomysł na to, w jaki sposób sztuczna inteligencja może być wykorzystana w tworzeniu nowoczesnej biżuterii. Zapewniam Cię jednak, że jej przydatność jest wielowymiarowa. I chociaż w dzisiejszym poście będziemy eksplorować głównie kreatywne zastosowanie AI, można użyć ją także do:

 • Optymalizacji produkcji — sztuczna inteligencja może analizować i usprawniać procesy tworzenia biżuterii nie tylko przyspieszając, ale także redukując koszty jej produkcji .
 • Druk 3D — w połączeniu z drukarkami 3D AI może realizować nawet najbardziej skomplikowane pomysły
 • Personalizowane kampanie marketingowe — pewne algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na dokładną analizę danych marki i jej klientów. Na podstawie tych informacji mogą generować gotowe strategie marketingowe.
 • Chatboty — czyli automatyczna obsługa klienta, która pomaga w zakupach i działa przez całą dobę.
 • Analiza trendów — sztuczna inteligencja może podpowiedzieć Ci, jakie są obecne trendy, a nawet przewidywać kolejne na podstawie social mediów i innych źródeł.
 • Logistyka — odpowiednio wykorzystana AI może przewidzieć popyt na określone produkty, a także usprawnić proces wysyłki, czy pakowania. Wszystko to pomaga lepiej zarządzać zapasami i usprawnia dotarcie produktu do klienta.Biżuteria przyszłości zaprojektowana przez AI

Biżuteria przyszłości zaprojektowana przez AI

Przechodząc do kreatywnego wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia biżuterii, proste, dostępne i darmowe są dwie opcje. Możesz użyć generatora obrazów, który stworzy gotowe projekty z podanych mu przez Ciebie informacji. W zależności od tego, jaką komendę wpiszesz, może zaprojektować nowoczesną biżuterię damską lub męską, w dowolnym kolorze, stylu, czy wykorzystując konkretne półfabrykaty. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że darmowe wersje nie są idealne, a wydawanie komend także wymaga wprawy.

Drugim sposobem jest wykorzystanie chatu. Stworzy on gotową instrukcję tworzenia biżuterii krok po kroku. W przeciwieństwie do wersji graficznej, która jest raczej inspiracją niż gotowym przepisem na biżuterię, tutaj możesz wygenerować listę potrzebnych produktów i narzędzi, a także instrukcję. Co więcej, w przypadku chatu, zawsze możesz zadać dodatkowe pytania, jeśli coś jest niejasne.

Nowoczesna biżuteria w wersji graficznej

Muszę przyznać, że generowanie nowoczesnej biżuterii artystycznej, możliwej do stworzenia w warunkach domowych było dla mnie nie lada wyzwaniem. Wygenerowałam dziesiątki ślicznych, futurystycznych, lecz niemożliwych do zrealizowania projektów. Mam wrażenie, że należy prosić AI o bardzo proste projekty, a instrukcja powinna być dużo bardziej szczegółowa, niż w przypadku chatu. Niemniej przedstawiam Ci trzy propozycje na biżuterię przyszłości zaprojektowaną przez AI.Piaskowy komplet nowoczesnej biżuterii artystycznej

Piaskowy komplet nowoczesnej biżuterii artystycznej

Pierwsza wybrana przeze mnie, graficznie wygenerowana biżuteria AI może być zaskoczeniem. Poprosiłam o zestaw różnych akcesoriów, które można stworzyć samemu, w neutralnych kolorach w wersji minimalistycznej z wykorzystaniem kamieni naturalnych. Brak wzmiance o minimalizmie skutkował generowaniem absurdalnie wręcz skomplikowanych projektów. Możliwe, że AI zakładało, że w przyszłości to nie my będziemy tworzyć biżuterię?

Spodziewałam się czerni i szarości, zaskoczyły mnie więc ciepłe odcienie beży i brązów. Wykorzystanymi kamieniami mogłyby być agaty, odmiany kwarcu, kamienia słonecznego, marmuru, jaspisu, a nawet krzemienia. Co ciekawe, spodziewałam się stali, a metalem w tych projektach zdecydowanie jest miedź. Zarówno naszyjnik, jak i bransoletka są asymetryczne, co sugeruje, że asymetryczne dodatki, o których pisałam niedawno, mogą pozostać w modzie na dłużej.

I chociaż obraz ten może być świetną inspiracją, nie stanowią kompletnej instrukcji. Niektóre propozycje takie jak bransoletka z kulek na gumce, czy bigle z doczepionymi zawieszkami z kamieni są realistyczne. Jednakże zwracając uwagę na zapięcie drugiej bransoletki czy naszyjnika, z pewnością trudno byłoby je dokładnie odtworzyć.Perłowo-stalowy, futurystyczny minimalizm

Perłowo-stalowy, futurystyczny minimalizm

Biżuteria ze stali chirurgicznej z pewnością jest rodzajem nowoczesnej biżuterii. Nie uczula, jest etycznie pozyskiwana, trwała i odporna na działanie licznych czynników zewnętrznych. Dodatkowo nie obciąża portfela i perfekcyjnie nadaje się do tworzenia geometrycznych, minimalistycznych projektów, które zdają się przyszłością rękodzieła.

Ta propozycja to zbiór stalowych łańcuszków, geometrycznych baz w matowej wersji i pereł. I chociaż nie jestem w stanie zaproponować Ci półfabrykatów umożliwiających jej wykonanie, umieściłam ją w tym poście jako inspirację. Co ciekawe, perły wykorzystane w tym projekcie, choć oczywiście są jedynie grafiką, wyglądają na syntetyczne, idealnie symetryczne, co jest przeciwieństwem obecnie uwielbianych, drobnych niedoskonałości pereł naturalnych.Artystyczna biżuteria nowoczesna z drewnem

Artystyczna biżuteria nowoczesna z drewnem

Koraliki drewniane nie kojarzą się z biżuterią przyszłości, jednakże ten projekt to przełamuje. Ta bransoletka łączy neutralne barwy, asymetrię i geometryczne kształty, cechy, które niewątpliwie kojarzymy futuryzmem. Aby zrobić taką bransoletkę potrzebne byłyby:

 • różnych kształtów, kolorów i rozmiarów koraliki drewniane
 • sznurek w złotym oplocie
 • szpilki jubilerskie
 • kółeczka montażowe

Nawlecz w dowolnej kolejności koraliki drewniane, możesz wcześniej ustalić ich położenie, lub zdać się na los. Następnie zawiąż sznurek, a jego końce zwiąż w pętelki. Do jednej z nich doczep kółko montażowe. Następnie z kilku mniejszych kulek drewnianych stwórz szpilki jubilerskie. Kółka montażowego na jednym końcu sznurka doczep zawieszkę i kolejne kółko z zawieszką. Do niej doczep kawałek sznurka zakończonego zawieszką z małą kuleczką. Wolny sznurek zakończ dwiema zawieszkami z kulkami i gotowe.

Osobiście zamieniłabym wiązaną metodę zapięcia tej bransoletki na plecione zapięcie regulowane lub zapięcie toggle. Jednakże AI spisało się tu całkiem nieźle w mojej opinii.Przykładowe instrukcje na nowoczesną biżuterię artystyczną

Przykładowe instrukcje na nowoczesną biżuterię artystyczną

Widzisz już, że generowane przez AI obrazy służą raczej jako inspiracja, niż dokładna instrukcja. Dla odmiany posta poprosiłam chatGPT o zaprojektowanie trzech letnich bransoletek wykorzystując popularne koraliki do bransoletek, półfabrykaty ze stali chirurgicznej. Chciałam, aby bransoletki pasowały do siebie i były łatwe do zrobienia w domu. W komendzie poprosiłam też o listę potrzebnych półfabrykatów i narzędzi, a także o dokładne instrukcje. W odpowiedzi chat wygenerował listę potrzebnych produktów:

 • Półfabrykaty ze stali chirurgicznej:
   • Zapięcia karabińczyki (3 sztuki)
   • Łańcuszek przedłużający (3 sztuki)
   • Kółka montażowe (ok. 20 sztuk)
   • Zaciski do końcówek (6 sztuk)
 • Koraliki:
   • Turkusowe (ok. 20 sztuk)
   • Koralowe (ok. 20 sztuk)
   • Złote (ok. 20 sztuk)
 • Inne elementy dekoracyjne:
   • Chwost koralowy (1 sztuka)
   • Zawieszki (np. muszelki, gwiazdki, serduszka) – 3 różne
 • Materiały dodatkowe:
   • Linka jubilerska (ok. 2 metry)
   • Szczypce jubilerskie (płaskie, tnące i okrągłe)
   • Igła jubilerska (opcjonalnie)

Dodatkowo wygenerowane zostały trzy dokładne instrukcje na nowoczesną biżuterię artystyczną:

Turkusowa bransoletka z koralikami

 1. Przygotowanie: Odetnij ok. 20 cm linki jubilerskiej.
 2. Montowanie zapięcia: Na jednym końcu linki załóż zapięcie karabińczykowe i zabezpiecz zaciskiem do końcówek. Użyj szczypiec, aby mocno zacisnąć zacisk.
 3. Nawlekanie koralików: Nawlekaj turkusowe koraliki na linkę, pozostawiając około 2 cm wolnej linki na końcu.
 4. Zabezpieczenie drugiego końca: Na drugim końcu linki załóż zacisk do końcówek, łańcuszek przedłużający i zabezpiecz zaciskiem.
 5. Wykończenie: Upewnij się, że wszystkie zaciski są dobrze zamocowane.

Koralowa bransoletka z chwostem

 1. Przygotowanie: Odetnij ok. 20 cm linki jubilerskiej.
 2. Montowanie zapięcia: Na jednym końcu linki załóż zapięcie karabińczykowe i zabezpiecz zaciskiem do końcówek. Użyj szczypiec, aby mocno zacisnąć zacisk.
 3. Nawlekanie koralików: Nawlekaj koralowe koraliki na linkę, pozostawiając około 2 cm wolnej linki na końcu.
 4. Dodanie chwostu: Przed zabezpieczeniem drugiego końca linki, nawlecz chwost na ostatni koralik.
 5. Zabezpieczenie drugiego końca: Na drugim końcu linki załóż zacisk do końcówek, łańcuszek przedłużający i zabezpiecz zaciskiem.
 6. Wykończenie: Upewnij się, że wszystkie zaciski są dobrze zamocowane.

Złota bransoletka z zawieszkami

 1. Przygotowanie: Odetnij ok. 20 cm linki jubilerskiej.
 2. Montowanie zapięcia: Na jednym końcu linki załóż zapięcie karabińczykowe i zabezpiecz zaciskiem do końcówek. Użyj szczypiec, aby mocno zacisnąć zacisk.
 3. Nawlekanie koralików: Nawlekaj złote koraliki na linkę, pozostawiając około 2 cm wolnej linki na końcu.
 4. Dodanie zawieszek: W trakcie nawlekania koralików, co 4-5 koralików dodawaj jedną zawieszkę, używając kółek montażowych do ich przymocowania.
 5. Zabezpieczenie drugiego końca: Na drugim końcu linki załóż zacisk do końcówek, łańcuszek przedłużający i zabezpiecz zaciskiem.

Nie są one idealne, przykładowo chatGPT nie wyjaśnia dokładnie, w jaki sposób zamontować karabińczyk na lince, jednakże po prośbie o wyjaśnieniu dostałam dokładną instrukcję, a także jej wersję skróconą:

 • Odetnij linkę jubilerską.
 • Przełóż linkę przez zacisk do końcówek.
 • Przełóż linkę przez oczko zapięcia karabińczykowego.
 • Przełóż linkę z powrotem przez zacisk do końcówek, tworząc pętlę.
 • Zaciśnij zacisk do końcówek szczypcami.
 • Obetnij nadmiar linki.
 • (Opcjonalnie) Połącz zapięcie z linką za pomocą kółka montażowego.

Dodatkowo chat udziela porad takich jak dostosowanie długości bransoletki do własnych potrzeb, czy zachęcenie do eksperymentowania z różnymi kolorami i ich kombinacjami. Wydaje się, że to świetne narzędzie, szczególnie dla początkujących rękodzielników, którzy mogą zadać pytania do każdej instrukcji DIY. A Ty co sądzisz o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w rękodzielnictwie? Która z form jej wykorzystania jest według Ciebie bardziej przydatna? Czy uważasz, że kreatywność powinniśmy zostawić ludziom, a nie maszynom? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu pod postem! 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz