Styl glamour – elegancja i luksus starego Hollywood

Kreacja w stylu glamour

Styl glamour w nazwie odnosił się do iluzji, czy też zaklęcia rzucanego przez czarownice, które ma zmieniać wygląd. Pod koniec XIX wieku powszechne znaczenie tego słowa zmieniło się diametralnie. Nazwa stylu kompletnie straciła nadprzyrodzone konotacje i zaczęła oznaczać przedmioty, dzięki którym stajemy się piękniejsi. Wiele ikon stylu z XX wieku uwielbiało ten styl. Dziś najwięcej inspiracji glamour znajdziemy w wystroju wnętrz, jednakże nie znaczy to, że nie ma go już w modzie!

Jaki jest styl glamour?

Virginia Postrel uważa, że styl glamour nie istnieje bez sprezzatury. To włoskie słowo oznaczać ma nonszalancję i swego rodzaju pozór braku wysiłku. Dzięki temu zachowujemy tajemniczość, przy jednocześnie wypolerowanym wyglądzie. Styl glamour wykluwał się od początku XX wieku, jednakże jego czasy świetności przypadają na lata 30. i 40. Wtedy właśnie hollywoodzkie studia ubierały swoje gwiazdy w drogie suknie i biżuterię od najwybitniejszych projektantów.

Styl glamour to luksus, elegancja, szyk, blask i zmysłowość, której nie należy mylić z seksownością. Stylizacje glamour podkreślały naturalne piękno kobiet, a dbałość o najmniejszy szczegół sprawiała, że nie można było oderwać od nich wzroku. Charakterystyczna była wszechobecna biżuteria, wyrazisty makijaż i połyskujące materiały. Myśląc o tym stylu, możemy sobie wyobrazić wspaniale ubraną Marylin Monroe popijającą szampana na czerwonym dywanie. Przepych, kobiecość i szyk na granicy przesady, to esencja stylu glamour.

Wnętrze urządzone w stylu glamour

Styl glamour we wnętrzach

W wystroju wnętrz łatwo sprawić, że styl glamour będzie wyglądał niezwykle kiczowato. Głośne kolory, błyskotki i niebanalne spojrzenie na kanon to kwintesencja tego stylu. Początkowo mieszkania glamour dowodziły bogactwa i wyrafinowania domowników, dzięki czemu zyskały ogromną popularność wśród elit. Ten eklektyczny styl łączy we wnętrzach kontrastujące faktury, czy kolory. Stwarza to ogromne ryzyko pomyłki i stworzenia koszmarnego wystroju, jednakże poprawnie wykonany styl glamour może wręcz onieśmielać wyrafinowaniem.

Królującymi barwami są róże i fiolety, które są niemalże standardem postępowania. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać bordo, czy granat. Pamiętajmy jednak, że nadmiar silnych kolorów dość szybko się nudzi i zaczyna męczyć. Mocne kolory warto złagodzić delikatnymi beżami czy szarościami. Kontrasty spotkamy też w zestawianiu ze sobą materiałów. Miękkie fotele obite welurem często spotkamy w zestawieniu z prostymi i minimalistycznymi stolikami.

Nieodzownym elementem stylu glamour jest luksus. Wnętrzom możemy dodać blichtru na wiele sposobów. Może to być kryształowy żyrandol stanowiący element skupiający wzrok. Jednocześnie drobne złote akcenty takie jak ramy obrazów, wykończenia mebli, czy ekskluzywnie wyglądająca zastawa stołowa są równie trafionym wyborem. Planując przestrzeń w stylu glamour, warto zacząć od największych elementów, na przykład koloru ścian i podłóg, wyboru kanapy i stołu, dzięki temu będziemy mieć zarys wyglądu pomieszczenia i łatwiej będzie uniknąć przesadzonej ilości ozdób.

Makijaż i biżuteria w stylu glamour

Styl glamour w ubraniach

Boa z piór, cekiny, satynowe suknie i ociekające złotem stylizacje to tylko część mody glamour. Projektanci zdecydowanie kierowali się kształtem kobiecej sylwetki i chcieli ją podkreślić. Była to niemal buntownicza odpowiedź na panującą modę na noszenie luźnych, sportowych ubrań i adidasów nie tylko na siłownię, ale i do pracy. Propozycja zmysłowej elegancji szybko przypadła do gustu gwiazdom. Cekinowe marynarki, brokatowe sukienki, srebrne i złote tkaniny perfekcyjnie prezentowały się na czerwonym dywanie.

Czytając o tak ogromnej ilości błyskotek, możemy wyobrazić sobie niezwykle kiczowate stylizacje. Jednakże nic bardziej mylnego. Do ikon stylu glamour zaliczymy wyżej wspomniana Marylin, ale też księżną Dianę, Joan Crawford, Marlenę Dietrich, Sophię Loren, Audrey Hepburn czy Elizabeth Taylor. Kobiety te od kilku dekad inspirują nowe pokolenia celebrytów i celebrytek. Dodatkowo w stylu glamour znajdziemy wiele ubrań z motywem zwierzęcym takim jak tygrysie paski, czy lamparcie cętki. Tutaj trzeba szczególnie uważać, gdyż styl od kiczu oddzielony jest niesamowicie cienką linią.

Należy dodać, że kluczowym elementem stylu glamour jest jakość i dbałość o szczegóły. Tak połyskliwe materiały bardzo rzucają się w oczy, co sprawia, że łatwo wypatrzyć w nich wszelakie niedoskonałości. Wyżej wspomniany bunt projektantów mody sprawił, że skupili się jeszcze bardziej na perfekcyjnym wykonaniu kreacji. Gwiazdy i bogacze z rozkoszą wybierali projekty, które były popisem najwyższej klasy krawiectwa.

Biżuteria Elizabeth Taylor w stylu glamour
Zdjęcie dzięki uprzejmości: Luxurybazaar

Styl glamour w biżuterii

Biżuteria glamour nie należała do najsubtelniejszej, o czym mogliśmy się dowiedzieć na przykładzie biżuterii Elizabeth Taylor. Dodatków nie musiało być wiele, gdyż miały jedynie dopełniać pięknej całości stylizacji. Stawiano jednak na wysoką jakość materiałów. Chętnie sięgano po perły, kamienie szlachetne, złoto i srebro. Do tego stylu idealnie wpisuje się nasza seria kryształków LUMOS, wykonane z dbałością o szczegóły ze szkła wysokiej jakości zapewnią twoim kreacjom wysoki połysk.

Kolczyki na ogół miały kształt żyrandola i pięknie współgrały z połyskującymi włosami ułożonymi perfekcyjnie. Dodatkowo odbijały one światło pod różnym kątem, dzięki czemu przyciągały uwagę rozmówcy, czy widza na twarz aktorki. Podkreślające urodę suknie często miały dość odważnie wycięte dekolty. Stworzyło to doskonałą okazję dla naszyjników. Najczęściej były one ozdobione lśniącymi kamieniami i miały kształt kolii, dzięki czemu świetnie pasowały do atmosfery blasku i przepychu.

Nowoczesne wydanie stylu glamour

Co styl glamour oznacza dziś

Klasycznie rozumiany styl glamour możemy najczęściej spotkać na czerwonym dywanie Hollywood. W nieco bardziej codziennej odsłonie skupiamy się przede wszystkim na nieskazitelnym wykonaniu kreacji. Doskonale skrojony damski garnitur, buty na wysokim obcasie i kolczyki z kolorowym kamieniem ozdobnym to świetny przykład współczesnego stylu glamour. Elegancki wygląd jest esencją tego stylu, wiec wykorzystywane dziś materiały to również satyna, jedwab i świecące tkaniny. W ostatnich latach szczególnie modne są materiały opalizujące i holograficzne.

Odpowiednio podkreślona figura przez koktajlową sukienkę, czy spodnie z wysokim stanem to również odpowiednia baza dla stylizacji glamour. Świetnie sprawdzą się białe koszule w zestawieniu ze spodniami na kant z wysokim stanem, czerwoną pomadką i złotą bransoletą. Takie minimalistyczne podejście wydaje się kontrastujące z pierwotną zasadą glamour. Jednakże w dynamicznie zmieniającym się świecie postrzegamy styl nieco inaczej niż 50 lat temu. Zasada podkreślenia sylwetki, nieskazitelnego wykonania i eleganckiego wyglądu pozostała niezmienna. Jednakże obecnie częściej spotykamy ikony stylu, które ubierają się w myśl zasady, „mniej znaczy więcej”. I to właśnie kobiety takie jak Angelina Jolie, Rihanna, czy Monica Bellucci wyznaczają nową drogę stylu glamour.

Spodobało Ci się? Kontynuuj lekturę z manzuko.com:

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. Łukasz Dolski

    Styl glamour jest naprawdę ciekawy – dobrze prezentuje się przy skromnych stylizacjach 🙂

Dodaj komentarz