Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Muszelki do biżuterii

Muszelki do biżuterii

Koraliki pochodzenia naturalnego niezmiennie cieszą się popularnością. W świecie pełnym plastiku i sztuczności doceniamy dane nam bogactwo natury. Niepowtarzalność, oryginalność i szlachetność to tylko niektóre cechy, z jakimi kojarzą się nam te koraliki.

Muszelki to charakterystyczne skorupy tworzone przez mięczaki z grupy muszlowców. Powstają z wydzieliny specjalnych gruczołów i narastają tak, że gdy zwierzę rośnie, brzegi płaszcza odsuwają się od siebie i odkładając nowe warstwy budulca, powiększając swój rozmiar.

W jubilerstwie najczęściej wykorzystywane są muszle porcelanek i na nich się skupimy. Porcelanki to ślimaki morskie, które zamieszkują wszystkie słone i ciepłe morza świata. Szczególnie często występują w rejonach raf koralowych, gdzie ukryte wśród koralowców polują na niewielkie zwierzęta. Ich rozmiary mogą się znacznie wahać, najmniejsze mają około 1,2 cm, największe sięgają niemal 20 cm.

Historyczne znaczenie muszli

Porcelanki - muszle kauri stanowiły istotny element starożytnego świata. W Grecji muszle te poświęcano bogini miłości- Afrodycie. W związku z podobieństwem dolnej strony muszli do narządów płciowych kobiety, używano ich jako amuletów, mających zwalczać bezpłodność i ułatwiać utrzymanie ciąży.

We Włoszech niektóre kobiety do dziś noszą naszyjniki z małych muszelek. Mają one strzec przed złymi urokami i zapewniać pomyślność. Ponadto w historii Rzymian ciekawą wzmiankę stanowi kolekcja muszli Kaliguli. Podczas inwazji na Brytanię rozkazał on żołnierzom zbierać muszle, które przywiózł i przedstawił jako część trofeów wojennych.

Podobne talizmany znajdowano w starożytnym Egipcie. Porcelanki znajdowano też w grobach kobiecych w całej Europie, a nawet w innych częściach świata.

Specjalna, pomarańczowa odmiana porcelanki była niezwykle ważna na wyspach Fidżi i Salomona. Tam wodzowie nosili muszlę na szyi na znak swojej władzy. Traktowano to, jako odpowiednik korony.

W Chinach, w XVI w.p.n.e., jak i w niektórych częściach Afryki od XI w. n.e. używano muszelek jako środka płatniczego. W XVII wieku Anglicy i Holendrzy kupowali za muszle niewolników. Muszle można też spotkać w kulturze polskiej. Wokół tradycyjnych góralskich kapeluszy wciąż zaobserwować można nanizane muszelki kauri.

Pamiątka z przeszłości? A może modny wakacyjny dodatek?

W historii bardziej współczesnej muszle nie tracą na popularności. Kolekcjonerzy szukają zarówno muszli znalezionych niedawno, jak i tych skamieniałych. ”Zatopione” w kamieniu amonity czasem przekształcane są w dzieła jubilerskie, które przywodzą na myśl erę dinozaurów.

W ubiegłym wieku chętnie kupowano biżuterię zrobioną z różnych rodzajów muszli, a szczególne wzięcie miały muszelkowe guziki w płaszczach i garsonkach. W Europie biżuteria z muszelek szczególnie kojarzy z latem i wakacjami, a jej sprzedaż jest szczególnie wysoka w kurortach nadmorskich. Muszelki na bransoletki były niekwestionowanym hitem roku 2019.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.133.2 #