Lapis lazuli – prawdziwie boski minerał

Lapis Lazuli boski minerał

Lapis lazuli to kamień, którego nazwa pochodzi z mieszanki języka arabskiego i łaciny i oznacza niebieski kamień. Jest jednym z najbardziej niezwykłych minerałów, jakie można znaleźć, tę opinię zawdzięcza temu, że w intensywnie niebieskim kamieniu odnaleźć możemy fragmenty pirytu. Całość sprawia, że lazuryt przypomina piękne, rozgwieżdżone niebo. Nic dziwnego, że uznawano go za minerał bliski bogom. Dziś jego piękno nadal zachwyca, a cena nie odstrasza, co sprawia, że jest minerałem często wykorzystywanym w zdobnictwie.

Historia nieba zamkniętego w kamieniu

Lapis lazuli to materiał, który wykorzystywany był już w zdobnictwie prehistorycznym. Jednym z niesamowitych zabytków jest Sztandar z Ur. To sumeryjski artefakt mający około pięciu tysięcy lat i wbrew pozorom nie jest materiałem, lecz bogato zdobioną skrzynią. Skrzynię wykonano z drewna i ozdobiono mozaiką z muszli i lazurytu. Przedstawia ona życie ludności w czasach pokoju i w czasach wojny. Prawdopodobnie było to pudło rezonansowe harfy. Ogromne złoża lapisu na terenie dawnej Mezopotamii sprawiły, że był on niezwykle popularną ozdobą w tamtejszym obszarze. Wytwarzano z nich figurki, biżuterię, a także pigment nazywany ultramaryną.

Ultramaryna była również popularnym barwnikiem w starożytnym Egipcie, co widać, chociażby na sarkofagach faraonów pokrytych niebieską farbą. Podobno sama Kleopatra używała sproszkowanego lapisu jako cienia do powiek, a najwyżsi kapłani barwili nim swoje szaty. Egipcjanie wierzyli, że w lazurycie zamknięta została dusza bóstwa, która zapewni szczęście każdemu posiadaczowi tego minerału. Często rzeźbili figurki z podobizną bogini Maat, która była patronką miłości. Dodatkowo uważano, że kamień ten jest kamieniem mądrości i wykonane z niego plomby wykorzystywali wysocy urzędnicy do pieczętowania ważnych dokumentów.

Ultramaryny używano aż do XIX wieku, wtedy bowiem zaczęto produkować pigment syntetyczny. Farby z lapisów służyły średniowiecznym mnichom do ozdabiania manuskryptów. Później chętnie sięgali po nie malarze renesansowi i barokowi. W związku z wysoką ceną ultramaryny mogli pozwolić sobie na niego jedynie najwięksi mistrzowie. Farby te znajdziemy na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej Michała Anioła, na niebie Gwiaździstej nocy van Gogha, czy w szarfie kobiety ze słynnego obrazu Dziewczyna z perłą.

Kamienie szlachetne - lapis lazuli

Lapis lazuli – magia wyciszającego błękitu

Kamień ten ma głównie znaczenie duchowe. Jest kamieniem wnoszącym w życie swojego posiadacza harmonię i spokój, co sprawia, że to idealna biżuteria dla osób medytujących i chcących popracować nad swoją duchowością. Wspomaga intuicję, podnosi poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości. Niektórzy są przekonani, że spanie z lapisem może przywoływać prorocze sny i ułatwia podejmowanie trudnych decyzji. Dodatkowo kamień ten, nazywany jest kamieniem mądrości, ponieważ poszerza naszą perspektywę i sposób, w jaki obserwujemy świat.

Od zarania dziejów wierzono, że kamień ten ma moce uzdrawiające i przekonanie to utrzymuje się do dziś. Lapis jest szczególnie polecany cierpiącym na depresję, epilepsję i zmagającym się z bezsennością. Ma przynosić ulgę w bólach różnego pochodzenia i wspomagać siły witalne. Plemiona romańskie używały tego kamienia w walce z impotencją i spadkami libido. A Egipcjanie pili wywar z ultramaryny, by zwalczać cholerę, skurcze i gorączkę. Działając kojąco, uspokaja układ nerwowy, łagodzi objawy stresu i nadciśnienie. Jasność umysłu, którą wywołuje lapis, sprawia, że jego noszenie przydaje się w problemach z mową i wystąpieniami publicznymi.

Energię lapisów lazuli można rozładować za pomocą hematytów, używamy do tego małych kamyczków. Kamień, który chcemy oczyścić, zasypujemy hematytem, który ma zdolność „wyciągania” energii z innych kamieni. Cały proces trwać powinien minimum godzinę, a maksymalnie trzy godziny. Chcąc później oczyścić hematyt, należy go umieścić na kilka godzin w zamrażarce. Ładowanie lapisów odbywa się w świetle Księżyca, między nowiem a pełnią doda im energii, a między pełnią i nowiem wzmocni procesy oczyszczania. Aby aktywizować kamienie, wystarczy umieścić je w miejscu naświetlanym przez Księżyc podczas nocy i cieszyć się nimi na nowo za dnia.

Naszyjnik z kaboszonem z lapisu

Biżuteria z lapisu lazuli

Intensywna barwa kamienia sprawia, że obok takiej biżuterii nie można przejść obojętnie. Najcenniejsze lapisy mają dużą domieszkę pirytu i lśnią w słońcu niczym gwiazdy na nocnym niebie. Dzięki domieszce metalu lapis lazuli doskonale komponuje się ze złotem. Jest to jednak minerał o nie najwyższej trwałości i praca z nim może okazać się trudna. W związku z tym często wykonuje się z niego kaboszony okrągłe lub owalne.

Koraliki z lapisu lazuli to półfabrykaty, które będą się prezentować fenomenalnie w bransoletkach i naszyjnikach. Ich niezwykły kolor będzie pięknie komponował się z jasną koszulą, czy sukienką i ożywi każdą stylizację. Dodatkowo koraliki te dobrze łączyć z półfabrykatami w kolorze złota. Lapisy mają stosunkowo niską cenę, co również kusić może początkujących rzemieślników- zdecydowanie lepiej jest się uczyć na tańszych półfabrykatach, niż tych z najwyższej półki. Lazuryt to także propozycja na wyróżniającą się, nietuzinkową biżuterię dla miłośników naturalnych materiałów. W końcu nieczęsto natura prezentuje tak wspaniałe kolory minerałów!

Jak poprawnie rozpoznać i dbać o lapis lazuli

Lazuryt jest podobny do kilku innych, niebieskich kamieni ozdobnych takich jak dumortieryt, azuryt czy sodalit. Jeżeli kiedykolwiek w życiu miałaś w rękach lapis lazuli, to rozpoznanie go nie powinno być dla Ciebie problemem. Najtrudniej rozpoznać sodalit, którego kolor jest bardzo zbliżony do lapisów, jednak ma on domieszkę kalcytu. Chcąc upewnić się, że trzymasz w rękach lapis lazuli, przyjrzyj się czy na powierzchni kamienia dostrzegasz metaliczne drobinki pirytu. Piryt najłatwiej jest dostrzec, gdy połyskuje w świetle i jest to niezbędny element w lazurycie. Brak domieszki metalu świadczyć może o próbie oszustwa, tzw. lais szwajcarski to nic innego jak jaspis barwiony kobaltem!

Lapis lazuli to dość delikatny minerał. Źle znosi wysoką temperaturę, a także duże skoki temperatury. Może pod ich wpływem matowieć i się zniszczyć. Dodatkowo pamiętaj o ściąganiu biżuterii z lazurytem podczas kąpieli, mycia rąk czy mycia naczyń, gdyż jest to kamień wrażliwy na detergenty. Oczywiście nie należy nosić biżuterii z lazurytu podczas wykonywania prac domowych- środki czystości również mogą uszkodzić naszą ozdobę. Lapis lazuli można też uszkodzić działaniem nacisku i kwasów.

Lapisy to niewątpliwie piękne i efektowne kamienie, możliwe, że wykorzystywane zbyt rzadko. Pasują do każdego koloru skóry i niesamowicie komponują się ze złotymi dodatkami. Materiał ten prezentuje się niezwykle ciekawie, zarówno w formie surowej, jak i oszlifowanej.

Zobacz co jeszcze mamy do zaoferowania:

Możesz również polubić

Dodaj komentarz