Prada — włoska firma z kobiecą tradycją

Prada opowieść o sukcesie kobiety

Prada to kolejny luksusowy dom mody założony we Włoszech. Co ciekawe, ta ekskluzywna marka specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju akcesoriów i choć tworzy ubrania, to nie są one towarem podstawowym. Niezwykłe produkty marki połączone z ich świetną jakością i dobrymi decyzjami marketingowymi sprawiły, że dziś Pradę zaliczamy do gigantów włoskiej mody. Jeżeli chcesz poznać bliżej historię i zasady marki, a także jej styl, to ten post powinien Ci się spodobać.

Historia założenia Prady

Skromny start

Markę tę założył Mario Prada wraz ze swoim bratem Martino w 1913 roku. Początkowo był to sklep z galanterią skórzaną mieszczący się w Mediolanie. Mario nie był fanem kobiet w biznesie, jednakże jego syn nie był zainteresowany firmą ojca, dlatego też następczynią Mario została jego córka Luisa. Kierowała Pradą przez ponad dwadzieścia lat, by w 1970 roku wdrożyć w rodzinny biznes swoją córkę Miuccię. Po ośmiu latach pracy w firmie Miuccia zajęła miejsce swojej matki.

Torebka Prada galanteria skórzana

Sukces wnuczki

Jedną z pierwszych kreatywnych decyzji Miucci była produkcja wodoodpornych plecaków. Początkowo nie wzbudziły one wielkiego zainteresowania, jednakże z czasem zyskały sporą popularność. Rok przed przejęciem biznesu Miuccia poznała Patrizio Bertelli, który stał się jej doradcą. Później partnerstwo biznesowe z Patrizio przerodziło się w małżeństwo, co na szczęście nie zmniejszyło sukcesu marki.

Ekspansja Prady nie była tak szybka, jak innych wielkich włoskich marek, w Europie i Stanach Zjednoczonych miała miejsce dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1984 roku Miuccia wypuściła na rynek „klasyczną torebkę Prada”, która w ciągu jednej nocy stała się prawdziwą sensacją. Torebka ta była praktyczna, wytrzymała, elegancka i wykonana doskonale, nic więc dziwnego, że stała się znakiem rozpoznawczym Prady. 

W 1988 roku Prada wypuściła na rynek pierwszą kolekcję damskiej mody. Obniżone talie i wąskie paski stały się znakiem rozpoznawczym marki. Początkowo styl Prady określano mianem odwrotnego snobizmu, co mogło przyczynić się do zmniejszenia dystansu między marką a potencjalnymi klientami.

W latach dziewięćdziesiątych firma ta zyskała status jednego z najbardziej wpływowych domów mody. Na fali tego sukcesu wystartowała marka Miu Miu nazwana przydomkiem Miucci. Miu Miu miała być modną propozycją dla młodszej i znanej klienteli.

XXI wiek

Na przełomie milenium w firmie dokonywano różnych decyzji inwestycyjnych, co finalnie sprawiło, że Prada była marką zadłużoną. Patrizio robił wszystko, by pozbyć się długów, a Miuccia wciąż kontynuowała tworzenie nietuzinkowych kolekcji, które gościły na największych wybiegach mody.

Warto wspomnieć, że współcześnie firma nieco odeszła od galanteryjnych korzeni. Obecnie w Pradzie nie tworzy się żadnych projektów uwzględniających zwierzęce futra. Wciąż można spotkać liczne projekty skórzane, jednakże skóra wykorzystywana przez Pradę pochodzi wyłącznie ze źródeł, w których stanowi ona odpad przemysłu spożywczego.

Prada nietuzinkowy styl projektów

Styl marki

Projekty marki od wielu lat budzą wiele kontrowersji. Zarówno ubrania, jak i akcesoria Prady opisano jako ekscentryzm łączący klasę ze stylem techno-retro. Z jednej strony styl Prady jest poniekąd elegancki, a produkty tej marki są doskonałej jakości. Jednakże sama Miuccia powiedziała niegdyś, że tworzy brzydkie ubrania z brzydkich materiałów, takie, które są najzwyczajniej w złym guście, a mimo to wyglądają dobrze. Co więcej, Miuccia określiła projekty własnej marki jako normalne, lecz nie do końca. Możliwe, że to właśnie ta niepokojąca nutka braku stylu to kwintesencja, a zarazem klucz do sukcesu marki.

Prada i zrównoważony rozwój

Jak większość modowych gigantów Prada zobowiązuje się do zrównoważonego rozwoju swojej marki. Sami swoją etyczną działalność dzielą na trzy sektory: kulturę, ludzi i planetę. W przeszłości działalność marki była obiektem pewnych kontrowersji. Pradę oskarżono między innymi o dyskryminację kobiet, a także rasizm, jednakże zdaje się, że wszelkie oskarżenia były brane pod uwagę i potencjalnie przyczyniły się do poprawy ze strony marki.

Prada dla kultury

Na oficjalnej stronie marki możemy przeczytać o tym, jak ważną częścią Prady jest sztuka i szeroko pojęta kultura. Dlatego też swoimi działaniami grupa Prada przyczynia się do promocji wszelkiego rodzaju form artystycznych od filozofii przez architekturę aż po kino. Stale angażuje się w projekty i wystawy sztuki. Przykładowo od 2015 roku zrealizowali niemal 40 wystaw sztuki. Co więcej, zorganizowali konferencje dotyczące neuronauki, angażowali się w liczne publikacje i projekty filmowe.

Prada dla ludzi

Pradę tworzą ludzie wielu kultur, grup etnicznych, orientacji i religii. Według jej przewodniczących różnorodność pozwala na ważną wymianę inspiracji, ale przede wszystkim jest niezbędna, aby podążać naprzód. Większość osób zatrudnionych w Pradzie stanowią kobiety. Marka ta zatrudnia osoby z ponad 100 krajów, choć większość produkcji ma miejsce w Europie. Do najważniejszych wartości tej firmy należy świadome zachowanie w zakresie prawa i bezpieczeństwa, a także poszanowanie ludzkich praw. Sprawiedliwe możliwości rozwoju, a także integracja i szacunek do różnorodności są dla Prady tak ważne, że od dwóch lat zatrudniają ekspertów mających dbać o doskonałość wewnętrznej polityki firmy.

Prada dla planety

Dbałość o ekologiczne rozwiązania staje się na szczęście standardem wśród modowych gigantów. Ponad połowa energii wykorzystywanej przez markę pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Co więcej, Prada jest właścicielem trzynastu elektrowni wykorzystujących energię słoneczną. Dodatkowo niemal 90% opakowań papierowych posiada ekologiczne certyfikaty lub pochodzi z recyklingu. Wśród ekologicznych działań firmy wymienić można także podpisanie Paktu Mody, politykę bez futer, a także wykorzystywanie istniejących budynków zamiast budowy nowych fabryk.

Biżuteria marki Prada
Zdjęcie: Prada

Biżuteria od Prady

Spora część kolekcji biżuterii Prady to minimalistyczne projekty ozdobione trójkątnym logo marki. Charakterystyczne są skórzane paski w różnych, wyrazistych kolorach. Metalowe detale występują w kolorze złota i srebra, jednakże jak u większości luksusowych marek dominuje złoto.

Poza biżuterią z logo Prady, marka oferuje akcesoria z wyjątkowo modnymi od dwóch lat perłami i muszlami. Niektóre projekty są dość proste i będą pasować co codziennego stylu. Inne zawierają dużych rozmiarów musze, takie akcesoria nie należą do zbyt praktycznych i przeznaczone są na specjalne okazje.

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do innych dużych domów mody jak Gucci, czy Chanel w biżuterii Prady mało jest masywnych projektów i grubych łańcuchów. Pojawiają się pojedyncze propozycje dodatków wykonanych wyłącznie z metalu, z motywami róży, serca, robota czy gitary, jednakże wydają się one dość generyczne.

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, zobacz, czy kolejne też trafią w Twój gust!

Możesz również polubić

Dodaj komentarz