Biżuteria astrologiczna i astronomiczna

Biżuteria astrologiczna i astronomiczna

Biżuteria astrologiczna to trend, który nie mija od dobrych kilku lat. Motywy zodiaków, konstelacji, księżyca i wielu innych ciał niebieskich nieustannie pojawiają się na naszych social mediach. Inspirują się nimi niszowi twórcy, jak i najwięksi projektanci na świecie. Część osób wierzy w astrologię i czuje się związana z takimi ozdobami. Jednakże prawdopodobnie większość z nas uwielbia te wzory z czysto estetycznych pobudek. Nic dziwnego, biżuteria astronomiczna, czy astrologiczna doskonale sprawdza się w nurcie minimalizmu, ale też w biżuterii vintage, bogato zdobionych filigranowych projektach i w nowoczesnych formach.

Czym różni się astrologia, od astronomii

Astronomia

Astronomia to dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich takich jak planety, gwiazdy i galaktyki. Co więcej, astronomowie badają zjawiska zachodzące w kosmosie, ziemskiej atmosferze, a także zajmują się poznawaniem tajemnic powstania i ewolucji Wszechświata. Astronomię możemy zaliczyć do jednej z najstarszych nauk przyrodniczych, a jej artefaktami są piramidy, czy Stonehenge. Obserwacja nocnego nieba była prowadzona przez starożytne cywilizacje od Chin przez Grecję, aż do Ameryki Południowej.

Współczesna astronomia łączy w sobie mnóstwo dziedzin takich jak matematyka, fizyka, chemia, a nawet filozofia i historia. Jest bardzo skomplikowaną dziedziną, przez co dla wielu z nas pozostaje jedynie obiektem zachwytu, domysłów i niekiedy inspiracji. Na szczęście nie trzeba rozumieć skomplikowanych mechanizmów, aby cieszyć się pięknem zdjęć z teleskopu Hubble’a, czy sierpniowymi deszczami Perseid.

Astrologia

Astrologia z kolei jest dziedziną pseudonaukową, zaliczaną do wróżbiarstwa. Polega ona na próbie przewidywania przyszłości na podstawie położenia ciał niebieskich. W starożytności była synonimem astronomii, jednakże wraz z rozwojem nauki zrozumiano, iż nie ma logicznego uzasadnienia dla astrologii. Fenomen jej działania wyjaśnia wiele błędów poznawczych, które charakteryzują ludzkie umysły. Nie zmienia to faktu, że przez setki lat przetrwała wiara w magiczną moc przepowiadania przyszłości ukrytą w gwiazdach.

Co ciekawe, dziś horoskopy i biżuteria astrologiczna cieszą się popularnością nie tylko wśród osób wierzących w astrologiczną magię. Czytanie horoskopów bywa czystą rozrywką, a noszenie biżuterii inspirowanej tą paranauką jedynie wyborem estetycznym.

bransoletka zodiakalna z agatami i howlitami dla skorpiona

Biżuteria astrologiczna 

Biżuteria inspirowana znakiem zodiaku dla wielu stanowi swego rodzaju osobisty talizman. Noszą ją takie gwiazdy jak Rihanna, Hailey Bieber i Bella Hadid. Konstelacje zodiakalne można było też zauważyć na szyi Meghan Markle, które w dniu jej czterdziestych urodzin symbolizowały znaki zodiaku jej dzieci. Według mnie biżuteria inspirowana astrologią może zostać podzielona na trzy kategorie.

Biżuteria z kamieniami dla zodiaku 

Każdy znak zodiaku ma co najmniej jeden dedykowany mu kamień ozdobny. Niekiedy pokrywają się z ogólnie przyjętymi kamieniami odpowiadającymi miesiącom narodzin. Zodiakalne minerały mają być dopasowanymi do osobowości danej osoby talizmanami. O tym, jakie kamienie dedykowane są jakim znakom zodiaku przeczytasz w napisanym wcześniej poście.

Co ciekawe, wraz z napływem i fascynacją kulturami azjatyckimi, coraz częściej poszukiwane są kamienie dopasowane do chińskiego zodiaku. Chińska astrologia znacząco odbiega od europejskiej i nie ma w nim horoskopów na każdy dzień. Jednakże jeżeli nie odpowiada Ci kamień klasycznego zodiaku, może warto zorientować się jaki minerał przypisano twojemu chińskiemu zodiakowi.

Kamień zodiaku możesz nosić w dowolnej formie. Najczęściej są one wisiorkiem lub elementem naszyjnika. Jednakże nie ma żadnej różnicy, na której części ciała będziesz je nosić. Mężczyznom poleca się noszenie kamieni zodiakalnych w formie breloków, jeżeli biżuteria nie jest w ich stylu.

Symbole zodiakalne

Symbole astrologiczne, jak i astronomiczne zostały ustalone setki lat temu. Dziś są doskonałymi wzorami do stworzenia minimalistycznej biżuterii astrologicznej. Najczęściej symbole takie są wytłaczane lub grawerowane na różnego kształtu metalowych blaszkach. Oczywiście znajdziesz je też jako kształty zawieszek, czy też kolczyków.

Mniej prosty design stanowią symbole przedstawiające zwierzęta, strzelca, pannę, bliźnięta i wagę. To świetna propozycja dla fanek bardziej skomplikowanych projektów. Często znajdziesz je w formie tłoczonych monetek wykonanych z metali szlachetnych, które niekiedy łączone są z emalią. Rzadziej spotyka się grawerowane, czy też odlewane formy tych symboli.

Biżuteria z konstelacjami gwiazd

Gwiezdne konstelacje tak naprawdę zainspirowały całą astrologię, nic więc dziwnego, że często spotykamy je jako wzór w biżuterii. Gwiazdozbiory dają niesamowitą okazję do wymieszania różnych technik jubilerskich. Gwiazdki można wytłaczać, grawerować, czy malować. Co więcej, w ich miejsce można wkleić małe kamienie ozdobne, najczęściej są to cyrkonie i diamenty. Innym sposobem na biżuterię z konstelacjami jest monetka, z której usunięto metal tak, by konstelacja była widoczna z dwóch stron.

Ciekawym pomysłem na takie dodatki są pierścionki, w których konstelacja oplata cały palec. Z przodu niekoniecznie widać, co reprezentuje pierścionek i bezapelacyjnie tworzy on nietuzinkowy kształt. Biżuteria z konstelacją gwiazd to bardziej oryginalny pomysł na dodatek astrologiczny. Wciąż jest szalenie modna i popularna, jednakże znacznie mniej osób będzie od razu wiedziało co oznacza.

Biżuteria astronomiczna kolczyki ze słońcami i kamieniem księżycowym

Biżuteria astronomiczna

Biżuteria astronomiczna, przez niektórych nazywana jest także niebiańską. W tej kategorii znajdziesz biżuterię, którą zainspirowały obiekty z kosmosu, jednakże nikt nie przypisuje im magicznych właściwości. Biżuteria astronomiczna po prostu się nam podoba.

Wśród najpopularniejszych wzorów możemy wyróżnić Księżyc i jego fazy, Słońce i oczywiście różnie przedstawiane gwiazdki. Chętnie wybierane są także konstelacje gwiazd niemające znaczenia astrologicznego, symbole komet i planet. Najczęściej przedstawianą w biżuterii planetą jest Saturn, jeżeli nie liczymy naszej zielonej planety. Wszystkie te symbole stanowią doskonały materiał na zawieszki, grawery, kolczyki i pierścionki.

W biżuterii astronomicznej również nie brakuje kamieni ozdobnych. Często uzupełniają one naszyjniki, kolczyki i pierścionki dodając im nieco koloru. Saturn niekiedy tworzony jest w biżuterii poprzez połączenie koralika w kształcie kulki i metalowego kółka imitującego jego pierścienie. Dość popularne są także bransoletki z kamieni naturalnych, które przypominają Układ Słoneczny.

Minerałami, które najbardziej pasują do biżuterii astronomicznej, są oczywiście kamienie księżycowe i meteoryty. Świetnie sprawdzają się też labradoryty, noc Kairu, czarne onyksy i granatowe agaty. Metale szlachetne są też dość często uzupełniane emalią, która w mojej opinii sprawdza się w tych projektach doskonale.

Spodobał Ci się ten wpis? Koniecznie oceń kolejne! 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz