BULGARI – włoskie imperium pełne pomysłów

Bulgari - włoskie imperium modowe

Bulgari to marka, która skradła serca wielu osób. Wśród nich znalazł się między innymi Andy Warhol, który mawiał, że dla niego wizyta w sklepie Bulgari jest jak wejście do najlepszej wystawy sztuki współczesnej. Dużo mówi to o kunszcie wykonania produktów, ale i o niezwykłej kreatywności projektantów. Bulgari to marka wielobranżowa, której każdy produkt charakteryzuje się nienaganną jakością.

BULGARI, czy BVLGARI?

Logo i nazwa marki budzi wiele pytań i kontrowersji. Znak towarowy marki to BVLGARI, choć czytamy ją „bulgari”. Logo to po raz pierwszy zostało użyte w 1934 roku, a litera U została w nim zastąpiona V, nawiązując do starożytnego alfabetu rzymskiego. W związku z tym: nazwą marki jest BULGARI (i tak ją czytamy), a literę V traktuje się raczej jako stylizację niż zmianę nazewnictwa.

Historia marki 

Rodzinne początki

Choć marka jest włoska, jej założyciel Sotirios Voulgaris był Grekiem. Urodził się w marcu 1857, a w 1881 przeniósł się do Rzymu i po 3 latach otworzył tam swój pierwszy sklep. W następnych latach, powoli, rozwijał swój biznes, ale też ożenił się z Eleni Basio, z którą doczekał się szóstki dzieci. W 1905 roku otworzył kolejny sklep -Via Condotti, który stał się wizytówką marki.

Początkowo Bulgari był znany z pracy w srebrze inspirowanej roślinami, a także sztuką bizantyjską i islamską. W kolejnych latach w jego pracach widać wyraźne wpływy sztuki paryskiej. Na początku lat 20. jego prace charakteryzowały się platynowymi oprawami stylu Art Deco. W kolejnym dziesięcioleciu upodobał sobie geometryczne motywy diamentów, niekiedy zestawiane z kolorowymi kamieniami szlachetnymi. W 1932 roku Sotirios zmarł, pozostawiając firmę dwóm synom zainteresowanym kamieniami szlachetnymi. Podczas wojny musieli nieco zmienić materiał. W tym czasie powstawała głównie złota biżuteria z uwagi na niedostatek kamieni. Projekty znów kierowały się ku motywom naturalnym, a pod koniec lat 40. powstał kultowy projekt bransoletek – zegarków Serpenti.

Barwne lata 50. i 60. 

W latach 50. do najznamienitszych klientów Bulgari należały Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman, czy Gina Lollobrigida. Umiłowanie gwiazd kina do projektów tej marki sprawiło, że zyskała ona popularność. Powojenny boom oznaczał powrót do wykorzystywania kamieni szlachetnych. Co więcej, w latach 50. Bulgari wypuścił swoje pierwsze broszki z motywami kwiatowymi. Przez całą dekadę projektanci Bulgari rozwijali swój styl, stale tworząc przedmioty wyśmienitej jakości. Pod koniec lat 50. Bulgari wprowadził symetryczną biżuterię z żółtego złota. Widać było inspirację paryskimi artystami, gdyż zwrócił się ku wybieraniu kamieni ze względu na ich piękny wygląd, a nie barwę. Kolejną nowością było sięganie po kaboszony, zamiast kamienie cięte geometrycznie. W 1966 roku Zmarł Giorgio – jeden z braci, którzy przejęli firmę po ojcu. Współwłaścicielem stał się Gianni (syn Giorgio) i jego kuzynka Marina.

Logo marki Bulgari

Kolejne dziesięciolecia

W latach 70. nastąpiła globalna ekspansja marki. Otwarte zostały sklepy w Nowym Jorku, Genewie, Monte Carlo, a nawet w Paryżu. Biżuteria Bulgari stała się rozpoznawalna na całym świecie z uwagi na charakterystyczne kanciaste kształty, wyraziste kolory i użycie żółtego złota. Na przełomie lat 70. i 80. marka Bulgari wprowadziła na rynek swoje pierwsze zegarki. Lata 80. były dla firmy czasem na przebudowę organizacji produkcji i kierownictwa. Biznes wciąż pozostał w rodzinie, jednakże wraz z rozrostem firmy nastała potrzeba dzielenia obowiązków.

Ostatnia dekada XX wieku to kolejny przełomowy moment dla Bulgari. Powstały pierwsze perfumy, a także akcesoria. Wśród nich znalazły się jedwabne szale, okulary i skórzane dodatki. Co więcej, w 1995 roku rozwój firmy zanotowano na mediolańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

XXI wiek

W 2004 roku otworzono pierwszy hotel Bulgari w Mediolanie, co stanowiło przełomowy moment dla marki. O ile inne luksusowe marki jubilerskie również zajmują się produkcją zegarków, czy akcesoriów, to hotele są unikatowym pomysłem. W 2009 roku firma Bulgari obchodziła swoje 125-lecie. Z tej okazji przywrócono kultowy motyw węża, który pojawił się w latach 60. w kolekcji Serpenti. Huczniej obchodzono 130 urodziny, w ramach których marka przekazała miastu Rzym 1,5 mln euro na renowację słynnych Schodów Hiszpańskich. W kolejnych latach widać coraz większe zaangażowanie marki w działalność dobroczynną.

Obecnie na świecie jest już ponad 300 sklepów tej kultowej marki. Największy z nich ma aż 10 kondygnacji i mieści się w Tokio. Warto jednak zaznaczyć, że na terenie sklepu mieści się również bar i restauracja. Sklepy Bulgari zachwycają nie tylko wspaniałą ofertą biżuterii, perfum i akcesoriów. Wrażenie często robi najwyższej klasy projekt architektoniczny. Pokazuje to, że każdy jeden element firmy stoi na najwyższym poziomie.  

Zegarki Bulgari

Produkty Bulgari 

Na przestrzeni dziesięcioleci w projektach Bulgari widać było, że projektanci czerpali inspiracje od paryskich mistrzów jubilerstwa. Oprócz tego prominentny wydaje się styl starożytnych Rzymian i Greków. Design Bulgari dość często nawiązuje do korzeni, nie tylko w projektach dodatków, ale i budynków takich jak hotele.

Zegarki 

Zegarki Bulgari są nie tylko popularne, ale i charakterystyczne ze względu na powtarzalne detale, widoczne również w produktach jubilerskich. Każdy zegarek powinien mieć unikalny numer seryjny, który potwierdza jego autentyczność. Nawet bardziej sportowe projekty mają elegancki wygląd i bogate zdobienia. Znaczna większość zegarków wysadzana jest kamieniami, a tarcza otoczona jest ramką, na której wygrawerowano logo marki.

Perfumy

Same flakony perfum robią wrażenie. Są eleganckie i dają poczucie luksusu. W ofercie zapachów znajdziemy zarówno lekkie perfumy z nutami kwiatów, cytrusów i herbaty, jak i te cięższe wykorzystujące piżmo czy żywicę. W skrócie szeroka oferta powinna trafić w serce każdego klienta. 

Akcesoria

Wśród akcesoriów produkowanych przez Bulgari znajdziesz torebki, apaszki, szale, krawaty, portfele i okulary. Według mnie, dodatki można też podzielić na dwie kategorie. W pierwszej umieściłabym akcesoria skórzane i okulary, które w dużej mierze są w kolorach srebra, złota i czerni. Okulary kojarzą się z włoskimi ikonami kina, podczas gdy torebki mają dość prosty, elegancki i luksusowy wygląd.

W drugiej kategorii umieściłabym akcesoria wykonane z tkanin i część dodatków skórzanych. Zaskakują one bogactwem użytych barw. W przeciwieństwie do pierwszej kategorii, która jest dość stonowana, te produkty nie mogą pozostać niezauważone. Widać w nich doskonałą znajomość teorii koloru, ale i ogrom zabawy, jaką projektanci mieli podczas ich tworzenia.

Hotele

Hotele Bulgari znajdują się w Mediolanie, Londynie, Dubaju, Pekinie, Szanghaju i na Bali. Co więcej, w przyszłym roku ma powstać lokalizacja paryska, a w 2022 dołączą do nich hotele w Rzymie i Moskwie. Na 2023 rok firma planuje otwarcie hotelu w Tokio, a na 2024 – na plaży w Miami.

Każdy hotel zlokalizowany jest w najbardziej luksusowej dzielnicy danego miasta i każdy jest wyjątkowy. Design hoteli łączy włoski prestiż z lokalną kulturą. Oprócz pięknej architektury i zniewalających widoków, goście mogą podziwiać dzieła sztuki prezentowane w hotelach.

Biżuteria Bulgari

Biżuteria Bulgari

Początki biżuterii Bulgari były silnie związane z trendami Art Deco, nieco później jubilerzy tej marki zaczęli wykorzystywać w swoich projektach emalię oraz bardziej delikatne i kobiece kształty. Popularnym motywem była kokarda i bukiet kwiatów. Pierwszą popularność marka zyskała w dużej mierze dzięki Liz Taylor, późniejszy rozkwit spowodowało również odważne łączenie materiałów, bez względu na ich koszt.

Na przestrzeni lat, design Bulgari był niezmiennie inspirowany włoskimi tradycjami i sztuką antyku. Widać to nawet w dzisiejszych projektach. Obecnie firma nieco odeszła od barwnych i bogato zdobionych projektów. Króluje tu elegancki minimalizm połączony z nienaganną jakością. Więcej kolorów widać z pewnością w biżuterii tworzonej dla gwiazd czerwonego dywanu, lecz i tam ogólne projekty są często znacznie prostsze od królujących kilka dekad temu modeli.

Wciąż znajdziemy wiele modeli wykorzystujących połączenie szlachetnych metali i kamieni z emalią. Poza srebrem, złotem i bielą najczęściej przewija się czerń, czerwień i szlachetna zieleń. Najczęstszym motywem oprócz węża jest czteropłatkowy kwiat i wzór przypominający liście miłorzębu. Jednakże zdecydowanie przeważa biżuteria prosta. Bezsprzecznie filozofią projektantów jest stare motto „mniej, znaczy więcej”.

Działalność charytatywna

W ostatnich latach marka Bulgari zaangażowała się w liczne projekty charytatywne. Najbardziej prominentnym projektem jest „Save the Children”, akcja, w której Bulgari uczestniczy od lat. Akcja nastawiona jest na edukację dzieci na całym świecie m.in. w Boliwii, Syrii czy Bejrucie.

Co więcej, marka zaangażowała się w doraźną pomoc szpitalom w walce z COVID-19, oraz dostarczyła środki dezynfekujące wielu szpitalom. Dodatkowo nawiązano współpracę między Bulgari, a oksfordzkimi naukowcami, która ma na celu rozwój szczepionek przeciwko SARS-cov-2.

Poza działalnością filantropijną, warto zaznaczyć, że Bulgari jest marką etyczną. Na ich stronie znajdziemy informacje o praktykach etycznego wytwarzania produktów. Co więcej, starają się mieć jak najmniej negatywnego wpływu na nasze środowisko. Z pewnością są to wartości, które warto powielać!

Zadowolona? Przeczytaj kolejny artykuł od manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz