Rubiny – liderzy wśród kamieni szlachetnych

Oszlifowany kawałek rubinu

Nazwa rubinu wywodzi się z łacińskiego „ruber”, oznaczającego czerwony. Jest to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych w jubilerstwie. Najbardziej poszukiwane są rubiny krwistoczerwone z delikatnym niebieskim odcieniem, ten kolor określamy niekiedy jako czerwień krwi gołębiej. Niezależnie od odcienia tego czerwonego kamienia każda biżuteria, w której został wykorzystany, wygląda zjawiskowo na każdym, kto ją ubierze. Warto zaznaczyć, że ten czerwony kamień od stuleci jest popularny zarówno w biżuterii męskiej, jak i kobiecej.

Rubiny w mistycyzmie

W średniowieczu uważano, że kamienie te ułatwiają przepowiadanie przyszłości i ciemnieją, gdy zbliża się niebezpieczeństwo. Na przestrzeni wieków sądzono, że rubiny pozytywnie działają na serce, mózg i pamięć, a także działają jako odtrutka i przywracają witalność. Przekonania te są obecne nawet dziś. Niektórzy sądzą, że noszenie rubinów nie tylko wspomoże ich układ krwionośny, ale i pracę nadnerczy, wątroby i organów rozrodczych.

Od tysięcy lat rubin postrzega się jako kamień miłości i pasji. Jest doskonałym prezentem na walentynki, a także na 15 i 40 rocznicę ślubu. Intensywna barwa rubinu przywodzi na myśl potężne uczucia, krew i ogień. W ten sposób powstało przekonanie, że noszenie tych kamieni dodaje odwagi, pomaga się zmotywować, by osiągnąć cel i chroni nas przed atakiem na naszą psychikę. Uważa się, że wzmagają koncentrację i zdolności przywódcze, a także zwiększają libido i rozpalają nasz wewnętrzny ogień z nową siłą.

Garść faktów o rubinach

To jeden z minerałów, który występuje tylko w wariacjach jednego koloru. Swoją twardością ustępują jedynie diamentom, w skali Mohsa oceniamy je na 9. Rubiny zdolne są do fluorescencji stymulowanej zarówno naturalnym, jak i sztucznym światłem. Ponadto ich przezroczystość jest niezwykle ważną cechą. Niezwykle ciężko znaleźć duże rubiny o doskonałej przejrzystości. Dlatego przyjęło się, że drobne inkluzje traktujemy jako odcisk palca matki natury, który dowodzi autentyczności kamienia.

Najcenniejsze rubiny pochodzą z regionu Mogok w Birmie. Piękne okazy pochodzą również z Tajlandii. Tamtejsze kamienie często są ciemniejsze, niemal fioletowe. Ulubione rubiny Marco Polo pochodziły z Cejlonu, gdzie kamienie te są zwykle jaśniejsze. Znajdziemy je też na terenach Pakistanu, Rosji, Sri Lanki, Kenii, Meksyku, Tanzanii i Indii.

Komplet biżuterii z rubinami

Wykorzystanie rubinów

Rubiny przede wszystkim kojarzymy z jubilerstwem i zdobnictwem. Jednakże są one wykorzystywane też w mechanice precyzyjnej, elektronice i automatyce. Rubiny znajdziemy w łożyskach zegarkowych, materiałach ogniotrwałych, czy w laserach. Co więcej, dzięki małej rozszerzalności pod wpływem temperatury i wysokiej twardości są perfekcyjnym materiałem do tworzenia precyzyjnych maszyn pomiarowych.

Najsłynniejsze rubiny

Rosser Reeves Star

Ten kamienny kaboszon jest doskonałym przykładem zjawiska asteryzmu. Jest to efekt optyczny polegający na pojawieniu się smug światła układających się w gwiazdę. Takie gwieździste rubiny są niezwykle rzadkie, drogie i poszukiwane. Po oszlifowaniu tego rubiny ma on masę niecałych 139 karatów!

Carmen Lucia

To jeden z największych rubinów na świecie. Co więcej, rubin ten jest niezwykle czysty, a jego kolor bardzo głęboki. Dzięki niemal doskonałym cięciom jubilerskim możemy w pełni podziwiać piękno tego minerału. Znajduje się on w Instytucie Smithsonian, gdzie Piter Buck umieścił go po śmierci swojej żony.

Rubin Czarnego Księcia

Ten kamień ma ponad 170 karatów i znajdziemy go w koronie imperium brytyjskiego. Rubin znalazł się w koronie za sprawą Jakuba I. Co ciekawe, bardzo długo uważano, że to rubin niezwykle wysokiej jakości, dlatego właśnie umieszczam go w tej liście najsłynniejszych rubinów. Dogłębne badania jednak zaprzeczyły wcześniejszym przypuszczeniom. W rzeczywistości w koronie znajduje się czerwony spinel o niezwykle intensywnej barwie i nietypowym kształcie.

Rubin Kitaa

Oryginalnie kamień ten miał niezwykłą formę. Znaleziono go na Grenlandii, a jego surowa forma ważyła około 440 karatów. Ten niezwykły rubin oszlifował Tom Mc Phee, który zmniejszył masę klejnotu do 302 karatów. Jednakże utrata masy to niewielki koszt w porównaniu do epickich scen z grenlandzkiej mitologii, jakie zostały wyrzeźbione w tym rubinie.

Rubin DeLong

To zdecydowanie kamień po przejściach. Tak jak pierwszy słynny rubin, ten również ma w sobie zamkniętą gwiazdę. Został wydobyty w latach 30. ubiegłego wieku. Po oszlifowaniu jego masa wyniosła około 100 karatów. Oprócz asteryzmu wyróżnia go intensywna, krwista barwa. Nazwa tego rubinu pochodzi od nazwiska Edith Haggin de Long, która nabyła kamień pod w 1937 roku. Kamień ten został skradziony wraz z dużą częścią kolekcji Edith w rabunku zorganizowanym przez Jacka Rolanda Murphy. Rubin DeLong trafił do swojej właścicielki dopiero po opłaceniu okupu w wysokości 25 tysięcy dolarów!

Rubiny syntetyczne

Syntetyczne rubiny po raz pierwszy powstały na przełomie XIX i XX wieku. Istnieje wiele metod wytwarzania syntetycznych rubinów, które są strzeżone niczym przepis na coca-colę. Niemniej produkcję tych czerwonych kamieni szlachetnych możemy podzielić na dwie główne techniki. W pierwszej z nich sproszkowany surowiec podgrzewa się, aż do jego stopienia, a potem ochładza się tak, by wytworzyły się piękne, czerwone kryształy. Druga technika opiera się na rozpuszczeniu chromu i tlenku glinu w roztworze i później krystalizuje. Rubiny syntetyczne są wykorzystywane zarówno w złotnictwie, jak i w przemyśle.

Jak rozróżnić rubiny naturalne od syntetycznych?

Oszustwo najłatwiej wykryć używając mikroskopu, w którym zobaczymy charakterystyczne pęcherzyki, prążki czy wtrącenia. Uważa się, że dobry specjalista oceniając rubin, jest w stanie stwierdzić znacznie więcej niż pochodzenie naturalne albo syntetyczne. Szokująco, po dokładnym obejrzeniu kamienia można zdeterminować, z jakiego krańca świata pochodzi (jeśli jest naturalny), albo jaką metodą powstał (jeżeli jest sztuczny). Amatorzy zawsze mogą kierować się zasadą, że w naturze nic nie jest w 100% perfekcyjne. Oczywiście, zdarzają się rubiny idealne, jednakże ich ceny są niezwykle wysokie. Niezwykle nieodpowiedzialny byłby zakup niebotycznie drogiego klejnotu, bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Kolczyki z rubinami w kształcie łezki

Jak dbać o biżuterię z rubinów

Rubiny są niezwykle trwałe i twarde, dzięki czemu nie musimy obawiać się o ich zarysowanie. Jednakże nadal polecam przechowywać rubinową biżuterię w materiałowym woreczku lub pudełeczku, aby uniknąć uszkodzenia mniej wytrzymałych kamieni. Każdą biżuterię warto ściągać podczas pracy fizycznej, sprzątania czy używania silnych chemikaliów. Szczególnie gdy biżuteria ta była kosztowna. W ten sposób zapewniamy sobie jak najdłuższe zachowanie pięknego wyglądu kamienia.

Do czyszczenia rubinów wystarczy użyć wody z mydłem i miękkiej szczoteczki. Można oczywiście użyć specjalnych środków i szmatek do czyszczenia biżuterii lub zanieść ją do jubilera. Najważniejsze jest, alby zawsze dobrze wypłukać kamień i wysuszyć go zaraz po umyciu. Dobrze zadbane rubiny będą ozdobą nie Twoją ozdobą, ale i przyszłych generacji Twojej rodziny.

Podobało Ci się? Czytaj dalej:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz