ABC technik: krosno

ABC technik: krosno

Wyplatanie biżuterii na krośnie to technika chętnie wykorzystywana przez rękodzielników pracujących z koralikami. Przy pomocy krosna można z nich wyczarować przepiękne bransoletki, kolczyki czy broszki.

Co to jest krosno?

Tradycyjne krosno było urządzeniem do wytwarzania tkanin. Powstawały one z połączenia prostopadłych do siebie dwóch układów nitek. Osnowa i wątek, bo tak nazywa się te nitki, układane były w odpowiednim splocie. Wersją mini krosna tkackiego jest krosno do koralików. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów krosn do koralików, które pozwalają na tworzenie zarówno drobnych bransoletek, jak i dużych projektów na przykład torebek czy dekoracji. Wiele zależy od tego, jak duże będzie nasze krosno i z ilu elementów będzie się składać.

Jakie krosno do bransoletek będzie najlepsze?

Podstawowym akcesorium do wykonania bransoletek na krośnie jest oczywiście to małe urządzenie. Krosna można podzielić na podstawowe, kosztujące kilkadziesiąt złotych (najczęściej są wykonane z metalu) oraz bardziej złożone krosna drewniane. Im droższe jest krosno, tym więcej posiada funkcji, jednak na początku pracy z techniką wystarczy nam to podstawowe. Złożone krosna pozwalają na pracę z większymi naszyjnikami, umożliwiają tworzenie bransoletek na okrągło lub też wykańczanie ich bez nitek. Oszczędni mogą próbować wykonać krosno samodzielnie (np. z pudełka po butach czy deseczek). Co do zasady krosno to dwie deseczki połączone ze sobą dwoma patyczkami. Pomiędzy nimi umieszcza się nitki, na których wyplata się koraliki.

Bransoletki wykonane na korśnie

Co jest potrzebne do tworzenia biżuterii na krośnie?

Igły do krosna

By pracować z koralikami niezbędna jest odpowiednio dobrana igła do koralików. Musi być ona na tyle mała by przez jej główkę przeszły drobne szklane koraliki. Powinna być długa i cienka, ale równocześnie na tyle mocna by nam się nie łamała. W biżuterii wyplatanej na krośnie najlepiej sprawdzą nam się igły dłuższe niż 5 cm i o grubości maksymalnie pół milimetra.

Nici do krosna

Zasada wyplatania bransoletek na krośnie jest analogiczna do tworzenia tkaniny na tym urządzeniu. Dlatego nici możemy podzielić na osnowy, czyli te, które nakładamy na krosno oraz przędze (wątek), które służą nam do tkania. Zazwyczaj rękodzielnicy używają nieco grubszych nici jako osnowy, a cieńsze wybierają na przędzę. Chodzi przede wszystkim o to, żeby bransoletka była trwała i nie przerwała się. Dobór idealnych nici do tworzenia biżuterii na krośnie jest kwestią bardzo indywidualną. Zazwyczaj odbywa się to metodą prób i błędów, aż rękodzielnik znajdzie te, na których najlepiej mu się pracuje.

Koraliki do krosna

Kluczowym elementem do tworzenia biżuterii na krośnie są koraliki. Ich dobór przebiega analogicznie do poszukiwania kulek do haftu koralikowego. Ważne jest, by były one jak najbardziej zbliżone do siebie kształtem i wielkością, dlatego osoby wybierające tę technikę, często stawiają na koraliki Toho albo Miyuki. Nie ma jednak przeszkód, by korzystać także z innych drobnych koralików.

Niezbędne półfabrykaty do tworzenia biżuterii na krośnie

Gdy tworzymy wyjątkową biżuterię na krośnie, będziemy musieli ją wykończyć. Będą nam do tego potrzebne różnego rodzaju zapięcia i zawieszki. W zależności od tego, jaki kształt biżuterii będziemy tworzyć, tak powinniśmy dobrać do niej odpowiednie zapięcia (szersze lub węższe, magnetyczne lub klasyczne). Jeśli na krośnie wykonamy kolczyki, niezbędne będą również bigle. Podobnie jak w przypadku innej biżuterii handmade, także tę robione na krośnie ozdobić możemy chwostami, pomponami czy zawieszkami w okuciu.

Jak tworzyć bransoletki, kolczyki i inną biżuterię na krośnie?

Osoby początkujące mogą mieć pewien problem w opanowaniu tej techniki, gdyż nie należy ona do bardzo prostych. Wymaga od rękodzielnika dużo cierpliwości i wprawy. Tę można jednak nabrać, ćwicząc różne wzory. Biżuteria na krośnie wykorzystuje gotowe schematy, które możemy znaleźć w internecie oraz w specjalistycznych czasopismach. Możemy także przygotowywać je samodzielnie, na początek warto jednak skorzystać z gotowych. Praca z krosnem rozpoczyna się od przygotowania odpowiedniej ilości rzędów nici, w zależności od tego ilu rzędowy mamy wzór. Po odpowiednim i solidnym ich zamontowaniu, przechodzimy do nawlekania koralików oraz ich zaplatania. Niezbędne do tego będą przygotowane wcześniej koraliki oraz igła. Po skończonym wyplataniu wzoru konieczne jest odpowiednie zawiązanie nici i zabezpieczenie ich przed zniszczeniem. W ten sposób mamy praktycznie gotową bransoletkę, musimy tylko zamontować zapięcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia biżuterii handmade?

Przeczytaj inne nasze artykuły:

Wirtualna Asystentka, ścisły umysł połączony z uwielbieniem do rzeczy ładnych. Od podstawówki zakochana we wszelkich formach rękodzieła, sztuki i designu. W wolnych chwilach spełnia się przy piekarniku wyczarowując babeczki, placki i ciastka, którymi obdarowuje wszystkich naokoło. Od roku zafascynowana również winylami i roślinami, których kolekcje systematycznie i bez opamiętania powiększa.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Show Buttons
Hide Buttons