Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Lapis Lazuli

Lapis Lazuli

Inaczej zwany lazurytem. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i perskiego, oznacza niebieski kamień. Najbardziej znane i pożądane są lazuryty o głęboko niebieskiej barwie, spotkać je można też w zielonych i purpurowych odcieniach niebieskiego.

Uważa się, że kamień wspomaga wzrost włosów, łagodzi nerwobóle i dolegliwości menstruacyjne. W ezoteryce poleca się spać z tym kamieniem, by przywołać prorocze sny. Wspomaga również osiąganie emocjonalnego uzdrowienia i rozwój duchowy.

Lazuryt w historii

Pierwsze ślady wydobywania Lapis Lazuli sięgają 6000 lat wstecz, na terenie obecnego Afganistanu. W Starożytnym Egipcie stosowano ten minerał do walki z gorączką i cholerą. Miał on również zastosowanie artystyczne. Służył do wyrobu biżuterii, rzeźb (najczęściej bogini Maat), ozdobnych naczyń, a sproszkowany stanowił idealny niebieski pigment. Urzędnicy wykorzystywali lapis do wytwarzania swoich pieczęci. Jednym z najciekawszych znalezisk jest tzw. „sztandar z Ur”, to harfy wykonane z lapis lazuli, znalezione w grobowcu Tutenchamona. Plemiona romańskie wzmacniały lazurytem siłę nóg i ramion oraz używały go jako leku na obniżone libido. Marco Polo w 1271 r. opisał pierwsze kopalnie lazurytu. Prawdziwym zaskoczeniem było jednak wytworzenie, w 1970 roku, kamienia syntetycznego. Ma on podobną głęboką barwę do naturalnego oryginału. Syntetyk jest jednak gorszej jakości, jest bardziej porowaty i ma mniejszą gęstość. Sztuczny kamień można poznać po bardzo regularnym ułożeniu wrostków pirytu.

Lapis lazuli piękny, lecz delikatny

Lazuryt jest wysoko cenionym kamieniem, ze względu na swoją wartość kolekcjonerską i jubilerską. Należy jednak uważać na ten minerał. Jest on dość wrażliwy i może zostać uszkodzony pod wpływem nacisku, działania temperatury, kwasów czy mydeł. Pierścionki i bransoletki wykonane z tego minerału polecamy ściągać przy wykonywaniu prac domowych.

Często można spotkać podróbkę lapisów, najczęściej są to barwione jaspisy, które nie zawierają wrostków pirytowych. Natknąć można się też na szkło przeplatane z miedzią. Wszelkie imitacje można rozpoznać pod światłem UV, tylko lazuryt będzie pod nim świecił.

Pracując z tym kamieniem, należy pamiętać, że jego twardość wynosi jedynie 5,5 w skali Mohsa, co może utrudniać jego obróbkę. Polepszenie barwy lazurytu jest możliwe, uzyskuje on większą głębię po podgrzaniu, lub oczywiście barwieniu.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #