Alexander McQueen – szokujący geniusz

Alexander McQueen szokujący geniusz

Alexander McQueen podbił świat mody dzięki połączeniu piękna i kontrowersji. Zasłynął z damskich kreacji, chociaż tworzył też modę męską. W pokazach mody poruszał zagadnienia związane z sytuacją polityczną na świecie, inspirowanych sztuką lub nowymi technologiami. Każda prezentacja najnowszych projektów Alexandra była gwarantowanym spektaklem, a jego nazwisko na metce obiecywało nienaganną jakość ubioru.

Życie i śmierć McQueena

Pierwsze kroki w modowym świecie

Lee Alexander McQueen urodził się w 1969 roku w Londynie. Był najmłodszym z sześciorga dzieci. Uczył się krawiectwa nie tylko w szkole, ale i u męskich krawców, a w końcu w firmie produkującej kostiumy teatralne. Umiejętności zdobyte w praktyce u swoich mistrzów pomogły mu zdobyć reputację w świecie mody, ale też umożliwiły tworzenie ubrań idealnie dopasowanych. W 1992 roku McQueen uzyskał tytuł magistra w dziedzinie projektowania mody, a jego kolekcję dyplomową wykupiła Isabella Blow. Była ona dość wpływową stylistką, która przekonała projektanta, że w świecie mody warto by promował się swoim drugim imieniem. Niejako utorowała Alexandrowi drogę do świata mody i pod wieloma względami była jego mentorką.

Odwaga, kontrowersja i innowacja

McQueen projektował garderobę dla gwiazd takich jak David Bowie czy Bjork już pod koniec XX wieku. Jego wczesne kolekcje zyskały znaczący rozgłos ze względu na kontrowersyjną taktykę projektanta. W 2004 roku zaprojektował kolekcję spodni o niskim stanie i nazwał ją „Highland Rape”. Poruszenie tak trudnego tematu wystarczyło, by o McQueenie było głośno. Jednakże jego kolejne pokazy mody nie odbiegały pomysłowością.

Bezsprzecznie ten brytyjski designer wprowadził na wybiegi dramat i ekstrawagancję. Nie są to jednak jedyne pionierskie pomysły Alexandra. Uważa się, że wprowadził do mody ogólnoświatowej zarówno spodnie z niskim stanem, jak i motywy czaszek. Co więcej, jako jeden z pierwszych projektantów wykorzystywał w swoich pokazach modeli o indyjskim pochodzeniu.

Bizuteria z kolekcji 2021 Alexander McQueen
Zródło: alexandermcqueen.com

Życie osobiste i śmierć

Alexander McQueen był człowiekiem wrażliwym. W swoich pracach poruszał tematy takie jak katastrofa klimatyczna, czy historia Szkocji, skąd wywodziła się jego rodzina. Prywatnie starał się zachować jak największą część życia z dala od reporterów i gazet. By również człowiekiem inteligentnym i wykształconym, co doskonale widać w każdym pokazie mody.

Jego pasją było nurkowanie, jednakże całe jego życie poświęcone było pracy. Zmagał się z uzależnieniem narkotykowym, depresją, a także z wirusem HIV. W 2010 roku odebrał sobie życie. Swój majątek zapisał w większości organizacjom charytatywnym. Na jego pogrzebie obecnych było wiele znanych osobistości, co może świadczyć o sympatii, jaką darzyli projektanta. Niewątpliwie wywarł on na świecie mody niezapomniane wrażenie.

Biżuteria z kolekcji Alexander McQueen 2021
Zródło: alexandermcqueen.com

Niezapomniane pokazy mody marki Alexander McQueen

Praktycznie każdy pokaz mody Alexandra warty był uwagi, jednakże powinnam mieć na uwadze, że posty na bloga powinny być nieco krótsze niż biografia projektanta. Dlatego też opiszę kilka pokazów mody, które według mnie zasłużyły na szczególne uznanie. Jednakże, jeżeli jesteś fanką dramatyzmu, teatralności i kontrowersji to gorąco zachęcam Cię do obejrzenia pokazów mody Alexandra McQueena.

Globalne ocieplenie, Darwin i Platon

Ostatnia i zdaniem wielu najlepsza kolekcja projektanta opowiadała o katastrofie klimatycznej. Artyście udało się połączyć wiedzę na temat globalnego ocieplenia z teorią ewolucji i dialogami Platona opisującymi historię Atlantydy. Co w mojej skromnej opinii przemawia za szaloną inteligencją McQueena. Kolekcję nazwano „Plato’s Atlantis”, a modelki wyglądały jak kolejne ogniwa ewolucji, które przetrwały wzrost temperatury na planecie dzięki połączeniu z istotami morskimi.

Szkocka krew 

Kolekcja „Highland Rape” nawiązywała do przeszłości Szkocji, z którą designer głęboko się identyfikował. Konkretnie odwoływała się do cywilizacyjnego gwałtu, którego Anglicy zadali Szkotom w XVIII i XIX wieku. W wyniku brutalnych wysiedleń niemal zniszczono dziedzictwo kulturalne szkotów. Alexander buntował się przeciwko bezmyślnemu wykorzystywaniu szkockiej kraty bez refleksji wobec jej znaczenia historycznego.

Szkockie kraty i szkockie wdowy

„Bantraich de cuil Lodair” to oryginalny tytuł kolekcji w języku gaelickim, który został wyparty przez angielski. Dosłownie oznacza „wdowy z Culloden”. Ten pokaz mody miał być hołdem wdowom, które w 1746 roku straciły mężów w bitwie z Brytyjczykami, w której Szkoci próbowali odzyskać swoje ziemie. Czerwone elementy szkockiej kraty symbolizowały śmierć, a nakrycia głowy odnosiły się do narodzin i śmierci. Co ciekawe, gwiazdą pokazu stała się Kate Moss. Projektant chciał publicznie okazać jej wsparcie, po skandalu w tabloidach. Pokaz zamknęła tańcząca Kate, jednakże nie było jej tam osobiście, przedstawiał ją jedynie hologram, przypominający zjawę nowej generacji. 

Mity i postaci historyczne

Alexander niejednokrotnie inspirował się kulturą, sztuką, historią i legendami. W kolekcji z przełomu 1994 i 1995 roku pokaz mody oscylował wokół banshee. Spektakl oparty został na mitycznej zjawie, która nawiedza Irlandczyków. Lamentujący duch w mitologii zwiastuje śmierć bliskich, także po raz kolejny McQueen postanowił wybrać trudny do przełknięcia temat przewodni.

Kilka lat później powstała kolekcja „Joan”, która inspirowana była słynną rycerką i nastolatką. Francuski odpowiednik Mulan, czyli Joanna d’Arc została zdradzona przez własny kraj i spalona na stosie. Projektant zakończył pokaz kreacją, która wyglądała jak cieknąca krew. Dla dodania dramatyzmu (jakby go brakowało) modelka stanęła w okręgu prawdziwych płomieni!

VOSS – przełomowy pokaz mody

Pokaz mody VOSS to show, które wprowadziło artystów w XXI wiek. Inspiracja i energia pochodziła z przyrody, ale i tym razem nie ominięto kontrowersji. Oprócz natury poruszono temat zaburzeń psychicznych i celi śmierci. Scenografię tworzyło pomieszczenie zbudowane z szyb, którego ściany wyłożono poduszkami. Modelki widziały jedynie lustra, a ubrania wykonane były z muszli małż. Nakrycia głowy utworzono z wypchanych jastrzębi, które zrywały ubrania z modelek, lub owijały te bandażami. 

Wewnątrz szklanej pułapki znajdował się brudny, szklany sześcian, którego ściany runęły na koniec pokazu. Wybieg pokrył się potłuczonym szkłem, a w powietrze wzbiła się chmura motyli. Wewnątrz, na ozdobionej kanapie leżała Michele Olley w pozie Olimpii. Była naga, ponętna i tajemnicza. Na głowie miała odwróconą maskę gazową, dzięki której oddychała, jej twarz przypominała istotę pozaziemską, a na uszach miała skrzydła. Prawdopodobnie był to najbardziej surrealistyczny i tajemniczy pokaz mody w dziejach.

Inspiracje kulturalne

Myślę, że możemy zgodnie stwierdzić, że pokazy McQueena bardziej przypominały teatralne spektakle, niż prezentację ubrań na wybiegu. W swojej karierze inspirował się takimi dziełami jak: Ptaki Hitchcocka, Czyż nie dobija się koni Pollacka, czy Boską komedią Dantego. Czerpiąc z tych dzieł, starał się poruszyć ważne dla siebie tematy, prezentując przy tym zjawiskowe kreacje.

Okładka płyty Earthling David Bowie w płaszczy Alexander McQueen
Źródło: rockmetalshop.com

Alexander McQueen i jego najciekawsze projekty

Brytyjski hołd z Davidem Bowiem

David Bowie był bezsprzecznie kultową postacią, a jego współpraca z Alexandrem McQueenem z góry była skazana na sukces. McQueen nie do końca rozumiejąc rolę muzyka w świecie mody, zaprojektował mu długą marynarkę we wzór zniszczonej brytyjskiej flagi. Płaszcz tak zachwycił Davida, że umieścił go na okładce albumu Earthling.

Sarabanda

Sarabanda to sukienka emitująca wiosnę i kobiecość. Cielista kreacja z jedwabiu wyhaftowana została kwiatami z organzy i jedwabiu, które do złudzenia przypominają naturalne rośliny. Romantyczna stylizacja dowodzi wszechstronności McQueena, ale i zachwyca swoim pięknem. Co ciekawe, to dzieło sztuki zawiera nie tylko sztuczne, ale i żywe kwiaty, jest jednak niezwykle trudno rozróżnić, które są które!

Oyster Dress
Źródło: metmuseum.org

Oyster gown

Ta sukienka to kolejny przykład inspiracji czerpanej z morskich głębin. Wykonana została z tiulu i strzępionego szyfonu, aby reprezentować delikatną kobiecość. Oficjalna strona Alexandra opisuje kolekcję, z której pochodzi sukienka jako „subtelną i kobiecą kolekcję inspirowaną podróżami kobiety rozbitej na wyspie, gdzie ewoluuje od pirata do konkwistadora i do bogini amazońskiej”. Ciekawe, w jaką rolę wcieliłabyś się ubierając tę kreację.

Róg obfitości

Róg obfitości to kolekcja, która miała zwracać uwagę na nadmierny konsumpcjonizm, chciwość i wszechobecny nadmiar. Były to cechy bardzo bliskie branży modowej, którymi projektant szczerze pogardzał. Mocne kolory i ciemne motywy sprawiły, że recenzenci zakochali się w kolekcji. Szczególną uwagę zwraca czarna suknia z kaczych piór o bardzo architektonicznej sylwetce. Komfort jej noszenia byłby bliski zeru, jednakże pokazuje teatralne zamiłowanie Alexandra i kunszt wykonania jego prac. 

Alexander McQueen Jellyfish
Źródło: metmuseum.org

Meduza

Meduza to kreacja, która jest niezwykle osobliwa. Połączenie sukienki i legginsów wyszywanych koralikami tworzy futurystyczny i baśniowy efekt. Koraliki załamują światło, przez co przypominają rybie łuski. Zdecydowanie był to projekt inspirowany podwodnymi przygodami projektanta. 

Dziewczyna, która mieszkała na drzewie

Ta kreacja z pewnością oszołomi każdego. Jest to doskonały przykład dramatyzmu, który McQueen uwielbiał wplatać w swoje projekty. Jedwabno-satynowy płaszcz w połączeniu z haftowaną sukienką w kolorze kości słoniowej, którą wykonano z jedwabiu, szyfonu i kryształowych koralików. Jednocześnie przywodzi na myśl elegancję królowej, jak i bajkę o czerwonym kapturku.

Umyślnie nie umieściłam w tym artykule wszystkich zdjęć wspomnianych kreacji, mając nadzieję, że zachęci Cię to do ich poszukania. Moda, którą tworzył McQueen była fascynująca i stworzyła świat, w którym warto spędzić dłuższą chwilę.

Spodobał Ci się artykuł? Przeczytaj kolejny od manzuko.com

Możesz również polubić

Dodaj komentarz