Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
 • Ulubione
 • Manzuko >
 • Koraliki >
 • Muszelki do biżuterii

Muszelki do biżuterii

Półfabrykaty i koraliki z muszelek

Naturalne koraliki cieszą się niesłabnącą, a wręcz rosnącą popularnością. Doceniamy piękne surowce, które są nie tylko przyjazne naszej planecie, ale także unikatowe. Do tej kategorii zaliczymy oczywiście wykorzystywane do tworzenia biżuterii muszelki. W naszym sklepie z koralikami znajdziesz dziesiątki półfabrykatów z muszelek.


Historyczne znaczenie muszli

Porcelanki, ślimaki, z których pozyskuje się muszle kauri, stanowiły istotny element starożytnego świata. W Grecji muszle te poświęcano Afrodycie, czyli bogini miłości. W związku z podobieństwem dolnej strony muszli do narządów płciowych kobiety używano ich jako amuletów, mających zwalczać bezpłodność i ułatwiać utrzymanie ciąży.

Podobne talizmany znajdowano w starożytnym Egipcie. Porcelanki znajdowano też w grobach kobiecych w całej Europie, a nawet w innych częściach świata. Specjalna, pomarańczowa odmiana porcelanki była niezwykle ważna na wyspach Fidżi i Salomona. Tam wodzowie nosili muszlę na szyi na znak swojej władzy. Traktowano to, jako odpowiednik korony.


We Włoszech niektóre kobiety do dziś noszą naszyjniki z małych muszelek, nie tylko dla dekoracji. Mają one strzec przed złymi urokami i zapewniać pomyślność. Ponadto w historii Rzymian ciekawą wzmiankę stanowi kolekcja muszli Kaliguli. Podczas inwazji na Brytanię rozkazał on żołnierzom zbierać muszle, które przywiózł i przedstawił jako część trofeów wojennych.


W Chinach, w XVI w.p.n.e., jak i w niektórych częściach Afryki od XI w. n.e. używano muszelek jako środka płatniczego. W XVII wieku Anglicy i Holendrzy kupowali za muszle niewolników. Muszle można też spotkać w kulturze polskiej. Wokół tradycyjnych góralskich kapeluszy wciąż zaobserwować można nanizane muszelki kauri.


Muszelki do biżuterii

Muszla to twarda, ochronna powłoka, która jest wytwarzana przez niektóre zwierzęta, głównie mięczaki, takie jak ślimaki i małże. Powstają z wydzieliny specjalnych gruczołów i narastają tak, że gdy zwierzę rośnie, brzegi płaszcza odsuwają się od siebie i odkładając nowe warstwy budulca, powiększając swój rozmiar. W ich składzie znajdziemy głównie związki węgla i wapnia, a także inne minerały. Co ciekawe, wydzielanie tych minerałów jest ściśle kontrolowane przez organizm, co skutkuje formowaniem muszli o konkretnej budowie i kształcie w obrębie tego samego gatunku.


Muszelki do biżuterii mogą być zbierane na plażach, czy z dna morskiego, albo pozyskiwane z hodowli. Ważne dla nas jest, aby nasze muszle, czy perły naturalne pozyskiwane były w sposób etyczny i zrównoważony. Zebrane muszelki są zawsze dokładnie czyszczone, a niekiedy formowane, barwione lub polerowane. Koraliki muszelki zawsze mają nawiercane dziurki, aby umożliwić ich montaż w biżuterii. W naszym sklepie znajdziesz muszelki do biżuterii takie jak:

 • Kauri = porcelanki
 • Telescopium
 • Strombus
 • Murex trapa
 • Babylonia
 • stożkowe
 • Paua (abalone)

Nie brakuje nam także koralików z muszelek w formie kolorowej sieczki i wycinanych kształtów.


Jak wykorzystać koraliki z muszelek

Muszelki do biżuterii możesz wykorzystać na mnóstwo sposobów. Część z nich doskonale sprawdzi się jako akcentująca zawieszka, a część jako główny składnik projektu. Możesz dowolnie nawlekać je na sznurki, rzemienie, łańcuszki i żyłki. I chociaż wiele kojarzy koraliki z muszelek z kultowymi naszyjnikami z lat 90., dziś wiemy, że perfekcyjnie sprawdzają się w nowoczesnych formach.


Jeśli chcesz zachować naturalny charakter biżuterii, połącz muszelki z koralikami z kamieni naturalnych lub perłami. Modne są także połączenia koralików z muszelek z metalowymi akcesoriami, a także koralikami szklanymi. W stylu boho do muszelek dodaj chwosty i zawieszki.


Pamiętaj, że muszelki możesz wykorzystać nie tylko do tworzenia biżuterii. Nadają się one do wyszywania i haftowania akcesoriów takich jak torebki, a nawet ubrania. Co więcej, możesz użyć je w dekoracjach domowych i innych formach rękodzieła.


Jak dbać o biżuterię z koralikami muszelkami

Koraliki muszelki są dość delikatne, w szczególności w porównaniu do kamieni czy szkła. Dlatego też wykonana z nich biżuteria wymaga odpowiedniego traktowania. Podobnie jak perły, muszle mogą tracić swój piękny wygląd w kontakcie z kosmetykami, perfumami i lakierami do włosów. Przez to warto ubierać akcesoria z muszelkami na samym końcu szykowania się na wyjście.


Czyszczenie takiej biżuterii nie różni się zbytnio, od mycia innych akcesoriów rzemieślniczych. Polecamy wykorzystać miękką szmatkę na sucho lub z użyciem letniej wody i delikatnego detergentu. Pamiętaj, aby po osuszeniu odłożyć biżuterię do osobnego pudełka. W przypadku muszli odradzamy przechowywanie biżuterii w woreczkach, aby uniknąć przypadkowego połamania półfabrykatów.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2024 - All rights reserved

# Wersja 1.158.0 #