Biżuteria inspirowana naturą na kilka sposobów

Biżuteria inspirowana kolorami natury - twórz zgodnie z naturą

Biżuteria naturalna to pojęcie, które bywa rozumiane na różne sposoby. Jako że w naszym sklepie z koralikami codziennie mamy styczność z półfabrykatami naturalnymi, oczywiście najpierw myślimy o nich. Jednakże dla innych naturalna biżuteria to taka, którą inspirowała natura. Na naszym blogu pisałyśmy już o akcesoriach idealnych dla miłośników zwierząt, czy projektach Alexa Monroe oddającego hołd naturze w każdej swojej pracy. Dziś postaram się pokazać, że inspiracje z natury możesz czerpać na wiele sposobów.Choker z muszelek, poczuj naturę.

Biżuteria naturalna, a inspirowana naturą

Biżuteria naturalna to akcesoria, które powstają bez użycia sztucznych surowców. Najpopularniejsze są koraliki z kamieni naturalnych i rzemienie jubilerskie, jednakże półfabrykatów naturalnych jest znacznie więcej. Biżuteria naturalna często kojarzona jest ze stylem Boho, czy tradycyjnymi dodatkami wszelkich kultur.

Z kolei biżuterię inspirowaną naturą mogą tworzyć różne koraliki zarówno naturalne, jak i syntetyczne. To akcesoria, do których stworzenia wykorzystano kolory lub kształty krajobrazów, roślin czy zwierząt. Często najmniej oczywista jest biżuteria inspirowana kolorami natury, do której zrobienia możesz wykorzystać naturalne koraliki drewniane, ale także szklane, czy koraliki katsuki, które występują w wielu mieszankach barw kojarzących się z naturalnym krajobrazem.

Krótka powtórka surowców naturalnych

Chociaż skupiam się tutaj głównie na inspiracjach z natury, wiem, że część czytelniczek spodziewała się inspiracji na biżuterię naturalną. I chociaż zachęcam do eksplorowania archiwum naszego bloga, w którym znajdziesz kilka postów z biżuterią pozbawioną syntetycznych elementów, przedstawiam krótką listę półfabrykatów, z których możesz stworzyć naturalną biżuterię:

 • Koraliki naturalne
   • drewniane
   • z pereł
   • z masy perłowej
   • z kamieni naturalnych
   • z orzechów
   • z korala naturalnego
   • z muszelek
 • Sznurki bawełniane
 • Rzemienie skórzane
 • Akcesoria metalowe — dla wielu stopy metali są już surowcami sztucznymi, inni uważają je za tak samo naturalne, jak koraliki, decyzję pozostawiam Ci, jednakże do nich zaliczyłabym półfabrykaty ze stali chirurgicznej czy miedzi, szczególnie w ich naturalnej barwie

Inspiracje z natury

Skoro już przypomniałam, z jakich produktów możesz tworzyć naturalną biżuterię, pora skupić się na tej inspirowanej naturą. Od wieków roślinność, krajobrazy i zwierzęta inspirują różnych twórców sztuki. I chociaż aktualnie modna jest prosta biżuteria geometryczna, inspiracje z natury wciąż mają sporą rzeszę fanek.listki

Biżuteria z naturalnymi motywami

Najbardziej dosłownym czerpaniem inspiracji z natury jest wykorzystanie konkretnych roślin czy zwierząt jako wzór. Takie prace są proste w interpretacji i często wybierane ze względu na budzące skojarzenia. Można wybrać akcesoria z ukochanymi kwiatami swoimi lub bliskiej osoby, czy zawieszkę przypominającą naszego pupila. Chociaż oczywiście możesz wybrać akcesoria kierując się wyłącznie ich estetycznymi walorami.

Kwiatki, motylki czy zwierzęce łapki to jedne z najczęściej spotykanych motywów naturalnych. Są dziewczęce, często delikatne i pasujące do minimalistycznych projektów. W przypadku akcesoriów męskich często znajdziemy motywy przedstawiające góry czy morskie fale. Jednakże, w szczególności w ostatnich kilku latach popularniejsza staje się biżuteria przedstawiająca mniej oczywiste elementy naturalne. Do unikatowych, a jednocześnie modnych inspiracji zaliczymy:

 • Liście rodzimych drzew i paproci
 • Owady — najczęściej pszczoły i trzmiele, ale także muchy i ważki
 • Grzyby — kształty muchomorów, ale także kurek, boczniaków i wielu innych znajdziesz nawet w eleganckich formach
 • Owoce — takie jak jabłka, cytryny i brzoskwinie, a także klasyczne wisienki
 • Warzywa — najczęściej nieoczywiste takie jak rzepa, brokuł, marchewka czy papryczka chilli

Te nieco nietuzinkowe wzory w biżuterii, szczególnie złote, stanowią cudny kontrast pomiędzy tym, co postrzegamy jako zwyczajne, a tym, co uważamy za piękne. Najczęściej wybierane są przez osoby, które lubią iść troszkę pod prąd i mają nieco więcej dystansu do życia.

Biżuteria oparta na kształtach przyrody
Photo credit: Designed by Mike Stillwell

Biżuteria oparta na kształtach przyrody

Nieco bardziej abstrakcyjne jest wykorzystanie kształtów roślin jako inspirację swoich prac. Jednym z najbardziej znanych projektów inspirowanych naturalnym kształtem jest bransoleta Bone Cuff projektu Elsy Peretti. Noszona przez gwiazdy takie jak Liza Minnelli, Gal Gadot w filmie Wonder Woman, czy Margot Robbie bransoletka zainspirowana była kształtem kości. Ta kultowa projektantka stworzyła także naszyjnik i bransoletki inspirowane szkieletem węży. Dość makabryczne inspiracje doprowadziły do stworzenia pięknych i ponadczasowych akcesoriów. Co ciekawe, węże bardziej lub mniej dosłownie zainspirowały także ogromną kolekcję Serpenti marki Bulgari.

Kształty natury mogą Cię inspirować na wiele różnych sposobów. Świetnym przykładem są obrączki ślubne z teksturą przypominającą korę drzewa lub splecione gałązki. Kształty gałęzi, poroża, czy kwiatów w połączeniu z naturalnymi krzywiznami ciała tworzą często bardzo harmonijne połączenie. Cudnie wyglądają stworzone z drutu jubilerskiego naszyjniki i bransoletki przypominające akcesoria wróżek.Biżuteria inspirowana kolorami natury

Biżuteria inspirowana kolorami natury

Niedawno na social mediach popularny był trend tworzenia bransoletek z koralikami naturalnymi w barwach oczu przyjaciółek czy rodziny. To jeden z przykładów biżuterii inspirowanej kolorami natury. Możesz zamknąć w ten sposób w biżuterii ulubiony widok z wakacji, czy barwy najpiękniejszego wschodu słońca. Przyroda często dostarcza najpiękniejszych palet kolorów, wystarczy więc dobrze się jej przyglądać.

Co więcej, taki związek kolorów z naturą jest też dobrą strategią marketingową. Twoja biżuteria automatycznie staje się częścią opowieści i wzbudza emocje w klientkach. A tworzone na zamówienie akcesoria inspirowane zdjęciami widoków czy pupili, to perfekcyjne połączenie biżuterii inspirowanej kolorami natury i przechowującej nasze najcenniejsze wspomnienia.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje propozycje na biżuterię czerpiącą z natury. Pamiętaj, że wszystkie akcesoria możesz tworzyć z koralików naturalnych, lecz nie musisz. Natura może być jedynie jednym z elementów zewnętrznych, które będą Cię inspirowały do tworzenia rękodzieła. Koniecznie napisz w komentarzu, co najbardziej rozbudza Twoją kreatywność. 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz