Kalcyt

Jest to minerał odznaczający się bogactwem postaci, znamy już ponad dwa tysiące form jego kryształów. Zupełnie czyste kryształy kalcytu zdolne są do załamywania światła, ta zdolność sprawiła, że zaczęto wierzyć w jego moc wzmacniania magicznych zdolności. W zależności od koloru kamienia przyznaje się im różne właściwości ezoteryczne. Uważa się, że pomarańczowy wspomaga rozwój kreatywności, różowy jest nazywany kamieniem przebaczenia i bezwarunkowej miłości, niebieski jest skuteczny w walce z lenistwem, a czerwony pobudza zmysły.

Kalcyt w historii

Kalcyt ze względu na swoje powszechne występowanie i różnorodność postaci jest od wieków wykorzystywany w zdobnictwie i jubilerstwie. Jego zdolności optyczne badał między innymi sir Isaac Newton. Zanim zainteresował się nim legendarny naukowiec, używali go Wikingowie. Nordycy nazywali czystą odmianę kalcytu słonecznym kamieniem. Wykorzystywali jego zdolność do rozszczepiania światła, by odnaleźć kierunek w pochmurny dzień. Dzięki odbiciu promieni słonecznych, w niskiej widoczności, mogli nawigować podczas podróży morskich.

Kruchy minerał wielu zastosowań 

Kalcyt zajmuje ponad 4% masy skorupy ziemskiej i należy do najpopularniejszych kamieni na świecie. Występuje w wielu kolorach, od bieli poprzez czerwienie do zieleni i niebieskiego. Co ciekawe, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zdolne są do fluorescencji barwy żółtej, różowej czy czerwonej. Jest to kruchy minerał, w skali Mohsa przyznano mu jedynie 3 jednostki.

Jego właściwości fizykochemiczne sprawiają, że jest wykorzystywany w przemyśle budowlanym, chemicznym i metalurgicznym. Co ciekawe wykorzystywany jest również w przemyśle rolniczym i cukrowniczym. Wiele dziedzin rzemiosła również korzysta z tego, co ma do zaoferowania. Oprócz jubilerów używają go też szklarze, rzeźbiarze i garncarze.