Frywolitka — technika idealna dla fanek vintage

Naszyjnik frywolitkowy z koralikami

Frywolitka to technika podobna do szydełkowania, którą często wykorzystuje się do tworzenia biżuterii. Jej nazwa pochodzi z łacińskiego frivolus oznaczającego drobny, co doskonale opisuje wygląd frywolitki. Dzięki użyciu cienkich nici prace frywolitkowe wyglądają bardzo delikatnie mimo swojej znacznej wytrzymałości. Wytwarzane są z niej kołnierzyki, serwetki i inne dekoracje do domu, a także naszyjniki, bransoletki i kolczyki. Wykonane tą techniką dodatki doskonale pasują do romantycznego stylu vintage, ale też często wykorzystywane są w nieco mrocznych, lecz wciąż kobiecych stylizacji.

Co to jest frywolitka 

Frywolitka to metoda tworzenia podobnych do koronki prac z wykorzystaniem nici, zaplatania supełków i kilku narzędzi. Łączy w sobie tkactwo, koronkę i kilka innych rodzajów rękodzieła. Można tworzyć z nich proste albo skomplikowane wzory. Frywolitka jest świetną techniką dla fanek robienia na drutach, szydełkowania i makramy. Uczy cierpliwości i dokładności, a także rozwija zdolności manualne i ćwiczy dłonie, za co podziękujesz sobie na stare lata.

Pisanki ozdobione frywolitką

Historia frywolitki 

Frywolitki mogą wywodzić się z dekoracyjnego wiązania sieci. Żeglarze i rybacy często tworzyli plecione dekoracje dla swoich żon i dziewczyn. Co więcej, niektóre ozdobne węzły na statkach prezentują wręcz uderzające podobieństwo do frywolitki. Niektórzy sądzą, że frywolitka powstała 200 lat temu. Zwolennicy tej teorii powołują się na czółenka, które można zaobserwować na XVIII-wiecznych obrazach przedstawiających kobiety. Jednakże eksperci twierdzą, że obserwowane narzędzia służą do robienia na drutach, a nie frywolitki.

Wszelkie dowody na powstanie frywolitek pochodzą z XIX wieku. Jak potwierdza większość magazynów o modzie z pierwszej połowy XX wieku, frywolitka miała mnóstwo zwolenniczek. Moda damska miała wiele delikatnych, kobiecych i romantycznych akcentów. Kołnierzyki i mankiety sukienek czy koszul były często zdobione frywolitką. Co więcej, techniką tą często tworzono prezenty na pępkowe, komunie, a nawet śluby.

Wraz z rozwojem mody, emancypacją kobiet i rosnącą popularnością praktycznych, wygodnych ubrań, koronki i frywolitki odeszły nieco do lamusa. Dodatkowo wiele osób dziś decyduje się na zakup gotowych koronek, gdyż nie ma czasu na własnoręczne tworzenie takich dodatków.

Jednakowoż w ostatnich latach frywolitka i koronki zyskują popularność. Te delikatne wzory łączone są nie tylko w klasyczny, subtelny sposób, ale i kontrastowo zdobią minimalistyczne czy mniej kobiece formy. Dodatkowo globalne trendy słabną na znaczeniu, gdyż coraz więcej ludzi stara się kreować swój indywidualny styl. Kto wie, może za kilka lat frywolitka wróci do łask, a w tramwajach będziemy tkać, zamiast czytać nowinki w telefonach.

Praca z frywolitki z czółenkiem

Co jest potrzebne do frywolitki

Jednym z podstawowych narzędzi do frywolitki jest czółenko, najlepiej jest posiadać dwa. Bez problemu kupisz je w pobliskiej pasmanterii lub na allegro. Kosztują kilka złotych i zazwyczaj są bardzo trwałe. Czółenka można też zrobić sobie samemu z internetowych instrukcji, lecz takie czółenko do frywolitki DIY może sprawdzać się nieco gorzej od kupnego. Rozmiary i kształty czółenek są różne i mają one różne kształty. Większe czółenka wygodniej trzyma się w dłoni, lecz dokładny kształt tego narzędzia będziesz musiała wybrać metodą prób i błędów, albo dokonać zakupu w sklepie stacjonarnym.

Do frywolitki będziesz też oczywiście potrzebować nici. Możesz się zdecydować na dowolny rodzaj nici. Zarówno te bawełniane, jak i sizalowe czy jedwabne nadadzą się bez problemu. Najlepiej zacząć od grubych kordonków, 5 lub 10. Pamiętaj, że im większy numer kordonka, tym cieńsza nić. Dobrze jest zacząć od grubszych i jasnych nici. Na nich najłatwiej zauważysz wszelkie błędy, a supełki będą bardzo wyraźne. Pamiętaj, że tworząc pracę, wszystkie nici powinny mieć ten sam rozmiar. Przydadzą się również igły, szydełka i nożyczki. Wybierz dość cienkie szydełko 0,85-1.

Jak zacząć frywolitkę

Pierwszym krokiem będzie nawinięcie nici na czółenko. Musisz przepleść kordonek przez otwór w czółenku i stopniowo nawijać kordonek. Po polsku węzeł frywolitkowy najczęściej nazywamy supełkiem, natomiast, w języku angielskim określa się go mianem połowy oczka pierwszego i drugiego. Na jedne z nici, zwanej nicią wiodącą, wiązane są supełki z drugiej nici, zwanej nicią pracującą.

Pozostaje wybrać wzór, który chcesz stworzyć i zabrać się za tworzenie swojej pierwszej frywolitki! Pamiętaj, że jest to trudna do opanowania technika, dlatego też nie przejmuj się, jeżeli twoje pierwsze spotkania z frywolitką nie pójdą w 100% po twojej myśli.

Nie kończ odkrywania świata rękodzieła z manzuko.com:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz