Sklep z Koralikami i Akcesoriami do Wyrobu Biżuterii - Półfabrykatami - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Labradoryt

Labradoryt

Labradoryt to jeden z naszych ulubionych minerałów. Nic dziwnego, prawda? Jesteśmy pewni, że wiele z Was ukochało sobie ten przepiękny kamień o niesamowitym wewnętrznym blasku. Labradoryt jest minerałem twardym i łupliwym, co czyni go fantastycznym materiałem do celów jubilerskich. Już w starożytności wykorzystywany był do wytwarzania ozdób.

Labradoryt - Świątynia Gwiazd

Nietuzinkowy wygląd labradorytu zapewnił mu równie piękną nazwę albowiem mówi się o nim Świątynia Gwiazd. Nazwa Labradoryt z kolei pochodzi od miejsca, w którym po raz pierwszy go opisano - półwyspu Labrador w Kanadzie. Labradoryt jest skaleniem, co oznacza, że należy do tej samej grupy minerałów co kamień słoneczny i kamień księżycowy. Charakteryzują go inkluzje innych minerałów w tym mangnetytu, hematytu, cyrkonu, oliwinu. Aby labradoryt zachował swój połysk i piękny wygląd należy myć go letnią wodą i wystawiać na działanie promieni słonecznych. 

Labradoryt i jego niesamowity blask

Niespotykaną nigdzie indziej barwę zapewnia mu mieszanka dwóch minerałów - anortytu i albitu. Labradoryt jest szarym kamieniem z metalicznym odcieniem, jakby "uwięzionym" wewnątrz kamienia. W zależności od rodzaju kamienia wewnętrzne refleksy mogą być niebieskie, zielone i żółte, czasami wpadają nawet w pomarańcze i fiolety. Kolor kamienia często nazywa się jego ogniem np. labradoryt z ogniem zielonym. Labradoryt wykazuje się pleochroizmem inaczej wielobarwnością. Oznacza to, że wraz z kątem padania światła zmienia się jego barwa, to zjawisko nazywane jest również labradoryzacją. Istnieje Eskimoska legenda, która mówi, że Zorza Polarna była niegdyś uwięziona wewnątrz złoża Labradorytu. Eskimoski wojownik miał cisnąć w skałę włócznią, aby uwolnić zorzę z powrotem na niebo. Nie udało mu się jednak uwolnić jej całkowicie i kilka świateł pozostało wewnątrz dzięki czemu wciąż możemy podziwiać te niezwykłe kamienie.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.138.1 #