Lapis Lazuli/ kulki 4.5mm/ sznur ok. 90szt KALAKU04A
51,70 zł
51,70 zł
22,40 zł
7,44 zł
5,95 zł
32,90 zł
6,20 zł
18,99 zł
18,99 zł
7,22 zł
42,50 zł
44,60 zł
59,40 zł
39,70 zł
25,00 zł
63,00 zł
49,50 zł
Inaczej zwany lazurytem. Jego nazwa pochodzi z języka arabskiego i perskiego, oznacza niebieski kamień. Najbardziej znane i pożądane są lazuryty o głęboko niebieskiej barwie, spotkać je można też w zielonych i purpurowych odcieniach niebieskiego.
Uważa się, że kamień wspomaga wzrost włosów, łagodzi nerwobóle i dolegliwości menstruacyjne. W ezoteryce poleca się spać z tym kamieniem, by przywołać prorocze sny. Wspomaga również osiąganie emocjonalnego uzdrowienia i rozwój duchowy.
Pierwsze ślady wydobywania Lapis Lazuli sięgają 6000 lat wstecz, na terenie obecnego Afganistanu. W Starożytnym Egipcie stosowano ten minerał do walki z gorączką i cholerą. Miał on również zastosowanie artystyczne. Służył do wyrobu biżuterii, rzeźb (najczęściej bogini Maat), ozdobnych naczyń, a sproszkowany stanowił idealny niebieski pigment. Urzędnicy wykorzystywali lapis do wytwarzania swoich pieczęci. Jednym z najciekawszych znalezisk jest tzw. „sztandar z Ur”, to harfy wykonane z lapis lazuli, znalezione w grobowcu Tutenchamona. Plemiona romańskie wzmacniały lazurytem siłę nóg i ramion oraz używały go jako leku na obniżone libido. Marco Polo w 1271 r. opisał pierwsze kopalnie lazurytu. Prawdziwym zaskoczeniem było jednak wytworzenie, w 1970 roku, kamienia syntetycznego. Ma on podobną głęboką barwę do naturalnego oryginału. Syntetyk jest jednak gorszej jakości, jest bardziej porowaty i ma mniejszą gęstość. Sztuczny kamień można poznać po bardzo regularnym ułożeniu wrostków pirytu.
Lazuryt jest wysoko cenionym kamieniem, ze względu na swoją wartość kolekcjonerską i jubilerską. Należy jednak uważać na ten minerał. Jest on dość wrażliwy i może zostać uszkodzony pod wpływem nacisku, działania temperatury, kwasów czy mydeł. Pierścionki i bransoletki wykonane z tego minerału polecamy ściągać przy wykonywaniu prac domowych.
Często można spotkać podróbkę lapisów, najczęściej są to barwione jaspisy, które nie zawierają wrostków pirytowych. Natknąć można się też na szkło przeplatane z miedzią. Wszelkie imitacje można rozpoznać pod światłem UV, tylko lazuryt będzie pod nim świecił.
Pracując z tym kamieniem, należy pamiętać, że jego twardość wynosi jedynie 5,5 w skali Mohsa, co może utrudniać jego obróbkę. Polepszenie barwy lazurytu jest możliwe, uzyskuje on większą głębię po podgrzaniu, lub oczywiście barwieniu.