Perły – skąd pochodzą i jakie są ich rodzaje?

Koraliki z pereł

Perły nazywane są często diamentami głębin, nic dziwnego, ponieważ powstają w morzach i oceanach, a do tego są dość rzadkie i bardzo wyjątkowe. Wytwarzane są w większości przez małże, choć istnieje również kilka gatunków ślimaków, które je “produkują”. Zapraszamy do lektury tekstu, w którym zdradzamy tajemnice pereł. Odkrywamy, skąd pochodzą, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepsze perły do biżuterii.

Skąd pochodzą perły i jak powstają?

Jak już wspomnieliśmy, perły wytwarzane są przez małże. Sam proces ich powstawania jest dość prosty. Kiedy do wnętrza małży dostanie się ciało obce (takie jak piasek, jaja pasożytów), podrażniona zostaje warstwa wewnętrznego płaszcza muszli. Zaczyna on wtedy produkować substancję wapienną. Jest to klasyczny efekt reakcji obronnej organizmu mięczaka. By obronić się przed np. piaskiem pokrywa go substancją wapienną, tą samą, z której zbudowana jest muszla. Kolejne warstwy oblepiają ciało obce i twardnieją. W ten sposób właśnie powstaje niezwykła perła.

Najpiękniejsze perły pochodzą z okolic Zatoki Perskiej. To właśnie tam można spotkać również rzadkie okazy jak perły różowe. Najczęściej perły rosną do wielkości od 8 do 14 milimetrów.

Skąd pochodzą perły i jakie są ich rodzaje?

Skąd pochodzą perły? – perły naturalne a hodowane – problem z terminologią

Co do zasady perły naturalne to te, które powstają w pełni samodzielnie, bez ingerencji człowieka w proces ich wytwarzania. Dziś jednak praktycznie nie występują już, zwłaszcza w obrocie handlowym, perły naturalne. Zostały bowiem zastąpione przez perły hodowane. Wraz z rosnącym popytem branży jubilerskiej na perły i problemami z jej naturalnym wytwarzaniem, zaczęły rozwijać się “farmy” pereł. Dziś praktycznie nie sposób dostać perły inne niż właśnie te hodowane przez producentów. Oznacza to, że w proces powstawania pereł został zaangażowany człowiek. Dba on o odpowiednie warunki dla małż – czystą wodę, dobrą temperaturę i przejął od natury kilka z etapów wytwarzania perły. Odpowiednia ingerencja człowieka pozwala na zapoczątkowanie i lepsze ukształtowanie pereł.

Dziś często stosuje się nazwy perły naturalne jako określenie pereł hodowanych.

Skąd pochodzą perły – rodzaje i różnice między nimi

Podział na naturalne i hodowane to nie jedyny, jaki istnieje w jubilerstwie. Możemy również wyróżnić podział ze względu na organizm i miejsce, w którym powstają. Znajdziemy więc perły słodkowodne i słonowodne (inaczej morskie), czyli te tworzące się w wodach słodkich lub słonych. Przykładami pereł słonowodnych (zazwyczaj piękniejszych i bardziej cennych) są odmiany Tahiti (wyjątkowe perły o ciemnej barwie, nazywane również czarnymi), Akoya (najpopularniejsze perły słonowodne) czy South Sea (najrzadsze). Perły słodkowodne to najtańsze odmiany wytwarzane na masową skalę. To właśnie je najczęściej spotykamy w naszej biżuterii.

Jak kupować i rozpoznawać perły?

Kupowanie pereł nie jest prostą sprawą, wymaga choć minimalnej ilości wiedzy i doświadczenia, zwłaszcza jeśli chcemy nabyć perły najwyższej jakości. Podczas zakupów na pewno musimy dokładnie czytać opisy pereł, by świadomie podjąć decyzję o tym, jaki produkt kupujemy. Warto perły nabywać w sprawdzonych sklepach z półfabrykatami do biżuterii. Dzięki temu zwiększamy szanse na kupno pereł hodowanych, niepodrobionych.

Jak jeszcze możemy odróżnić perły podrabiane od prawdziwych? Przede wszystkim perły naturalne są cięższe niż te sztuczne, a w dotyku powinny być chłodne. Jest to dość prosty sposób na zweryfikowanie jakości pereł. Prawdziwe nabiorą temperatury dopiero po chwili, sztuczne będą ciepłe od razu. Uwagę powinniśmy również zwrócić na kształt perły. Praktycznie nie ma możliwości, by naturalna perła była idealną, równą z każdej strony kulką. Jeśli w nasze ręce trafi taka, możemy być pewni, że jest sztuczna.

Podsumowując: perła naturalna, hodowlana nie będzie idealna, zarówno, jeśli mówimy o kolorze, kształcie, powierzchni.

Skąd pochodzą perły? – nie tylko klasyczne kształty

Rynek jubilerski jest na tyle rozbudowany, że można znaleźć na nim szeroką gamę produktów perłowych oraz produkowanych z masy perłowej. Rękodzielnicy chętnie sięgają po takie produkty, ponieważ ich cena jest niższa niż klasycznych pereł, a są równie piękne. Wśród oferty internetowych sklepów z półfabrykatami do biżuterii znaleźć można różnego typu zawieszki z perłami lub z masy perłowej (także w oprawie z metali), perły hodowlane o płaskim spodzie, czyli kaboszony, czy perły o nietypowych fantazyjnych kształtach. Oprócz tego produkowane są również koraliki z pereł i macicy perłowej, o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Macica perłowa pozwala na uzyskanie pięknego połysku w biżuterii.

Perły - Biżuteria z perłami naturalnymi

Biżuteria z pereł

Biżuteria z pereł w dzieciństwie kojarzyła mi się z dodatkami pierwszych gwiazd Hollywood jak Audrey Hepburn i akcesoriami, które noszą starsze, eleganckie kobiety. Jednakże już jako młoda kobieta zrozumiałam, że perły to niezwykle klasyczne, eleganckie, ale też bardzo uniwersalne dodatki. Minęło kilka lat i perły stały się hitem mody. Korzystamy z nich do upinania włosów, jako akcesoriów naszytych na ubrania i jako pięknej biżuterii. Mam wrażenie, że proste dodatki z pereł to najlepszy wybór, aby podkreślić swoje naturalne piękno.

Perły w kolczykach

Perłowe kuleczki na sztyfcie to świetna propozycja dla dziewczyn i kobiet w każdym wieku i na każdą sytuację. Będą odpowiednie na komunię, do pracy, na ślub albo sylwestrową imprezę. To bezpieczna opcja, która doskonale podkreśla uśmiech.

Długie kolczyki z pereł zdecydowanie spopularyzowała księżna Diana. Która dość chętnie sięgała po długie perły w kształcie łezki. Obecnie nosi je księżna Kate, której styl także inspiruje miliony kobiet na całym świecie. Takie kolczyki prezentują się bardziej wieczorowo i polecamy je na specjalne okazje. Jednakże w nieco mniejszej wersji będą idealne na co dzień.

Naszyjniki z pereł

Niegdyś naszyjnik z pereł wart był tyle, co piękna kamienica, w co dziś bardzo ciężko uwierzyć. Obecnie każdą z nas stać na naszyjnik z naturalnych pereł, który przekażemy naszym córkom. Najpopularniejsze są średniej długości, pojedyncze sznury pereł spoczywające na obojczykach. Wśród młodzieży dość modne są chokery z weluru lub wstążek, na których zawieszona jest pojedyncza perełka.

Wisiorek z perłą to świetny sposób na codzienną biżuterię dla większości z nas. Dodatek ten ma klasę, jednakże nie wydaje się przesadzony w zwyczajnych sytuacjach. Niegdyś modne były długie sznury pereł, które nierzadko owijano kilkukrotnie wokół szyi. Dziś najczęściej widzimy je w sytuacjach kostiumowych, lecz kto wie, może za kilka lat znowu będą one hitem mody.

Perły - Bransoletka z dużuch nieregularnych pereł na łańcuchu

Perłowe bransoletki

Najpopularniejsze są pojedyncze sznury pereł z prostym zapięciem. Takie bransoletki stanowią piękną część kompletów wraz z naszyjnikiem i kolczykami. Według mnie to zestaw, który może stanowić podstawę naszych wieczorowych dodatków, gdyż będzie pasował do wszystkiego. 

Osobiście jestem też wielką fanką delikatnych, wielorzędowych bransoletek z perłami. Drobne perełki rozmieszczone niezbyt gęsto na kilku żyłkach jubilerskich to prosta do stworzenia i niezwykle efektowna biżuteria. Taka bransoletka jest lekka i wygodna, a jednocześnie wygląda jak dzieło pochodzące z drogiego sklepu jubilerskiego.

Perły w pierścionkach

Istnieje przesąd zakazujący oświadczania się pierścionkiem z perłą, gdyż rzekomo ma to przynieść pecha młodej parze. Prawdopodobnie ów przesąd w połączeniu z dość delikatną naturą pereł sprawił, że pierścionki z pereł nie są zbyt popularne.

Dzięki większej dostępności i korzystnej cenie powstają próby wykorzystania pereł w pierścionkach na nowo. Zazwyczaj są stosowane jako pojedyncza kuleczka na prostej obrączce. Malutkie perły wykorzystuje się chętnie do tworzenia modnych ostatnio pierścionków na gumce. Nosząc takie pierścionki, pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji pereł, chyba że decydujesz się na pierścionek z perłą syntetyczną.

Ciekawe zastosowania pereł w biżuterii

Coraz częściej zastanawiamy się nad alternatywnymi sposobami wykorzystania znanych od lat półfabrykatów. Perły są w ostatnim czasie chętnie używane w tworzeniu akcesoriów do włosów takich jak spinki i opaski. Według mnie ciekawszym zastosowaniem tych półfabrykatów jest łączenie ich z nietypowymi niegdyś materiałami. Doskonałym przykładem jest tworzenie bransoletek, naszyjników i łańcuszków do okularów, w których drobne perełki łączone są z kolorowymi koralikami miyuki czy toho. Tworzy to ciekawy kontrast kolorystyczny między jasnymi perłami i kolorowym szkłem, a także daje interesujące połączenie ekskluzywnie kojarzonych pereł z dość powszechnymi koralikami ze szkła.

Pamiętaj, że koraliki z pereł to kolejne półfabrykaty, z którymi możesz się świetnie bawić. Nie musisz wykorzystywać ich zgodnie z kanonem do eleganckiej biżuterii. W ostatnich latach widzimy trend, aby pereł używać w bardziej przyziemnych pracach i zdaje się, że mnóstwu z nas się to bardzo podoba.

Odchodzi się też od przekonania, że tylko idealnie białe i idealnie okrągłe perły są warte uwagi, zaczęliśmy dostrzegać urok w ich wyjątkowych kształtach.

Biżuteria z pereł i lapis lazuki - perły

Jak pielęgnować biżuterię z pereł?

Perły to często dodatki, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo o nie dbać, aby przetrwały jak najdłużej w nieskazitelnym stanie. Jeżeli ściągasz biżuterię z pereł, postaraj się przetrzeć ją ściereczką, w ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się potu i zanieczyszczeń ze świata.

Perły najlepiej jest czyścić na sucho, jednakże zaplamione dodatki możesz wycierać wilgotną ściereczką. Zawsze przed odłożeniem dodatków do ich pojemnika dopilnuj, aby były suche. Wilgotność powietrza to dość ciekawa sprawa, jeżeli chodzi o przechowywanie biżuterii z pereł. Nie powinno się zanurzać takich dodatków w wodzie, jednakże w zbyt suchym środowisku mogą popękać. Jeżeli umieszczasz perły w hermetycznym woreczku, czy sejfie, dodaj do nich kawałek lekko wilgotnej ściereczki, która zapobiegnie ich wyschnięciu.

Perły łatwo zarysować i zniszczyć, dlatego też najlepiej przechowywać je w osobnych pudełeczkach, przegródkach czy woreczkach. To zdecydowanie bezpieczniejsza forma niż wieszanie ich na wieszakach z innymi naszyjnikami, czy trzymanie na tacy z metalowymi dodatkami.

Ostatnia rada będzie prawdopodobnie najprzyjemniejsza. Perły trzeba nosić! Olejki, które wytwarza nasza skóra, działają na perły jak naturalny balsam, który zabezpiecza ich powłokę przed wysychaniem. Pamiętaj jednak, aby perły zakładać na samym końcu, po tym, jak się pomalujesz, wyperfumujesz i użyjesz lakieru do włosów. Ściągaj je też przed kąpielą, pływaniem w basenie, czy sprzątaniem, aby chemikalia nie uszkodziły tych delikatnych klejnotów.

Przeczytaj inne nasze materiały:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz