Styl marynarski – nieśmiertelna spuścizna Coco Chanel
Styl marynarski to jeden z trendów, który zdaje się nigdy nie wychodzić z mody. Zdaje się on jedynie przesuwać się z pierwszego na dalsze plany i odwrotnie. Spotykamy go w ubiorze, a także w akcesoriach, biżuterii, wnętrzach, a nawet tatuażach. Marynarskie klimaty są powszechnie wykorzystywane na całym świecie. Pasują nastolatkom, osobom dorosłym, czy starszym. Jest elegancki w swej prostocie, a jednocześnie wygodny i funkcjonalny. Warto mieć w swojej szafie kilka ubrań w tym stylu. Nie dość że nadają się na wiele okazji, to dodatkowo co kilka lat wracają na szczyt modnych stylizacji!
Styl marynarski
Moda żeglarska swoje początki ma w XIX wieku. Pierwsze białe marynarskie koszule w czerwone paski należały do francuskiej marynarki wojennej, co więcej wykonane były z bawełny lub wełny. Materiały te skutecznie chroniły marynarzy, a paski sprawiały, że byli oni bardziej widoczne na tle wody. Dzięki temu koszule te szybko stały się wysoko pożądanym towarem przez osoby pracujące na morzu.
W modzie mainstreamowej styl marynarski zagościł na stałe dzięki Coco Chanel. Stworzyła ona kolekcje, dzięki którym styl marynarski stał się symbolem swobodnej, lecz szykownej mody miejskiej. Marynarskie klimaty królują w latach 60., ale do dziś uznawane są za jeden z najbardziej uniwersalnych stylów w modzie. W koszulach w paski, czy szerokich spodniach lubowali się między innymi Ernest Hemingway, Picasso, James Dean, Audrey Hepburn, czy Marylin Monroe.
Marynarskie klimaty w modzie
Styl marynarski w ubraniach
Od czasów Coco Chanel moda wielokrotnie się zmieniała, jednakże podstawowe zasady stylu marynarskiego pozostały niezmienne. Jego najważniejsze kolory to biel i granat, które często przełamywane są czerwienią i złotem. Paski występują w wielu szerokościach, a czasami zastępowane są kropeczkami, szewronem, czy drobnym wzorkiem w morskich klimatach. Co więcej, moda męska i damska są niejako wymieszane, fasony koszuli czy spodni możemy spotkać niesamowicie podobne w kolekcjach obu płci. Oczywiście w stylu marynarskim Panie mogą postawić na spódnicę midi lub maksi, lecz wykorzystując ten styl na co dzień, stawiają na wygodę długich, lnianych spodni, rybaczek, czy krótkich spodenek.
Styl marynarski kojarzy się ze słoneczną pogodą i ciepłem lata. Lekkie, zwiewne materiały i eleganckie kolory to perfekcyjne połączenie na wakacyjną stylizację, ale i ubranie do biura czy wyjście ze znajomymi. W tym stylu można postawić zarówno na szykowną, wyjściową stylizację, jak i luźny, wygodny sposób ubioru. Nadmorskie inspiracje widzimy zarówno na pokazach mody światowej sławy projektantów, jak i w dobrze znanych sieciówkach. Aby stworzyć podstawową stylizację marynarską, wystarczy koszula lub bluzka w paski i proste, materiałowe spodnie.
Styl marynarski- kapelusze i apaszki
Styl marynarski można interpretować bardzo dowolnie. Czasem wystarczy gładka, biała koszula, granatowe spodnie i odpowiednie dodatki, aby zwykłej stylizacji nadać dodatkowego charakteru. Częstym dodatkiem w letnich, wakacyjnych stylizacjach są kapelusze. Nie tylko dodają one szyku, lecz dają przyjemny cień i chronią głowę przed nadmiernym nagrzewaniem, a cerę przed spaleniem. Jeżeli nakrycia głowy nie są dla Ciebie, rozważ apaszkę. Może być ona ubrana na szyję, jako bransoletka, lub wpleciona we włosy. Od razu będziesz się kojarzyć z damą z francuskiego wybrzeża. Warto pamiętać, że apaszka to dobre uzupełnienie stylu marynarskiego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Styl marynarski- buty i torebki
Początkowo Panie nosiły wysokie obcasy nawet do stylizacji marynarskich. Jednakże z biegiem lat trend ten stał się niemal tożsamy z wygodnym szykiem. Obecnie w stylu marynarskim najpopularniejsze są espadryle wszelkiej maści, buty te od kilku lat królują w letnich trendach obuwniczych. Kolejne w kolejności są mokasyny, popularne głównie wśród Panów, ale i Panie nie stronią od tych butów. Nikogo nie oburzy też zestawienie stylizacji marynarskiej z sandałami, czy klapkami skórzanymi. Fanki wysokich obcasów wciąż mogą sięgać po szpilki, jednak ze względów komfortu bardziej popularne stały się stylizowane koturny.
Wśród torebek wyróżnić możemy dwa główne nurty. Część Pań stawia na praktyczne duże torebki z grubej tkaniny. Są one wytrzymałe, wygodne, a także sporo się w nich mieści. Takie torebki, czy też plecaki są idealne na zwiedzanie, czy wypad na plażę. Bardzo często są dwukolorowe i wiązane plecionym sznurkiem naturalnym.
Bardziej eleganckim rozwiązaniem są małe torebki w marynarskich kolorach i wzorach. Mieszczą się w nich najpotrzebniejsze rzeczy, a one same w sobie stanowią akcent kolorystyczny, dzięki czemu dopełniają stylizacji. Oprócz kolorowych i wzorzystych torebek łatwo spotkać torebki plecione. Ich naturalne, neutralne kolory świetnie komponują się z barwami stylu marynarskiego, a także znacznie bardziej przywodzą na myśl lato. Takie plecione torebki są niezwykle uniwersalne i pasują do większości wakacyjnych stylizacji.
Skóra, włosy i paznokcie, a styl marynarski
Skóra
Myśląc o skórze w stylu marynarskim pierwszym skojarzeniem powinien być krem z filtrem! Mimo tego, że morskie klimaty doskonale sprawdzają się jako miejska, czy biurowa stylizacja, to najczęściej jednak sięgamy po nie nad morzem. Słona woda, silne promienie słońca i piasek nie działają korzystnie na naszą skórę, dlatego też najważniejsza w stylu marynarskim jest prawidłowa ochrona i pielęgnacja skóry. O szczególnej pielęgnacji skóry powinny pamiętać również osoby, które ozdobiły swoje ciało tatuażami. Marynarskie klimaty w tatuażach można obserwować od maleńkich kotwiczek przywiezionych jako „pamiątka z wakacji” po wielkie krakeny tatuowane na dużych częściach ciała. Poza tym makijaż stylu marynarskiego jest nieobecny, lub bardzo delikatnie podkreśla naturalną urodę i wewnętrzny blask. Wyjątkiem są czerwone usta, które doskonale korelują z tym stylem pochodzenia francuskiego.
Włosy
Włosy w stylu marynarskim często są zaplecione w warkocze, z uwagi na warunki panujące nad morzem. Drugim sposobem na noszenie marynarskich fryzur są włosy rozpuszczone, pełne naturalnych zagięć i fal. Spotykane jest wplatanie w nie wstążek, sznurków i apaszek. Co ciekawe morskie stylizacje włosów są dość popularne u panien młodych biorących ślub na plaży. Najczęściej są to plecione fryzury lub luźno puszczone loki, które zaakcentowane i podtrzymane są ozdobą nawiązującą do życia morskiego. Szczególnie popularne wydają się motywy rozgwiazd połączone z kwiatowymi elementami dekoracyjnymi. Aby nadać twoim włosom wyglądu smagniętego morską bryzą spryskaj je delikatnie wodą z solą i ugnieć w dłoniach.
Paznokcie
Paznokcie w stylu marynarskim są kwestią bardzo dowolną. Pozostawione naturalne, niepomalowane są jak najbardziej odpowiednie, tak samo, jak manicure typu french tip, który również jest klasyczny, prosty i schludny. Jednakże jeżeli lubisz zaszaleć z kolorem czy wzorkami na paznokciach to tutaj masz pełne pole do popisu. Paznokcie stylu morskiego łączą w sobie kolory, paski, kotwice, koła ratunkowe i wiele innych motywów. Mogą być uniwersalne jak na przykład paznokcie w biało granatowe paski. Jednakowoż dla fanek złotych dodatków, malowanych lub stemplowanych wzorów, czy koralików jest pełno inspiracji, po którą wystarczy wyciągnąć rękę.
Styl marynarski- biżuteria
Wzory
Biżuteria stylu morskiego przybiera niezwykle wiele postaci. Zaczynając od biżuterii męskiej, w której króluje skóra, plecione i skręcane sznurki, a także metalowe półfabrykaty. Łączniki często są w kształtach kotwic, haków rybackich, sterów i róż wiatrów. Neutralne, surowe kolory rzemienia, lub sznurka dodają męskiego charakteru. Wśród pań zawieszki w kształtach marynistycznych również są popularne. U kobiet dodatkowo spotkamy wiele metalowych elementów w kształtach zwierząt i roślin podwodnych. W ten sposób możemy spójnie, lecz nieoczywiście zaakcentować swoją stylizację. Nawet delikatna bransoletka imitującą żeglarski węzeł może okazać się tym finalnym elementem, który zbliży do siebie cały look. W nadchodzącym sezonie modne będą dodatki do włosów z perłami, które również idealnie wpisują się w styl marnarski.
Barwy
Wśród Pań jest większe przyzwolenie na jaskrawe kolory. W stylu marynarskim bardzo łatwo łączyć poszczególne elementy jak na przykład białą koszulę z czerwono- granatową bransoletką, czy naszyjnikiem. Szczególnie modna jest lekka, niewielka i świeża biżuteria, która nie przytłoczy prostoty ubioru. Biel, granat i czerwień królują w tym stylu, są jednak często łączone z naturalnymi sznurkami, muszelkami i kamieniami co nieco tłumi te wyraziste barwy.
Materiały
Bardzo często w tworzeniu biżuterii w stylu nadmorskim przyjadą się wszelkiego rodzaju sznurki, paracord i rzemienie. Większa biżuteria często powstaje poprzez użycie grubego plecionego lub zwijanego sznurka. Świetnie wygląda on w połączeniu z bursztynem. Mniejsze bransoletki i naszyjniki wyplatane są z mniejszych, kolorowych lub naturalnych sznurków i łączone z metalowymi, lub naturalnymi dodatkami. Biżuteria ma nam dodawać uroku, jednocześnie nie przytłaczając stylizacji. Innym często wykorzystywanym półfabrykatem są naturalne muszle, które podbiły nasze serca i szkatułki w ostatnich latach. Jasna barwa muszli pięknie podkreśla kolor skóry, jednocześnie często taka biżuteria to ulubiona pamiątka przywieziona z wyprawy. Dodatkowo stylizacje można uzupełniać o dodatki z pereł, korala, bursztynu, czy chwostów w marynarskich kolorach.
Styl marynarski – wnętrza
We wnętrzach często dominuje ta sama historia kolorystyczna. W stylu morskim stawia się na czyste pomieszczenia, jasne, pełne naturalnego światła. Typowe marynistyczne wystroje wnętrz spotkać można jedynie w nadmorskim domku. Na co dzień możemy wprowadzić do swojego domu odrobinę morskiego klimatu poprzez nienachalne dodatki. Według mnie niesamowicie pięknie prezentują się busole, astrolabium, czy stare globusy. Co więcej, delikatnym akcentem są wszelkiego rodzaju projekty DIY ze sznurka, takie jak oplatanie ulubionego lustra sznurkiem w celu upcyclingu mebla.
Marynarski klimat można osiągnąć w modzie, czy wnętrzach na wiele sposobów. Po tak wielu latach ewolucji po stylu marynarskim możemy spodziewać się całkiem wiele, szczególnie że nie wydaje mi się, żeby odchodził w niepamięć.
Poznaj wszystkie koraliki i półfabrykaty, które pozwolą Ci stworzyć biżuterię i dodatki w marynarskim stylu.
Po źródła wszystkich zdjęć użytych w artykule oraz jeszcze więcej morskich inspiracji zapraszamy na naszą tablicę na pinterest’cie.
Zostaw komentarz