Półfabrykaty do wyrobu biżuterii i koraliki do bransoletek - Manzuko
Logo Manzuko
  • Ulubione
  • Manzuko >
  • Koraliki do bransoletek >
  • Koraliki z kamieni ozdobnych >
  • Ametyst

Ametyst

Ametyst jest minerałem o fioletowym zabarwieniu, który większość z nas bardzo dobrze kojarzy. Kamień ten jest odmianą kwarcu mlecznego. Nazwa ametyst pochodzi z greckiego i oznacza "trzeźwy". Według greckich przesądów picie wina z ametystowego kielicha zabezpieczało pijącego przed upijaniem się.

Właściwości ametystu

Ametyst swoją fioletową barwę zawdzięcza promieniowaniu radioaktywnemu i obecności żelaza. Minerał podgrzany do 250 stopni Celsjusza staje się bezbarwny. Kiedy podniesiemy jego temperaturę powyżej 500°C (nie przekraczając 600°C) przybierze on żółtawy odcień. Żółte ametysty nazywane są cytrynami. Ametyst tworzy głównie kryształy o przekroju słupkowym. Najczęściej spotykany jest w formie szczotek krystalicznych w pustkach skalnych (druzach, geodach). Charakterystyczne dla ametystu jest smugowanie zwane też wstęgowaniem. Smugowanie to ułożenie warstw minerału o różnym natężeniu barwy.

Występowanie ametystów

Ametysty spotykane są najczęściej w próżniach pogazowych skał bazaltowych, czyli tak zwanych geodach. Geody ametystowe potrafią osiągać rozmiary ponad metra sześciennego. Główne miejsca występowania ametystów to Brazylia, Urugwaj, Iran, USA, Rosja, Niemcy, Sri Lanka i Madagaskar. W Polsce spotykane są w okolicach Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego, Kamiennej Góry oraz Krzeszowic.

Wyroby z ametystu

Biżuteria z ametystu powstawała już w średniowieczu. Jako amulet miał przynosić szczęście we wszystkich sferach życia. Wzmianki o ametyście można spotkać w Biblii. Swojego czasu był bardzo ceniony przez dostojników kościelnych, którzy nosili ametystowe pierścienie i ozdobione ametystami krzyże. Od wieków znany także w Polsce, gościł często w klejnotach władców.

Zapisz się do newslettera
@
Kontakt

KONIARSCY S.C.
Zuzanna Koniarska
Mateusz Koniarski

Rzemieślnicza 29
77-300 Człuchów

Konto bankowe (PLN):
45 1160 2202 0000 0001 8232 6723
(Bank Millenium S.A.)

Manzuko © 2011-2023 - All rights reserved

# Wersja 1.131.3 #