Technika biżuteryjna: drewno z żywicą

Zawieszki z żywicy i drewna

W modny ostatnio trend ekologii idealnie wpisuje się biżuteria z materiałów naturalnych, którymi są między innymi drewno i żywica. Biżuteria z drewna i żywicy jest niepowtarzalna i unikatowa, co czyni ją tym bardziej wyjątkową i cenioną przez odbiorców. Jak ją wykonać? Jak rozpocząć pracę z żywicą? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy!

Co to jest żywica epoksydowa?

Żywica epoksydowa to materiał syntetyczny, który składa się z dwóch składników. Wymieszane w odpowiednich proporcjach wchodzą w chemiczną reakcję, z której powstaje bardzo trwały, przezroczysty materiał. Podczas około 24 godzin żywica epoksydowa się utwardza, po tym czasie jest bardzo twardym, odpornym na wodę i wilgoć tworzywem. Pierwotnie żywica epoksydowa wykorzystywana była w produkcji karoserii samochodowych, lotnictwie, przemyśle elektronicznym. Kilka lat temu żywica wkroczyła w branżę rękodzielniczą i biżuteryjną. Od tego czasu jej popularność stale rośnie.

Drewno z żywicą

Do czego wykorzystywać żywicę w biżuterii?

Żywica epoksydowa jest materiałem, który daje bardzo wiele możliwości twórczych. Można z niej wykonywać mniejsze i większe elementy, np. kaboszony czy koraliki. Są o tyle niezwykłe, że żywicę da się dowolnie barwić oraz łączyć z innymi dekoracyjnymi elementami. W żywicy epoksydowej można zatapiać różne drobne przedmioty: kwiaty, brokat, drobne koraliki, elementy roślinne, drobne ozdoby, mechanizmy zegarków czy właśnie drewno.

Drewno żywica – biżuteria idealna?

Żywica jest materiałem, który w połączeniu z drewnem daje bardzo prosty, ale efektowny element biżuteryjny. Możliwości jest wiele, od ukrycia w bezbarwnej żywicy epoksydowej kawałków drewna, po dowolne barwienie żywicy i tworzenie w niej niezwykłych kompozycji. Rękodzielnicy chętnie łączą drewno z żywicą, ponieważ idealnie się one łączą. Co więcej, możemy stworzyć z nich dowolne kształty i formy.

Biżuteria z żywicy i drewna – jak ją zrobić?

Wykonanie samodzielnie biżuterii drewno żywica jest dość czasochłonne i wymaga sporo wprawy. Choć wydaje się to prostym zadaniem, uzyskanie idealnie gładkich, pozbawionych pęcherzyków powietrza kulek czy dowolnych kształtów nie jest proste.

Czego potrzebujemy do stworzenia biżuterii z drewna i żywicy?

 • żywicy epoksydowej,
 • kawałka drewna (odpowiednio przygotowanego, oszlifowanego),
 • pojemnika do mieszania (może być opakowanie, np. po jogurcie) i mieszadełka (drewniany patyczek lub plastikowa łyżeczka),
 • ew. formy silikonowej,
 • papieru ściernego,
 • pasty polerskiej,
 • barwników do żywicy (opcjonalnie).

Po przygotowaniu miejsca do pracy (warto zabezpieczyć biurko przed ewentualnym zabrudzeniem) i dłoni (przydadzą się rękawiczki), możemy przystąpić do dzieła. Najważniejszym zadaniem jest dokładne, zgodne z zalecanymi proporcjami połączenie obu składników żywicy. Ten etap wymaga bardzo dużo precyzji, ponieważ niedokładność sprawi, że żywica epoksydowa nie będzie chciała odpowiednio się utwardzić. Po wymieszaniu, jeśli chcemy, możemy zabarwić żywicę. Wystarczy dodać kilka kropel odpowiedniego barwnika i dokładnie wymieszać. Następnie możemy przystąpić do zalewania drewna żywicą (w przygotowanym pojemniku). Pierwsze co zauważymy to pojawiające się pęcherzyki powietrza. By nasza praca była w pełni estetyczna musimy się ich pozbyć. Jak? Pierwszym sposobem jest ich przekłuwanie (np. wykałaczką), drugim delikatne podgrzewanie pracy, które ma sprawić, że powietrze samo się usunie z żywicy.

Proces utwardzania się żywicy epoksydowej trwa 24-48 godzin, w zależności od warunków atmosferycznych i użytych materiałów. Gdy już nastąpi, możemy przystąpić do ostatniego etapu tworzenia pracy – szlifowania i polerowania. Używamy do tego papieru wodnego i pasty polerskiej samochodowej. Im dłużej i dokładniej będziemy szlifować oraz polerować, tym ostateczny efekt będzie ładniejszy.

Gotowe elementy żywica drewno – czyli efektowna biżuteria w krótkim czasie

Jeśli bardzo podoba nam się biżuteria z drewna i żywicy epoksydowej, ale nie mamy cierpliwości do samodzielnego wykonywania półfabrykatów, możemy skorzystać z elementów gotowych. W Manzuko możemy kupić koraliki drewno z żywicą w wielu zestawach kolorystycznych i kształtach. Są one bardzo lekkie, idealnie wykończone, dzięki czemu o nic się nie haczą. Możemy je wykorzystać do zrobienia bransoletki na gumce, biżuterii z haftem sutasz czy wire wrappingu. Zachęcamy do eksperymentów i kreatywnego wykorzystania koralików drewniano-żywicznych.

Koraliki z żywicy i drewna

Poznaj więcej technik biżuteryjnych

Przeczytaj inne nasze materiały:

Możesz również polubić

9 komentarzy

 1. Adzik tworzy

  O rajuśku! Moją uwagę przykuło zdjęcie główne, to połączenie żywicy z drewnem wygląda magicznie, jak żywcem wyjęte z jakiejś baśni. 🙂 W ogóle ten odcień żywicy na pierwszym (głównym) zdjęciu, z takim niebieskim/błękitnawym połyskiem wygląda super!

 2. Abigo

  Mega podoba mi się biżuteria z żywicą – przepięknie to wygląda! 🙂

 3. ania

  Cudnie! A czy drewno z takiej biżuterii trzeba czyś polakierwoać/ zabezpieczyć/ olejować? A jeśli tak, to czym najlepiej?

  1. Zuzanna Koniarska

   Praca z żywicą wymusza ostateczne wykończenie czymś, najczęściej jest to też żywica, niektóre prace są tylko wypolerowane i natłuszczone. W obu przypadkach nie zaszkodzi w trakcie użytkowania natłuszczać delikatnie elementów z takich materiałów.

 4. TaWanda

  Fajnie widzieć swoje zdjęcie jako nagłówek posta 🙂 – ze stocka?

  1. Martyna Koniarska

   Zawsze podpisujemy źródło zdjęcia, niepodpisane są albo nasze albo zakupione, najczęściej na Stocku. 🙂

 5. TaWanda

  I żeby było dokładniej to dwa dolne wisiorki zrobione są ze starej deski z kilkudziesięcioletniej boazerii z czereśni (o ile dobrze pamiętam), trzeci to jakaś gałązka a czwarty (na samej górze) to kawałek starej szafy.

  1. Martyna Koniarska

   Wow, ale mają super historie. <3
   Bardzo dziękujemy, że się nimi z nami podzieliłaś.
   Pozdrawiamy!

 6. drewniana biżuteria

  Prześliczna ta biżuteria, szczególnie z elementami żywicy.

Dodaj komentarz