Perły – skąd pochodzą i jakie są ich rodzaje?

Perły – skąd pochodzą i jakie są ich rodzaje?

Perły nazywane są często diamentami głębin, nic dziwnego, ponieważ powstają w morzach i oceanach, a do tego są dość rzadkie i bardzo wyjątkowe. Wytwarzane są w większości przez małże, choć istnieje również kilka gatunków ślimaków, które je “produkują”. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym zdradzamy tajemnice pereł. Odkrywamy, skąd pochodzą, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepsze perły do biżuterii.

Skąd pochodzą i jak powstają perły?

Jak już wspomnieliśmy, perły wytwarzane są przez małże. Sam proces ich powstawania jest dość prosty. Kiedy do wnętrza małży dostanie się ciało obce (takie jak piasek, jaja pasożytów), podrażniona zostaje warstwa wewnętrznego płaszcza muszli. Zaczyna on wtedy produkować substancję wapienną. Jest to klasyczny efekt reakcji obronnej organizmu mięczaka. By obronić się przed np. piaskiem pokrywa go substancją wapienną, tą samą, z której zbudowana jest muszla. Kolejne warstwy oblepiają ciało obce i twardnieją. W ten sposób właśnie powstaje niezwykła perła.

Najpiękniejsze perły pochodzą z okolic Zatoki Perskiej. To właśnie tam można spotkać również rzadkie okazy jak perły różowe. Najczęściej perły rosną do wielkości od 8 do 14 milimetrów.

Skąd pochodzą perły i jakie są ich rodzaje?

Perły naturalne a hodowane – problem z terminologią

Co do zasady perły naturalne to te, które powstają w pełni samodzielnie, bez ingerencji człowieka w proces ich wytwarzania. Dziś jednak praktycznie nie występują już, zwłaszcza w obrocie handlowym, perły naturalne. Zostały bowiem zastąpione przez perły hodowane. Wraz z rosnącym popytem branży jubilerskiej na perły i problemami z jej naturalnym wytwarzaniem, zaczęły rozwijać się “farmy” pereł. Dziś praktycznie nie sposób dostać perły inne niż właśnie te hodowane przez producentów. Oznacza to, że w proces powstawania pereł został zaangażowany człowiek. Dba on o odpowiednie warunki dla małż – czystą wodę, dobrą temperaturę i przejął od natury kilka z etapów wytwarzania perły. Odpowiednia ingerencja człowieka pozwala na zapoczątkowanie i lepsze ukształtowanie pereł.

Dziś często stosuje się nazwy perły naturalne jako określenie pereł hodowanych.

Perły – rodzaje i różnice między nimi

Podział na naturalne i hodowane to nie jedyny, jaki istnieje w jubilerstwie. Możemy również wyróżnić podział ze względu na organizm i miejsce, w którym powstają. Znajdziemy więc perły słodkowodne i słonowodne (inaczej morskie), czyli te tworzące się w wodach słodkich lub słonych. Przykładami pereł słonowodnych (zazwyczaj piękniejszych i bardziej cennych) są odmiany Tahiti (wyjątkowe perły o ciemnej barwie, nazywane również czarnymi), Akoya (najpopularniejsze perły słonowodne) czy South Sea (najrzadsze). Perły słodkowodne to najtańsze odmiany wytwarzane na masową skalę. To właśnie je najczęściej spotykamy w naszej biżuterii.

Jak kupować i rozpoznawać perły?

Kupowanie pereł nie jest prostą sprawą, wymaga choć minimalnej ilości wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza jeśli chcemy nabyć perły najwyższej jakości. Podczas zakupów na pewno musimy dokładnie czytać opisy pereł, by świadomie podjąć decyzję o tym, jaki produkt kupujemy. Warto perły nabywać w sprawdzonych sklepach z półfabrykatami do biżuterii. Dzięki temu zwiększamy szanse na kupno pereł hodowanych, niepodrobionych.

Jak jeszcze możemy odróżnić perły podrabiane od prawdziwych? Przede wszystkim perły naturalne są cięższe niż te sztuczne, a w dotyku powinny być chłodne. Jest to dość prosty sposób na zweryfikowanie jakości pereł. Prawdziwe nabiorą temperatury dopiero po chwili, sztuczne będą ciepłe od razu. Uwagę powinniśmy również zwrócić na kształt perły. Praktycznie nie ma możliwości, by naturalna perła była idealną, równą z każdej strony kulką. Jeśli w nasze ręce trafi taka, możemy być pewni, że jest sztuczna.

Podsumowując: perła naturalna, hodowlana nie będzie idealna, zarówno, jeśli mówimy o kolorze, kształcie, powierzchni.

Perły – nie tylko klasyczne kształty

Rynek jubilerski jest na tyle rozbudowany, że można znaleźć na nim szeroką gamę produktów perłowych oraz produkowanych z masy perłowej. Rękodzielnicy chętnie sięgają po takie produkty, ponieważ ich cena jest niższa niż klasycznych pereł, a są równie piękne. Wśród oferty internetowych sklepów z półfabrykatami do biżuterii znaleźć można różnego typu zawieszki z perłami lub z masy perłowej (także w oprawie z metali), perły hodowlane o płaskim spodzie, czyli kaboszony, czy perły o nietypowych fantazyjnych kształtach. Oprócz tego produkowane są również koraliki z pereł i macicy perłowej, o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Macica perłowa pozwala na uzyskanie pięknego połysku w biżuterii.

Odkryj tajniki biżuterii i jej tworzenia

Przeczytaj inne nasze materiały:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons