Chwosty – top 8 zastosowań chwostów w biżuterii

Chwosty różnego typu

Chwosty od kilku lat na dobre zagościły w biżuteryjnych trendach. Pojawiają się na wybiegach, w projektach znanych projektantów. Bliskie stały się również rękodzielnikom. Mogą być wykorzystywane w bardzo wielu technikach, są tanie, łatwe w montażu i wyjątkowo urokliwe. Jak możemy wykorzystywać chwosty w biżuterii? Oto przegląd naszych propozycji.

Co to jest chwost?

Dla niewtajemniczonych – chwosty to ozdobnie zakończone sznurki, rodzaj frędzli zebranych najczęściej w kształt prostokąta lub walca. Chwosty są na górze wyłącznie związane lub też wykończone ozdobnym elementem – czapeczką. Chwosty wykonuje się samodzielnie lub kupuje gotowe. Najczęściej powstają z muliny, nici czy włóczki. Mogą być błyszczące lub matowe, długie lub krótkie. Do czego jednak możemy je wykorzystywać?

Długie chwosty

1. Chwost do bransoletek

Chwosty są idealne jako uzupełnienie wiosennych i letnich bransoletek. Wystarczy, że nawet zwykłą, koralikową bransoletkę urozmaicimy małymi chwostami na ogniwach, by uzyskać niepowtarzalną bransoletkę w stylu boho. Chwosty możemy również przywiązać lub doczepić przy zapięciu jako charmsy.

2. Samodzielna ozdoba

Zawieszka może nie tylko urozmaicać biżuterię, ale sam ją stanowić. Na rynku dostępne są piękne chwosty o różnych długościach, we wszystkich kolorach tęczy. Wyjątkowe są chwosty cieniowane, które same w sobie będą niezwykłą ozdobą. W naszym sklepie dostępne są również nietypowe chwosty potrójne, które składają się z trzech, odrębnych, nałożonych na siebie frędzli. Wystarczy, że do takich chwostów doczepimy bigle, by uzyskać proste, acz efektowne kolczyki hand made.

Kolczyki z chwostów

3. Chwosty biżuteryjne – jako wykończenie pracy

Są idealnym uzupełnieniem prac w technice haftu sutasz, koralikowego czy beadingu. Możne je bez problemu doszyć lub doczepić (także na haftce w wersji do odpinania). Frędzle nadają się idealnie do przedłużenia kolczyków, zamiast kryształków czy koralików. W zależności od tego, jakie zastosujemy wykończenie chwostów, osiągniemy różne efekty.

4. Ozdabianie chwostów frędzli

Nie możemy nie wspomnieć o tym, że same chwosty da się w prosty sposób ozdabiać. W zależności od tego, do czego chcemy frędzle wykorzystać, możemy zostawić je soute bądź też zamontować je w specjalnych kapturkach – końcówkach do wklejania. Te mogą być gładkie, we wzory lub zdobione (np. cyrkoniami). Czapeczki dostępne są również w innych kształtach, np. stożka. Do ozdobienia chwostów możemy również wykorzystać drobne koraliki szklane. Z ich pomocą techniką beadingu wykonamy ozdobne otoczki do chwostów.

Chwosty z piór ozdobione koralikami

5. Chwosty na bazach – idealne do urozmaicenia biżuterii

Na rynku pojawia się wiele nowości także, jeśli chodzi o frędzle. Idealne do uzupełnienia kolczyków i naszyjników będą chwosty na bazach. Na trójkącie czy kółku mogą stanowić samodzielną ozdobę. Będą także dobrze wyglądać w biżuterii sutaszowej i koralikowej.

6. Chwosty kwiatki – nie tylko na wiosnę

W tym sezonie w rękodzielniczych warsztatach będą królować chwosty kwiatki. Występują w kilku wersjach. Chwosty kwiatki z organzy są bardzo lekkie i zwiewne. Doskonale komponują się z letnimi stylizacjami. Delikatnie poruszają się na wietrze. Są chętnie wykorzystywane do wykańczania kolczyków. Będą również niezastąpione w bransoletkach i ozdobach do włosów. Kwiatki z zamszu są bardziej eleganckie. Będą pasować nawet do eleganckiej biżuterii.

7. Prosty sposób na urozmaicenie breloczków – użyj chwostu

Masz ulubiony brelok do kluczy czy torebki, ale chcesz mu nadać charakteru? Wystarczy, że dopięte do niego zostaną krótkie frędzle w ulubionych kolorach, by zyskać zupełnie inną ozdobę. Największą zaletą tej metody jest ogromna prostota. Każdy poradzi sobie z przerobieniem czy stworzeniem własnego breloku.

Breloczek z zamszowym chwostem

8. Oryginalny naszyjnik lub wisior z chwostem

Wielbicielki naszyjników i ozdób na szyję powinny sięgnąć po biżuterię z chwostami. Są one bardzo lekkie, dlatego też wygodnie się je nosi. Sprawdzą się o każdej porze roku, ale najlepiej wyglądają noszone na gołą skórę latem lub na swetrach zimą. Wystarczy, że kilka frędzli zawiesimy na łańcuszku, by otrzymać wyróżniającą się ozdobę.

Chwosty zamszowe, wiskozowe czy bawełniane – co wybrać?

Najbardziej popularnymi są  bawełniane i wiskozowe. Te drugie wyróżniają się dużym połyskiem i “lejącą” formułą. Bardzo dobrze się układają, źle przechowywane zaginają się, ale da się je łatwo wyprostować. Bawełniane są lżejsze, bardziej puszyste i matowe. Wiskozę polecamy do bardziej eleganckich prac, a frędzle bawełniane idealnie komponują się ze stylem boho. Ostatnią grupą są chwosty zamszowe, są one zdecydowanie cięższe wizualnie, choć nie ważą dużo.

Niebieskie kolczyki z koralikiem i długim chwostem

Poznaj najnowsze trendy w tworzeniu biżuterii

Zapraszamy do lektury naszych innych tekstów

Możesz również polubić

Dodaj komentarz