Chryzokola w historii

Nazwa chryzokoli pochodzi z greki od słów chryzoz i kolla, które oznaczają złoto i klej. Nic dziwnego, skoro w starożytności wykorzystywano ten minerał jako spoiwo do łączenia złota. Starożytny Rzym podzielony był na frakcje, którym odpowiadały kolory: czerwony, biały, niebieski i zielony. Były to elitarne kluby, które rywalizowały wzajemnie w wyścigach rydwanów i innych konkursach. Patronem zielonej frakcji był słynny cesarz Neron, który gdy brał udział w wyścigu jako woźnica, nakazał wysypanie areny sproszkowaną chryzokolą, tak aby podkreślić dominację swojej frakcji. W okresie renesansu chryzokolę mielono, aby uzyskać piękny pigment wykorzystywany w malarstwie.

Właściwości chryzokoli

Chryzokola to minerał o niebiesko zielonej, cyjanowej barwie. Często bywa podobny do turkusów lub malachitów, a zawdzięcza to zawartym w swojej strukturze związkom miedzi. Niektóre okazy chryzokoli mają kolor czarny lub brązowy, a bardzo rzadko zdarzają się żółte kamienie. Te kolorystyczne odmienności wynikają z zanieczyszczenia jej tlenkami niektórych metali i kwarcem.

Twardość chryzokoli jest bardzo zróżnicowana i określana między 2,5 a 7 w skali Mohsa. Oznacza to, że niektóre kamienie mogą być bardzo kruche, podczas gdy inne będą miały wytrzymałość zbliżoną do innych kamieni ozdobnych. Kamień ten nie jest przepuszczalny dla światła, a wypolerowany odbija światło w sposób zbliżony do howlitów i turkusów.

Półfabrykaty i biżuteria z chryzokoli

Na naszym sklepie znajdziesz koraliki z chryzokoli w różnych rozmiarach. Idealnie nadają się one do tworzenia bransoletek na kostki i nadgarstki, a także naszyjników i kolczyków. Idealnie komponują się z innymi kamieniami ozdobnymi, a także z drewnem, rzemieniami i sznurkami. Ze względu na mozaikowaty układ barw, chryzokola świetnie komponuje się zarówno z półfabrykatami w kolorze srebra, jak i złota.

Pamiętaj, aby biżuterię i półfabrykaty z chryzokoli przechowywać w suchym miejscu, w oddzielnym pojemniczku. Jej powierzchnia może być zarysowana, jeżeli wrzucisz ją do jednego worka z innymi produktami. Jeżeli Twoje minerały się zabrudzą, wystarczy oczyścić je miękką szmatką z użyciem delikatnego mydła i ciepłej wody. Pamiętaj, aby po umyciu dokładnie wysuszyć kamienie!