Biżuteria z surowców wodnych — perły, muszle i morskie inspiracje

Biżuteria z surowców wodnych — perły, muszle i morskie inspiracje

Perły naturalne, masa perłowa, koral czy muszelki zdecydowanie kojarzą się nam z letnią biżuterią morską. Chociaż doskonale znamy sposoby na wykorzystanie koralików z masy perłowej czy korala w biżuterii sprawdzającej się cały rok, nadal kojarzymy je z letnią biżuterią. Dziś poznasz sposoby na biżuterię z wodnych surowców, która w naszej opinii sprawdzi się idealnie latem, a większość z niej będziesz mogła nosić przez cały rok.Morskie inspiracje w akcesoriach

Morskie inspiracje w akcesoriach

Muszelki do biżuterii, perły czy koral przez setki lat były towarami ekskluzywnymi w świecie rękodzieła. Wykorzystywano je nie tylko do biżuterii inspirowanej morzem, ale przede wszystkim do tworzenia eleganckich dodatków. Dziś materiały takie jak perły, koral czy muszelki są znacznie bardziej dostępne, a nasz sklep z koralikami oferuje dziesiątki produktów wykonanych z tych surowców.

Morskie inspiracje w akcesoriach nie ograniczają się jednak wyłącznie do korzystania z półfabrykatów pochodzących z wody. Warto pamiętać o wykorzystaniu sznurków naturalnych, zawieszek morskich i marynarskich, szkła SeaGlass czy chociażby plecionych rzemieni, aby nadać swoim projektom morskiego klimatu. Jeśli interesujesz się marynarskim stylem, przeczytaj o nim post, który znajdziesz w naszym archiwum.

Jednakże dziś przekonasz się, że wykorzystanie surowców wodnych nie oznacza, że biżuteria będzie miała morski styl. I chociaż wszystkie proponowane przez nas projekty sprawdzą się w stylu marynarskim, z pewnością znajdziesz więcej okazji, by ubrać tę piękną biżuterię.

Koral, perły, masa perłowa i muszle w biżuterii DIY

Koral, perły, masa perłowa i muszle w biżuterii DIY

Biżuteria z perłami naturalnymi zdecydowanie nie jest obca na tym blogu. Wykorzystujemy je przy wielu nadarzających się okazjach, wszak są one uniwersalne i piękne. Wykonane z nich akcesoria pasują na każdą okazję i podkreślają piękno każdej urody. Podobnie sprawa się ma z półfabrykatami z masy perłowej, które często stanowią nieco dostępniejszą, szczególnie młodszym miłośniczkom biżuterii odmianę pereł.

W przypadku korala i muszli jest nieco trudniej. Muszelki zdecydowanie kojarzymy z biżuterią morską i letnią, w związku z czym ciężej stworzyć z nich akcesoria uniwersalne. Jeśli chodzi o koral, przez lata uważano go za dość przestarzały surowiec do biżuterii, obecnie jednak coraz chętniej sięgamy po niego, odkrywając nowoczesne formy wykorzystania koralików z korali.Wiszące kolczyki z perłą, letnia biżuteria morska

Wiszące kolczyki z perłą

Pierwsza propozycja to wiszące kolczyki z perełką i różowym kwarcem. Do ich stworzenia niezbędne będą:

 • narzędzia z zaokrąglonym czubkiem
 • baza sztyftu, w naszym przypadku w kształcie serca
 • zatyczki do kolczyków
 • szpilki jubilerskie
 • dwa koraliki z pereł
 • sześć chipsów z kwarcu, które możesz zamienić na koral lub sieczkę z masy perłowej

Rozpocznij od nawleczenia perły na szpilkę i zakręcenia jej wolnego końca w drobną pętelkę. Jeśli szpilki, które masz, są za długie, pamiętaj, żeby odciąć nadmiar szpilki — zbyt duża pętla nie będzie wyglądać estetycznie. Następnie nawlecz wybrane przez siebie chipsy na drugą szpilkę i zakończ ją pętelką z dwóch stron. Jedną pętelkę wykorzystaj, aby zaczepić zawieszkę do bazy sztyftu, a drugą połącz powstały kolczyk z perłą i gotowe!Leniwy łańcuszek do okularów z muszelkami

Leniwy łańcuszek do okularów z muszelkami

Druga propozycja pozwala na ekspresowe stworzenie letniego łańcuszka do okularów. Drobne koraliki z muszelek są w naszym sklepie sprzedawane na żyłce, dzięki czemu możesz stworzyć tę propozycję w kilka minut. Odetnij nadmiar muszelek na żyłce ze sznura, a następnie z pozostawionej żyłki zdejmij kilka sztuk. Następnie z dwóch stron żyłki nawlecz kuleczki zaciskowe i zamknij je mocno. Dla pewności możesz zabezpieczyć je kropelką F 6000. Następnie na kulkach zaciśnij łapaczki, a za pomocą kółek montażowych dołącz do nich krawatki z doczepionymi gumkami do okularów i gotowe!.Muszle w biżuterii DIY — kolczyki boho

Muszle w biżuterii DIY — kolczyki boho

Do wykonania tych wiszących kolczyków w morskim stylu potrzebne będzie baza kolczyków z wieloma oczkami, kilka muszelek, szpilek jubilerskich i drobnych koralików ze szkła lub kamieni ozdobnych. Do tego niezbędny będzie też bigiel lub baza kolczyka sztyftu z oczkiem i kółka montażowe.

Rozpocznij od ułożenia wszystkich muszelek i koralików przy bazie i upewnienia się, że taki projekt jest zgodny z Twoją wizją. Jeśli wybrałaś zawieszki, a nie koraliki z muszelek, możesz od razu przyczepić je do bazy kolczyka za pomocą kółek montażowych. Jeśli sięgnęłaś po koraliki z muszelek, musisz stworzyć z nich zawieszki, podobnie jak z drobnych kolczyków. Aby to zrobić, wystarczy nawlec je na szpilkę jubilerską i zagiąć jej koniec tworząc zgrabną pętelkę. Na koniec połącz bazę koła z wybranym przez Ciebie biglem czy sztyftem za pomocą kółka montażowego i ciesz się swoimi wyjątkowymi kolczykami.

Opcjonalnie możesz zmienić nieco styl tego kolczyka, wykorzystując półfabrykaty takie jak zawieszki morskie i z masy perłowej, czy drobne i lekkie chwosty. Niezależnie od tego, jakich produktów użyjesz, kolczyki te zdecydowanie będą pięknymi, letnimi akcesoriami.Uniwersalny naszyjnik z masy perłowej

Uniwersalny naszyjnik z masy perłowej

Wykorzystując koraliki z masy perłowej w kształcie wałków i złote przekładki masz okazję stworzyć nowocześniejszą wersję klasycznego sznura pereł. W naszym projekcie bazę stanowi stalowa linka, na której końcu znajduje się łapaczka zamknięta na kulce zaciskowej. Następnie rozpoczęłyśmy nawlekanie przekładek i wałków z masy perłowej w schemacie:

 • złota przekładka
 • 4 koraliki z masy perłowej
 • złota przekładka
 • 2 koraliki z masy perłowej

Z zastosowaniem pojedynczego koralika z masy perłowej przy samym zapięciu. Gdy skończysz nawlekać wszystkie koraliki, drugi koniec linki zabezpiecz kulką zaciskową i łapaczką. Na koniec za pomocą kółek montażowych dołącz do łapaczek zapięcie toggle lub ozdobny federing.Letnia biżuteria morska z koralem

Letnia biżuteria morska z koralem

Podobną propozycją jest kolejny naszyjnik, tym razem wykorzystamy jednak:

 • wałki lub cegiełki z korala
 • złote przekładki w kształcie kuleczek i kilka drobnych serduszek
 • niewielką monetkę w złotym kolorze
 • zapięcie toggle
 • zawieszki z pereł, metalowe z masą perłową lub emalią, lub wybrane koraliki nawleczone na szpilkę
 • żyłkę
 • kółka montażowe, łapaczki i kulki zaciskowe

Podobnie jak w poprzednich naszyjnikach, rozpocznij od odcięcia linki i zakończenia jej z jednej strony kulką zaciskową i łapaczką. Następnie rozpocznij naprzemienne nawlekanie koralików koralowych i kuleczek, a w jednej trzeciej długości naszyjnika dodaj trzy przekładki w kształcie serduszek i kontynuuj nawlekanie. W lustrzanej do serduszek pozycji dodaj swoją monetkę, w ten sposób stworzysz nienachalnie asymetryczny naszyjnik, co uatrakcyjni jego wygląd.

Gdy skończysz nawlekać koraliki, nawlecz łapaczkę i kulkę zaciskową i zamknij je zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami. Za pomocą kółeczek montażowych zamontuj zapięcie toggle, a do jego okrągłej części przyczep wybrane zawieszki. Oczywiście, możesz także postawić na skromniejszą wersję naszyjnika, w której wybierasz delikatne zapięcie karabińczyk lub federing i nie łączysz go z zawieszkami. Jednakże zapięcie ozdobne takie jak toggle zazwyczaj pozwala na noszenie jednego naszyjnika na dwa sposoby, co w manzuko bardzo cenimy.

Biżuteria morska — naszyjnik z muszlą na trzy sposoby

Naszyjnik z muszelką można nosić na wiele sposobów, postanowiłam przedstawić Ci trzy, które według mnie wpisują się w wiele styli. Pierwsza propozycja to banalnie prosty zestaw naszyjników, w drugiej musisz wykonać nieco więcej pracy, a trzecia z nich zdecydowanie może przytłoczyć swoim bogactwem.

Prosty zestaw 3 w 1

Prosty zestaw 3 w 1

Zestaw trzech naszyjników, składa się z trzech łańcuszków różnej długości z wisiorkami. Proponuję wykorzystanie wisiorków różnej wielkości, równowagę zdaje się tworzyć kolejność od wisiorka średniej wielkości, przez najmniejszy do największego. Możesz wybrać trzy zawieszki z muszelkami lub z masą perłową albo zamienić dowolny koralik w zawieszkę przy użyciu szpilki jubilerskiej. Zawiesić je możesz za pomocą kółka montażowego lub krawatki. Możesz oczywiście nosić te wisiorki razem lub decydować się wyłącznie na jeden naszyjnik.Delikatny naszyjnik z zawieszkami

Delikatny naszyjnik z zawieszkami

Druga propozycja to pojedynczy naszyjnik, który oczywiście możesz łączyć z innymi łańcuszkami. Aby go stworzyć potrzebny będzie łańcuszek z dość dużymi oczkami, drobne kółka montażowe i zawieszki muszelki. Oczywiście możesz wybrać muszelkowe naszyjniki i nadziać je na szpilkę, zagiąć jej koniec i w ten sposób zmienić je w zawieszki. Dodatkowo polecam wybrać zawieszki w stylu marynarskim lub z masy perłowej, aby nieco urozmaicić wygląd naszyjnika. Następnie, przyczep pięć wybranych przez siebie zawieszek w odległości około 2 cm od siebie i gotowe.

Naszyjnik na bogato

Naszyjnik na bogato

W tym przypadku zdecydowanie zamiast łańcuszka wykorzystamy żyłkę lub linkę, na którą nawleczemy wszystkie koraliki i zawieszki. Oczywiście materiały takie jak kulki zaciskowe, niewielkie zapięcie, łapaczki i kółka montażowe także stanowią kluczowy element tego projektu.

W wyborze półfabrykatów możesz zaszaleć, łącząc perły z sieczką z muszli i korala, a także z koralikami i zawieszkami z muszelek i masy perłowej. Dodatkowo możesz wybrać zawieszki emaliowane lub stalowe. Jeśli chcesz stworzyć uporządkowany chaos, polecam najpierw rozłożyć wszystkie koraliki w kolejności i przekonać się, czy taka wizja Ci odpowiada. Dopiero wtedy odetnij linkę, zakończ ją kulką zaciskową i łapaczką i rozpocznij nawlekanie swoich koralików i zawieszek. Na końcu nawlecz łapaczkę i kuleczkę zaciskową i dołącz elementy zapięcia za pomocą kółek montażowych.Kolorowa bransoletka z masy perłowej

Kolorowa bransoletka z masy perłowej

Ta pełna energii bransoletka wygląda na skomplikowaną, jednakże jest bardzo prosta w stworzeniu. Potrzebne będą Ci:

 • spory koralik z perły
 • drobna perełka i szpilka jubilerska
 • kolorowa sieczka z masy perłowej
 • łańcuszek przedłużający
 • łapaczki, kulki zaciskowe i kółka montażowe
 • linka lub żyłka jubilerska
 • karabińczyk lub inne niewielkie zapięcie

Uważam, że cały urok takich projektów kryje się w niekontrolowanej dystrybucji kolorów. Wiesz już oczywiście jak zakończyć bransoletkę łapaczkami i kulkami zaciskowymi. Kolejny etap, czyli nawlekanie koralików w moim odczuciu powinnaś pozostawić przypadkowi. Wysyp je w miseczce i wyciągaj, nie patrząc na rozkład kolorów i zaufaj procesowi. W połowie nawlecz wybraną przez siebie perłę i kontynuuj nawlekanie kolorowej sieczki z masy perłowej.

Gdy zakończysz drugi koniec bransoletki, do jednej z łapaczek dodaj zapięcie, a do drugiej łańcuszek przedłużający. Jeśli chcesz, dla dodatkowego efektu na końcu łańcuszka możesz doczepić zawieszkę stworzoną z drobnej perełki i szpilki jubilerskiej.Naszyjnik z koralem i perłą

Naszyjnik z koralem i perłą

Na koniec zostawiłam znany już koncept naszyjnika pół na pół. W tym wypadku proces będzie podobny jak podczas tworzenia powyższych projektów. Baza i elementy zapięcia pozostają niezmienne, jednak inne wykorzystanie koralików pozwala na uzyskanie kompletnie nowego efektu. To pocieszające, wiedząc, jak wiele możliwości daje jedne prosty schemat tworzenia naszyjników i bransoletek.

Ta propozycja wykorzystuje nieregularne koraliki z korala, pamiętaj, że możesz wybrać naturalny koral czerwony lub pomarańczowy, ale także jego barwione odmiany. Drugą połówkę naszyjnika zapełnisz regularnymi perłami, a w jego centrum możesz umieścić większą perłę lub dowolną, wybraną przez siebie zawieszkę. Projekt ten łączy w sobie trzy kontrasty, co czyni go niebywale atrakcyjnym dla oka. Po pierwsze nieregularny kształt korala pięknie podkreśla elegancję pereł, po drugie intensywny kolor korali przełamuje biel pereł. Wreszcie trzecim kontrastem jest różnica w sposobie odbijania światła.

Jeśli jesteś naszą stałą czytelniczką zapewne spodziewasz się przygotowanej przez nas tablicy na Pinterestcie. Oczywiście nie zawiodłyśmy Cię i przygotowałyśmy zbiór kilkuset morskich inspiracji w akcesoriach. Jeśli uważasz, że któreś z nich powinny znaleźć się w naszym poście, lub chciałabyś zobaczyć z nich tutorial na naszym Instagramie, daj znam znać w komentarzu!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz