Bransoletka regulowana na sznurku — jak ją zrobić
Bransoletka regulowana jest jednym z rodzajów biżuterii, którego nigdy nawet nie próbowałam stworzyć. Wrodzone ograniczenia w postaci ubogiej wyobraźni przestrzennej pozbawiły mnie zdolności zaplatania czegokolwiek poza warkoczami, a brak cierpliwości zdecydowanie nie pomógł. Osobiście podziwiam każdego, który tworzy te pozornie proste bransoletki. Dzisiaj z pomocą zdjęć przygotowanych przez moją siostrę postaram się wyjaśnić Ci jak stworzyć regulowaną bransoletkę na sznurku, abyś mógł cieszyć się pięknem regulowanej bransoletki.
Bransoletka regulowana — dla kogo i na kiedy
Bransoletki na sznurku są dość proste do zrobienia, a jednocześnie mogą wyglądać bardzo efektownie. Co więcej, zrobić regulowaną bransoletkę jest łatwo, a jej regulowany rozmiar sprawia, że są doskonałym prezentem, szczególnie gdy nie możemy ocenić rozmiaru czyjegoś nadgarstka. Ta metoda wykonania nadaje się do tworzenia bransoletek zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Najczęściej takie bransoletki noszone są latem, jednakże wykorzystując odpowiednie półfabrykaty, możesz bransoletkę idealną na każdą porę roku lub perfekcyjną na karnawał. Łatwo jest zrobić bransoletki, które nie powinny nikogo uczulić. Co więcej, większość wykorzystywanych do nich półfabrykatów dobrze radzi sobie z działaniem wody i kosmetyków codziennego użytku, dzięki czemu można zrobić bransoletkę, która nie wymaga ściągania do każdego mycia rąk.
Co jest potrzebne do bransoletki regulowanej na sznurku
Podstawa
Oczywiście pierwszym półfabrykatem do wyrobu tej biżuterii jest odpowiedni sznurek. My proponujemy cienki sznurek pleciony o średnicy 0,6 mm. Jest on jednocześnie wytrzymały, jak i delikatny, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w tym projekcie. Sznurki woskowane i poliestrowe mają kilka dodatkowych atutów. Po pierwsze, tworzywo sztuczne jest topliwe, dzięki czemu można przypalić końcówkę sznurka, co zabezpiecza go przed rozczapierzaniem. Woskowa powłoka zapobiega mechaceniu się sznurka, co zapewnia mu estetyczny wygląd na długi czas, jednocześnie pozwalając zapięciu swobodnie się poruszać.
Koraliki
Kolejnym elementem są koraliki, polecamy wykorzystać koraliki średnicy 3 mm, jeżeli chcesz stworzyć delikatną bransoletkę. W naszej propozycji wykorzystałyśmy koraliki czeskie, jednakże możesz sięgnąć po fasetowane koraliki szklane czy kulki z kamieni szlachetnych, akrylu i innych tworzyw. Oczywiście możesz zdecydować się na większe koraliki, jednakże mogą one potrzebować grubszego sznurka, aby cały projekt prezentował się harmonijnie. Przydadzą się także przekładki, proponuję wykorzystać w tej roli koraliki Toho lub Miyuki rocailles w wybranym przez siebie kolorze. W roli przekładek sprawdzić mogą się koraliki ze stali chirurgicznej, a nawet kuleczki zaciskowe.
Aby wzbogacić swój, projekt proponujemy sięgnąć po zawieszkę, w ulubionym kształcie. Osobiście polecam zawieszki wykonane ze stali chirurgicznej, gdyż charakteryzuje je największa trwałość. Co więcej, nie uczulają, a metaliczna barwa sprawdza się w akcesoriach damskich i męskich. Nie zapomnij, że aby przymocować zawieszkę do bransoletki niezbędne będzie kółko montażowe.
Akcesoria
Aby wykonać taką bransoletkę, będziesz potrzebowała kilku podstawowych narzędzi, które zapewne znajdziesz w swoim domu. Na początek są to oczywiście nożyczki. Polecam używanie ostrych nożyczek, dzięki czemu przecinany sznurek będzie równiej zakończony. Kolejnym narzędziem jest zapalniczka, którą wykorzystujemy do przypalenia końcówki sznurka. Do rozgięcia kółka montażowego przydadzą się dowolne kombinerki jubilerskie. Jeżeli takowych nie posiadasz, rozważyłabym zakup podstawowego zestawu, który często przydaje się w pracowni, jak i poza nią. Przydatne ale nie konieczne może się także okazać szydełko
Jak zrobić regulowaną bransoletkę — DIY
Na początek odetnij około 40 cm sznurka i przypal obie jego końcówki, w ten sposób nawlekanie koralików powinno być łatwiejsze. Na sznurku zawiąż supełek mniej więcej na wysokości 30 cm. Kolejnym krokiem jest nawleczenie koralików według wcześniej wymyślonego schematu.
Jeżeli chcesz dodać zawieszkę, polecam dodać ją na niewielkim kółku montażowym w połowie nawlekania koralików. Swój wzór możesz wzbogacić o dowolną ilość zawieszek, supełków i innych dodatków. Jeżeli chcesz, aby bransoletka była symetryczna, pamiętaj, aby w połowie pracy zacząć nawlekać lustrzane odbicie dotychczas nawleczonych koralików. Pamiętaj, aby na końcu nawlekania zawiązać supełek jak najbliżej ostatniego koralika, zabezpieczy to koraliki przed nadmiernym przesuwaniem.
Ostatnim etapem jest zaplecenie wiązania przesuwnego według poniższego schematu. Martyna użyła tu kontrastujących, grubszych sznurków, żeby lepiej zobrazować splot. Jeśli nie potrzebujesz aż tak dokładnego instruktażu zapraszamy Cię do obejrzenia filmu z instruktażem na naszym Instagramie.
I zaciskamy!
Teraz powtarzamy powyższe kroki (poza pierwszym) w lustrzanym odbiciu:
Czynność powtarzamy naprzemiennie aż uzyskamy zapięcie pożądanej długości.
Na koniec wolne końce sznurka obcinamy kilka mm od zapięcia. Jeżeli używasz sznurków topliwych zabezpiecz końce topiąc je zapalniczką, w przypadku sznurków naturalnych użyj szydełka, by wciągnąć końcówki do środka plecionego elementu.
Mam nadzieję, że ten post wyjaśnił Ci jak stworzyć opisywane akcesoria. Jeżeli interesują Cię przystępne tutoriale na biżuterię i akcesoria codziennego użytku, zapraszam Cię na naszego Instagrama, gdzie dziewczyny dość często wrzucają rolki pokazujące jak zrobić różne dodatki.
Zostaw komentarz