Magnezyt — minerał na każdą kieszeń

Magnezyt minerał o niewielkiej jakości, ale bardzo przystępnej cenie

Magnezyt to dość niszowy minerał, o którym wielu rękodzielników nigdy nie słyszało. Kamień ten wykorzystywany jest nie tylko w zdobnictwie, ale też w przemyśle. W swojej surowej postaci niekoniecznie przyciąga wzrok i budzi chęć wykorzystania w biżuterii. Jednakże z odpowiednią obróbką wygląda świetnie. Zapraszam Cię więc do lektury na temat tego mało znanego, minerału.

Magnezyt i jego właściwości

Magnezyt to dość popularny na świecie węglan magnezu, który niekiedy występuje z niewielkimi domieszkami żelaza, manganu, niklu i kobaltu. Naturalnie występuje w różnych rodzajach skał i powstaje w procesie przemian skał oliwinowych. Jest odporny na działanie wysokich temperatur i ciśnień, przez co istnieje hipoteza, że jest to jeden z głównych minerałów budujących płaszcz naszej planety. 

Jest to minerał nieprzezroczysty. Najczęściej ma białą barwę, lecz w wyniku zanieczyszczeń innymi minerałami może przyjąć żółty, różowy, a także jasnobrązowy i liliowy kolor. W swojej surowej postaci z zewnątrz jest niemal matowy niczym kreda. Wypolerowany magnezyt przypomina swoim wyglądem howlity i turkusy. Często bywa mylony z howlitami, jednakże jest od nich cięższy. 

Jego twardość w skali Mohsa określa się między 3,5 a 5. Oznacza to, że kamień niskiej jakości może być dość kruchy. Jednakże w biżuterii wykorzystuje się magnezyty o wysokiej twardości. Dlatego też nie każdy znaleziony magnezyt można przerobić na koraliki. Gdyby tak było, byłby to prawdopodobnie jeden z najtańszych materiałów do tworzenia dodatków.

Wykorzystywany jest do produkcji ogniotrwałych materiałów, z których tworzone są wnętrza pieców. Co więcej, używa się go jako materiał wypełniający, a także spoiwo i element nawozów. Oczywiście kamień ten wykorzystywany jest także do tworzenia koralików i kaboszonów. Niektórzy artyści sięgali także po magnezyt aby tworzyć rzeźby.

Mistyczne zastosowania magnezytu

W ezoteryce kamień ten poleca się osobom nadwrażliwym, wybuchowym i znerwicowanym. Przypisuje się mu właściwości oczyszczania i kojenia umysłu, przy jednoczesnym pozbywaniu się negatywnych emocji. Co więcej, kamień ten powinien służyć osobom, które są wiecznie rozczarowane i mają niespełnione oczekiwania, gdyż podobno ułatwia zerwanie z oszukiwaniem samego siebie. Według mistyków magnezyty wzmacniają cierpliwość, wewnętrzny spokój, a także koncentrację i zdolność do panowania nad własnymi emocjami.

Oczywiście, każdemu minerałowi przypisywany jest także szereg właściwości uzdrawiających. Jeżeli zgrzytasz zębami w nocy, czujesz napięcie w plecach i ból w kończynach, prawdopodobnie polecono by Ci amulet z magnezytu. Kolejnymi zdrowotnymi właściwościami w opowieściach o magnezycie jest odprężanie, wspomaganie chorych na astmę, choroby serca i wątroby. Co ciekawe, przypisywane magnezytowi właściwości mają pomagać także rodzącym. Łagodzenie stresu, wzmaganie koncentracji i łagodzenie bólu podczas porodu poprzez noszenie dodatków z magnezytu wydaje się jednak zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe.

Magnezyt w biżuterii

Z magnezytów najczęściej powstają koraliki i kaboszony. W surowej postaci biały magnezyt może wchłonąć każdy barwnik, dzięki czemu możemy uzyskać każdy wymarzony kolor. Od ponad 100 lat barwi się te minerały na niebiesko, aby imitował on turkus, a także lapis lazuli. Jest to znacznie tańszy odpowiednik tych minerałów szlachetnych. W swojej surowej postaci jest niedrogi, a dzięki niewielkiej twardości łatwo poddać go obróbce. Dlatego też nie trzeba wielkiego nakładu energii i zużycia sprzętu do produkcji półfabrykatów z magnezytu.

Porównując magnezyt do innych kamieni ozdobnych, musimy wspomnieć o jego mniejszej twardości. Sprawia to, że biżuteria z barwionego magnezytu będzie nie tylko tańsza, ale też mniej trwała niż dodatki wykonane z turkusów czy howlitów. Niestety musimy iść na kompromis między ceną a jakością. Sprawia to, że półfabrykaty magnezytowe świetnie nadają się do tworzenia biżuterii kostiumowej i projektów początkujących rzemieślników.

Dbanie o magnezyt

Jak już ustaliłyśmy, magnezyt nie należy do najtwardszych materiałów. Dlatego też nie polecam tworzyć z niego bransoletek noszonych każdego dnia. Półfabrykaty dobrze znoszą wysokie temperatury, jednakże uderzenie z umiarkowaną siłą, może je zniszczyć. Staraj się przechowywać swoje magnezyty w pudełkach, aby uniknąć uderzeń i zarysowań ich powierzchni.

Mimo że kamienie te doskonale radzą sobie z wysokim ciśnieniem, wilgoć może je zniszczyć. Pamiętaj więc, aby po każdym zamoczeniu, czy wyczyszczeniu w ciepłej wodzie i mydle, dokładnie wysuszyć kamienie przed ich ubraniem lub odłożeniem na miejsce.

Zadowolona z lektury? Sprawdź, o czym jeszcze u nas przeczytasz!

 

Możesz również polubić

Dodaj komentarz