Biżuteria Millenialsów a Gen Z

Biżuteria Millenialsów a Gen Z

W naszym sklepie z koralikami zakupy robią osoby z bardzo różnych grup wiekowych. Niekiedy doradzamy młodym dziewczynkom, jakie koraliki literki wybrać do pierwszych bransoletek przyjaźni albo pomagamy seniorkom w obsłudze naszego sklepu internetowego. Wiemy, że rękodzieło jest dla każdego, jednakże w zależności od stylu, ale także wieku artystki, może ono przybierać różną formę. Dziś poznasz jaką biżuterię noszą Gen Z i Millenialsi, jakie są jej cechy wspólne i różnice.

Kim są Millenialsi i co znaczy Gen Z

Millenialsi i Gen Z to najczęściej wspominane grupy społeczne. Niekiedy uważane za przeciwstawne, choć w mojej opinii to błędne założenie. Jednakże, zanim przejdziemy do opisywania trendów, czy biżuterii Gen Z i millenialsów, warto poznać o kim mowa.

Kim są Millenialsi

Millenialsi to określenie dotyczące osób urodzonych w latach 1981-1996 (chociaż ta definicja może być różna w zależności od źródła). Sama nazwa odnosi się do przełomu mileniów, w trakcie którego ta grupa dorastała, co wpłynęło globalnie na cechy, wartości i preferencje tych osób. Osoby te poznały jednocześnie życie „analogowe”, jak i cyfrowe w czasach młodości. Charakterystycznymi, jednocześnie nieco stereotypowymi cechami millenialsów są:

 • Znajomość technologii, często jako pierwsi w rodzinie płynnie posługiwali się nową elektroniką
 • Duży nacisk na rozwój osobisty, edukację, a także zdrowy tryb życia
 • Świadomość społeczna i ekologiczna, duża otwartość na inne kultury i społeczności
 • Częsta zmiana pracy, a nawet kariery
 • Preferencja do zakupów online
 • Minimalizm i przeżycia, millenialsi często rezygnują z posiadania wielu rzeczy, na korzyść przeżywania wielu przygód

W modzie Millenialsi wpłynęli na wiele zmian. Zaczęli cenić komfort ponad wygląd, jednocześnie stawiając na unikatowe kolory, wzory i kroje, którymi wyrażają siebie. Co więcej, to właśnie Millenialsi zaczęli zwracać uwagę na to, skąd pochodzą ich ubrania i dodatki. Etyka i zrównoważony rozwój stały się tak samo istotne, jak sam wygląd ubrań i akcesoriów. Biżuteria millenialsów znacznie częściej pochodzi z „drugiej ręki” lub warsztatów lokalnych rzemieślników, w porównaniu do akcesoriów ich rodziców i dziadków.

Kim są Gen Z

Pokolenie Gen Z to młodsze rodzeństwo, kuzynostwo, a niekiedy i dzieci Millenialsów, czyli osoby urodzone od 1997 do 2010. W przeciwieństwie do Millenialsów, którzy są starsi niż Google, Gen Z dorastali w świecie zdominowanym przez technologię i Internet. Oczywiście sprawiło to, że Gen Z stereotypowo charakteryzują się nieco innymi cechami:

 • Biegłość technologiczna od najmniejszych lat, ale też duże poleganie na technologiach
 • Krótki cykl uwagi spowodowany w dużej mierze social mediami, ale też multitasking
 • Kreatywność i przedsiębiorczość, Gen Z nie boi się ryzykować i wiele z nich stawia na własne biznesy i freelancing
 • Autentyczność i transparentność, Gen Z potrafią przejrzeć filtry i kłamstwa, a od siebie, swoich idoli i marek, które wybierają, oczekują szczerości i nie wybaczają oszustwa
 • Świadomość społeczna i ekonomiczna, a także otwartość podobna jak u Millenialsów
 • Zakupy i płatności mobilne, ale też uwielbienie targów i lokalnych biznesów

Jeśli chodzi o trendy, Gen Z komfortową modę ceni jeszcze bardziej niż Millenialsi. Chociaż niektóre trendy są dosłownie zaczerpnięte z lat 90-tych, Gen Z noszą ubrania sportowe jeszcze chętniej niż Millenialsi. Co więcej, w trendach Gen Z widzimy ogromną uniwersalność płciową i propozycji unisex.

Typowa biżuteria Millenialsów

Zapewne słyszałaś kiedyś o dramatycznych nagłówkach, o tym, jak Millenialsi zabijają przemysł diamentowy. Wiąże się to, nie tylko z priorytetyzowaniem rozsądnych wydatków, ale także wyborami etycznymi i zrównoważonymi, oraz możliwością kupienia sztucznych (tak samo pięknych) diamentów. Przykład ten pokazuje nam jednak, że biżuteria Millenialsów to nie tylko akcesoria. Świadoma konsumpcja, samoekspresja, ale też szukanie jednocześnie trwałych i niedrogich rozwiązań są tak samo istotne, jak sam wygląd biżuterii. To właśnie Millenialsi zaczęli ponownie doceniać rękodzieło po światowej gorączce biżuterii z galerii handlowych.Delikatne kolczyki dla millenialsów. Biżuteria Millenialsów a Gen Z

Zrównoważona biżuteria minimalistyczna

Jednakże mimo doceniania oryginalności i modowego wyrażania siebie, musimy przyznać, że biżuteria Millenialsów bardzo często jest do siebie zbliżona i dość prosta.Poza łańcuszkami i prostymi obrączkami Millenialsi kochają minimalistyczne kolczyki. Co ciekawe, często to wiszące kółeczka lub krople przypominające płynny metal. Biżuteria minimalistyczna często łączy kilka cech istotnych dla Millenialsów:

 • komfort noszenia
 • uniwersalność — nadaje się na każdą okazję i łatwo połączyć ją z innymi akcesoriami i stylizacjami
 • pasuje wszystkim niezależnie od wieku, jest więc szansa, że będzie noszona wiele lat, co jest przyjazne zarówno dla planety, jak i portfela
 • często kosztuje mniej niż ekstrawaganckie dodatki, nie wymaga specjalnego przechowywania i pielęgnacji

Nic więc dziwnego, że biżuteria minimalistyczna przyciąga Millenialsów. Często ma ona geometryczne formy, czy kolorowe akcenty, które sprawiają, że ma ona nieco więcej charakteru, jednakże wciąż pozostaje uniwersalna i prosta w noszeniu.

Kim są Millenialsi

Łańcuszki czy koraliki?

Jeszcze kilka lat temu synonimem biżuterii Millenialsów były drobne zawieszki na cienkich łańcuszkach, oczywiście w złotym kolorze. Później nieco odważniejsze sploty łańcuszków. Do teraz większość kolekcji Millenialsów zawiera minimum jeden łańcuszek z celebrytką lub metalowym łącznikiem. Co ciekawe, w ostatnich latach znacząco wzrosła popularność łańcuszków ze stali chirurgicznej, które okazały się nie tylko tanie, ale także bardzo trwałe.

Jednakże od około dwóch lat znacząco rośnie popularność biżuterii z koralikami wśród Millenialsów. Mowa tu w szczególności o koralikach z kamieni naturalnych, które najczęściej znajdziesz w formie naszyjnika lub bransoletki. Doskonale łączą się one z biżuterią minimalistyczną i łańcuszkami, które większość Millenialsów już posiada. Są jednak ukłonem w kierunku korzystania z surowców naturalnych, jak i miłości do rękodzieła i oryginalnych, choć prostych projektów.perły

Perły

Perły to klejnoty, które kocha każde pokolenie. Jednakże biżuteria Millenialsów wykorzystuje je nieustannie na nowe sposoby. Perły naturalne łączone są z koralikami szklanymi i z kamieni naturalnych, wykorzystywane w pierścionkach i bransoletach. Z kolei perły syntetyczne noszone są we włosach, czy na ubraniach. Perły znajdziesz w projektach minimalistycznych, geometrycznych i asymetrycznych. To zdecydowanie jedne z najczęściej wykorzystywanych przez Millenialsów surowców do biżuterii.

Najpopularniejsza biżuteria Gen Z

Jeśli chodzi o modę Gen Z, to zdecydowanie jest ona odważniejsza niż styl Millenialsów. Niekonwencjonalne materiały, piercing czy zestawienia kolorów, a także przełamywanie modowych norm dla płci to chleb powszedni pokolenia Z. Gen Z skłania się ku nawarstwianiu biżuterii, co zdaje się kompletną opozycją prostych akcesoriów Millenialsów. Noszenie wielu kolorów, materiałów i kształtów biżuterii sprawia, że zyskuje ona wielowymiarowość i osobowość.

Nie sposób też nie zauważyć, że pokolenie Z chętnie czerpie z młodości Millenialsów. Moda Y2K zdecydowanie wywarła duży wpływ na obecną biżuterię Gen Z. Możnaby więc założyć, że biżuteria dla młodzieży nie zmieniła się zbytnio na przestrzeni ostatnich dekad. Pierścionki zmieniające barwę, chokery i masywne łańcuchy to tylko kilka przykładów. Biżuteria Gen Z inspirowana jest nierzadko astrologią, a także kulturami i religiami świata często łamiąc przy tym wszelkie przyjęte normy.Barwna Elegancja, Biżuteria Millenialsów a Gen Z

Barwna Elegancja

Biżuteria Gen Z to mieszanka różnych trendów z przeszłości w nowej odsłonie. Co ciekawe, elegancka biżuteria pokolenia Z także łamie wcześniej utarte schematy. Pierścionki zaręczynowe, choć klasycznie z diamentami, często mają kolorowe kamyczki i nietuzinkowe kształty. Tenisowe bransoletki zawierają kolorowe kryształki, ze szkła, a klasyczne złote kolczyki występują w zestawie z kolorowym piercingiem. Zdecydowanie elegancka biżuteria dla młodzieży nie oznacza nudy i konserwatyzmu. Nawet jeśli kształty są dość proste, kolory dodają jej wyrazistości. Niekiedy można odnieść wrażenie, że akcesoria te inspirowane są biżuterią Barbie czy Bratz Dolls.Szczęśliwa biżuteria

Szczęśliwa biżuteria

Znaki zodiaku, Oko Proroka, czterolistne koniczynki i anielskie liczby. Biżuteria Gen Z pełna jest symboliki, najczęściej takiej, która ma przynosić szczęście. Co więcej, pozwala ona na personalizowanie dodatków, czy kolekcjonowanie zawieszek ze wspomnieniami. Niekiedy także kamienie naturalne wykorzystywane są w roli szczęśliwych amuletów.

Kim są Gen Z

Wieczne wakacje

Większość rodzajów biżuterii Gen Z sprawdzi się w plażowych stylizacjach. Kolorowe koraliki akrylowe i szklane, barwne zawieszki emaliowane, muszelki i słodkie motywy owocowe i kwiatowe nie są wyłącznie zarezerwowane na lato. Stanowią swoisty symbol radosnego wnętrza Gen Z.Złoto czy srebro?

Złoto czy srebro?

Kolory metali w biżuterii pokolenia Z to kolejny przykład przełamywania wcześniej utartych schematów. Dla Millenialsów akcesoria w kolorze złota to standard. Jednakże dla obecnej młodzieży biżuteria złota nie jest jedyną opcją. W modzie Gen Z znajdziesz akcesoria srebrne, złote, a także łączące oba kolory metali. Nie brakuje też mniej oczywistych rozwiązań, jak akcesoria w kolorze brązu, czy różowego złota, chociaż to ostatnie prawdopodobnie bardziej przemawia do Millenialsów.

A Ty które trendy wybierasz? Bardziej podoba Ci się biżuteria Gen Z, czy Millenialsów. A może stawiasz na klasyczne, modne od dekad akcesoria? Daj nam znać w komentarzu! A jeśli chcesz przeczytać o stylu innych generacji na naszym blogu, zasugeruj, o kim napisać w kolejnych wpisach! 

Źródła zdjęć: Pinterest

Możesz również polubić

Dodaj komentarz