ABC technik: krosno

Bransoletka z drobnych koralików

Krosno to technika chętnie wykorzystywana przez rękodzielników pracujących z koralikami. Przy pomocy krosna można z nich wyczarować przepiękne bransoletki, kolczyki czy broszki.

Czym jest krosno?

Krosno to urządzenie, które umożliwia mechaniczne lub ręczne tworzenie tkanin. Poprzez łączenie dwóch prostopadłych do siebie układów nici (zwanych osnową i wątkiem) tworzymy splot, z którego powstanie materiał. Ludowe tkactwo w Polsce sięga mniej więcej XVIII wieku, chociaż odkrycia archeologiczne w Gdańsku sugerują, że mogło ono mieć początek już we wczesnym średniowieczu. Taką pracą zajmowały się niemalże wyłącznie kobiety, które przekazywały swoje umiejętności z pokolenia na pokolenie. Wraz z rozwojem techniki krosna stały się łatwiejsze w obsłudze i wydajniejsze, aż w końcu zautomatyzowano je całkowicie.

Krosno do biżuterii ma nieco prostszą budowę i zdecydowanie mniejsze rozmiary w porównaniu do krosna tkackiego. Krosna możemy użyć do tworzenia biżuterii, ale też dekoracji domowych, a nawet większych dodatków takich jak torebki.

Jak wybrać krosno do biżuterii?

Krosna możemy podzielić według ich ceny, materiału, z którego zostały wykonane, a także ilości funkcji. Jeżeli nie jesteś pewna, czy przygoda z krosnem jest dla Ciebie, wybierz tanie i najprostsze w obsłudze krosno. Szybko przekonasz się, czy ten rodzaj rękodzieła Ci odpowiada i czy jesteś gotowa zainwestować w tę pasję więcej pieniędzy. Tanie krosna o prostej budowie są zazwyczaj wykonane z plastiku, a niekiedy z metalu. Drewniane krosna zazwyczaj są nieco droższe, niezależnie od skomplikowania swojej budowy. 

Jeżeli od początku chcesz tworzyć większe projekty, postaw na krosna z regulowaną długością. Najczęściej mają one możliwość nawijania projektu na rolkę, dzięki czemu możesz produkować duże przedmioty bez przerywania pracy. Jednakże do tworzenia bransoletek powinno wystarczyć nieregulowane krosno.

Krosno DIY

Jeżeli przyjrzysz się budowie krosna, prędko zauważysz, że nie jest ona zbyt skomplikowana. Z zasady są to dwie deseczki połączone dwoma patyczkami. Oczywiście gotowe krosna zazwyczaj mają udogodnienia takie jak rowki zapobiegające ślizganiu i plątaniu się nici. Jednakże jeżeli masz zmysł majsterkowicza, możesz spróbować stworzyć własne krosno. Warto tu rozważyć użycie długich śrub zamiast deseczek. Ich budowa powinna zapewnić powierzchnię zabezpieczającą przed plątaniem się nitek.

Bransoletki wykonane na korśnie

Co jest potrzebne do tworzenia biżuterii na krośnie?

Kupno lub zbudowanie krosna to dopiero pierwszy krok. Kolejnym będzie przemyślenie i zakup półfabrykatów niezbędnych do stworzenia biżuterii. Zanim zabierzesz się za kupowanie wszystkich koralików, które wpadną Ci w oko, postaraj się stworzyć plan na to, co chcesz z nimi zrobić. Możesz zacząć od tablicy na Pinterest’cie z projektami, które Ci się podobają, a po wybraniu tego, co chciałabyś zrobić, zrób listę niezbędnych produktów. 

Nie sztuką jest kupienie piętnastu rodzajów koralików, z których nie uda nam się stworzyć sensownej kompozycji kolorystycznej. Tak więc, do zakupów usiądź z przygotowanym w głowie (a najlepiej na kartce!) planem. W ten sposób sprawnie zrobisz zakupy, oszczędzisz sobie wydawania zbędnych pieniędzy i zagracania pracowni półfabrykatami, których nigdy nie wykorzystasz. 

Igły do krosna

Igły do biżuterii różnią się od tych, które w większości domów znajdziemy w puszce po ciasteczkach. Te biżuteryjne są dłuższe, cieńsze i bardziej giętkie. Te właściwości umożliwiają nawlekanie bardzo małych koralików na niezwykle cienkie nici i przeplatanie ich z mniejszym ryzykiem złamania się igły. Najdłuższe igły jubilerskie mają długość nawet kilkunastu centymetrów przy grubości mniejszej niż milimetr. Zazwyczaj są sprzedawane według rozmiaru, jednakże są dostępne gotowe zestawy igieł do beadingu.

Nici do krosna

Nici do tworzenia na krośnie i innej pracy z drobnymi koralikami są cienkie i niezwykle wytrzymałe. Zazwyczaj są wykonane z nylonu, czyli z syntetycznego materiału. Jego zaletą jest wytrzymałość, gładkość i łatwość farbowania. Nylonowe nici są gładkie i odporne na mechacenie, co czyni je doskonałymi półfabrykatami do pracy na krośnie. Dostępne są zazwyczaj w wielu kolorach, tak abyś mogła je idealnie dopasować podczas pracy z przezroczystymi koralikami.

Krosno - koraliki drobne do pracy na krośnie

Koraliki do krosna

Najlepszymi jakościowo, ale też najdroższymi koralikami do pracy na krośnie są znane wszystkim Toho i Miyuki. Koraliki te cechują się różnorodnością barw, wykończeń, rozmiarów i kształtów. Są cenione na całym świecie za doskonałą jakość i trwałość, jednakże dla początkujących rękodzielników mogą wydawać się zbyt ekskluzywne. Wtedy można sięgnąć po tańsze, niemarkowe opcje, które zazwyczaj są sprzedawane w znacznie przystępniejszych cenach. Należy jednak pamiętać, że nie będą one tak samo wytrzymałe, jak ich japońskie odpowiedniki.

Zapięcia 

Zapięcia lub bigle są niezbędne do zakończenia biżuterii produkowanej na krośnie. Najczęściej, w bransoletkach i naszyjnikach zapięcia są mocowane dzięki łapaczkom, albo wsuwanym końcówkom. Pamiętaj, że do zamocowania niemal każdego rodzaju zapięcia będziesz potrzebowała nie tylko narzędzi jubilerskich, ale też kółeczek montażowych!

Inne sprzęty

Do przydatnych sprzętów zaliczymy tacki na koraliki. Te pozornie trywialne produkty niezwykle ułatwiają pracę z malutkimi koralikami, a także sprzątanie po jej zakończeniu. Trójkątne tacki separują produkty, a ich kształt ułatwia przesypywanie koralików do woreczków lub do odpowiednich przegródek.

Przydadzą się także narzędzia. Podstawowymi będą poręczne nożyczki do biżuterii, które są wygodniejsze w pracy precyzyjnej, w porównaniu do klasycznych nożyczek. Naszym zdaniem para narzędzi uniwersalnych, wielofunkcyjnych będzie doskonałym wyborem do każdej pracowni. Umożliwią Ci one mocowanie zapięć, bigli i zawieszek. 

Dodatki

Najczęstszymi dodatkami do biżuterii tworzonej na krośnie są chwosty. To lekkie, kolorowe i miękkie frędzelki, które dodają objętość, nową fakturę i trójwymiarowość. Nierzadko wybierane są także zawieszki metalowe i emaliowane. Jak sama nazwa wskazuje, dodatki nie są niezbędne do tworzenia biżuterii na krośnie. Pozwalają jednak ją personalizować i wzbogacać.

Jak tworzyć bransoletki, kolczyki i inną biżuterię na krośnie?

Pierwszym krokiem jest uzbrojenie się w cierpliwość. Technika tkania na krośnie nie należy do najłatwiejszych do opanowania. Zdecydowanie wymaga kilku podejść do wyćwiczenia jakiejś wprawy, ale najważniejsza jest cierpliwość do nauki. 

Drugi etap to przygotowanie wzoru biżuterii, którą chcesz wykonać. W internecie znajdziesz tysiące gotowych schematów na bransoletki na krośnie, z których z pewnością wybierzesz taki, który trafi w Twój gust. W drugim etapie przygotuj też swoje stanowisko pracy i półfabrykaty, których będziesz potrzebowała. Jeżeli jesteś gotowa mentalnie i sprzętowo, czas przystąpić do działania!

Przygotowanie osnowy

Najpierw musisz stworzyć osnowę, czyli te nitki, które będą przymocowane do krosna. Ilość koralików w rzędzie w bransoletce będzie determinowana przez ilość nici w osnowie. Zazwyczaj tworzy się bransoletki o nieparzystej ilości koralików, jeżeli zdecydujesz się na siedem koralików w rzędzie, to w osnowie powinno znaleźć się 8 nici. 

Odetnij 8 kawałków nitki o długości około metra i zwiąż je razem w pętelki na obu końcach. Pętelki zaczep na krośnie tak, aby nici były napięte. Następnie rozdziel nitki tak, aby między nimi były wyraźne, równe przestrzenie.  Tu przydadzą się rowki w beleczkach, o których pisałam w akapicie o wyborze krosna. 

Nawlekanie koralików

Na igłę nawlecz drugi kawałek nici, który nazwiemy wątkiem. Jeżeli nie chcesz zbyt często go zmieniać, odetnij kawałek dość długi, ale łatwy do opanowania. Nawlecz pierwszy rząd koralików na igłę według schematu i połóż ją na osnowie. Ułóż koraliki tak, aby każdy znalazł się między dwiema nićmi osnowy. Kolejnym krokiem jest przytrzymanie koralików w miejscu za pomocą palca i przeciągnięcie igły przez koraliki. Następnie odwróć igłę i przewlecz ją ponownie przez koraliki, upewniając się, że igła przechodzi pod wszystkimi nićmi osnowy.Gratulacje! Stworzyłaś swój pierwszy rząd! Teraz nawlekaj kolejne rzędy koralików zgodnie ze schematem, aby uzyskać pożądany wzór w bransoletce. Kolejnym kluczowym etapem będzie wyjęcie pracy z krosna.

Wyjmowanie z krosna

Jeżeli popełnisz błąd na tym etapie, cała Twoja praca może pójść na marne. Upewnij się, że prawidłowo nawlekłaś nici osnowy. Najpierw wpleć igłę z powrotem w górę i w dół przez wszystkie koraliki, aby zabezpieczyć je w odpowiednim miejscu. Później, po nawleczeniu kilku rzędów w górę odetnij nadmiar nici na środku rzędu. Dzięki temu ukryjesz wątek we wnętrzu pracy.

Zaczynając od jednego końca krosna, poluzuj nitki i odetnij jedną skrajną nić i napnij pracę ponownie. Następnie nawlecz luźną nić na igłę i wpleć ją w pracę, nawlekając na dwa pierwsze koraliki pierwszego i drugiego rzędu. Powtórz ten proces aż do wyczerpania nitki i odetnij jej nadmiar. Taki proces powtórz dla każdej kolejnej nici osnowy, przesuwając się odpowiednio w głąb pracy. Gdy dojdziesz do przedostatniej nici, zmień kierunek wplatania jej w projekt. Odetnij nić i przetkaj ją przez drugi i trzeci koralik z przeciwnej strony, a następnie przesuń się o jeden rząd. 

Gdy dojdziesz do ostatniej nici, odetnij pracę od krosna i przewlecz osnowę przez pierwszy i drugi koralik w każdym rzędzie. Odetnij nić, gdy dotrzesz do jej końca. Z drugą stroną pracy postępuj tak samo, trzymając ją w dłoni. Gotową, utkaną biżuterię zamocuj w wybranym wcześniej zapięciu i ciesz się efektami swojej ciężkiej pracy!

Nie kończ odkrywania świata rękodzieła!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz