Van Cleef & Arpels

Van Cleef & Arpels

Van Cleef & Arpels to wyjątkowy, francuski dom jubilerski. Powstał w roku 1896 roku, a jego założycielami byli Alfred Van Cleef oraz Salomon Arpels. To właśnie od nazwisk panów powstała nazwa marki. Dlaczego ta marka jest tak wyjątkowa? Zapraszamy do lektury tekstu o początkach i fenomenie Van Cleef & Arpels.

Wielka miłość jako początek wielkiej marki

Historia rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy Alfred Van Cleef syn szlifierza diamentów poznał piękną Estelle Arpels – córkę handlarza kamieniami szlachetnymi. Para pobrała się w roku 1895. Ich miłość do kamieni, wspólna pasja i zapał sprawiły, że chcieli stworzyć coś trwałego i wyjątkowego. Połączyła ich branża jubilerska i z nią związali swoją przyszłość. Dlatego wkrótce Alfred wraz z bratem Estelle – Salomonem Arpels (zdolnym sprzedawcą) założyli markę jubilerską. W ciągu kilku lat do firmy dołączyli jeszcze dwaj bracia Estelle. Marka rozrastała się i szybko zdobyła tytuł wykwintnej i ponadczasowej.

Biżuteria marki Van Cleef & Arpels

Pierwsze kroki Van Cleef & Arpels na rynku jubilerskim

Pierwszy sklep marki powstał w Paryżu, przy Place Vendôme 22, ulicy mieszczącej się niedaleko Lalique oraz hotelu Ritz. W początkach podboju rynku jubilerskiego panowie skupiali się na inwestowaniu w kolejne punkty sprzedaży. W ciągu kolejnych kilkunastu lat otworzyli salony w Nicei (1910), Cannes (1921) i Monte Carlo (1935). Wkrótce potem rozpoczęła się ekspansja międzynarodowa, a jej początkiem były butiki w Nowym Jorku (1939) i Palm Beach (1940 rok).

Momenty przełomowe w historii Van Cleef & Arpels

O marce po raz pierwszy zrobiło się głośno w roku 1925. To wtedy wygrała swój pierwszy konkurs – Międzynarodową Wystawę Sztuki Nowoczesnej i Przemysłowej. Zaprezentowała tam wyjątkową bransoletkę z czerwonymi i białymi różami wykonanymi z diamentów i rubinów. Tym i innymi projektami Van Cleef & Arpels zdobywało coraz szersze rzesze wielbicieli. Trafne inwestycje i dobra sprzedaż spowodowały, że z każdym rokiem marka rozrastała się o podbijane rynki i nowych pracowników jak Renée Puissant, córkę Alfreda i Estelle (nową dyrektor artystyczną).

Wypracowanie unikalnego stylu i produkty dodatkowe

Praktycznie od początku marka Van Cleef & Arpels kreowała wyjątkowy styl. Wyróżnia go przede wszystkim uwielbienie do symetrii, kubistycznych kształtów i intensywnych kolorów. Chętnie sięgała po kolorowe kamienie szlachetne, także wielobarwne klejnoty. Nowością było wykorzystanie w jubilerstwie kolorowych emalii, lakierów czy egzotycznych materiałów. Przełomem, który bardzo pomógł marce w wypromowaniu się na świecie, było wprowadzenie do sprzedaży przedmiotów codziennego użytku ozdobionych kamieniami szlachetnymi. Klienci pokochali papierośnice czy grzebienie wykonane w ich pracowniach. To oni również wprowadzili na rynek minaudière – wyjątkowe, bogato zdobione pudełko na damskie drobiazgi. Damy szybko się w nim zakochały, mieścił grzebień, biżuterię czy szminkę.

Marka nie poprzestawała jednak i dalej prężnie się rozwijała. Zasłynęła, zdobywając patent na „Serti Mysterieux”, wyjątkowy, niewidoczny sposób na mocowanie kamieni. Metodę osadzania kamieni opatentowano w 1935 r. Opiera się na niewidocznej gołym okiem siateczce zaczepianej o specjalne rowki. Technika daje spektakularne efekty, kamienie szlachetne wyglądają, jakby nie były w ogóle przymocowane. Istnieje tylko jedna wada „Serti Mysterieux” – tworzenie biżuterii z jej wykorzystaniem jest bardzo czasochłonne. To sprawia, że rocznie powstaje zaledwie kilka sztuk biżuterii.

Van Cleef & Arpels – kształty, które weszły na stałe do jubilerstwa

W 1968 roku marka wypuściła kolekcję Alhambra. Miała być symbolem pokoju i szczęścia. Dlatego wykreowała charakterystyczny kształt nawiązujący do czterolistnej koniczynki, ale o złagodzonych, uproszczonych płatkach. W ten sposób powstał kształt alhambra, który na stałe już wszedł do jubilerskiego kanonu. Alhambra według Van Cleef & Arpels wykończona była złotymi perłami i wykonywana z najwyższej jakości materiałów. Stała się ikoną marki i znakiem rozpoznawczym.

Dziś kształt alhambra spotkamy w wielu półfabrykatach do wyrobu biżuterii. Może przybierać formę zawieszek do biżuterii lub koralików, a występuje w wersji z wypełnieniem (np. z masy perłowej, żywicy) lub bez niego. Chętnie sięgają po niego rękodzielnicy, wykorzystując go do prac w przeróżnych technikach od sutaszu, przez beading, po haft koralikowy.

Historia marki Van Cleef & Arpels przepełniona jest miłością do kamieni szlachetnych i pięknych form. Powinna nas inspirować do wykorzystywania pasji, tworzenia czegoś wyjątkowego.

Poznaj tajniki rękodzielnictwa

Przeczytaj inne nasze materiały:

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. AllSilver

    Piękna i imponująca historia, znanego domu jubilerskiego Van Cleef & Arpels. Miłość i pasja to według nas najlepszy fundament w budowaniu swojej marki 🙂

Dodaj komentarz